

Olejek do masażu twarzy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Masaż twarzy z olejkiem to fenomenalny sposób na głębokie nawilżenie, odżywienie i skuteczną pielęgnację przeciwzmarszczkową twarzy, w połączeniu z przyjemnym relaksem. Kluczowe znaczenie w tym czy te wszystkie korzyści będą spełnione, ma jednak wybór olejku wygładzającego do masażu twarzy, bo to właśnie od jego działania i właściwości zależy końcowy efekt.
Dziś kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni olejek do indywidualnych potrzeb skóry i poprawnie wykonać masaż w domu.
Dlaczego warto stosować olejki do masażu twarzy?
Olejek do masażu twarzy nie tylko ułatwia wykonywanie płynnych i delikatnych ruchów, ale także łączy relaks i odprężenie z troską o kondycję cery. Intensywnie nawilża skórę, zapewnia odżywienie i regenerację, ma właściwości odmładzające i dzięki regularnemu stosowaniu wpływają pozytywnie na promienny wygląd i zdrowie skóry.
Masaż twarzy z olejkiem kontra bez olejku
Masowanie skóry bez użycia olejku może prowadzić do podrażnienia skóry, szczególnie w przypadku delikatnych obszarów twarzy. Może być mniej komfortowe i na pewno nie daje takich samych efektów pielęgnacyjnych, jak masaż z olejkiem, który zapewnia płynność ruchów, chroni przed szkodliwym tarciem oraz ma za zadanie działać odżywczo i intensywnie nawilżająco na skórę nie tylko na jej powierzchni, ale również w głębokich warstwach.
Jakie są zalety masażu twarzy olejkiem?
Masaż twarzy olejkiem to coś więcej niż przeniesienie się na chwilę do świata relaksu to również korzyści pielęgnacyjne płynące z właściwości drogocennych składników naturalnych skomponowanych w taki sposób, aby zadbać o skórę twojej szyi i dekoltu najlepiej, jak tylko można. Prawdziwy multitasking — czyli to, co lubimy najbardziej.
Zobacz, jak może wpłynąć na Twoją skórę!
Głębokie nawilżenie i odżywienie skóry
Masaż produktami, w których skład wchodzą substancje bogate w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe np. olej ze słodkich migdałów, z pestek truskawki, makadamia i kameliowy może intensywnie nawilżyć skórę oraz dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych, regenerujących i zapewnić jej długą ochronę przed utratą wody z naskórka.
Poprawa jędrności elastyczności skóry
Masaż wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, co wpływa na poprawę jędrności, przeciwdziała grawitacji i liftingująco działa na skórę. Staje się ona bardziej sprężysta i napięta.
Wspomaganie procesów anti-aging
Naturalne kosmetyki szczególnie te bogate w antyoksydanty np. olej makadamia i z pestek truskawki oraz tokoferole, działają przeciwstarzeniowo, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami i opóźniając pojawianie się zmarszczek. Dzięki masażowi twarzy olejami skóra odzyskuje młodszy wygląd i witalność.
Rozświetlenie i wyrównanie kolorytu cery
Masaż twarzy to doskonały sposób na zwiększenie krążenia krwi, co skutkuje poprawą kolorytu skóry, jej rozświetleniem i zdrowym blaskiem. Dzięki regularnemu stosowaniu cera staje się bardziej promienna i jednolita.
Relaksacja i odprężenie
Masaż twarzy kosmetykami naturalnymi to doskonała forma relaksu, która pozwala na odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu. Delikatne ruchy i naturalne olejki eteryczne w składzie pomagają zredukować stres, zmniejszają napięcia mięśniowe i poprawiają ogólne samopoczucie.
Jak wykonać masaż twarzy olejkiem?
Aby uzyskać najlepsze efekty, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry oraz poznać kilka podstawowych technik masażu.
Przygotowanie skóry do masażu olejkiem
Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że Twoja buzia jest odpowiednio przygotowana. Masaż wykonujemy zawsze na oczyszczonej skórze twarzy. Użyj w tym celu łagodnego środka oczyszczającego (np. delikatnego żelu myjącego lub olejku hydrofilowego), aby usunąć z twarzy makijaż, nadmiar sebum i brud, który zgromadził się na niej w ciągu dnia. Następnie delikatnie osusz twarz ręcznikiem i nałóż niewielką ilość olejku na dłonie, rozgrzewając go w palcach.
Kluczowe techniki masażu olejkiem
Nie musisz znać nie wiadomo jak skomplikowanych technik, żeby cieszyć się z efektów automasażu.
Oto kilka podstawowych ruchów, które możesz z powodzeniem wykonać w zaciszu własnego domu (zajmą Ci dosłownie chwilkę):
- Masaż wstępny ma na celu pobudzenie i przygotowanie twarzy na kolejne kroki. Otwartą dłonią, na której znajduje się wcześniej już rozgrzany olejek, wykonaj ruchy od środka twarzy (kciukami pod brodą) do góry - około 5-6 razy na jedną stronę. Następnie przejdź do szyi i palcami poprzez głaskanie masuj szyję od dołu ku górze po całej długości. Od jednej do drugiej strony. Na koniec przejdź do czoła i ruchami wyciągającymi ku górze masuj cały obszar.
-
Masaż głęboki - można go wykonać dłońmi lub użyć w tym celu np. kamienia gua sha. Żeby ułatwić ten proces, podamy przykład na dłoniach. Zaczynamy od podszczypywania okolic żuchwy i podbródka (ruchy mają być intensywne, lekko wyczuwalne), możemy to robić równocześnie na lewą i prawą stronę oburącz. Przechodzimy do bruzd nosowo wargowych. Układamy palce pod ustami i ciągniemy do zewnątrz aż do nosa przez bruzdy nosowo wargowe. Następnie policzki - od kącika ust do skroni ruchem podszczypującym ku górze. Przechodzimy do okolic oczu, rozmasowujemy je, zataczając wokół nich koła (od wewnątrz do zewnątrz), następnie zajmujemy się lwią zmarszczką. W tym celu łapiemy brwi ruchem podszczypującym i pulsacyjnie schodzimy tym ruchem do ich końca. Każdą czynność powtarzamy 5-6 razy. Ponownie kończymy na obszarze czoła, powtarzając te same ruchy, co w masażu wstępnym.
Zainspiruj się też wskazówkami zawartymi w naszym artykule i dowiedz się więcej o masażu twarzy w domu krok po kroku.
Czy zmywać olejek do masażu twarzy?
Jeśli zdecydujesz się na olejek do masowania twarzy bogaty w naturalne oleje pielęgnujące, nie musisz go od razu zmywać. Tego typu produkty dostarczają skórze cennych składników odżywczych, nawilżających i regenerujących, które będą działały jeszcze przez dłuższy czas po zakończeniu masażu.
Pozostawienie olejku na skórze pozwala jej wchłonąć wszystkie dobroczynne substancje. Możesz jedynie delikatnie usunąć nadmiar (jeśli taki jest) przy pomocy miękkiego ręcznika lub toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH. Następnie, jeśli posiadasz cerę, która potrzebuje intensywnej pielęgnacji, zastosuj serum, które wesprze swoimi składnikami aktywnymi działanie olejku do masażu. Na koniec - krem do twarzy nawilżający na dzień lub regenerujący na noc i gotowe. Właśnie zapewniłaś/eś sobie długotrwałą ochronę, za którą skóra na pewno ci się odwdzięczy zdrowym wyglądem.
Jak wybrać olejek do masażu twarzy?
Wybierając olejek do masażu twarzy, warto zwrócić uwagę nie tylko na walory zapachowe, ale również na skład dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry.
Zatem jak wybrać olejek według wymagań każdego typu cery?
- cera tłusta: postaw na olejki o lekkiej konsystencji, które nie zapychają porów i kontrolują wydzielanie łoju np. olej makadamia i z pestek truskawki
- skóra sucha i dojrzała: w tych przypadkach sprawdzą się bogatsze formuły, które lepiej odżywią, intensywnie nawilżą i zadziałają przeciwstarzeniowo np. produkty z olejem kameliowym
- cera wrażliwa: szukaj olejków, które są dobrze tolerowane i łagodne dla skóry oraz zadbają dodatkowo o wzmocnienie jej bariery ochronnej — tu również warto zwrócić uwagę na olej makadamia
Pamiętaj, że odpowiedni produkt może nie tylko przynieść odprężające i ujędrniające korzyści, ale przede wszystkim znacząco poprawić kondycję twojej cery.
Źródła:
- Schmid, Christina. Naturalny lifting twarzy: praktyczny przewodnik : proste masaże - joga twarzy na redukcję zmarszczek i młodzieńczy wygląd. Polska, Vital Gwarancja Zdrowia, 2024.
- Litwinek, A., Zmysłowska, W., & Oczkowska, U. (2020). Naturalne oleje roślinne w pielęgnacji skóry.