Powrót do wpisów

Olej lniany na twarz - zastosowanie w kosmetyce

Olej lniany ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Sprawdzi się przede wszystkim stosowany na twarz: i w przypadku cery suchej, i tłustej, i dojrzałej, i trądzikowej, a nawet alergicznej. Wszystko dzięki jego dobroczynnym właściwościom. Sprawdź, jak działa olej lniany na twarz i dowiedz się, jak go stosować!

Olej lniany stał się w ostatnich latach, gdy coraz większą popularność zaczęły zdobywać kosmetyki naturalne, jednym z najczęściej polecanych składników do stosowania na twarz, na włosy i na całe ciało. Nic dziwnego, skoro len, z którego tłoczony jest olej, to jedno z pierwszych zbóż uprawianych przez człowieka. Źródła historyczne pokazują, że znany był on ludzkości już około 1200 r. p. n. e. Len, a konkretnie siemię lniane – jego nasiona – to często wykorzystywany składnik w Ajurwedzie, starożytnej medycynie indyjskiej. Działanie lnu dla zdrowia człowieka – nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnętrz, potwierdza także współczesna nauka. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego warto wykorzystywać olej lniany w kosmetyce, a szczególnie – stosować go w zabiegach pielęgnacyjnych twarzy.

Olej lniany na twarz - zastosowanie

Olej lniany na twarz wrażliwą i alergiczną

Olej lniany stanowi cenne źródło – jedno z najbogatszych wśród wszystkich roślin na świecie – kwasów tłuszczowych omega-3, a w szczególności kwasu alfa-linolenowego (ALA). Jest go w nim tyle, że jedna łyżka stołowa oleju pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Jak działa kwas alfa-linolenowy na skórę? Jest tylko w niewielkim stopniu komedogenny, czyli nie należy do substancji zaskórnikotwórczych, a więc ogranicza powstawanie zaskórników. Ponadto, potrafi wbudowywać się w elementy tłuszczowe błon komórkowych i regeneruje zniszczoną barierę lipidową naskórka, a także minimalizuje utratę wody, co jest nie bez znaczenia w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS). Oprócz kwasów omega-3, które stanowią około 51 procent składu oleju lnianego, zawiera on także kwasy omega-6 (stanowiące około 18 procent jego zawartości) i kwasy omega-9 (znajdujące się w nim w około 21 procentach). One także mają właściwości regenerujące naskórek i wzmacniające jego barierę ochronną. W przypadku stosowania oleju lnianego na skórę warto zwrócić uwagę nie tylko na czysty olej stosowany samodzielnie, ale także na jego dodatek w kosmetykach - zawiera go np. mydło Len i Rumianek.

Olej lniany na twarz | Mydlarnia Cztery Szpaki

Warto też pamiętać, że sebum, które tak często przeklinamy, gdy występuje w nadmiarze, wydzielane we właściwych ilościach chroni skórę przed uszkodzeniami i zapewnia jej odpowiednie nawilżenie. A to właśnie kwasy tłuszczowe są jednym z jego składników.

Skuteczność stosowania oleju lnianego w przypadku AZS potwierdzono m. in. w badaniu na… myszach (a mamy z nimi 99 procent wspólnych genów). Gryzoniom podawano olej przez trzy tygodnie, co zmniejszyło u nich objawy choroby: zaczerwienienie, swędzenie i obrzęki.

Olej lniany na suchą twarz

Olej lniany stosowany na twarz odżywia ją i poprawia koloryt skóry. W jednym z badań 13 kobiet przez 12 tygodni stosowało go na swojej skórze, a po tym czasie każda z nich zgłosiła, że jej cera stała się bardziej gładka i nawilżona, natomiast wrażliwość skóry na podrażnienia i jej szorstkość uległy zmniejszeniu. Co więcej, w skład oleju lnianego wchodzi witamina E, jedna z najczęściej stosowanych w kosmetyce i polecana zwłaszcza przy suchej skórze.

Olej lniany na tłustą, nastoletnią skórę

Jak to możliwe, że olej lniany sprawdzi się i przy cerze suchej, i tłustej? Dzięki temu, że potrafi zadbać o odpowiedni poziom wytwarzanego przez nią sebum. Są za to odpowiedzialne wspominane wcześniej kwasy omega-3 i omega-6, które przeciwdziałają niecnym planom jednonienasyconego kwasu oleinowego. On to zaślepia ujścia mieszków włosowych, przez co prowadzi do pojawienia się zaskórników i trądziku. Z kolei kwasy omega-3 i omega-6 neutralizują jego działanie. Warto też pamiętać, że olej lniany nie zatyka porów, więc tym bardziej sprawdzi się u osób z cerą tłustą.

Olej lniany na dojrzałą twarz

Olej lniany, ze względu na zawartość witaminy E, sprawdzi się też u kobiet dojrzałych. Witamina ta jest bowiem silnym antyoksydantem, który neutralizuje działanie wolnych rodników. A te, gdy namnażają się w zbyt dużej liczbie i w zbyt szybkim tempie, powodują wcześniejsze starzenie się skóry. Co więcej, do działania ponownie wkraczają tu kwasy omega-3, które usprawniają krążenie krwi, przez co skóra jest jędrniejsza i bardziej elastyczna.

Jaki olej lniany wybrać?

Jeśli przymierzasz się do olejowania twarzy olejem lnianym po przeczytaniu jego właściwości, nic dziwnego. Aby jednak ta pielęgnacja była skuteczna, trzeba wybrać właściwy produkt. Najlepiej, by olej był tłoczony na zimno, czyli w temperaturze do 40 stopni Celsjusza, ponieważ gdy jest zbyt gorąco, traci część swoich dobroczynnych właściwości. Olej tłoczony na zimno to olej nierafinowany, należy go przechowywać w lodówce.

Warto dodać, że jeśli nie lubisz stosować oleju, bo niewygodnie ci „chodzić z tłustą twarzą”, możesz zamiast niego wykorzystać inny kosmetyk, który sprawdzi się w codziennej pielęgnacji wymagającej cery, zwłaszcza wrażliwej i skłonnej do alergii. Mogą to być np. naturalne mydła mające w swoim składzie len, które znajdziesz w ofercie Czterech Szpaków.

Jak stosować olej lniany na twarz?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by olej lniany stosować na twarz nawet codziennie. Przed nałożeniem olejku trzeba ją (a także dekolt i szyję, bo warto i tam nałożyć olej) oczyścić. Następnie przez chwilę rozgrzej olej w dłoniach i kilka jego kropli rozprowadź na wilgotnej jeszcze po oczyszczaniu twarzy. Najpierw ruchami owalnymi, a następnie wklepując go w skórę. Olej lniany możesz także wymieszać ze swoim ulubionym kremem i taką miksturę rozprowadzić na skórze. Nie ma większego znaczenia, czy będziesz nakładać olej lniany na twarz rano, czy wieczorem, choć wygodniej może być go aplikować tuż przed snem, ze względu na tłustą konsystencję, która niektórym osobom może przeszkadzać.

Zastosowanie oleju lnianego w kosmetyce

Warto dodać, że gdy już kupisz olej lniany, nie musisz go używać wyłącznie raz dziennie i wyłącznie na twarz. Jego zastosowanie jest bardziej uniwersalne. Jest on produktem bardzo łagodnym, który nie podrażnia skóry nawet u osób z AZS, a na dodatek działa przeciwzmarszczkowo, można go wykorzystać jako krem pod oczy. W okresie letnim lub w czasie jesiennych czy zimowych wakacji w ciepłych krajach olej lniany znajdzie również zastosowanie jako krem łagodzący oparzenia po opalaniu i kojący zbolałą skórę. Skóra bywa jednak podrażniona nie tylko przez słońce, ale i wiatr, mróz, grad. Z użyciem oleju lnianego można przygotować sobie łagodzący te podrażnienia kompres – wystarczy wziąć ręcznik, spryskać go kilkoma kroplami oleju i nałożyć na twarz. Tak przygotowany „opatrunek” trzymamy przez około 20 minut.

Olej lniany może też stanowić zamiennik kremu nawilżającego i płynu do demakijażu. Jako kremu lepiej go jednak używać tylko na noc, a jako płynu do demakijażu – po wcześniejszym zwilżeniu wacika wodą. Po usunięciu makijażu olejem lnianym warto dodatkowo użyć też żelu, jeśli komuś przeszkadza oleista konsystencja.

Olej lniany znajdzie zastosowanie i jako zamiennik preparatów na cellulit i rozstępy – zamiast balsamu można wcierać w skórę właśnie ten produkt.

Nie zapominajmy także o dobroczynnym działaniu oleju lnianego na włosy: proste, kręcone, suche, cienkie. Podobnie jak w przypadku twarzy, tak i na włosach olej lniany tworzy barierę ochronną, dzięki której wilgoć zatrzymywana jest we wnętrzu włosa, który z kolei staje się bardziej odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i na uszkodzenia mechaniczne. Zawarte w oleju i wspominane tu już kilkakrotnie kwasy omega-3 stymulują zarówno wzrost łodygi, jak i mieszków włosa. Z kolei witamina E poprawia kondycję skóry głowy, nawilża włosy, które stają się błyszczące (ale nie wyglądają jak przetłuszczone) i gładkie.

Jak nakładać olej lniany na włosy? Proces wygląda tak samo, jak w przypadku olejowania za pomocą innych olejów – można go stosować przed lub po myciu włosów i zostawić na nich od 30 do 60 minut. Najlepiej ubrać na głowę czepek lub ręcznik, by ułatwić wnikanie oleju we włosy. Po tym czasie olej zmywamy. I gotowe!

Autorka:
Anna Sierant

Polecane

Zobacz także

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?

Czy warto stosować olejek do brody?

Czy warto stosować olejek do brody?