Powrót do wpisów

Olej sezamowy na włosy: jak go stosować i jakie ma właściwości?

Zdrowe, mocne, gęste i błyszczące pasma często wydają się czymś, czego nie da się osiągnąć domowymi sposobami. A jednak warto spróbować! W uzyskaniu tego celu może pomóc olej sezamowy: oto, jak działa na włosy i jakie ma właściwości.

Olejowanie włosów już od lat cieszy się w Polsce (i nie tylko) ogromną popularnością. Warto jednak wiedzieć, że oleje same w sobie nie nawilżają włosa – zatrzymują wodę, zabezpieczają pasma przed jej utratą, ale nie mają właściwości nawilżających. Jednak już to sprawia, że po kilku zabiegach olejowania powinnaś odczuć wyraźną poprawę kondycji swoich włosów – staną się one miękkie, giętkie i błyszczące. Jeśli jednak nadal pozostaną wysuszone, może to oznaczać, że źle dobrałaś produkt do pielęgnacji.

Nawet jednak w takiej sytuacji nie ma nic straconego. Istnieją także produkty uniwersalne, które powinny sprawdzić się u wszystkich (a przynajmniej u większości) użytkowników. Mowa tu m. in. o oleju sezamowym. 

OLEJ SEZAMOWY – WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE 

Całe nasiona sezamu zawierają wiele składników odżywczych, z których część wiąże się z poprawą kondycji włosów. W nasionach sezamu znajdziemy witaminę E, miedź, fosfor, żelazo, cynk i magnez. Włosy bez odpowiedniego budulca stają się cieńsze i rzadsze, dlatego warto korzystać z substancji bogatych w składniki odżywcze. 

Olej sezamowy zawiera te same rodzaje zdrowych kwasów tłuszczowych, które są dodawane do szamponów. Mowa o: kwasie palmitynowym, kwasie linolowym, kwasie linolenowym, kwasie oleinowym, kwasie stearynowym.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju sezamowym pomagają mu wniknąć głęboko w skórę, działając kojąco za wszystkie stany zapalne i podrażnienia w obrębie skóry. Należy pamiętać, że wspomniane urazy mogą przyczyniać się do wypadania włosów, a więc stosowanie oleju sezamowego może temu procesowi zapobiegać. 

Istnieją dwa główne rodzaje nasion sezamu: czarne i białe. Olej jest wytwarzany z każdego z nich, jednak według badań z 2010 roku, nasiona sezamu białego miały wyższą zawartość białka, tłuszczu i wilgoci niż nasiona czarnego. Badanie z 2016 roku wykazało z kolei, że czarne nasiona miały wyższą aktywność przeciwutleniającą. Przy doborze oleju sezamowego bardzo ważne jest, aby kupowany produkt był w 100 procentach naturalny.

JAK OLEJ SEZAMOWY DZIAŁA NA WŁOSY?

SPOSÓB NA ŁUPIEŻ

Olej sezamowy może pomóc w przenoszeniu innych składników odżywczych w głąb skóry. Badanie przeprowadzone w 2010 roku na myszach wykazało, że olej sezamowy pomagał przenosić ozon (tlen) do skóry. Jeśli ma podobny efekt na ludzi, może to pomóc przyspieszyć gojenie się ran lub zadrapań na skórze, co sprawi z kolei, że prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w łagodzeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy albo przy urazach skóry spowodowanych drapaniem (bardzo częste przy łupieżu).

Nasiona sezamu i olej sezamowy mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Może to pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu częstych infekcji skóry głowy. Stosowanie oleju sezamowego na skórze głowy i włosach może pomóc zmniejszyć łupież, który często jest wywoływany przez grzyby lub bakterie.

OLEJ SEZAMOWY JAKO ŚRODEK WSPOMAGAJĄCY UTRZYMANIE NAWILŻENIA

Olejek sezamowy ma pewne właściwości okluzyjne, więc nałożony na czystą skórę głowy może pomóc jej pozostać nawilżoną, co w konsekwencji będzie zapobiegać jej suchości, łuszczeniu się i swędzeniu. 

ŚRODEK NA SIWIENIE WŁOSÓW

Masowanie włosów i skóry głowy olejem sezamowym może zapobiec przedwczesnemu siwieniu włosów – olej sezamowy ma bowiem właściwości przyciemniające włosy, więc jego długotrwałe stosowanie przyciemni siwe lub bardzo jasne włosy. Przeciwutleniacze w oleju sezamowym mogą również pomóc w odwróceniu procesu przedwczesnego siwienia włosów. 

OLEJ SEZAMOWY JAKO NATURALNY FILTR UV

Olejek sezamowy to naturalny środek przeciwsłoneczny, zawierający filtr UV. Jego nakładanie na skórę głowy i włosy może zapobiec potencjalnym uszkodzeniom pasm, które mogą wystąpić podczas długotrwałej ekspozycji na słońce. Olejek tworzy warstwę ochronną wokół łodygi włosa i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Chroni również pasma przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń z zewnątrz. 

ŚRODEK PRZECIWKO PASOŻYTOM

Zdecydowanie mniej znaną właściwością oleju sezamowego jest możliwość jego zastosowania jako środka przeciw wszom. W połączeniu z olejkami eterycznymi, np. olejkiem z drzewa herbacianego, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu zapewnia dodatkową ochronę skóry głowy przeciwko wszom.

OLEJ SEZAMOWY JAKO PREPARAT PRZECIWKO WYPADANIU WŁOSÓW

Olej sezamowy, łagodząc podrażnienia w obrębie skóry głowy i działając kojąco na skórę, pomaga utrzymać w dobrej kondycji cebulki włosów. W ten sposób zapobiega wypadaniu pasm. 

OLEJ SEZAMOWY JAKO „SZAMPON” DO STOSOWANIA PO WIZYCIE NA BASENIE

W czasach pandemii z chodzeniem na basen bywa różnie, jednak – miejmy nadzieję – w niedalekiej przyszłości, gdy możliwe będzie już korzystanie z tego typu obiektów, warto przed lub po pływaniu nałożyć na włosy olej sezamowy. Regularne przebywanie w wodzie pełnej chloru może sprawić, że włosy staną słabsze, mogą też nabierać lekko zielonkawego odcienia. Olej sezamowy pomoże natomiast wypłukać z pasm związki chloru.

OLEJ SEZAMOWY – JAK UŻYWAĆ?

Jest kilka metod, które możesz wykorzystać przy pielęgnacji włosów olejem sezamowym. Oto one:

MASKA NA WŁOSY Z OLEJU SEZAMOWEGO

Używaj oleju sezamowego jako maski do włosów przed prysznicem. Pomaga nawilżyć i pielęgnować włosy i skórę głowy, nie pozostawiając tłustej pozostałości i zapachu sezamu.

Przepis na maskę z oleju sezamowego:

  1. Do szklanej miski wlej niewielką ilość oleju sezamowego - około 2 do 3 łyżek stołowych.
  2. Użyj zimnego lub bardzo lekko rozgrzej olej w kuchence mikrofalowej - przez około 10 do 15 sekund.
  3. Palcami delikatnie wmasuj olejek w skórę głowy - zacznij od linii włosów i przejdź do tyłu głowy.
  4. Nałóż pozostałą część olejku na włosy - zwłaszcza na końcówki włosów, które mogą być bardziej suche.
  5. Zakryj włosy ręcznikiem lub czepkiem.
  6. Pozostaw maskę z olejkiem sezamowym na włosach przez co najmniej 1 godzinę.
  7. Umyj włosy szamponem i odżywką jak zwykle.

Olej sezamowy możesz też dodać do swoich zwykłych maseczek do włosów (np. tych z jajka lub z awokado).

Z olejem sezamowym, jak z każdym środkiem, nie wolno przesadzać, można bowiem doprowadzić do nadmiernego obciążenia włosów, co z kolei może spowodować wypadanie za ciężkich pasm. 

OLEJ SEZAMOWY BYWA... UKRYTY POD INNYMI NAZWAMI

Niektóre dostępne produkty do włosów zawierają dodatek oleju sezamowego. Może on być wymieniony pod innymi nazwami na szamponach, odżywkach i produktach do pielęgnacji włosów. Tymi nazwami są:

  • sesamum indicum,
  • hydrogentowany olej sezamowy,
  • sezamodian sodu,
  • niezmydlający się olej sezamowy.

Dodatek oleju sezamowego w produktach kosmetycznych potwierdza jego wysoką skuteczność i uniwersalność. 

WADY OLEJU SEZAMOWEGO

Tak samo, jak każdy inny olej, olej sezamowy może zatykać pory., co z kolei może podrażniać skórę głowy. Zatkane pory powodują z kolei czasem wypadanie włosów. Można jednak łatwo uniknąć tego „powikłania” - wystarczy pozostawić czysty olej sezamowy na skórze głowy i włosach na krótki czas. Należy także bardzo dokładnie zmywać olej ze skóry i konkretnych pasm. W tym celu trzeba myć głowę szamponem i spłukiwać ciepłą wodą. Delikatnie masuj skórę głowy pod prysznicem, aby upewnić się, że została oczyszczona z wszelkich olejków.

Niektóre osoby mogą też być na olej sezamowy uczulone, co niestety łatwo poznają po nałożeniu go na głowę i odczuwalnym później swędzeniu, zaczerwienieniu. Przed olejowaniem całej skóry głowy warto więc umieścić jedynie niewielką ilość oleju na skórze np. ramienia i sprawdzić, czy pojawia się reakcja alergiczna. Używania tego oleju roślinnego nie zaleca się też osobom, które wiedzą już, że są uczulone na sezam. Działa tu taka sama zasada jak w przypadku unikania oleju z orzechów laskowych na włosy przez osoby mające alergię na orzechy.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Zobacz także

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olejowanie włosów kręconych - co warto o nim wiedzieć?

Olejowanie włosów kręconych - co warto o nim wiedzieć?

Jak stosować serum do włosów?

Jak stosować serum do włosów?