Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Olej łopianowy to kolejny z naturalnych specyfików, które pozytywnie działają na włosy. Jakie właściwości ma konkretnie ten rodzaj oleju i w jakich przypadkach warto go stosować?
Łopian rośnie przede wszystkim w Europie (także w Polsce) i w Azji. Jego wygląd jest dość charakterystyczny: ma małe i różowe „kuleczkowate” otoczone haczykowatymi łuskami kwiatostany oraz duże liście o sercowatym kształcie. Część łopianu stanowi także oczywiście, szczególnie często wykorzystywany w lecznictwie, korzeń, którego długość może sięgać 50 cm. To właśnie z korzenia, a właściwie z ekstraktu z korzenia łopianu większego, wytwarzany jest olej – uzyskuje się go poprzez wymieszanie z innym olejem roślinnym, najczęściej kukurydzianym bądź słonecznikowym. Ze względu na swoje właściwości olej z korzenia łopianu zyskał zastosowania i w kosmetyce, a konkretnie m. in. w olejowaniu włosów. Choć więc najczęściej kojarzymy łopian jako uprzykrzający spacery „rzep”, który przykleja się do ubrań i rąk, ten „chwast” może się jednak swoim działaniem wkraść w łaski włosomaniaczek.
Korzeń łopianu właściwości ma mnóstwo. Olej z korzenia łopianu zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników, a wśród nich m. in.: witamina A oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu olej skutecznie odżywia i wzmacnia cebulki włosów, które – jako że sama skóra jest zdrowa – również zdrowo rosną, a przez to też rzadziej się łamią. Wymienione składniki wspomagają również prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych i gruczołów łojowych na skórze głowy. Co więcej, olej z korzenia łopianu zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy do budowy białka, z którego powstają włosy. Dodatkowo stymuluje pracę cebulek włosowych.
Olej z korzenia łopianu przyspiesza wzrost włosów. I to właśnie w tym celu najczęściej się go już od wieków stosuje. Przerzedzanie włosów, początki łysiny mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, m. in. niedoborami witamin D, A lub/i C. Przyczyną wypadania włosów jest też w niektórych przypadkach anemia, która rozwija się na skutek niedoboru żelaza i kwasu foliowego (może mieć też swoje źródło w niewłaściwej diecie, zaburzeniach hormonalnych). Olej łopianowy zawiera wszystkie wymienione wyżej składniki, dlatego przeciwdziała utracie włosów. W 100 g korzenia łopianu znajduje się wiele witamin i składników mineralnych: po 14 procent jego składu stanowią witamina B6 i mangan, 11 procent – magnez, 10 procent – potas, po 7 procent – kwas foliowy i witamina C, 6 procent przypada fosforowi, kolejne 15 procent zawartości korzenia łopianu stanowią żelazo, miedź i wapń. Poza tym roślina zawiera m. in. garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne (ale to nie jest szczególnie zachęcające, ponieważ większość osób określa zapach łopianu jako nieprzyjemny).
Olej z korzenia łopianu w pielęgnacji włosów nie tylko przeciwdziała wypadaniu włosów, ale i pomaga poradzić sobie z podrażnieniami skóry głowy i jej swędzeniem czy łupieżem. Choć w przypadku tego ostatniego może nie być tak skuteczny jak środki dostępne w aptekach. Przy dużych podrażnieniach skóry głowy reguluje zaczerwienienie oraz przyczynia się do szybkiej regeneracji nabłonka skóry.
Jako że olej łopianowy stosowany jest w pielęgnacji włosów na wypadanie włosów lub takie problemy jak świąd, łupież, nie trzeba go stosować na całej długości włosów, a jedynie na skórze głowy. Jak to zrobić? Delikatnymi i owalnymi ruchami wetrzyj olej we włosy. Wystarczy kilka kropli olejku, a to, czy włosy będą suche, czy wilgotne raczej nie będzie mieć dużego znaczenia – możesz wypróbować obie opcje i sprawdzić, co się lepiej sprawdza w twoim przypadku. Przy okazji nakładania oleju łopianowego zrób sobie przyjemny masaż skóry. Możesz też wetrzeć preparat we włosy za pomocą waciku.
Następnie nałóż na włosy ręcznik lub specjalny czepek i pozostaw olej na głowie przez 2-3 godziny. Po tym czasie zmyj olej za pomocą delikatnego szamponu. Takie olejowanie możesz przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, a efekty zobaczysz po upływie 6-8 tygodni. Olej można też oczywiście rozprowadzić na całej długości włosów, w końcu wzmacnia je on i zapobiega łamaniu się końcówek. Aby wzmocnić działanie oleju łopianowego, możesz przygotować mieszankę z żółtkiem jajka albo miodem.
Korzeń łopianu na włosy dobrze współdziała z miodem, ponieważ – jak wspomniano – odżywia mieszki włosów, a miód działa wzmacniająco na cebulki, pomaga naprawić uszkodzoną strukturę włosów i przywrócić im blask. Taką mieszankę bardzo łatwo przygotować: wystarczy zmieszać identyczną ilość oleju z dokładnie taką samą porcją płynnego miodu. Taką miksturę pozostaw na włosach przez pół godziny, a następnie zmyj ją szamponem.
Działanie łopianu wzmacniają również: papryka (zawierająca kapsaicynę, związek poprawiający krążenie krwi w skórze głowy, co pozwala składnikom odżywczym łatwiej dotrzeć do mieszków włosowych), rozmaryn oraz… musztarda. Dobrze zadziała też użycie po olejowaniu szamponu z pokrzywy.
Działanie łopianu wzmacniają również: papryka (zawierająca kapsaicynę, związek poprawiający krążenie krwi w skórze głowy, co pozwala składnikom odżywczym łatwiej dotrzeć do mieszków włosowych), rozmaryn oraz… musztarda. Dobrze zadziała też użycie po olejowaniu szamponu z pokrzywy.
Reakcje alergiczne występują bardzo rzadko, jednak jedno z badań wykazało, że osoby, które są uczulone na niektóre zioła i kwiaty, m. in. stokrotki i nagietki mogą reagować alergicznie również na łopian. Dlatego, jak w przypadku innych rodzajów olejów, warto najpierw nałożyć olej np. na fragment skóry dłoni i odczekać, czy nie pojawi się zaczerwienienie.
Jeśli szukałaś kosmetyku uzupełniającego w swojej pielęgnacji włosów, który odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, przyśpiesza porost włosów, przyczynia się do szybkiej regeneracji nabłonka skóry i przyspiesza wzrost włosów- koniecznie sięgnij po olej z korzenia łopianu.
Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki
Źródła:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-111/burdock [dostęp z dn. 05.02.2021]
https://link.springer.com/article/10.1007/s10787-010-0062-4 [dostęp z dn. 05.02.2021]
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169974/nutrients [dostęp z dn. 05.02.2021]