Powrót do wpisów

Mydło Aleppo – historia, właściwości, zastosowanie

Ogromne zainteresowanie mydłem Aleppo trwa od dobrych kilku, kilkunastu lat. Oryginalny, wykonany tradycyjną metodą produkt zawiera w sobie zaledwie cztery składniki, które przekładają się na wiele korzyści dla ciała, twarzy i włosów. Najważniejszymi substancjami są oliwa z oliwek i olej laurowy, a od ich proporcji zależą właściwości tej zdolnej kostki. Odpowiednio dobrane do rodzaju skóry, sprawdzi się u każdego. Wygląda niepozornie i nie porywa zapachem, jest za to cenione za wysokiej jakości substancje oraz skuteczne działanie.

Historia mydła aleppo

Mydło Aleppo nazywane jest również mydłem Alep, mydłem laurowym, mydłem ghar, szarym mydłem syryjskim, Savon d’Alep. Jest wytwarzane od 2 lub 4 tysięcy lat – w różnych źródłach można znaleźć jedną z tych dwóch wartości. Aż do XXI w. było produkowane w Syrii, w miejscowości Aleppo, której zawdzięcza swoją nazwę o międzynarodowej już sławie. Często określa się je mianem „matki wszystkich mydeł”. Powstaje w oparciu o wielowiekową, przekazywaną z pokolenia na pokolenie recepturę. Przez setki lat było znane jedynie Syryjczykom, a do Europy przywędrowało w trakcie wypraw krzyżowych prawdopodobnie w XI w. W Polsce jest znane od niedawna, lecz jego popularność stale rośnie. 

Jak powstaje mydło aleppo?

Proces produkcji – od jej pierwszego etapu do zapakowania gotowych do użycia kostek – trwa kilka miesięcy. Mydło jest wyrabiane ręcznie w oparciu o tradycyjne metody. Oryginalny produkt (należy to podkreślić, ponieważ na rynku jest wiele tańszych podróbek) powstaje z czterech składników. Oto i one:
- oliwa z oliwek
- olej laurowy (olej z jagód wawrzynu)
- woda
- tzw. ług sodowy pozyskiwany z soli morskiej

Są to w pełni naturalne substancje, w związku z czym mydło sprawdza się dobrze w przypadku różnego rodzaju skór, dolegliwości i schorzeń. Kosmetyk nie zawiera w sobie konserwantów, barwników, substancji aromatyzujących ani żadnych składników chemicznych. 

Sezon produkcyjny rozpoczyna się po pierwszych zbiorach oliwek i trwa kilka miesięcy. Oliwę z oliwek miesza się z ługiem sodowym i tę mydlaną mieszankę gotuje się przez parę dni w wielkich kotłach. Przed końcem zmydlania dodaje się olej laurowy. Ług zostaje spuszczony z kotła, z kolei powstała mikstura jest tak długo płukana wodą, aż ług całkowicie zniknie. By woda w pełni odparowała, a masa przestygła, zostawia się ją na noc. Mydło rozprowadza się na arkuszach papieru i pozostawia do utwardzenia, a następnie kroi na kawałki i oznacza pieczątką producenta. Zielone kostki układa się w cylindryczne kolumny, by zapewnić im cyrkulację powietrza, i zostawia na leżakowanie. Mydła dojrzewają przez okres 6,9, a nawet 12 miesięcy – w tym czasie każdy kawałek schnie, wyraźnie twardnieje i zmienia swoją barwę na piaskową, przy czym w środku pozostaje zielone.  

mydło Aleppo

Właściwości mydła aleppo

Swoje wyjątkowe właściwości kosmetyk zawdzięcza dodatkowi oleju laurowego. Im jest go w danej kostce więcej, tym silniejsze ma ona działanie. Dzięki cechom tego cennego surowca mydło oferuje m.in. takie korzyści:
- działa antyseptycznie
- reguluje produkcję sebum
- oczyszcza skórę, odblokowuje pory, zmniejsza liczbę zaskórników i pryszczy
- zmiękcza skórę i sprawia, że staje się bardziej gładka
- pomaga pozbyć się łupieżu
- przyspiesza gojenie się ranek i pęknięć
- niweluje stany zapalne skóry
- łagodzi obrzęki i bóle reumatyczne
- chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych
- wspiera w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku, atopowego zapalenia skóry
- wspomaga odbudowę płaszcza hydrolipidowego i ujędrnia skórę
- intensywnie nawilża i odżywia skórę

Zastosowanie mydła aleppo

Dzięki naturalnym i bezpiecznym składnikom, mydło sprawdzi się jako:
- preparat do mycia ciała
- kosmetyk do mycia twarzy (po użyciu należy przetrzeć skórę tonikiem lub hydrolatem)
- szampon (by wyrównać pH, po umyciu włosów należy zrobić płukankę octową)
- maseczka do twarzy
- krem do golenia i depilacji
- środek myjący w pielęgnacji dzieci i niemowląt
- produkt do sprzątania i delikatnego prania

Dla jakiej skóry które mydło?

W zależności od tego, jaką masz skórę, inne mydło będzie dla Ciebie tym najwłaściwszym. Zawartość procentowa oliwy z oliwek decyduje o właściwościach nawilżających kosmetyku, z kolei ilość oleju laurowego determinuje właściwości antyseptyczne produktu. Niektóre mydła zawierają dodatki, które wzbogacają skład, np. olej z czarnuszki, glinkę, ekstrakty z kwiatów lub owoców. Oto rekomendacje dla konkretnych typów skóry:

  • skóra normalna – sięgnij po mydło, w którym jest 100% oliwy z oliwek lub 95% oliwy z oliwek i 5% oleju laurowego
  • skóra tłusta i trądzikowa – wybierz mydło z 40-procentową zawartością oleju laurowego lub to z dodatkiem glinki; nie należy go używać stale, gdy skóra wróci do równowagi, warto sięgnąć po delikatniejszą kostkę
  • skóra sucha – podobnie jak w przypadku skóry normalnej, najlepiej sprawdzi się mydło zawierające tylko oliwę z oliwek i takie, w którym zawartość oleju laurowego wynosi 5%
  • skóra naczynkowa – ma podobne oczekiwania jak sucha i normalna, tu również warto zdecydować się na czyste mydło oliwne lub to z 5-procentową zawartością oleju laurowego; sprawdzi się także kostka z dodatkiem róży damasceńskiej
  • skóra dojrzała – wypróbuj 100-procentowe mydło oliwne lub mieszane z zawartością oleju laurowego na poziomie 5% lub 12%
  • skóra alergiczna – przetestuj czyste mydło oliwne, to z dodatkiem czarnuszki oraz kostkę, w której zawartość oleju laurowego wynosi 5% 

Do pielęgnacji dzieci i niemowląt warto wybrać kosmetyk, który ma w składzie 95% lub 100% oliwy z oliwek. Mydło z 20-procentową zawartością oleju laurowego często uchodzi za uniwersalne i przeznaczone dla wszystkich domowników, lecz wykazuje już ono dość konkretne działanie antybakteryjne i dla niektórych osób może być zbyt mocne do codziennego stosowania. Jeśli nie borykasz się z żadną dermatozą, zacznij od mydła z najmniejszą zawartością oleju laurowego, a wraz z kolejnymi kostkami sięgaj po mocniejsze (nie przekraczając progu 20%). Obserwuj, jak reaguje na nie Twoja skóra i dokonuj wyboru w oparciu o jej komfort. Jeśli przy bardziej laurowym produkcie zauważysz, że występuje zbyt mocne ściągnięcie i wysuszenie skóry, wróć do lżejszego wariantu. 

Mydło aleppo dziś

W wyniku wojny w Syrii wielu mydlarzy było zmuszonych do porzucenia swoich fabryk i ucieczki za granicę, a kosmetyczna gałąź gospodarki upadła. Mistrzowie tego rzemiosła reaktywują działalność poza granicami swojej ojczyzny – najczęściej we Francji, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Tunezji. Informacja o kraju produkcji powinna widnieć na opakowaniu każdej oryginalnej kostki. Jakość i właściwości – jak twierdzą osoby działające w tym biznesie – nie uległy pogorszeniu, pozostają bez zmian.  

Bibliografia:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/mydla-aleppo-skarb-dla-skory,15584
https://sapindus.pl/blog/mydloaleppo/index.php#blog
https://www.aleppo.dk/
https://www.bbc.com/news/magazine-22541698
https://www.fairplanet.org/story/aleppo-soap-syrias-green-gold/

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Mydła ręcznie robione – poznaj ich zalety!

Mydła ręcznie robione – poznaj ich zalety!

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis