Powrót do wpisów

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej łopianowy to kolejny z naturalnych specyfików, które pozytywnie działają na włosy. Jakie właściwości ma konkretnie ten rodzaj oleju i w jakich przypadkach warto go stosować?

Łopian rośnie przede wszystkim w Europie (także w Polsce) i w Azji. Jego wygląd jest dość charakterystyczny: ma małe i różowe „kuleczkowate” otoczone haczykowatymi łuskami kwiatostany oraz duże liście o sercowatym kształcie. Część łopianu stanowi także oczywiście, szczególnie często wykorzystywany w lecznictwie, korzeń, którego długość może sięgać 50 cm. To właśnie z korzenia, a właściwie z ekstraktu z korzenia łopianu większego, wytwarzany jest olej – uzyskuje się go poprzez wymieszanie z innym olejem roślinnym, najczęściej kukurydzianym bądź słonecznikowym. Ze względu na swoje właściwości olej z korzenia łopianu zyskał zastosowania i w kosmetyce, a konkretnie m. in. w olejowaniu włosów. Choć więc najczęściej kojarzymy łopian jako uprzykrzający spacery „rzep”, który przykleja się do ubrań i rąk, ten „chwast” może się jednak swoim działaniem wkraść w łaski włosomaniaczek.

OLEJ Z KORZENIA ŁOPIANU W PIELĘGNACJI WŁOSÓW - DLACZEGO WARTO GO STOSOWAĆ?

OLEJ ŁOPIANOWY WZMACNIA CEBULKI WŁOSOWE

Korzeń łopianu właściwości ma mnóstwo. Olej z korzenia łopianu zawiera wiele korzystnych dla zdrowia składników, a wśród nich m. in.: witamina A oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu olej skutecznie odżywia i wzmacnia cebulki włosów, które – jako że sama skóra jest zdrowa – również zdrowo rosną, a przez to też rzadziej się łamią. Wymienione składniki wspomagają również prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych i gruczołów łojowych na skórze głowy. Co więcej, olej z korzenia łopianu zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy do budowy białka, z którego powstają włosy. Dodatkowo stymuluje pracę cebulek włosowych.

KORZEŃ ŁOPIANU- DZIAŁANIE WZRASTAJĄCE

Olej z korzenia łopianu przyspiesza wzrost włosów. I to właśnie w tym celu najczęściej się go już od wieków stosuje. Przerzedzanie włosów, początki łysiny mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, m. in. niedoborami witamin D, A lub/i C. Przyczyną wypadania włosów jest też w niektórych przypadkach anemia, która rozwija się na skutek niedoboru żelaza i kwasu foliowego (może mieć też swoje źródło w niewłaściwej diecie, zaburzeniach hormonalnych). Olej łopianowy zawiera wszystkie wymienione wyżej składniki, dlatego przeciwdziała utracie włosów. W 100 g korzenia łopianu znajduje się wiele witamin i składników mineralnych: po 14 procent jego składu stanowią witamina B6 i mangan, 11 procent – magnez, 10 procent – potas, po 7 procent – kwas foliowy i witamina C, 6 procent przypada fosforowi, kolejne 15 procent zawartości korzenia łopianu stanowią żelazo, miedź i wapń. Poza tym roślina zawiera m. in. garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne (ale to nie jest szczególnie zachęcające, ponieważ większość osób określa zapach łopianu jako nieprzyjemny).

OLEJ ŁOPIANOWY ŁAGODZI PROBLEMY ZE SKÓRĄ GŁOWY

Olej z korzenia łopianu w pielęgnacji włosów nie tylko przeciwdziała wypadaniu włosów, ale i pomaga poradzić sobie z podrażnieniami skóry głowy i jej swędzeniem czy łupieżem. Choć w przypadku tego ostatniego może nie być tak skuteczny jak środki dostępne w aptekach. Przy dużych podrażnieniach skóry głowy reguluje zaczerwienienie oraz przyczynia się do szybkiej regeneracji nabłonka skóry.

  1. Zestaw Prysznic Promocja
    Zestaw Prysznic
    69,00 PLN 84,00 PLN
  2. Zestaw Szampon i Dezodorant Promocja
    Zestaw Szampon i Dezodorant
    69,00 PLN 84,00 PLN
  3. Zestaw Bestsellerowy Promocja
    Zestaw Bestsellerowy
    149,00 PLN 166,00 PLN
  4. Mężny Duet 2.0 Promocja
    Mężny Duet 2.0
    69,00 PLN 84,00 PLN

KORZEŃ ŁOPIANU - ZASTOSOWANIE I POMOC W OLEJOWANIU WŁOSÓW

Jako że olej łopianowy stosowany jest w pielęgnacji włosów na wypadanie włosów lub takie problemy jak świąd, łupież, nie trzeba go stosować na całej długości włosów, a jedynie na skórze głowy. Jak to zrobić? Delikatnymi i owalnymi ruchami wetrzyj olej we włosy. Wystarczy kilka kropli olejku, a to, czy włosy będą suche, czy wilgotne raczej nie będzie mieć dużego znaczenia – możesz wypróbować obie opcje i sprawdzić, co się lepiej sprawdza w twoim przypadku. Przy okazji nakładania oleju łopianowego zrób sobie przyjemny masaż skóry. Możesz też wetrzeć preparat we włosy za pomocą waciku.

Następnie nałóż na włosy ręcznik lub specjalny czepek i pozostaw olej na głowie przez 2-3 godziny. Po tym czasie zmyj olej za pomocą delikatnego szamponu. Takie olejowanie możesz przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, a efekty zobaczysz po upływie 6-8 tygodni. Olej można też oczywiście rozprowadzić na całej długości włosów, w końcu wzmacnia je on i zapobiega łamaniu się końcówek. Aby wzmocnić działanie oleju łopianowego, możesz przygotować mieszankę z żółtkiem jajka albo miodem.

Korzeń łopianu na włosy dobrze współdziała z miodem, ponieważ – jak wspomniano – odżywia mieszki włosów, a miód działa wzmacniająco na cebulki, pomaga naprawić uszkodzoną strukturę włosów i przywrócić im blask. Taką mieszankę bardzo łatwo przygotować: wystarczy zmieszać identyczną ilość oleju z dokładnie taką samą porcją płynnego miodu. Taką miksturę pozostaw na włosach przez pół godziny, a następnie zmyj ją szamponem.

Działanie łopianu wzmacniają również: papryka (zawierająca kapsaicynę, związek poprawiający krążenie krwi w skórze głowy, co pozwala składnikom odżywczym łatwiej dotrzeć do mieszków włosowych), rozmaryn oraz… musztarda. Dobrze zadziała też użycie po olejowaniu szamponu z pokrzywy.

Działanie łopianu wzmacniają również: papryka (zawierająca kapsaicynę, związek poprawiający krążenie krwi w skórze głowy, co pozwala składnikom odżywczym łatwiej dotrzeć do mieszków włosowych), rozmaryn oraz… musztarda. Dobrze zadziała też użycie po olejowaniu szamponu z pokrzywy.

ŁOPIAN- WŁAŚCIWOŚCI: CZY ISTNIEJĄ SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA OLEJU ŁOPIANOWEGO NA WŁOSY?

Reakcje alergiczne występują bardzo rzadko, jednak jedno z badań wykazało, że osoby, które są uczulone na niektóre zioła i kwiaty, m. in. stokrotki i nagietki mogą reagować alergicznie również na łopian. Dlatego, jak w przypadku innych rodzajów olejów, warto najpierw nałożyć olej np. na fragment skóry dłoni i odczekać, czy nie pojawi się zaczerwienienie.

Jeśli szukałaś kosmetyku uzupełniającego w swojej pielęgnacji włosów, który odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, przyśpiesza porost włosów, przyczynia się do szybkiej regeneracji nabłonka skóry i przyspiesza wzrost włosów- koniecznie sięgnij po olej z korzenia łopianu.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-111/burdock [dostęp z dn. 05.02.2021]
https://link.springer.com/article/10.1007/s10787-010-0062-4 [dostęp z dn. 05.02.2021]
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169974/nutrients [dostęp z dn. 05.02.2021]

Zobacz także

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?