Powrót do wpisów

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Savon noir – choć nazwa tego mydła może kojarzyć się z eleganckimi salonami piękności w Paryżu, pochodzi ono z innego kraju, choć też francuskojęzycznego – Maroka. Nic więc dziwnego, że savon noir określa się również mydłem marokańskim, ale także mydłem czarnym (od „noir”) i mydłem Beldi. Czym różni się ono od innych tego typu produktów i jakie ma zalety?

Czarne mydło jest kosmetykiem naturalnym, podczas produkcji którego używa się tylko dwóch składników. Mogłoby się wydawać, że przez swoją barwę pozostawia na skórze ciemne smugi, ale nic z tych rzeczy – zamiast ją brudzić, poprawia jej wygląd i kondycję.

Odrobina historii savon noir, czyli co to tak właściwie jest?

Czarne mydło jest od wieków ręcznie wyrabiane przez mieszkańców Maroka. Szczególnie upodobały je sobie kobiety marokańskie, które za pomocą tego naturalnego produktu oczyszczają swoje ciało i włosy w łaźniach, zanim poddadzą je peelingowi. Pozostawiają mydło na skórze na kilka minut, a dopiero potem je spłukują. Na koniec smarują skórę olejkiem arganowym lub masłem shea. Zabieg ten jest idealny do pielęgnacji skóry wrażliwej. To naturalne czarne mydło nie tylko odżywia, ale też dobrze oczyszcza skórę i świetnie ją nawilża. Jest bardzo wydajne i można je stosować do ciała i włosów.

Co ciekawe, to czarne mydło ma inną konsystencję niż większość mydeł – nie przybiera formy twardej kostki ani nawet płynu, a pasty. To właśnie dlatego najczęściej kupisz je w szklanych słoiczkach (obecnie) lub plastikowych opakowaniach (dawniej). Gdy już go odrobinę nabierzesz i wymieszasz je z wodą, nabierze aksamitnej konsystencji i łatwo rozprowadzi się na skórze – jeśli przez chwilę potrzymasz mydło w swoich dłoniach, rozgrzeje się i uzyskasz przyjemne uczucie, jakby się rozpływało między palcami. Ten naturalny produkt sprawia, że skóra i włosy nabierają w dotyku miękkości, gładkości.

Podczas wyrabiania tego mydła wykorzystuje się tylko dwa składniki: macerowane (czyli długo moczone) w soli potasowej czarne oliwki oraz oliwę z oliwek. To właśnie sposobowi produkcji to czarne mydło zawdzięcza swoją charakterystyczną konsystencję – składniki gotowane są w kadziach, na skutek czego zamieniają się w gęstą papkę o charakterystycznym zapachu (nie martw się jednak, ten zapach nie utrzymuje się na skórze).

Nie zdziw się również, jeśli np. przez Internet zamówisz czarne mydło, a otrzymasz produkt o innym kolorze – savon noir tak właściwie wcale nie jest czarne. Oryginalnie, jak wspomniano, jest wykonywane ręcznie i ekstrahowane z czarnych oliwek lub zielonych i w różnych ilościach, dlatego może mieć jeden z kilku kolorów – od głębokiej zieleni, przez ciemne brązy po odcień spalonego karmelu.

Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz chciała kupić produkt, którego skład w 100 procentach zgadza się z tym oryginalnym, zwróć uwagę, by mydło nic więcej, poza oliwę z oliwek i oliwkami, w sobie nie miało: żadnych konserwantów, pigmentów, zagęszczaczy.

Jakie zalety ma savon noir? I jak działa?

Oliwki są bogatym źródłem witaminy E, naturalnego antyoksydantu, który chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. A te ostatnie, gdy namnażają się w zbyt dużej ilości i zbyt szybkim tempie, powodują szybsze starzenie się skóry. Czarne mydło pozwala więc skórze dłużej zachować młody wygląd. To, że oliwki wykazują funkcję przeciwrodnikową sprawia również, iż czarne mydło staje się naturalnym filtrem UV.

Co więcej, czarne mydło można stosować do wykonywania peelingu enzymatycznego całego ciała, ponieważ skutecznie usuwa martwy naskórek i przyspiesza naturalny proces złuszczania. Dzięki temu skóra szybciej się regeneruje i jest gładka, staje się wolna od zgromadzonych zanieczyszczeń, toksyn i nadmiaru sebum. To naturalne mydło ma właściwości oczyszczające, nawilżające, i regenerujące.

Stosowanie czarnego mydła zapewnia też skórze dodatkową ochronę, ponieważ zostawia na niej delikatną i niewyczuwalną warstwę lipidową. Po jego użyciu skóra jest zmiękczona i odżywiona, wszystkie składniki odżywcze z oliwek są bowiem na nią przeniesione. A oliwki, poza wspomnianą wyżej witaminą E, zawierają również duże ilości witaminy F, chroniącej skórę przed utratą wilgoci i zapewniającą jej odpowiednie nawilżenie. Dlatego też czarne mydło świetnie sprawdzi się u osób z cerę suchą, naczyniową i – paradoksalnie – skłonną do trądziku. Bo choć natłuszcza cerę, to jej nie przetłuszcza, poza tym reguluje wydzielanie sebum. Ten produkt będzie też bezpiecznym wyborem dla osób ze stanami zapalnymi skóry, ponieważ ma właściwości je zmniejszające, a także dla alergików, osób ze skórą wrażliwą. Kosmetyk warto też sprezentować swojemu mężczyźnie, ku obopólnej radości – skoro mydło ma właściwości zmiękczające, więc zmiękcza i zarost.

Mimo tych niezaprzeczalnych zalet, u niektórych osób kosmetyk się nie sprawdzi – na pewno u osób uczulonych na oliwki. Być może spowoduje też podrażnienia u posiadaczek cer szczególnie do nich skłonnych.

Do czego możesz stosować savon noir?

Oczywiście – jak to mydło – do mycia rąk czy twarzy, ale również całego ciała i włosów podczas codziennej pielęgnacji. Bo choć to mydło ma postać pasty, pod wpływem wody zaczyna się pienić. Możesz je też wykorzystać do mycia włosów zamiast szamponu, a także do oczyszczania skóry głowy. Włosy są po umyciu bardzo błyszczące. Wypróbuj czarne mydło także zamiast pianki czy żelu łagodzącego używanego w trakcie depilacji - bo jak wyżej wspominaliśmy - to mydło zmiękcza włoski. U osób z każdym typem cery kosmetyk sprawdzi się jako maseczka oczyszczająca, detoksykująca, a także rozświetlająca – dodająca cerze blasku, ale nie sprawiająca, że twarz wygląda, jakby była tłusta, świeciła się. Ten zabieg świetnie nawilża i odżywia skórę podczas mycia twarzy. Ten kosmetyk jest stosowany także przez osoby o wrażliwej skórze. Takiej maski z czarnego mydła można używać nawet trzy razy w tygodniu. Jak ją przygotować? Wymieszaj niewielką ilość mydła z odrobiną wody – tak, aby uzyskać gładką i gęstą konsystencję. Następnie tak przygotowaną miksturę nałóż na twarz i pozostaw ją na niej na najwyżej 15 minut. Następnie spłucz kosmetyk ciepłą wodą.

Warto też przy użyciu czarnego mydła wykonywać demakijaż, z ominięciem oczu, ponieważ gdy mydło się do ich dostanie, może powodować pieczenie i łzawienie. Aby zmyć za pomocą czarnego mydła makijaż, najpierw zwilż skórę twarzy, a następnie delikatnie wmasuj niewielką ilość mydła. Pozostaw je tak na dwie minuty, a potem spłucz. Warto też przy pomocy tego produktu spróbować powalczyć miejscowo z trądzikiem. Osoby, które mają tak wrażliwą skórę, że rezygnują z każdego rodzaju peelingu, mogą wykorzystać czarne mydło jako jego substytut: sprawdzi się ono nie tylko w peelingowaniu nóg, piersi, pośladków, ale i stóp (pozwoli pozbyć się zrogowaciałego naskórka). Wystarczy namydlić stopy, delikatnie masować je przez kilka minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Ten kosmetyk może się również przydać diabetykom i diabetyczkom – działa jako pomoc w zapobieganiu wystąpienia jednego z powikłań cukrzycy, tzw. stopy cukrzycowej. Jeśli sama chorujesz na cukrzycę, mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem jednej łyżeczki czarnego mydła przez około 15 minut. Takie zabiegi możesz przeprowadzać regularnie, np. po każdym prysznicu, kąpieli bądź rzadziej. I wystarczy mała ilość produktu bo czarne masło jest naprawdę wydajne. Po zabiegu zalecamy namaścić ciało masłem shea.

Jeśli zalety czarnego mydła cię przekonują i chcesz wypróbować jego działanie, zwróć uwagę, by podczas jego przechowywania w domu do pojemniczka/słoiczka nie dostała się woda. Pod jej wpływem savon noir może się za bardzo rozcieńczyć, a co za tym idzie – zepsuć.

Na koniec warto też dodać, że pierwotnie (choć same później przekonały się do innych jego zastosowań) Marokanki używały czarnego mydła wyłącznie do prania. Kto też odważy się tego spróbować?

Polecane

Olejki do masażu relaksacyjnego – co powinny zawierać?

Olejki do masażu relaksacyjnego – co powinny zawierać?

Sojowa świeca do masażu – jak używać?

Sojowa świeca do masażu – jak używać?

Poznaj zalety hydroterapii

Poznaj zalety hydroterapii