Serum do twarzy

Serum do twarzy zapewnia skoncentrowany zastrzyk pozytywnej energii. Każda jego kropla to zbiór witamin i składników, które sprawią, że cera staje się bardziej jędrna, elastyczna, rozświetlona i gładka. Serum z definicji jest produktem o bardzo wysokiej koncentracji składników aktywnych i właśnie dzięki temu możemy spodziewać się niespodziewanego, trwałego i mocnego efektu

Serum do twarzy – cudotwórca w buteleczce, solidne wsparcie dla skóry, niezastąpiony element codziennej pielęgnacji cery. Dzięki skoncentrowanej dawce składników aktywnych pomaga zadbać o siebie szybko, efektywnie i przy bardzo małym wysiłku. Dowiedz się, co dobrego kryje w sobie formuła serum, jakie będzie dla ciebie najlepsze i jak właściwie je stosować.

Serum do twarzy – co to takiego?

Serum do twarzy to kosmetyk o wysokim stężeniu substancji aktywnych. Mimo że jest przepełnione aż po brzegi wartościowymi składnikami (najczęściej spotykanymi są: kwas hialuronowy, witamina C i A, retinol, kolagen, kofeina, niacynamid, peptydy czy kwas azelainowy), zwykle charakteryzuje się lekką konsystencją, wygodną w aplikacji i nieobciążającą skóry. Serum wnika w naskórek, dostarczając mu antyoksydantów i dużej dawki nawilżenia – niekiedy większej niż niejeden krem, a więc odgrywa niezwykle istotną rolę w pielęgnacji.

Na co pomoże serum do twarzy?

Serum pielęgnuje skórę twarzy na różne sposoby, w zależności od wybranej formuły – jego działanie może koncentrować się na nawilżaniu, złuszczaniu, rozjaśnianiu, wyrównywaniu kolorytu cery czy walce ze zmarszczkami i/lub trądzikiem. Stosowane regularnie i we właściwy sposób, czyli przede wszystkim nakładane na oczyszczoną skórę i pod krem, potrafi dać efekty już po kilku dniach, zwykle jednak zmiany stają się widoczne po paru tygodniach. Rezultaty są oczywiście uzależnione od wielu czynników, takich jak stan cery, częstotliwość aplikacji czy stężenie poszczególnych składników.

Czy warto używać serum do twarzy?

Zdecydowanie tak. Stosowanie serum niesie ze sobą szereg korzyści dla cery. Potrzeby i wyzwania, na jakie może odpowiedzieć jego receptura, to: przebarwienia, nierówny koloryt, drobne linie i blizny, skóra wymagająca regeneracji, trądzik, utrata elastyczności, obniżona jędrność, suchość czy nadmiar sebum.

Preparaty tego typu znajdziemy w każdej drogerii kosmetycznej. Dokonując wyboru, skoncentruj się na składzie (czy serum jest bogate w witaminy? Czy odżywia? Czy ma na liście składników parfum, czyli potencjalny podrażniacz?), konsystencji (ma postać olejku, emulsji, żelu, czy jeszcze inną? Jaka będzie dla ciebie najwygodniejsza?) i, jeśli to dla ciebie ważne, czy produkt był testowany na zwierzętach i/lub zawiera substancje odzwierzęce.

Kiedy stosować serum?

Po serum do twarzy często zaczynamy sięgać dopiero przy pielęgnacji cery dojrzałej, czyli gdy zaczynają przeszkadzać nam widoczne zmarszczki. I owszem, specjalne serum przeciwzmarszczkowe jest świetną bronią w walce z takimi zmianami, natomiast warto pamiętać, że bardzo istotne jest zapobieganie im – dlatego zaleca się stosowanie serum już wcześniej, od 25. roku życia. Tak odżywcza formuła oraz dobry krem nawilżający jako duet potrafią zdziałać cuda dla każdego typu cery.

Pamiętaj, by dokładnie przeczytać listę składników, aby lepiej zrozumieć działanie danej formuły oraz praktykować maksymalnie świadomą pielęgnację (przykładowo, dobrze jest wiedzieć, że serum, które będzie zawierało retinol, nie powinno być stosowane przez kobiety w ciąży). To dla Twojego bezpieczeństwa i, rzecz jasna, zadowolenia!

Jakie serum do twarzy wybrać?

Serum do twarzy oczywiście należy dopasować do własnej skóry i jej potrzeb. Rodzaje serum są rozmaite. Podzieliliśmy je na kilka kategorii:

Serum olejowe

Bazuje na wysokiej jakości olejach, które wykazują silne działanie odżywcze i reperują barierę hydrolipidową skóry. Najczęściej stosuje się je na noc, jednak osoby z suchą cerą chwalą je sobie także za dnia. U Czterech Szpaków znajdziesz olejowe serum do twarzy Kwiat Koniczyny – jest kosmetykiem, który oferuje szereg korzyści dla cery, zwłaszcza tej szarej, matowej i pozbawionej witalności. Macerat z aloesu zapewnia intensywne nawilżenie skóry, witamina C ujędrnia, odświeża i rozpromienia, a macerat z płatków róży rozprawia się z przebarwieniami. Olej arganowy, który naturalnie opóźnia proces starzenia się skóry, zadziała na zmarszczki w parze z odżywczym olejem jojoba.

Serum kwasowe

Jak nazwa wskazuje, zawiera ono kwasy, dzięki którym podczas aplikacji złuszczany jest martwy naskórek. Cera staje się wygładzona i miękka, a przebarwienia zostają zredukowane. Nasze kwasowe serum do twarzy Szarotka Alpejska to kosmetyk do zadań specjalnych – jego skoncentrowane składniki aktywne to przede wszystkim kwasy migdałowy (AHA) i laktobionowy (PHA). Są łagodne nawet dla wrażliwej skóry, ale równocześnie skuteczne w eksfoliacji. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego oraz ekstraktu z szarotki alpejskiej to serum do twarzy ma też właściwości nawilżające, antyoksydacyjne i napinające.

Sera wodne, żelowe i wodno-żelowe

Wodne serum do twarzy charakteryzuje lekka konsystencja, więc powinno zainteresować osoby, które szukają kosmetyków dla cery z nadprodukcją sebum lub skłonnością do zapchanych porów. Sera wodno-żelowe oraz żelowe są trochę gęstsze i znakomicie działają w połączeniu z bardziej treściwymi kremami lub olejkami do pielęgnacji. To kosmetyki, w których nierzadko znajdziemy kwas hialuronowy, glicerynę czy aloes.

I jak, wiesz już, jakie jest twoje idealne serum do twarzy?

Jak używać serum do twarzy, by osiągnąć dobre efekty?

By osiągnąć upragnione efekty pielęgnacji z wykorzystaniem serum do twarzy, należy stosować je zgodnie z przeznaczeniem i częstotliwością podaną przez producenta kosmetyku. Dlaczego jest to ważne? Otóż niektóre formuły, najczęściej te kwasowe z właściwościami złuszczającymi, zaleca się używać tylko od dwóch do trzech razy w tygodniu, by nie podrażnić skóry, ani nie naruszyć jej bariery hydrolipidowej. Pamiętaj, że serum do twarzy zawiera wysokie stężenia składników aktywnych, więc kiedy się wchłonie, działa intensywnie.

Serum do twarzy bez szczególnych właściwości eksfoliacyjnych stosuje się na dokładnie oczyszczoną skórę raz lub dwa razy dziennie. Skoncentrowane formuły mogą dzięki temu lepiej penetrować naskórek. Używając niewielkiej ilości (kilku kropli), wmasuj lub delikatnie wklep kosmetyk. Kiedy preparat się wchłonie, zaaplikuj na skórę ulubiony krem nawilżający i/lub kojący.

Czego nie robić?

Upewnij się, że receptury używanych przez ciebie produktów w jednej rutynie pielęgnacyjnej nie kolidują ze sobą. Niektóre kombinacje substancji aktywnych, jak retinol + kwasy AHA, niacynamid + witamina C, kwas glikolowy + kwas salicylowy, osłabiają lub – wręcz przeciwnie – nadmiernie podkręcają swoje działanie, co może prowadzić do braku efektów lub podrażnień.

Serum nie należy aplikować w okolicach oczu, chyba że producent jasno deklaruje potwierdzone badaniami bezpieczeństwo kosmetyków do stosowania na ten wrażliwy obszar.

Próba uczuleniowa – po co się ją wykonuje? Jak to zrobić?

Przed tym, jak zacznie się intensywna pielęgnacja, czyli przed nałożeniem serum (i każdego innego kosmetyku) na twarz, szyję i dekolt, powinno się wykonać test uczuleniowy, by uniknąć podrażnień i reakcji alergicznej.

Nałóż niewielką ilość produktu na fragment skóry, na przykład w górnej części przedramienia. Jeśli to miejsce po 24 godzinach (lub wcześniej) zaczerwieni się, zacznie swędzieć i/lub stanie się podrażnione, zrezygnuj z używania tej formuły. Zmyj kosmetyk i poszukaj receptury o łagodniejszym składzie – może podrażniły Cię substancje zapachowe? Jest to stosunkowo częsta reakcja u osób ze skórą wrażliwą, więc spróbuj znaleźć produkt bez składnika parfum.