Powrót do wpisów
serum olejowe do masażu twarzy

Masaż twarzy – dlaczego warto masować twarz i jakie daje efekty?

Czy wiesz, że masaż twarzy można wykonywać samodzielnie w domu? Samomasaż polepsza Twoją relację ze sobą i sprawia, że czujesz się o niebo lepiej. Masaż twarzy to nie tylko chwila relaksu dla samego siebie, ale przede wszystkim zadbanie o zdrowy i młody wygląd, poprzez na przykład poprawienie konturu twarzy. W dodatku ta przyjemność nic nie kosztuje.

Zapraszamy do nauki masażu w domu to bardzo prosta i przyjemna czynność, którą możesz włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. 

Jak wykonać masaż twarzy?

Istnieje bardzo dużo różnych technik, z pomocą których możesz wykonać zabieg masażu w zaciszu domowym. Tak samo jak wiele jest technik, dużo też jest akcesoriów ułatwiających nam tę czynność. Naszym ulubionym jest masaż rollerem, dlatego, że można go schłodzić w lodówce, co pomoże zmniejszyć opuchliznę, zwłaszcza w okolicach oczu.

Jak wykonać masaż twarzy rollerem?

Dlaczego akurat ten rodzaj masażu jest naszym ulubionym? Po prostu jest bardzo łatwy w użyciu. Zaraz się o tym przekonasz :)

Masaż twarzy krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie skóry — zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy i dłoni, którymi będziesz wykonywać zabieg. 

Krok 2. Aplikacja ulubionego serum lub olejku — na oczyszczoną skórę nałóż kosmetyk, aby zapewnić odpowiedni poślizg podczas masażu i wspomóc wchłanianie składników aktywnych.

Krok 3: Masaż górnej partii twarzy (czoło i okolice oczu) - yj rollera do delikatnego przesuwania wzdłuż czoła, od środka na zewnątrz, w kierunku skroni. Pod oczami, zastosuj delikatniejsze pociągnięcia, przesuwając go również w kierunku skroni. Użyj mniejszej strony rollera (jeśli posiada) lub obróć go, aby lepiej dopasować do tej delikatnej okolicy oczu. Powtórz 5–6 razy na każdej stronie. 

Krok 4: Masaż środkowej partii twarzy (policzki) - rozpocznij od nosa, przesuwając roller w kierunku uszu. Wykonaj 5–6 ruchów na każdej stronie twarzy. Możesz delikatnie naciskać, aby zwiększyć efekt drenażu limfatycznego.

Krok 5: Masaż dolnej partii twarzy (żuchwa i szyja) - masaż żuchwy zacznij od środka brody, przesuwaj roller w kierunku uszu. Następnie wykonaj delikatne ruchy w dół szyi, od podbródka ku obojczykom. To pomoże w poprawie konturów twarzy. Tę czynność również powtórz na każdą stronę po 5-6 razy. 

Krok 6: Na zakończenie masażu — przyciśnij delikatnie roller do każdej części twarzy na kilka sekund, aby zintensyfikować efekt odprężenia i ujędrnienia skóry.

Jak często wykonywać masaż twarzy?

Efekty masażu twarzy są zależne od kilku czynników. Pierwszy to technika masażu, a drugi to częstotliwość jego stosowania. Jeśli zdecydujesz się na masaż twarzy w celach relaksacyjnych podczas codziennej pielęgnacji np. z włączeniem kamienia gua sha możesz bez obaw robić go codziennie. 

Jeżeli stawiasz na masaż drenaż limfatyczny, ujędrniający i liftingujący - zaleca się stosowanie tego rodzaju zabiegów nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej dotyczy to takich intensywnych technik, jak japoński masaż twarzy. Jeśli nie znasz go jeszcze poznaj sekrety japońskiego masażu Kobido - może się przekonasz :)

Co daje masaż twarzy?

Masaż twarzy wykonywany regularnie daje świetne efekty. Jest znany ze swoich właściwości anti-aging, znacznie poprawia wygląd i kondycję skóry, ale to nie wszystko. Czego jeszcze można się po nim spodziewać?  

  • redukcja obrzęków i opuchlizny
  • pobudzenie krążenia krwi
  • zwiększenie przepływu limfy przez naczynia limfatyczne
  • eliminacja toksyn
  • wygładzenie drobnych zmarszczek i spłycenie głębszych bruzd na czole lub wokół ust
  • pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny
  • poprawa jędrności i elastyczności skóry twarzy
  • ujednolicenie kolorytu skóry
  • modelowanie owalu twarzy, niwelowanie podwójnego podbródka i wyraźniejsze zarysowanie linii żuchwy
  • rozluźnienie mięśni twarzy
  • redukcja cieni i worków pod oczami
  • poprawa nastroju i samopoczucia 

Wybór odpowiedniego kosmetyku do masażu twarzy

Wybór odpowiedniego kosmetyku do masażu twarzy zależy od typu cery oraz twoich preferencji. Super jest to, że wykonując masaż twarzy w domu, możesz tak naprawdę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, bo stosując odpowiednie kosmetyki podczas zabiegu, nie tylko zwiększasz jego efektywność, ale także wspierasz codzienną pielęgnację, poprawiając kondycję i wygląd skóry. 

Sięgnij w tym celu po olejki i skoncentrowane sera witaminowe do twarzy, które zawierają w sobie składniki nawilżające jak np. kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne (wyciąg z aloesu) i naturalne oleje roślinne (olej jojoba, ze słodkich migdałów, awokado, arganowy) oraz cenne składniki aktywne i przeciwutleniacze np. niacynamid, retinol, azeloglicynę, witaminę C czy witaminę E.

Do masażu relaksacyjnego i liftingującego doskonale sprawdzają się produkty zapewniające poślizg podczas zabiegu. Spróbuj serum olejowego Kwiat Koniczyny z witaminą C. A jeśli z jakichś względów nie po drodze Ci z formułami olejowymi produktów do pielęgnacji twarzy sięgnij do masażu po serum witaminowe Mniszek Lekarski z witaminą C, które rozjaśni i rozświetli skórę. 

Moc relaksu gwarantuje olejek do masażu twarzy Truskawka i Werbena - olejek z migdałów, kamelii, makadamii i pestek truskawek zapewnia idealny poślizg bez obciążania skóry. Subtelny zapach wanilii i werbeny koi i relaksuje.

Unikaj ciężkich olejów mineralnych, które mogą zapychać pory oraz syntetycznych zapachów i parabenów powodujących podrażnienia. I pamiętaj koniecznie o dokładnym oczyszczeniu dłoni i skóry na twarzy przed przystąpieniem do masażu. 

olejek do masażu twarzy Truskawka i Werbena

Jakie są przeciwwskazania do masażu twarzy?

Masaż twarzy, mimo swoich licznych korzyści, które sprawiają, że warto wykonywać go w zaciszu domowym, ma pewne ograniczenia, które należy uwzględnić, zanim zdecydujemy się go wykonać samodzielnie. W jakich sytuacjach należy z niego zrezygnować? 

Największą przeciwnością są choroby skóry i infekcje. Jeśli posiadasz na części twarzy uszkodzenia skóry, świeże blizny, trądzik, stany zapalne, opryszczkę, czy grzybicę musisz go sobie darować. Zrezygnuj również z wykonywania masażu twarzy w momencie przeziębienia oraz w przypadku chorób nowotworowych i związanych z naczyniami krwionośnymi. 

Czy masaż twarzy może zaszkodzić? 

Choć w większości przypadków masaż twarzy jest zabiegiem bezpiecznym, w pewnych sytuacjach może zaszkodzić. Są to momenty, kiedy:

  • masaż twarzy i szyi wykonywany jest pomimo występujących ograniczeń co do jego stosowania
  • dobranie nieodpowiedniego produktu może wywołać reakcję alergiczną skóry, podrażnić ją oraz doprowadzić do powstania niedoskonałości
  • robiąc masaż twarzy na skórze ze stanami zapalnymi przyczyniasz się do rozprzestrzeniania infekcji 
  • zbyt mocne ugniatanie i ciągnięcie skóry przyczynia się do uszkodzenia naczynek szczególnie u osób z cerą naczynkową, a rozciąganie skóry w nieodpowiedni sposób w dłuższej perspektywie może spowodować utratę jędrności

Regularne masaże twarzy są korzystne, ale należy je wykonywać świadomie, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Jak unikać problemów?

Skuteczny masaż, który przyniesie pożądane efekty to wybranie odpowiedniej techniki do wybranej partii twarzy. Tam, gdzie skóra jest delikatna, nie należy mocno jej naciągać ani uciskać, by nie wpłynąć negatywnie na kondycję skóry. Istotnym elementem jest również dobranie odpowiedniego produktu do pielęgnacji skóry dostosowanego do typu twojej cery oraz zachowanie higieny podczas masażu twarzy dłońmi. Pozwoli to uniknąć podrażnień i negatywnych skutków dla skóry twarzy. 

Źródła:

  1. Schmid, Christina. Naturalny lifting twarzy: praktyczny przewodnik : proste masaże - joga twarzy na redukcję zmarszczek i młodzieńczy wygląd. Polska, Vital Gwarancja Zdrowia, 2024.
  2. Dylewska-Grzelakowska, Joanna. Kosmetyka stosowana. Polska, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009.
Polecane

Sekrety japońskiego masażu Kobido - wszystko, co warto wiedzieć

Sekrety japońskiego masażu Kobido - wszystko, co warto wiedzieć

Jak się zrelaksować?

Jak się zrelaksować?

Olejowanie twarzy - czym jest i po jakim czasie można się spodziewać efektów.

Olejowanie twarzy - czym jest i po jakim czasie można się spodziewać efektów.