Powrót do wpisów

Peeling skóry – przed czy po goleniu?

Peeling i golenie (vel depilacja) to dwa zabiegi, które warto ze sobą łączyć w ramach pielęgnacji ciała. Staranne złuszczenie naskórka i oczyszczenie skóry przed goleniem pomaga uniknąć podrażnień oraz sprawia, że golenie przebiega sprawniej, skuteczniej i łagodniej. Efektem jest gładka, nawilżona i jędrna skóra.

JAKĄ ROLĘ PEŁNI PEELING?

Peeling jest jednym z tych produktów kosmetycznych, który wydaje się nie być preparatem pierwszej potrzeby, lecz zdecydowanie warto go mieć na łazienkowej półce i sięgać po niego 1-2 razy w tygodniu. Peeling przede wszystkim usuwa martwe komórki naskórka, lecz na tym jego moc się nie kończy. Pomaga on organizmowi oczyścić się z toksyn i pozbyć się zanieczyszczeń, wspiera walkę z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej, wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej jędrność, a także odżywia, nawilża i wygładza skórę (jeśli jego skład opiera się na dobrych olejach i masłach). Regularnie stosowany sprawia, że ciało jest gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku.

PEELING PRZED CZY PO GOLENIU – ROZWIEWAMY WĄTPLIWOŚCI

Zdecydowanie przed, przy czym nie pięć czy siedem minut przed, a najlepiej dzień lub dwa wcześniej. Kluczowe działanie peelingu w kontekście golenia polega na dokładnym oczyszczeniu skóry i odchyleniu włosków, co ułatwia ich dokładnie usunięcie. Dzięki temu, że kosmetyk usuwa martwy naskórek, zapobiega również zjawisku wrastających włosków, którego skóra bardzo nie lubi, co więcej – odkrywa je i lekko podnosi. Peeling zmiękcza włoski, a jeśli w składzie ma dobroczynne surowce – pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień po goleniu. Jego systematyczna aplikacja pozwala uniknąć zapalenia mieszków włosowych i sprawia, że nie pojawiają się krosty.

Pocieranie peelingiem skóry tuż po użyciu maszynki mogłoby ją narazić (zwłaszcza skórę wrażliwą) na dodatkowy stres i podrażnienia. Dlatego też należy z niego korzystać przed zabiegiem niezależnie od tego, czy golisz nogi, pachy i bikini woskiem, maszynką, czy depilatorem.

CZY Z PEELINGU NALEŻY KORZYSTAĆ PRZED KAŻDYM GOLENIEM?

To zależy. Jeśli usuwasz włoski codziennie (co nie jest wskazane, bo z reguły potęguje efekt podrażnienia skóry i nie pozwala jej się zregenerować oraz wyciszyć), to nie – zdecydowanie nie należy używać peelingu każdego dnia. A jeśli regularność golenia zgrywa się z tą dotyczącą stosowania preparatu z drobinkami, wtedy zdecydowanie warto go używać za każdym razem.

JAKI PEELING WYBRAĆ?

Do wyboru masz peeling mechaniczny lub enzymatyczny. Peeling mechaniczny to tzw. scrub, którego drobinki w procesie pocierania skóry rozprawiają się z warstwą martwego naskórka. Wśród scrubów można wyróżnić peelingi cukrowe (drobnoziarniste) i peelingi solne (gruboziarniste), a ich nazwy są ściśle powiązane z tym, jaki rodzaj drobinek odrywa w kosmetyku główną rolę. W tym artykule znajdziesz więcej informacji na temat różnic między nimi. Można też sięgnąć po peelingi enzymatyczne, których działanie opiera się na enzymach pozyskiwanych z roślin.

Znając zalety peelingu i bardzo ceniąc ten kosmetyk, mamy w ofercie aż kilka rodzajów, by można było dbać o ciało w sposób przyjemny i skuteczny, a jednocześnie raczyć nozdrza rozmaitymi zapachami. Możesz wybierać spośród kilku peelingów cukrowych – na pokładzie jest Truskawka i WerbenaRozmaryn i MandarynkaŚwierk i Cynamon, a także Róża i Baobab – oraz jednego solnego: szarmancko kłania się Słona Lawenda.

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ PODCZAS GOLENIA?

By golenie przebiegło sprawnie i – nomen omen – gładko, warto pamiętać o kilku zasadach i ich konsekwentnie przestrzegać. Unikaj golenia na sucho i na szybko – pośpiech i brak odpowiedniego poślizgu to prosta droga do nabawienia się podrażnień, skaleczeń i zaczerwienień. Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie umyć skórę wodą z żelem lub mydłem, by usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Najlepiej jest spędzić pod prysznicem lub w kąpieli kilka minut, co pozwoli odpowiednio rozgrzać, zmiękczyć i „rozpulchnić” skórę, dzięki czemu proces depilacji będzie bardziej efektywny. By ochronić skórę przed podrażnieniem, do golenia używaj przeznaczonych do tego celu kosmetyków – żelu lub kremu – i przesuwaj maszynkę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów (pod włos można wykonać drugą turę, jeśli jest taka potrzeba). Żel do golenia możesz wzbogacić kilkoma kroplami oleju, dobrym wyborem będzie np. arganowy, kokosowy lub z pestek malin.

Zwracaj uwagę, czy ostrza maszynki są czyste, czy nie ma na nich rdzy i pozostałości żelu. Regularnie wymieniaj maszynki do golenia, by nie nabawić się infekcji i nie narazić się na niepotrzebne zacięcia. Maszynka ma być ostra i czysta; nogi i inne partie ciała ucieszą się, jeśli będzie miała silikonowe osłonki. Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji – nie tylko przed goleniem, ale i po depilacji, szczególnie jeśli Twoja skóra zareagowała podrażnieniami albo pojawiły się na niej krostki. Po goleniu sięgnij po kosmetyki, które mają za zadanie nawilżyć i zregenerować skórę – balsam, mus do ciała albo naturalny olejek (szczególnie wdzięczna będzie za nie skóra wrażliwa i delikatna). W razie konieczności możesz nałożyć na skórę łagodzący preparat, który ma w składzie panthenol lub wyciąg z aloesu

Autorka:
Justyna Pogorzelska

Polecane