Powrót do wpisów

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów

Jak w domowym zaciszu zrobić peeling skóry głowy? Poniżej przedstawiamy 5 przepisów, których wykonanie nie powinno sprawić większych trudności nawet osobom, które zabierają się do tworzenia kosmetyków po raz pierwszy.

Złuszczanie skóry i martwego naskórka za pomocą peelingu skóry głowy uczyni ją zdrowszą. Wygląd i stan skóry głowy będzie też bardziej promienny. Co więcej, jedno z badań przedstawionych przez American Academy of Dermatology wykazało, że regularne robienie peelingu skóry głowy może stymulować produkcję kolagenu, co pozwala skórze głowy dłużej zachować młody wygląd i elastyczność. Peeling skóry głowy zdecydowanie jest też sprzymierzeńcem w codziennej pielęgnacji skóry głowy. Dzięki tego typu domowemu zabiegowi zwiększysz skuteczność wchłaniania się kosmetyków pielęgnacyjnych. Np. krem nawilżający do twarzy, nałożony na nią po peelingu, wniknie w skórę głębiej, nie osiądzie na jej powierzchni. No i nie zapominajmy o tym, że masowanie skóry przy okazji nakładania domowego peelingu do ciała może być całkiem dobrym sposobem na krótkie wieczorne zrelaksowanie się. Masaż skóry głowy, stymulacja cebulki włosów, usunięty nadmiar zrogowaciałego naskórka, wzmożony porost włosów - to wszystko może zagwarantować Ci regularnie wykonywany domowy peeling skóry głowy. Gotowa do stworzenia swojego własnego kosmetyku? No to zaczynamy!

peeling w otwartym słoiku

Domowy peeling skóry głowy - co będzie Ci potrzebne?

Poniższe akcesoria i składniki przydadzą ci się do stworzenia bazy do proponowanych przez nas przepisów na domowy peeling skóry głowy. Dobrze więc, byś zaopatrzyła się w takie produkty jak:

Łyżka do wymieszania peelingu skóry głowy, miska do wymieszania peelingu skóry głowy, łyżka do odmierzania, szczelny pojemnik do przechowywania peelingu, blender, kilka kropel olejków eterycznych oraz baza do domowego peelingu skóry głowy (w zależności od przepisu, w każdym będzie wskazany konkretny olej/olejek, który ma za zadanie dodać nam do peelingu składniki odżywcze), np. olej kokosowy, olej jojoba, olej z pestek winogron, olej migdałowy, oliwa z oliwek

Przygotowując peeling, zwróć uwagę na jego konsystencję – chodzi o otrzymanie takiej, która nie będzie zbyt rzadka, ale i nie za bardzo krucha.

5 naturalnych przepisów na peeling skóry głowy 

Kawowy peeling skóry głowy

Peeling do skóry głowy zrobiony z użytych fusów to nie tylko świetna alternatywa dla gotowych, sklepowych peelingów, ale także opcja super ekologiczna i zerowaste-owa! Takie fusy świetnie nadają się do peelingowania całego ciała, nie tylko skóry głowy. Zawarta w kawie kofeina stymuluje cebulki włosów do szybszego wzrostu, ale także świetnie radzi sobie z naszym ukochanym cellulitem poprzez pobudzenie układu krążenia.

Składniki:

  • 2 łyżki fusów z kawy,
  • 2 łyżki szamponu ( jeżeli używasz szamponu w kostce, wystarczy woda i olej ),
  • 2 łyżki gorącej wody,
  • 1 łyżka rozgrzanego oleju kokosowego

Sposób przygotowania:

Włóż fusy do miski i zalej je gorącą wodą. Dokładnie wymieszaj wszystko łyżką. Następnie dodaj szampon i olej kokosowy – w razie potrzeby – aby uzyskać właściwą konsystencję, dodaj więcej oleju lub więcej kawy. Na koniec przełóż peeling do pojemnika. I gotowe!

Peeling z mąki ciecierzycy

Oczyszczający peeling skóry głowy z mąki z ciecierzycy nie cieszy się taką popularnością jak ten z kawy, a szkoda. Należy on do bardzo delikatnych produktów, świetnie sprawdza się w przypadku skóry z wypryskami lub innymi stanami zapalnymi. Możesz do niego dodać również ocet jabłkowy, który działa na skórę łagodząco. Do całości brakuje tylko mięty pieprzowej (to ta najczęściej używana w polskiej kuchni). Mięta działa antybakteryjnie.

Składniki:

  • 1 szklanka mąki z ciecierzycy,
  • 1/4 szklanki octu jabłkowego,
  • 1 łyżka suszonej mięty pieprzowej (możesz też wziąć liście/fusy z torebki po herbacie miętowej),
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego

Sposób przygotowania:

Przygotowanie tego peelingu jest bardzo proste: wystarczy wymieszać wszystkie składniki w misce, a potem przełożyć gotowy kosmetyk do pojemnika.

Peeling skóry głowy z glinki i cukru

Glinka to świetny produkt, który powinien znaleźć się w każdej łazience. Oprócz wytwarzania typowych domowych maseczek do twarzy, glinka świetnie odnajdzie się też jako składnik domowego peelingu i pomoże twojej skórze głowy. W zależności od rodzaju skóry polecamy różne rodzaje glinek. Jest z czego wybierać. Zielona, różowa, fioletowa, błękitna, czerwona czy biała.

Składniki:

  • 3 łyżki cukru,
  • 1 łyżka glinki,
  • 1 łyżka szamponu ( jeżeli używasz szamponu w kostce, rozpuść kawałek w wodzie )

Sposób przygotowania:

Wymieszaj wszystkie składniki w miseczce. Gdy otrzymasz konsystencję pasty twój peeling skóry głowy będzie gotowy. Umieść peeling w pojemniku lub użyj od razu.

Peeling z kokosem i cytryną

Czyli domowy peeling idealny na każdą porę roku. Wiosną i latem doda ci jeszcze więcej energii, zimą i jesienią w ogóle ją pobudzi. Polecany w tym przepisie olej kokosowy ma właściwości nawilżające skórę. Jedno z badań przeprowadzonych z udziałem pacjentów ze skórą od lekko do umiarkowanie suchej wykazało, że już po dwóch tygodniach nawilżenie ich skóry zdecydowanie się poprawiło. Co więcej, zawarte w oleju kokosowym kwasy tłuszczowe wykazują właściwości antybakteryjne, zabijają także grzyby. Z kolei sok z cytryny i skórka cytrynowa działają na skórę rozjaśniająco i zmiękczająco.

Składniki:

  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • pół cytryny,
  • 3 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

Najpierw umyj cytrynę, wyciśnij z niej sok i zetrzyj z niej skórkę. Potem dodaj cukier i olej kokosowy (nie w formie rozpuszczonej), a następnie skórkę i sok z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w misce. I gotowe!

Peeling z płatków owsianych

Płatki owsiane to prawdziwa skarbnica zdrowia. Zawierają magnez, fosfor, mangan, miedź, żelazo, cynk, kwas foliowy, witaminę B1 i witaminę B5. Są również pełne antyoksydantów, Płatki owsiane działają na skórę łagodząco, pomagają utrzymać na jej powierzchni warstwę okluzyjną. Zawierają również saponiny, naturalnie i delikatnie oczyszczające skórę. Płatki owsiane mogą być stosowane na wszystkich typach skóry, zaleca się stosowanie kosmetyków z nimi w składzie zwłaszcza osobom walczącym z egzemą, odczuwającym świąd skóry.

Składniki:

  • pół szklanki
  • płatków owsianych,
  • ciepła woda

Sposób przygotowania:

Zblenduj płatki owsiane do momentu aż przybiorą formę pyłku. Następnie dodaj do nich niewielką ilość, dosłownie odrobinę wody, by nadać im konsystencję pasty. Peeling gotowy! Możesz umieścić go w pojemniku.

Kiedy lepiej nie używać domowych peelingów skóry głowy?

Stosowanie peelingu do skóry głowy ma wiele zalet, ale istnieją też przeciwwskazania do korzystania z nich. Nie warto ich używać, gdy skóra jest spierzchnięta, podrażniona, zaczerwieniona, opuchnięta. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie peelingu z dodatkiem olejków eterycznych, przeprowadź najpierw na skórze test płatkowy – sprawdź, czy dany olejek nie powoduje uczulenia.

Jeśli masz wrażliwą lub bardzo wrażliwą skórę, porozmawiaj z dermatologiem, czy wskazane jest w twoim przypadku stosowanie jakichkolwiek peelingów.

Zalety regularnego robienia peelingu skóry głowy

Oprócz relaksującego masażu skóry głowy, peeling gwarantuje też wzmocnienie struktur włosa od środka, zapobieganie wypadania włosów, wzmocnienie krążenia, możliwość rzadszego mycia włosów, regulację pracy gruczołów łojowych oraz stymulację cebulki włosów.

Autorka:
Anna Sierant

Źródła:
https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/safely-exfoliate-at-home [dostęp z dn. 29.10.2020]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21564138/ [dostęp z dn. 29.10.2020]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21153830/ [dostęp z dn. 29.10.2020]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15724344/ [dostęp z dn. 29.10.2020]

Polecane

Zobacz także

Jak dbać o długie włosy? I nie tylko długie!

Jak dbać o długie włosy? I nie tylko długie!

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?