Powrót do wpisów

Jaki hydrolat wybrać do cery trądzikowej?

Obecność hydrolatów na drogeryjnych półkach powoli zaczyna być normą. Jak kilka lat temu dziwiły ilekroć opowiadałam o nich moim koleżankom, tak dziś bez problemu kupisz je zarówno online, jak i stacjonarnie. Bardzo się z tego cieszę, bo wody kwiatowe mają wspaniałe właściwości i stanowią uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Możesz ich używać jako toniku lub dodawać do maseczek - np. tych na bazie glinek. W tym artykule pomogę Ci wybrać hydrolat do cery trądzikowej.

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

Trądzik niejedno ma imię. Może przybierać formy zaskórników otwartych (czyli popularnych wągrów), zamkniętych (czyli białych podskórnych grudek), krost, czy dużych, bolących cyst. Coraz częściej trądzik dotyka osoby dorosłe, a nie nastolatków, u których szaleje układ hormonalny. Mają bowiem na niego wpływ nie tylko hormony, ale także to czy odpowiednio oczyszczasz twarz, czy używasz do jej osuszania osobnego ręcznika, ale również to, co jesz. Oczywiście to jakich składników aktywnych dostarczasz swojej skórze w formie kosmetyków również ma ogromne znaczenie. 

Okej, to jaki hydrolat wybrać do cery trądzikowej?

Kosmetyk tego rodzaju stosowany do cery trądzikowej powinien charakteryzować się właściwościami antybakteryjnymi (za trądzik odpowiadają bakterie Propionibacterium acnes), oczyszczającymi i zwężającymi pory, przeciwzapalnymi. Mile widziane jest działanie kojące, bo w fazach aktywnego trądziku twarz potrafi być cała rozgrzana, a dodatkowo podrażniona od silnych maści złuszczających. W pielęgnacji cery trądzikowej nie może również zabraknąć nawilżenia, bo najważniejsza zasada w pielęgnacji skóry problematycznej to równowaga między złuszczaniem, a nawilżaniem.

Hydrolat z oczaru wirginijskiego

To taki klasyk, który rozpoczyna większość zestawień hydrolatów przeznaczonych do cery trądzikowej. Skutecznie walczy ze stanami zapalnymi, cerą tłustą i problemową, a także podrażnieniami. Dodatkowo wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje zaczerwienienia. Hydrolat z oczaru wirgijskiego zawiera w sobie moc antyoksydantów.  Liście krzewu oczarowego bogate są w dużą ilość garbników, w tym najcenniejszą hamamelitaninę. Dzięki niej skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Zadowolone będą z niego cery trądzikowe, wrażliwe, a także dojrzałe. 

Hydrolat miętowy

Przynosi niezwykłe ukojenie, gdy Twoja cera jest rozgrzana od bolących podskórnych "wulkanów". Delikatnie chłodzi skórę (latem polecam schować buteleczkę do lodówki). Hydrolat miętowy działa również antybakteryjnie, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka. Dodatkowo zwęża pory i reguluje pracę gruczołów łojowych. Mentol obecny w hydrolacie miętowym zwiększa penetrację składników aktywnych w głąb skóry i stanowi świetny początek dalszej pielęgnacji. Bardzo żałuję, że jest tak mało popularny, bo to jeden z hydrolatów, który zrobił na mnie efekt wow, gdy jeszcze walczyłam z trądzikiem. 

Hydrolat z zielonej herbaty

Zielona herbata jest bogata w katechiny, które wykazują działanie przeciwzapalne. Hydrolat z zielonej herbaty reguluje wydzielanie sebum, tonizuje i nawilża skórę, czyli robi wszystko to, czego potrzebuje cera trądzikowa! Dodatkowo przyspiesza gojenie się drobnych ran, działa antybakteryjnie i gdy zdarzy Ci się poparzyć na słońcu, również przyniesie ukojenie. 

Hydrolat lawendowy

To kolejna propozycja dla cery trądzikowej, która ma właściwości gojące, łagodzące, kojące, antybakteryjne i antyseptyczne. Swoje właściwości zawdzięcza zawartości pochodnych polifenolowych (kwas rozmarynowy), trójterpenowych (kwas ursolowy), oraz goryczy (pikrosalwin, karnozol). Dzięki temu pomaga skórze się zregenerować. Dodatkowo zapach hydrolatu lawendowego odpręża i relaksuje. 

Hydrolat z drzewa herbacianego

Czyli efekt uboczny powstawania olejku herbacianego. To jeden z nielicznych olejków eterycznych, który można stosować bezpośrednio na skórę. Hydrolat drzewa herbacianego ma delikatniejsze działanie, ale równie skuteczne. Bo jedna z rad w pielęgnacji cery trądzikowej brzmi: nie zawsze agresywne i intensywne traktowanie skóry wyjdzie na dobrze. Traktuj ją z delikatnością, a nie jak swojego największego wroga. Najważniejszym składnikiem mieszaniny z drzewa herbacianego jest terpinen-4-ol, warunkujący silne działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo utrzymuje stabilny poziom nawilżenia skóry. 

Hydrolat z czystka

Czystek zawiera wyjątkowo dużo polifenoli, które odpowiadają za hamowanie rozwoju stanów zapalnych i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Ma działanie ściągające, ale również wygładzające i rozjaśniające przebarwienia. Poprawia stan skóry zmęczonej, poszarzałej, tracącej jędrność. Picie czystka było jakiś czas temu dosyć popularne i jeżeli picie ziół nie do końca Cię przekonuje, to warto sięgnąć właśnie po hydrolat i w ten sposób spróbować dostarczyć drogocennych składników Twojej skórze. 

Hydrolat z kwiatów manuka

Miód manuka rozgościł się nie tylko na stołach jako superfood, ale również na półkach z kosmetykami np. w postaci hydrolatu. Do tej pory w pierwszej kolejności wymieniałam właściwości antybakteryjne poszczególnych kosmetyków, a tu na pierwsze miejsce wysuwa się nawilżenie, którego cera trądzikowa również potrzebuje. Gdy masz wrażenie, że Twoja cera nie może się już bardziej świecić, to warto zastanowić się, czy za bardzo jej nie wysuszasz. Bo gdy cera wydziela dużo sebum, a Ty ciągle je zmywasz, dajesz jej tym samym sygnał do jeszcze większej produkcji łoju, bo chce w jakiś sposób zachować resztki nawilżenia jakie posiada w naskórku. 

Hydrolat różany

Obecność tego hydrolatu może Cię zaskoczyć, bo kosmetyki z różą kojarzą się przede wszystkim z pielęgnacją cery dojrzałej i wrażliwej. Ekstrakty z płatków róży charakteryzują się wysokimi właściwościami regeneracyjnymi naskórka. Hydrolat różany dodatkowo nawilża skórę, a gdy ta jest odpowiednio nawilżona, lepiej się goi, staje się mniej czerwona i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że po wyprysku zostanie brzydkie przebarwienie. To wszystko dzięki witaminom A, E, C oraz kwasom tłuszczowym Omega 3,6,9. Dodatkowo likopen i beta-karoten, który poprawia strukturę skóry i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Pamiętaj, że mając cerę trądzikową posiadasz cerę, która zmaga się z chorobą skóry. Czasem naturalna pielęgnacja jest niewystarczająca i warto po prostu udać się do lekarza specjalisty, który dobierze nie tylko odpowiednią pielęgnację, ale i leczenie farmakologiczne. 

Autorka:
Ewa Dankowska

Zobacz także

Co to jest hydrolat?

Co to jest hydrolat?

Jak stosować hydrolat?

Jak stosować hydrolat?

Jaki hydrolat wybrać do cery naczynkowej?

Jaki hydrolat wybrać do cery naczynkowej?