Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Nieestetyczne czerwone plamy na twarzy i ciele mogą mieć wiele różnych przyczyn, nie zawsze muszą być objawem choroby czy powodem do niepokoju. Niektóre z nich ustępują samoistnie, część z nich należy leczyć pod opieką lekarza, ale w obu przypadkach bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja twarzy i całego ciała. Podpowiadamy co może powodować czerwone plamy, jak zmniejszyć ich widoczność i jak dbać o taką skórę z użyciem naturalnych kosmetyków.
Przyczyn pojawiania się czerwonych plam na twarzy jest wiele. Może to być oznaka alergii (pokarmowej, wziewnej czy kontaktowej), trwałego przebarwienia skóry (na przykład od odmrożenia lub oparzenia) czy zbyt płytko położonych naczyń krwionośnych. Czerwone plamki na twarzy mogą pojawić się także w przypadku przegrzania organizmu, zbyt długiej ekspozycji na słońce czy w czasie wystąpienia wysypki. Przyczyną występowania takich plam może okazać się również konkretne schorzenie: rumień, łuszczyca, trądzik różowaty czy atopowe zapalenie skóry. Plamy mogą (ale nie muszą) być suche i/lub swędzące, a niekiedy prowadzić nawet do uszkodzenia i popękania skóry. Jeśli masz czerwone plamy na twarzy z pewnością warto skonsultować się z lekarzem, najlepiej z dermatologiem. Pomoże on potwierdzić lub wykluczyć powyższe przyczyny. Przebarwienia na twarzy mogą powstawać także od makijażu, po przebytych stanach zapalnych oraz być związane ze zmianami (ciąża, menstruacja, menopauza) i zaburzeniami hormonalnymi, nadciśnieniem czy skłonnościami genetycznymi. Nie zawsze możliwe jest, aby wyeliminować czerwone plamy na twarzy czy skórze, ale można zrobić naprawdę wiele, aby zmniejszyć ich widoczność. Poniżej podpowiadamy jakie kosmetyki warto wybierać do konkretnych problemów ze skórą.
Jednym z powodów pojawiania się zaczerwienienia na twarzy może być cera naczynkowa. Co to oznacza? Osoby z taką cerą mają płytko położone naczynia krwionośne, dlatego szybko widać u nich zaczerwienienie i stan ten utrzymuje się przez długi czas. Czerwone są najczęściej policzki, nos, czoło i broda. Twarz robi się czerwona szybciej po wysiłku, wypiciu alkoholu, w sytuacjach stresowych oraz od temperatury, słońca oraz brania gorących kąpieli. Jakie kosmetyki mogą pomóc tak wrażliwej skórze? Przede wszystkim preparaty z witaminą A, C, E i K. W kosmetykach warto szukać substancji bogatych w flawonaidy, są nimi m.in. wyciąg z oczaru wirginijskiego, kasztanowca zwyczajnego czy ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Do cery naczynkowej polecane są także kosmetyki z wyciągiem z arniki górskiej i olejkami z dzikiej róży, rokitnika, czarnej porzeczki czy nasion pietruszki. Drobne naczynia krwionośne chroni ekstrakt z kwiatów malwy czarnej, wzmacniają je także kwiaty rumianku, ekstrakt olejowy z liści babki lancetowatej czy skwalan. Do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej świetny będzie szpakowy hydrolat z róży damasceńskiej oraz odżywczy krem warzywny do twarzy.
Przyczynami pojawiania się czerwonych plam na skórze może być zbyt długa ekspozycja na słońce, nieodpowiednia ochrona przed promieniowanie UV albo tak zwane uczulenie na słońce. Zawsze, nawet zimą, należy stosować kremy z filtrem UV. Latem najlepiej sprawdzają się filtry 50 SPF, ale warto pamiętać, że po 2-3 godzinach na słońcu oraz po kąpieli należy aplikować je ponownie na skórę. Szukając kosmetyk z naturalnymi składami, warto zwrócić uwagę na zawartość takich substancji jak witamina E, kwas cytrynowy, zielony jęczmień, ekstrakt z truskawki, olej z nasion marchwi czy olej kokosowy. Zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UV. Dobrze zadbać także o odpowiednie nawilżenie skóry, aby nie doprowadzać do jej nadmiernego wysuszania. Polecamy masła i olejki do ciała, które nie tylko nawilżą, ale także odżywią, ujędrnią i uelastycznią skórę. W Mydlarni 4 Szpaki znajdziecie superlekkie olejki do ciała oraz naturalne masła w poręcznych puszkach.
Bardzo często powodem plam na skórze jest reakcja alergiczna. Może to być alergia pokarmowa, wziewna lub kontaktowa. Takie plamy są zazwyczaj swędzące, a niekiedy nawet bolesne. Różne czynniki mogą wywołać alergie skórne, bez specjalistycznych testów trudno będzie ustalić co mogłoby to być. W przypadku takiego podejrzenia należy zawsze zgłosić się do lekarza. Jeśli mamy swędzące plamy na twarzy, po konsultacji z dermatologiem można zdecydować się na używanie kosmetyków o działaniu przeciwświądowym. Takie działanie mają kosmetyki z niektórymi składnikami naturalnymi, m.in. dziegciem czy ekstraktem z gwiazdnicy. Na alergiczne wypryski dobre będą kosmetyki z węglem aktywnym, olejem lnianym, z pestek porzeczki, z ostropestu. Warto stosować także preparaty z sokiem aloesowym czy wyciągiem olejowym z łopianu.
W codziennej pielęgnacji twarzy i ciała z plamkami czy przebarwieniami warto pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry. W przypadku czerwonych plamek nie poleca się mechanicznego oczyszczania peelingami (może to zaostrzyć objawy skórne), lepiej zdecydować się na dogłębne oczyszczenie specjalnymi mydłami, które wytworzą lekką pianę czy hydrolatami. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry kosmetykami na bazie naturalnych olejów oraz maseł.