Powrót do wpisów

Mydło siarkowe: jakie ma właściwości i jak je stosować w pielęgnacji skóry?

Prawdziwe mydło siarkowe nie kojarzy się być może zbyt pozytywnie pod względem zapachowym, jednak nie warto go z tego powodu skreślać. Stosowane regularnie wykazuje bowiem szereg dobroczynnych działań dla każdego rodzaju cery. Mydło może znaleźć różnorodne zastosowanie, zwłaszcza przy cerze problematycznej, ponieważ ma działanie przeciwtrądzikowe.

Mydło siarkowe nie mogłoby oczywiście powstać bez siarki, składnika, który działa na skórę złuszczająco i pozwala pozbyć się martwego naskórka oraz zredukować ilość wydzielanego sebum. Sprawdza się również jako środek antybakteryjny i ma działanie przeciwtrądzikowe. Dlatego właśnie produkt ten poleca się osobom walczącym z trądzikiem (z jego łagodnymi i umiarkowanymi stanami), a także z łojotokowym zapaleniem skóry, egzemą i łuszczycą. Pod tym względem wykazuje działanie nieco zbliżone do naszego mydła dziegciowego. Co ważne, mydło siarkowe, choć jego nazwa kojarzy się z groźnym laboratorium chemicznym, jest bezpieczne do stosowania na każdy rodzaj skóry twarzy. Może być używane codziennie w pielęgnacji do mycia ciała i twarzy. Jednak u niektórych osób, ze szczególnie suchą i wrażliwą cerą, jego używanie może powodować podrażnienia, suchość skóry – w takich przypadkach najlepiej po prostu z jego stosowania zrezygnować lub wprowadzić jako dodatkowy etap spryskanie twarzy hydrolatem kwiatowym lub tonikiem. Jeśli podejrzewasz, że może wystąpić u Ciebie taka reakcja, przed zakupem mydła siarkowego skonsultuj się z dermatologiem. WAŻNE: Zanim użyjesz mydła siarkowego, zwróć uwagę na to, by nie stosować jednocześnie innych środków wysuszających i złuszczających skórę, takich jak retinoidy, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy.

WŁAŚCIWOŚCI MYDŁA SIARKOWEGO

Mydło siarkowe wytwarza się z dodatkiem siarki rodzimej, która stanowi od około 2 do 5 procent jego składu. Siarka to jeden z podstawowych składników wszystkich żywych komórek. Powszechnie występuje w skałach i minerałach, jest niezbędna dla wzrostu roślin, znajduje się również w ludzkim organizmie – nie brakuje jej w aminokwasach, witaminach oraz w naszej skórze i we włosach. Od wieków stosowano siarkę w celach medycznych, a także… do produkcji wina, zastosowanie powiązane z kosmetycznym (konkretnie: dermatologiczne) po raz pierwszy znalazła jednak dopiero w 1949 roku. Potem na długo o siarce zapomniano, głównie przez jej odrzucający zapach, na co wskazało nawet jedno z badań przeprowadzonych w 2012 roku. Niedawno jednak mydło siarkowe (pod wieloma względami słusznie) wróciło do łask.

ZASTOSOWANIE

MYDŁO SIARKOWE I JEGO PRZECIWTRĄDZIKOWE DZIAŁANIE

A tym pierwszym zastosowaniem kosmetycznym siarki z 1949 roku, o którym mowa wyżej, jest i to najpopularniejsze dzisiaj – użyto jej bowiem wtedy w preparacie do leczenia zmian trądzikowych. Późniejsze badania potwierdziły skuteczność tego składnika i jego działanie przeciwtrądzikowe. Mydło siarkowe działa podobnie do nadtlenku benzoilu i kwasu salicylowego, jednak jest lepiej tolerowane przez skórę twarzy i ciała. Mydło będzie działać nie tylko na cerę problematyczną, ale na każdy rodzaj skóry.

MYDŁO SIARKOWE NA „ŚWIECĄCĄ SIĘ” SKÓRĘ

Produkt ten reguluje także pracę gruczołów łojowych, powodując zmniejszone wydzielanie sebum, przez co cera staje się bardziej matowa. Co więcej, dzięki myciu mydłem siarkowym można zauważyć również delikatne ściągnięcie porów.

MYDŁO SIARKOWE JAKO PRODUKT KERATOLITYCZNY

Czyli złuszczający skórę. Siarka złuszcza zewnętrzną warstwę naskórka, nazywaną warstwą rogową (stąd „zrogowaciały naskórek”). „Zbiera” za sobą te martwe komórki, odsłaniając świeżą, nieskazitelną warstwę skóry, pojawiającą się w jego miejscu.

MYDŁO SIARKOWE NA WŁOSY

Siarka nie bez powodu nazywana jest jednym z budulców włosów. Są one bowiem zbudowane z keratyny – białka, którego składniki zawierają właśnie siarkę, która jest keratynie niezbędna do utrzymania właściwego kształtu, a co za tym idzie – wpływa także na ogólny stan zdrowia, wygląd i elastyczność włosów. Udowodniono też, że produkty zawierające ten składnik wydłużają fazę wzrostu włosa, pomagają łagodzić objawy łuszczycy głowy, łupieżu, zapalenia mieszków włosowych.

MYDŁO SIARKOWE JAKO ŚRODEK ANTYBAKTERYJNY

Po siarkę nierzadko sięgają dermatolodzy, ponieważ ma ona właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

MYDŁO SIARKOWE W CIĄŻY

Brakuje wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby (lub zaprzeczyły), że mydło siarkowe jest bezpieczne dla płodu czy – później – niemowlęcia karmionego piersią. Warto jednak pamiętać, że to kosmetyk, a nie lek, stosowany miejscowo na skórę, więc nie powinien w jakikolwiek sposób wpłynąć na dziecko. O zamiarze sięgnięcia po mydło siarkowe najlepiej wspomnieć swojemu ginekologowi, dermatologowi lub lekarzowi prowadzącemu.

JAK STOSOWAĆ MYDŁO SIARKOWE?

Tylko raz dziennie, przed snem, ze względu na jego specyficzny zapach. Nie zaleca się używania mydła siarkowego razem z innymi preparatami przeciwtrądzikowymi, by nie podrażnić i nie wysuszyć skóry.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/in-depth/acne-products/art-20045814, [dostęp z dn. 13.01.2021]
https://www.drugs.com/pregnancy/sulfur-topical.html, [dostęp z dn. 13.01.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366450/ [dostęp z dn. 13.01.2021]

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis

Tradycyjne szare mydło: właściwości, zastosowanie - szare mydło powrót do natury.

Tradycyjne szare mydło: właściwości, zastosowanie - szare mydło powrót do natury.

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?