Powrót do wpisów

Chaga (błyskoporek podkorowy) w pielęgnacji skóry

Czy w pielęgnacji skóry mogą pomóc grzyby? Cenimy składniki naturalne i staramy się w pełni wykorzystywać ich potencjał. Grzyb chaga, czyli błyskoporek podkorowy jest doskonałym przykładem naturalnego składnika o niezwykłych właściwościach.

Grzyb chaga

Chaga, czyli błyskoporek podkorowy, jest grzybem, a dokładnie pasożytem odpowiadającym za białą zgniliznę drewna, głownie na drzewach liściastych. Jego inne nazwy to huba brzozowa i grzyb nieśmiertelności. Dla człowieka ma on wiele prozdrowotnych właściwości i dzięki temu stał się jednym z nowych składników naturalnych w składzie Szpakowych kosmetyków. Błyskoporek podkorowy jest adaptogenem. Co to znaczy? Adaptogeny są substancjami pochodzenia naturalnego, które pomagają w adaptacji naszego organizmu do zmieniających się warunków. Mogą to być warunki fizyczne (jak na przykład zmiana pogody), emocjonalne czy związane z wpływem stresu. Grzyb chaga pomaga utrzymać homeostazę (naturalną równowagę) organizmu.

Błyskoporek podkorowy zaliczany jest do grona tak zwanych grzybów witalnych, które mogą stymulować system odpornościowy i wspierają organizm w walce z patogenami, w przypadku infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Badania wykazały szereg właściwości leczniczych błyskoporka podkorowego. Chaga działa przy leczeniu wielu powszechnych schorzeń. Może być stosowana w leczeniu zapalenia jelit i kłopotach trawiennych czy cukrzycy (powoduje obniżenie poziomu cukru). Grzyb chaga zmniejsza także poziom cholesterolu, wspomaga układ sercowo naczyniowy, ma również działanie przeciwbólowe.

Warto wspomnieć, że błyskoporek podkorowy był stosowany w medycynie ludowej już w XVI wieku. Grzyb chaga jest częścią tradycyjnej medycyny rosyjskiej oraz stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jego właściwości lecznicze i pozytywne działanie wykorzystywano na większą skalę od lat 50. XX wieku wprowadzając na rynek preparaty lecznicze z ekstraktem z chagi.

Właściwości błyskoporka podkorowego

Jakie właściwości ma grzyb chaga i dlaczego jego ekstrakt jest atrakcyjnym składnikiem kosmetyków? Po pierwsze, to składnik pochodzenia naturalnego, po drugie zaliczamy go do składników wegańskich. Po trzecie, ma wiele leczniczych właściwości. Błyskoporek podkorowy ma silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz ochronne. Zawarte w nim garbniki i związki fenolowe sprawiają, że chaga neutralizuje wolne rodniki i pomaga spowolnić proces starzenia. Grzyb chaga ma również działanie tonizujące i kojące, a także wspomaga odnowę skóry. Stosowanie grzyba chaga w kosmetykach sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, wrażliwej i reaktywnej (nadmiernie wrażliwej na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne). 

Balsam do ciała Leśny – Brzoza i Błyskoporek

Mamy nadzieję, że niedługo produktów z leczniczym grzybem będzie w naszej ofercie więcej, ale póki co w Mydlarni Cztery Szpaki grzyba chagę znajdziecie w Leśnym balsamie do ciała Brzoza i Błyskoporek. Ten kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Zawarte w nim składniki naturalne pomogą przy codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej, reaktywnej, dojrzałej, tłustej oraz skłonnej do zmian skórnych. Oprócz ekstraktu z błyskoporka podkorowego w balsamie znajdziecie także ekstrakty drzewne – z brzozy, sosny, wierzby, kasztanowca. W składzie balsamu znajdują się również liczne oleje (makadamia, słonecznikowy, jojoba) i masło shea oraz olejki eteryczne. Balsam do ciała Leśny ma świeży, rześki aromat. Doskonale odżywia skórę, pozostawia ją miękką, nawilżoną i odżywioną. Co więcej, balsam ma lekką konsystencję i szybko się wchłania.

Moc grzybów w pielęgnacji skóry

Grzyb chaga nie jest jedynym grzybem stosowanym w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Popularnym dodatkiem do kosmetyków są również drożdże, czyli grzyby z rodziny drożdżakowatych. Coraz chętniej wykorzystywanym składnikiem naturalnym jest kombucha (grzyb herbaciany, który służy do przygotowania prozdrowotnego napoju o tej samej nazwie). W preparatach kosmetycznych można znaleźć także dodatek trufli, porii (grzyby Wolfiporia extensa) czy grzybów shitake. Grzyby jako organizmy znajdują zastosowanie w kosmetyce, ponieważ mają wiele leczniczych właściwości i składników bioaktywnych – zawierają wiele witamin i składników mineralnych.

 

Polecane

Zobacz także

Jak nawilżyć skórę twarzy? Poznaj domowe sposoby!

Jak nawilżyć skórę twarzy? Poznaj domowe sposoby!

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?