Powrót do wpisów

Jak zrobić świece sojowe?

Jak zrobić świece sojowe? Być może zadajesz sobie to pytanie, widząc piękne, dekoracyjne świeczki zapachowe w wielu sklepach internetowych (i nie tylko). Olejki zapachowe i piękny wygląd świec mocno kusi. Jednak zrobienie świecy sojowej własnoręcznie domowym sposobem, choć wymaga nieco więcej czasu niż po prostu wrzucenie do (wirtualnego) koszyka gotowego produktu, daje mnóstwo satysfakcji.

Zrobić świecę sojowej może i wydaje się skomplikowanym zadaniem, ale w rzeczywistości zajmuje tylko kilkanaście minut i przy małych staraniach można sobie z tego zrobić niezłą zapachową frajdę. Jak zrobić świece? Wymaga to pewnej uwagi i wprawy tylko na etapie umieszczania knota na dnie wybranego naczynia i zalewania go przygotowaną wcześniej mieszanką rozgrzanego wosku i olejków eterycznych. Jeśli za pierwszym razem ci się to nie uda, nie ma się co załamywać – wosk kupuje się na kilogramy, olejki w słoiczkach, więc jeśli już się w nie zaopatrzysz, to tym sposobem wystarczy ich na kilka kolejnych prób.

Co istotne świece sojowe nie zawierają parafiny. Parafina to składnik wytwarzany z ropy naftowej. W tym momencie powstało mnóstwo różnych badań potwierdzających, że palenie parafiny w niewentylowanych pomieszczeniach może być niebezpieczne. Palona parafina wytwarza szkodliwe substancje takie jak beznol czy toluen, które odkładają się w naszych organizmach i skutkują ciężkimi chorobami. Sadza ze spalanych świec z dodatkiem parafiny, jest podobna do tej, która powstaje od wydzielin z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla. No nie brzmi to za dobrze prawda? Dlatego zamiast parafiny przy produkcji świeczek warto przerzucić się na naturalny składnik jakim jest wosk sojowy wytwarzany z ziaren soi.

CZEGO POTRZEBUJESZ, ŻEBY ZROBIĆ ŚWIECE ZAPACHOWE?

Żeby zrobić świeczkę potrzebny jest przede wszystkim wosk sojowy. Wystarczy, że wpiszesz tę frazę w wyszukiwarkę w internecie, a od razu znajdziesz kilka sklepów, w których możesz się w niego zaopatrzyć. Kilogram wosku sojowego kosztuje około 30-40 złotych i umożliwi Ci zrobić świecę I TO NIE JEDNĄ! Mówimy tutaj o prawdziwej, domowej fabryce świec. Ten rodzaj wosku jest naturalnie bezbarwny, jednak gdy stężeje, nabiera barwy mlecznej bieli. Wyróżnia go również brak zapachu. Co jest jego atutem, bo chcemy przecież, żeby to były nasze świece zapachowe zrobione domowym sposobem z naszymi olejkami eterycznymi, które w takim sojowym wosku bardzo dobrze się rozpuszczają.

I właśnie olejki są kolejnym składnikiem, który musisz mieć w swoim domu, zanim zaczniesz przygotowywać świecę sojową. Wybór konkretnego zapachu zależy oczywiście od tego, na co akurat masz ochotę, a także m. in. od pory roku, podczas której robisz świecę. Zimą dominują kojarzące się ze świętami i domowym ciepłem zapachy cynamonu, goździków, pomarańczy, natomiast latem i wiosną stawiamy najczęściej na nuty bardziej energetyczne: cytrusowe czy kwiatowe. Spokojnie, te sugestie pór roku to nie są zakazy! Oczywiście możesz zrobić świecę korzenną w upalny 30stopniowy dzień. To w końcu twoja własna fabryka świec :) W sklepach internetowych i mydlarniach stacjonarnych znajdziesz przeróżne mieszanki zapachowe, które możesz też samodzielnie własnoręcznie miksować i tworzyć własną zapachową nutę z dostępnych na rynku olejków eterycznych. Wymieszaj kilka i zobacz co się stanie.

Kolejnym niezbędnym elementem do wyrobu świecy sojowej jest knot. Możesz wybrać jeden z dwóch rodzajów tego produktu: drewniany bądź bawełniany (może to być zwykły sznurek). Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Knot drewniany jest droższy od bawełnianego, jednak mimo to jego cena nie należy do zawrotnych – za paczkę 50 knotów zapłacisz około 20-30 złotych, za taką samą ilość knotów bawełnianych – około 10 zł, jednak produkty bawełniane często sprzedaje się w większej ilości – koszt 1000 sztuk to około 50 zł. Taki bawełniany sznurek to klasyk wśród świec.

Z drugiej strony, knot bawełniany łatwiej się podczas wlewania wosku odkleja i przesuwa wewnątrz świeczki i trudniej nad nim zapanować, tym bardziej jak ma się niewspółpracujące naczynie. Ponadto, dźwięk spalanego drewna podczas palenia knota drewnianego to taki bonus świeczki. Dźwięk przypomina ten wydobywający się z domowego kominka w mroźne dni. Knot drewniany jest też według wielu osób bardziej dekoracyjny niż bawełniany. Jak zrobić świeczkę i jaki knot wybrać - pamiętaj, wybór należy do ciebie.

Wosk, olejek eteryczny, knot drewniany bądź bawełniany to najważniejsze składniki do wykonania świecy sojowej, jednak kilka innych będzie ci jeszcze potrzebnych. Wymieńmy więc wszystko, co jest niezbędne, aby zrobić świece zapachowe i ozdobić dom.

PRODUKTY I AKCESORIA POTRZEBNE ABY ZROBIĆ ŚWIECĘ ZAPACHOWĄ W DOMU. PRZYGOTUJ:

  • wosk sojowy (poniżej przedstawiamy wzór, który pozwoli ci określić, ile wosku potrzebujesz do wypełnienia słoika o konkretnej pojemności)
  • olejek bądź olejki eteryczne ( jeśli masz już przygotowaną ulubioną mieszankę zapachową )
  • knot drewniany lub bawełniany 
  • szklane naczynie do stopienia wosku do świec
  • szklany słoiczek lub inne naczynie do wlania wosku – to właśnie w nim będzie znajdować się świeca
  • drewniany patyczek

JAK ZROBIĆ ŚWIECZKĘ SOJOWĄ:

KROK 1: PRZYGOTUJ ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ WOSKU DO ŚWIEC

Skąd masz wiedzieć, ile wosku będzie ci potrzebne do zrobienia świecy sojowej? Przyda ci się taki wzór:

Objętość pojemnika (ml) x 0,77 = wosk sojowy (g)

Czyli jeśli kupiłaś słoiczek o pojemności 200 ml, będzie potrzebowała 154 g wosku sojowego. Nie wszyscy jednak lubią matematykę i mają pod ręką wagę kuchenną, więc można skorzystać z trochę mniej dokładnej metody – po prostu wypełnić słoiczek jeszcze nieroztopionym woskiem dwa razy – po rozpuszczeniu powinien on mniej więcej wypełnić cały słoik. 

KROK 2: ROZPUSZCZENIE WOSKU

Przygotowywanie świecy sojowej rozpoczynamy od rozpuszczenia wosku. A to można zrobić na dwa nietrudne sposoby. Tą nieco bardziej skomplikowaną metodą jest zafundowanie woskowi sojowemu kąpieli wodnej, czyli rozpuszczenie go poprzez działanie zagotowanej wody. Weź garnek, najlepiej jakiś stary i rzadko używany i umieść w nim kawałki wosku. Do drugiego garnka – do 3/4 jego wysokości – nalej wodę. Wosk musi się znajdować w mniejszym naczyniu, które będzie umieszczone nad większym garnkiem z wrzącą wodą, która parując, zacznie go topić. Dostępne są specjalne dwuczęściowe garnki przeznaczone do kąpieli wodnej, można też taką konstrukcję przygotować samodzielnie z naczyń dostępnych w domu. Kąpiel wodna pozwala na bieżąco kontrolować stan roztapiania wosku sojowego i równomierne rozprowadzenie ciepła w naczyniu. Nie każdy ma jednak w domu sprzęt, który pozwoli skorzystać z tego sposobu. Na szczęście możesz rozpuścić wosk znacznie łatwiej – umieszczając go w szklanym naczyniu w mikrofalówce – powinien rozpuścić się w czasie około 3 minut. 

KROK 3: DODAJ OLEJEK ETERYCZNY

Po rozpuszczeniu wosku w szklanym naczyniu metodą kąpieli wodnej lub za pomocą mikrofalówki, odczekaj około 10 minut, aż wosk stanie się mętny (ale nadal musi pozostawać płynny) i dodaj do niego olejki eteryczne. Ile tych olejków dodać? Tyle, aby ich zawartość stanowiła 8 procent objętości słoiczka, czyli jeśli pomieści on 200 ml, powinnaś dodać około 15 ml olejków. Mieszaj drewnianym patyczkiem przez około 2 minuty.

KROK 4: UMIEŚĆ KNOT NA ŚRODKU ŚWIECY

Gdy już roztopisz wosk i dodasz do niego olejek, umieść knot bawełniany bądź drewniany we wcześniej wybranym słoiczku lub naczyniu. Najlepiej zamoczyć jego dół w wosku i przykleić do dna słoiczka.

KROK 5: WLEJ WOSK DO SŁOICZKA

Teraz pora na przelanie wosku ze szklanego naczynia do słoiczka. Pamiętaj, że przelewany wosk nie może być zbyt gorący – powinien mieć około 55˚ Celsjusza. Jeśli nie masz w domu termometru kuchennego, zobacz, jak wosk wygląda: jeśli jest mętny i zaczyna się ścinać, możesz zacząć go bezpiecznie wlewać. Rób to bardzo ostrożnie, cały czas przytrzymując jednocześnie knot bawełniany, by się nie przechylił, nie połamał, najlepiej za pomocą klamerki – umieść ją na końcu knota i trzymaj podczas wlewania wosku. Knot drewniany powinien być bardziej stabilny.

Gdy wszystko już przelejesz i zobaczysz, że mieszanina zaczyna stygnąć, istnieje zagrożenie, że bawełniany knot przestanie stać prosto, dlatego możesz zawiązać końcówkę knota wokół drewnianego patyczka, którego następnie umieścisz na słoiczku w poprzek. Gdy świeca już ostygnie, co nastąpi po około 24 godzinach, przytnij knot do żądanej długości, pozbywając się tym samym drewnianego patyczka.

Gratulacje! Twoja świeca sojowa jest gotowa.

JAK PALIĆ ŚWIECĘ SOJOWĄ?

Zrobić świeczkę to jedno, ale jak je palić, aby stanowiły dobre dekoracje na długo? Świece sojowe mają tendencję do tzw. tunelowania, czyli nierównomiernego wypalania wosku. Wygląda to tak, że przy ściankach świecy zalegają warstwy wosku, a w środku robi się tunel, świeca jest „zapadnięta”. Gdy zapalimy ją ponownie, nadal będzie topiła się w dół, przez co czas jej spalania znacznie się skróci – w końcu wosk zaległy po bokach nie zostanie roztopiony.

Jak temu zapobiegać? Za każdym razem, gdy zapalamy świecę, należy poczekać do momentu, aż cała powierzchnia świecy zacznie się topić i dopiero wtedy zgasić świecę. Niektórzy próbują powstrzymać tunelowanie, otulając słoiczki folią aluminiową, jednak nie zawsze to działa, zwłaszcza gdy nierównomierne spalanie „rozszalało” się już na dobre, a nie dopiero zaczęło. Co więcej, świece z knotami drewnianymi tunelują się znacznie rzadziej niż te z knotami bawełnianymi.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:

https://www.candlescience.com/learning/how-to-make-a-soy-candle [dostęp z dn. 09.12.2020]

Zobacz także

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Jak zrobić kule do kąpieli? Musujące kule DIY.

Jak zrobić kule do kąpieli? Musujące kule DIY.

Peeling skóry – przed czy po goleniu?

Peeling skóry – przed czy po goleniu?