Powrót do wpisów

Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy? Poradnik eksperta. 

Łupież to choroba skóry głowy, z którą boryka się ogromna część naszej populacji. Istnieje szereg przyczyn jego występowania. Problem ten polega nie tylko na podrażnieniu skóry głowy, uporczywym swędzeniu, czy wypadaniu włosów. Jest to również dla wielu osób kompleks natury estetycznej. Przykra dolegliwość dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Często nawraca i niestety jest widoczna gołym okiem, co powoduje spory dyskomfort osobie, która zmaga się z nim w życiu codziennym.

W tym poście dowiesz się, jak radzić sobie z łupieżem, oraz jakie są przyczyny pojawiania się go na głowie. Sprawdzisz, czy nie popełniasz błędów w pielęgnacji, które mogą być powodem zaburzenia mikrobiomu skóry, odpowiedzialnego za zapalenia powstałe na naskórku. Dowiesz się również, jakie kosmetyki do pielęgnacji wybrać, aby pozbyć się łupieżu.

Czym jest i jak powstaje łupież ?

Łupież powstaje na skutek przyspieszonych podziałów komórek naskórka na owłosionej skórze głowy, czego efektem jest zbyt szybkie złuszczanie się skóry, która przybiera postać białego pyłu lub większych białych płatków, unoszących się na powierzchni włosów. Bezpośredni wpływ na występowanie łupieżu mają grzyby z gatunku Malassezia, które znajdują się na powierzchni skóry tworząc naturalny mikrobiom. W niektórych sytuacjach dochodzi do ich namnażania, co powoduje stany zapalne będące winowajcą łupieżu i wypadania włosów. 

Rodzaje łupieżu

Najczęściej spotykany jest pod dwoma postaciami:

  • łupież suchy - towarzyszy mu uczucie swędzenia, nierzadko pieczenie, osypuje się z głowy w trakcie poruszania i podczas czesania włosów; drobne białe płatki są widoczne na powierzchni skóry przy linii włosów i łatwo osypują się na ubrania, co jest mocno widoczne w szczególności, na ciemnych kolorach; schorzenie to często spotyka osoby z przesuszoną koroną głowy lub tendencją do nadmiernego przetłuszczania się włosów i ponadprogramowego wydzielania sebum
  • łupież tłusty - w odróżnieniu od łupieżu suchego trudniej się go pozbyć ze względu na postać mocno przytwierdzonych do skóry głowy, żółtych płatów, które są nasączone łojem i tworzą wyczuwalną pod palcami skorupę na skórze; towarzyszy mu zwiększony łojotok, świąd i stan zapalny, który prowadzi do wypadania włosów; zwykle jest następstwem zaniedbanego i nieleczonego łupieżu suchego

Przyczyny występowania łupieżu

Nieodpowiednia pielęgnacja

Stosowanie zbyt agresywnych środków i niewłaściwych kosmetyków do mycia, może podrażniać delikatną skórę głowy. Łupież często występuje w wyniku reakcji alergicznej na, któryś ze składników produktów do pielęgnacji. Mycie głowy gorącą wodą, niedokładne spłukiwanie szamponu, nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów, czy zbyt rzadkie mycie głowy zdecydowanie nasilają problem. Często już samo zwrócenie uwagi na odpowiednią pielęgnację i wyeliminowanie złych nawyków powoduje znaczną poprawę i zniwelowanie problemu. 

Wysokie temperatury i suche powietrze

Suszenie włosów gorącym powietrzem wysusza skórę głowy, co powoduje występowanie łupieżu. Zły wpływ ma również przebywanie w nadmiernie ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach

Choroby i uwarunkowania genetyczne

Problem łupieżu może być związany z łojotokowym zapaleniem skóry, infekcjami grzybiczymi, nadmiernym wydzielaniem łoju i łuszczycy oraz problemami na tle hormonalnym.

Styl życia

Nadmierny stres i nieodpowiednia dieta (braki witaminy B6 i F) oraz regularne sięganie po słodycze i alkohol to częste przyczyny odpowiedzialne za łupież głowy. 

Co powinien zawierać leczniczy szampon do włosów przeciwłupieżowy?

W pomocy w walce z łupieżem istotną rolę odgrywają produkty zawierające w swoim składzie: składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy w małym stężeniu, który odpowiada za regulację sebum, siarczany np. siarczek selenu, dziegieć, który ma właściwości przeciwłupieżowe, przeciwgrzybiczne, przeciwświądowe, antyseptyczne, odkażające i przeciwpasożytnicze, składniki łagodzące i kojące, pomocne w procesie gojenia mikrouszkodzeń na skórze np. masło shea, masło kakaowe, bisabolol, olej z czarnuszki i D-panthenol

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni szampon, który nie tylko skutecznie usuwa łupież, ale też zadba o nawilżenie, a ponad to przywróci naturalną równowagę skóry. Trzeba zwrócić uwagę, czy kosmetyk ten jest przebadany pod kątem dermatologicznym, co potwierdzi jego skuteczne działanie.

Szampon dziegciowy w kostce od 4 Szpaków to zdecydowanie top of the top wśród szamponów przeciwłupieżowych. Mała kostka o dużej mocy zdziała cuda na problematycznej skórze głowy, co potwierdziły badania dermatologiczne, aparaturowe i aplikacyjne. Szampon świetnie radzi sobie z łupieżem, ŁZS i łuszczycą, dba o nawilżenie skóry głowy, a oprócz tego łagodzi i leczy z przyczyn łupieżu. Dzięki zawartości inuliny, BTMS oraz alkoholu cetylowego zadba o włosy zmiękczając je, ułatwiając rozczesywanie i chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. 

  1. Zestaw Dziegieć Promocja
    Zestaw Dziegieć
    59,00 PLN 64,00 PLN
  2. Zestaw Prysznic Promocja
    Zestaw Prysznic
    69,00 PLN 84,00 PLN
  3. Zestaw Szampon i Dezodorant Promocja
    Zestaw Szampon i Dezodorant
    69,00 PLN 84,00 PLN
  4. Zestaw Bestsellerowy Promocja
    Zestaw Bestsellerowy
    149,00 PLN 166,00 PLN

Preparaty na łupież, czyli czym skutecznie zwalczać łupież w zaciszu domowym?

  • delikatny peeling do mechanicznego usuwania martwego naskórka
  • maski z zieloną glinką, olejem kokosowym, olejem z czarnuszki i olejem rycynowym
  • w walce z nieprzyjemną dolegliwością pomogą płukanki na bazie ziół np. melisa, pokrzywa lub mięta

Łupież ma charakter często nawracający, dlatego ważne jest, aby zapobiegać ponownemu pojawieniu się dolegliwości, stosując profilaktycznie dedykowaną pielęgnację skóry głowy. Dobrze jest przynajmniej raz w miesiącu użyć sprawdzonego szamponu przeciwłupieżowego. 

Podsumowując - aby zapobiec nawrotom łupieżu należy:

  • zadbać o odpowiednią higienę włosów i skóry głowy
  • nie suszyć włosów gorącym powietrzem
  • unikać przetrzymywania mokrych włosów w ręczniku
  • zadbać o odpowiednią dietę bogatą w cynk, żelazo, magnez i witaminy z grupy B
  • używać produktów do pielęgnacji dedykowanych problematycznej skórze głowy
  • pamiętać, jak ważna jest profilaktyka i używanie raz na jakiś czas preparatów przeciwłupieżowych i szamponów leczniczych

Jeżeli pomimo zastosowania się do porad problem powraca, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia dokładnych przyczyn powstawania łupieżu. 

Włosy to wizytówka każdego z nas, dlatego warto zadbać o ich zdrowy wygląd nie tylko od nasady, ale również na całej ich długości (więcej o prawidłowej pielęgnacji długich i nie tylko długich włosów dowiesz się tutaj). Idealnie sprawdzą się w tym celu naturalne odżywki w kostce i serum do włosów. Sprawdź!

 

Polecane

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?