Powrót do wpisów

Kaszka na czole - przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

W dzisiejszym poście pochylimy się nad tematem kaszki. Problem ten spotyka nie tylko dorosłych w każdym wieku, ale również niemowlęta i dzieci. Jej pojawienie się może mieć różne podłoże. Ważne jest, aby odpowiednio zweryfikować przyczyny jej powstawania i zniwelować ją odpowiednimi działaniami. 

Kaszka na twarzy - jak wygląda i czym jest kaszka na czole?

Prosaki mają postać licznie nagromadzonych białych krostek o jasnym lub kremowym zabarwieniu. To inaczej podskórne grudki na twarzy, które wyglądem przypominają zaskórniki. Zazwyczaj występują w większych skupiskach. Zdarza się, że są mylone z zaskórnikami zamkniętymi, które często towarzyszą cerze tłustej i trądzikowi, co nie pozwala dobrać odpowiedniej metody, aby skutecznie pozbyć się problemu.  Zazwyczaj występują na czole lub policzkach i w okolicach oczu. To nieprzyjemny skórny problem, który jest często łatwy do rozwiązania w domu. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomagają ci uporać się z problemem niezbędna w tym wypadku będzie wizyta u lekarza. 

Przyczyny powstawania zmian skórnych na twojej twarzy w postaci kaszki 

Zaburzenia hormonalne 

Nieprawidłowy poziom hormonów u dorosłych powoduje, że zwiększa się produkcja sebum, przez co dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych i powstawania grudek na czole oraz innych częściach twarzy. Zalecamy badania sprawdzające poziom hormonów, co w przyszłości pomoże uregulować pracę gruczołów, a tym samym nadmierne wydzielanie łoju.  

Alergie pokarmowe

Tak zwana alergiczna kaszka spowodowana nietolerancjami pokarmowymi i alergiami na składniki pokarmowe. Najczęściej są to nabiał, słodycze, żywność wysoko przetworzona, fastfood, niektóre owoce, orzechy ziemne czy ostre przyprawy. Nietolerancje możesz określić poprzez testy i wizytę u specjalisty alergologa. Warto zadbać o zbilansowaną dietę nie tylko z powodu kaszki, ale również dla lepszego samopoczucia na co dzień.

Stosowane kosmetyki i zła pielęgnacja

Nieodpowiednia pielęgnacja czyli zbytnie skierowanie się w którąkolwiek stronę: przesuszenia lub przetłuszczenia twarzy to częsta przyczyna pojawienia się kaszki. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki zawierające alkohol etylowy, agresywne czy źle dobrane składniki, zapachy i barwniki często wywołują reakcję uczuleniową w postaci kaszki na czole czy brodzie. Przyjrzyj się więc dokładniej swojej pielęgnacji. 

Drobne krostki na skórze i twarzy niemowlaka

Często powodem są alergie pokarmowe i kosmetyczne, ale nie zawsze. Przyczyny kaszki u niemowląt mogą być spowodowane niedojrzałością gruczołów łojowych. Jeżeli to jest powodem, podskórne grudki u malucha znikną same po pewnym czasie. Do pielęgnacji waszych pociech rekomendujemy nasze niezastąpione: olejek Kaczuszka, mydło Miś i Bombelek

Co kiedy na twarzy pojawia się kaszka? Skuteczne sposoby na pozbycie się kaszki

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Koniecznie zadbaj o dokładny demakijaż. Nieodpowiednia pielęgnacja może być jedną z przyczyn powstawania kaszki na twarzy. Oczyszczaj dwuetapowo twarz w szczególności wieczorem. Idealnie sprawdzi się do tego nasze ulubione trio, czyli olejek hydrofilowy Marchew i Pomarańcza plus niezawodna Superkostka (którą przy okazji umyjesz resztę ciała i włosy) i waciki wielorazowe. Prawidłowe oczyszczanie skóry to najważniejszy etap pielęgnacji. Niech to będzie twój codzienny rytuał pielęgnacyjny. 

Peeling enzymatyczny

Popularne peelingi mechaniczne nie sprawdzą się do każdego typu cery. Natomiast peeling enzymatyczny jest na tyle uniwersalny, że spokojnie można stosować go w przypadku skóry każdej. Od tej najbardziej do tej najmniej problematycznej. Zadba o dokładne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka

Kwasy AHA, a może AHA plus PHA, co w połączeniu daje nam magiczne serum, którego można używać cały rok?

Mowa tu o super szybko wchłaniającym się serum kwasowym od 4 Szpaków, które idealnie sprawdzi się do każdej skóry twarzy w szczególności, kiedy masz do czynienia z zaskórnikami zamkniętymi. Chodzi tu o złuszczenie nadmiaru nagromadzonego naskórka, który uniemożliwia swobodne wydobywanie się łoju na zewnątrz mieszka włosowego. Zawarte w nim kwasy: laktobionowy(PHA) i migdałowy (AHA), w połączeniu ze sobą tworzą parę idealną, ponieważ nie są fotouczulające. Po użyciu serum warto pokusić się o wsparcie kremem nawilżającym tym owocowym lub warzywnym, w zależności od twoich preferencji. 

Maseczka 

Pomocne w tym przypadku będą również maseczki o działaniu antybakteryjnym. Pamiętaj jednak o ich regularnym stosowaniu. Tylko i wyłącznie wtedy ich zastosowanie będzie miało jakikolwiek sens. 

Ponad to regularnie czyść ekran telefonu, często zmieniaj poszewki na poduszki, nie dotykaj twarzy brudnymi rękoma, myj twarz codziennie i używaj czystych ręczników do wycierania twarzy. Stanowczo odradzamy też wyciskania w przypadku kaszki, zaskórników otwartych, zamkniętych i innych wyprysków, gdyż może to wywołać trudne do wyleczenia zapalenie na powierzchni skóry. 

Autorka:
Klaudia Frydrych

Polecane