Powrót do wpisów

Czym różnią się olejki i balsamy do ciała?

Na rynku kosmetycznym roi się od produktów nawilżających skórę. Największą popularnością cieszą się jednak olejki i balsamy do ciała. Każdy z tych produktów nawilża skórę, ale ma swoje wady i zalety – sprawdź jaki kosmetyk lepiej pasuje do Twoich potrzeb zanim dokonasz zakupowego wyboru.

Olejek czy balsam – co lepiej wybrać?

Zarówno olejki jak i balsamy do ciała pozwalają nam zadbać o kondycję i wygląd skóry. Sprawiają, że skóra jest miękka i miła w dotyku, a jednocześnie dobrze nawilżona i odżywiona. Wpływają na elastyczność i jędrność skóry. Co więc lepiej wybierać: olejki do ciała czy balsamy nawilżające? Tak naprawdę zależy to od naszych indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry, ale, aby pomóc Wam w wyborze opiszemy różnice obu kosmetyków. Balsam do ciała ma lekką konsystencję, szybko się wchłania, a jego aplikacja jest prosta i szybka. Olejek z kolei wchłania się o wiele dłużej, a po jego aplikacji na ciele zostaje tłusty film. Alternatywą jest wybór balsamu do ciała zawierającego w składzie oleje.

Naturalne olejki do ciała

Naturalne olejki do ciała mają skoncentrowaną zawartość substancji odżywczych, dzięki czemu szybko regenerują naskórek. Pozostająca na powierzchni skóry po aplikacji olejku warstwa ochronna ma wiele zalet – wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry i dogłębnie odżywia skórę, wnikając w jej głębokie warstwy i zapewniając długotrwałe nawilżenie. Lekko tłusty film chroni przed utratą wody, zanieczyszczeniami, warunkami atmosferycznymi (słońce, wiatr, mróz), a także szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego dodaje skórze blasku na długi czas. Olejki do ciała sprawdzą nie tylko jako nawilżające kosmetyki do ciała, ale także do pielęgnacji włosów. Szczególnie polecamy je osobom z przesuszonymi czy obciążonych wymagającymi stylizacjami włosami. Olejek świetnie sprawdzi się także w czasie masażu.

Jakie olejki naturalne wybierać?

Najpopularniejszymi olejkami do ciała są: olej kokosowy, ze słodkich migdałów, makadamia, z awokado i olejek jojoba. Olejem polecanym osobom ze skórą problematyczną jest olej kokosowy. Zawiera on kwasy tłuszczowe i polifenole. Zmniejsza podrażnienia, pomaga w usuwaniu martwego naskórka oraz tworzeniu nowego, redukuje łupież i zapobiega swędzeniu głowy. Olej kokosowy wspomaga regenerację skóry i redukuje zmarszczki. Olej ze słodkich migdałów jest polecany niemowlętom od 1. dnia życia i osobom ze skórą problematyczną (trądzikową, atopową, alergiczną). Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, proteiny i witaminy A, B1, B2, B6 i D. Olejek migdałowy przyśpiesza regenerację skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych. Działa antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowo. Olej makadamia z witaminami A, B, E, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega oraz kwasem palmitooleinowym ma wspaniały, lekko orzechowy zapach. Olej z awokado przyda się w codziennej pielęgnacji skóry suchej. Zawarte w nim witaminy (A, B, D, E, H, K), nienasycone kwasy tłuszczowe omega, fitosterole, proteiny i substancje mineralne (magnez, żelazo, potas, cynk) zapewniają nawilżenie skóry. Olej jojoba składa się z nienasyconych i nasyconych alkoholi i kwasów tłuszczowych, fitosteroli i witamin. Jego skład jest zbliżony do wosku zwierzęcego. Olejek jojoba ma działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe i antyoksydacyjne. Warto podkreślić, że naturalne olejki do ciała rzadko uczulają, a ich zaletą jest to, że mogą być stosowane na całe ciało, twarz, a także do pielęgnacji włosów.

Jak używać olejków do pielęgnacji ciała?

Można pomyśleć, że używanie olejków do ciała to nic trudnego – wystarczy rozprowadzić preparat na skórze. To rzeczywiście prosta czynność, ale warto wiedzieć o kilku rzeczach, które wpływają na wchłanianie się olejków do ciała. Olejki działają najlepiej, kiedy nakładamy je na wilgotne ciało (możemy dodać je również do kąpieli!). Ich składniki wnikną głębiej, jeśli wcześniej dokładnie oczyścimy skórę – na przykład wykonamy peeling.

Szpakowe olejki do ciała

W tym momencie w Mydlarni Cztery Szpaki mamy cztery (to nie przypadek!) rodzaje superlekkiego olejku do ciała. Olejki do ciała Eukaliptus Cytrusowy oraz Neroli i Mandarynka są cytrusowo i orzeźwiająco pachnącymi propozycjami kosmetyków mających w składzie mieszankę różnych olejków: oleju kokosowego, ze słodkich migdałów i jojoba. Znajdziecie w nich także kilka rodzajów olejków eterycznych. Dla wielbicieli ziołowych zapachów polecamy olejek do ciała Lawenda i Ylang. Zawarte w nazwie olejki eteryczne działają relaksująco, rozluźniająco i redukują działanie stresu. Polecamy także olejek Śliwka i Wanilia z dodatkowym (oprócz wymienionego wcześniej trio) olejem z pestek śliwki oraz olejem abisyńskim.

Balsamy do ciała

Niewątpliwą zaletą balsamów do ciała jest ich łatwa aplikacja i szybka wchłanialność. Kiedy stosować balsam do ciała? To kosmetyk, który możesz stosować codziennie, na przykład po kąpieli. Nie pozostawia tłustej warstwy i szybko się wchłania, więc nie wydłuży to zbytnio naszej codziennej pielęgnacji. Balsamy do ciała działają głównie powierzchownie – przyniosą natychmiastową ulgę osobom ze zrogowaciałą czy suchą skórą. Przydadzą się po opalaniu czy długiej ekspozycji skóry na słońce. Dla miłośników naturalnych, orzeźwiających zapachów polecamy balsam do ciała Leśny, dla wielbicieli kwiatowych aromatów balsam do ciała Polny. W ich składzie znajdziecie masła, oleje, olejki eteryczne i inne składniki naturalne. Alternatywą dla klasycznych balsamów jest nasz balsam w kostce – w duchu less waste, mały, poręczny i idealny, aby być z Tobą w każdej sytuacji.

Polecane

Zobacz także

Chaga (błyskoporek podkorowy) w pielęgnacji skóry

Chaga (błyskoporek podkorowy) w pielęgnacji skóry

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Peeling skóry – przed czy po goleniu?

Peeling skóry – przed czy po goleniu?