Powrót do wpisów

Cukry w kosmetykach – właściwości i działanie

Cukier ma szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym – w branży kosmetycznej jest równie cennym i często spotykanym składnikiem. Z uwagi na swoje właściwości eksfoliacyjne, możesz przy jego użyciu wykonać swój własny peeling mechaniczny (psst, szukaj przepisu niżej). Dzięki niemu nie tylko osłodzisz każdy rytuał pielęgnacyjny, ale też pozbędziesz się martwego naskórka. Przyjemne z pożytecznym!

Dlaczego stosuje się cukier w kosmetyce?

Po pierwsze – cukier cukrowi nierówny. Musimy rozróżnić jego dwa rodzaje:

  • Cukry proste (np. glukoza i fruktoza) – są rozpuszczalne w wodzie i ulegają krystalizacji; ich zaletą jest to, że ograniczają odparowywanie wody z naskórka, a zatem pomagają mu zachować nawilżenie na dłużej.

  • Cukry złożone (np. sacharoza i laktoza) – w postaci mniejszych lub większych kryształków wykazują naturalne zdolności ścierające, a więc pomagają odsłonić gładką, promienną, miękką, zdrowo wyglądającą skórę.

Cukry wchodzą zatem w skład nawilżających ser, kremów, ale także naturalnych peelingów.

Czym jest peeling?

Peeling to specjalny kosmetyk, który naturalnie złuszcza nadmiar sebum, nagromadzone martwe komórki i zanieczyszczenia z powierzchni ciała. Są dwa podstawowe rodzaje peelingów, które możemy dostrzec na drogeryjnych półkach:

Peelingi chemiczne

Występują głównie pod postacią płynu i bardzo często są pakowane w szklane buteleczki z pipetą. Jak działają? Zawierają różne substancje chemiczne (np. kwas mlekowy, azelainowy, migdałowy), które pracują na powierzchni skóry. Najczęściej nie ma konieczności zmywania produktu wodą po aplikacji. Kwasy te w większości występują w niewielkich stężeniach, dobrze tolerowanych przez skórę. Oprócz właściwości eksfoliacyjnych takie peelingi pomagają również na przebarwienia, niewielkie blizny, pierwsze oznaki starzenia czy szary koloryt cery. Formuła odblokowuje mieszki włosowe, a więc także dotlenia skórę.

Peelingi mechaniczne

Występują pod postacią masy, na którą składają się kryształki, granulki, ziarenka czy inne drobinki (cukier się kłania :)). W tego typach kosmetyków największą zaletą jest to, że ich aplikacja zakłada wmasowanie preparatu w skórę, by cząstki ścierające mogły efektywnie złuszczyć martwy naskórek. Jest to przyjemny zabieg, który nie tylko relaksuje, ale też poprawia ukrwienie skóry. Do peelingów mechanicznych zwykle dodaje się składniki aromatyzujące, jak olejki eteryczne czy zioła i owoce, a także natłuszczające, jak masła czy oleje. Są naturalnym sposobem na uzyskanie aksamitnej skóry.

Dlaczego do peelingu używamy cukru?

W preparatach kosmetycznych cukier docenia się za:

  • jego naturalność i przyjazność środowisku – cukier rozpuszcza się w wodzie, więc nie zostaje po nim ślad; jest pozyskiwany z roślin, dlatego nie szkodzi zwierzętom i ich dobru;

  • jego kryształową formę – peeling cukrowy przybiera formę drobnoziarnistą lub gruboziarnistą; cukier można wykorzystać pod postacią bardzo małych, delikatnych drobinek lub większych kryształów dla mocniejszego efektu;

  • jego wszechstronność – oprócz tego, że cukier w peelingu świetnie działa na plecy, nogi, pupę czy ramiona, to można zaaplikować go także na skalp, co wzbogaci rytuał pielęgnacji włosów (więcej na temat zastosowania na skalp przeczytasz w artykule „Peeling skóry głowy”);

  • jego właściwości prozdrowotne – cechami charakterystycznymi peelingu cukrowego jest to, że pozytywnie wpływa na mikrokrążenie, dokładnie oczyszcza skórę i dzięki swojej strukturze rozluźnia spięte mięśnie, co przyczynia się do lepszego samopoczucia.

Peeling można zrobić także przy użyciu soli. Nie wiesz, który bardziej pasuje do twoich potrzeb? Śmiało zajrzyj do naszego tekstu „Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?”. A jeśli zaciekawił cię temat eksfoliacji skalpu, koniecznie zajrzyj do tekstu „Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów”.

Jak zrobić domowy peeling cukrowy do ciała?

Wszystkie zalety cukru sprawiają, że nie dziwi wcale jego obecność w tak wielu produktach. W Czterech Szpakach od zawsze inspirujemy się naturą i stawiamy sobie za cel osładzać wam codzienne rytuały. Dlatego mamy dla ciebie wiele naturalnych propozycji w naszym sklepie! Z drugiej strony... Nie odmówimy ci dziecięcej radości stworzenia peelingu samodzielnie :)

DIY to twoja bajka? W zaciszu swojego domu jesteś w stanie wyprodukować niepowtarzalny, autorski peeling cukrowy, którego regularne stosowanie poprawi twoje krążenie krwi. Do dzieła!

Przepis na peeling cukrowy z miodem

Samodzielne przygotowanie peelingu na bazie cukru jest bardzo proste.

Składniki i przybory:

  • cukier o wybranej ziarnistości (my polecamy gruboziarnisty),

  • zmielone pestki owoców lub fusy z kawy,

  • ulubiony olejek eteryczny,

  • olej lub tłuszcz roślinny (np. kokosowy, słonecznikowy czy masło shea),

  • wedle uznania: płatki kwiatów, zioła, niewielkie owoce (najlepiej suszone),

  • miód,

  • słoik z nakrętką lub zamykany plastikowy pojemnik,

  • miska i szpatułka do mieszania

Sposób wykonania:

  1. Do miski wsyp ok. szklankę cukru i inne sypkie składniki. Jeśli chodzi o ilość, kieruj się swoimi upodobaniami!

  2. Dodaj 2–3 łyżki oleju lub tłuszczu i łyżkę miodu, który zadziała antybakteryjnie.

  3. Całość zamieszaj, a następnie dodaj parę kropli olejku eterycznego.

  4. Ponownie wymieszaj, a następnie za pomocą szpatułki przełóż peeling do pojemnika i szczelnie go zamknij.

Stosowanie i przechowywanie:

Twój peeling może być stosowany raz lub dwa razy w tygodniu na oczyszczoną skórę. Wmasuj peeling energicznymi, okrężnymi ruchami. Oleje, które znajdują się w recepturze, są zbawienne w pielęgnacji skóry, ale uważaj przy wychodzeniu z wanny lub prysznica, bo przez nie może zrobić się ślisko. Przechowuj swój kosmetyk w miejscu, w którym wilgoć nie ma szans dostać się do pojemnika.

Gotowe, naturalne peelingi cukrowe

Dla tych, którzy wolą kupić gotowy, pachnący, pełen składników odżywczych słoik dostępny ot tak, na zawołanie (albo raczej kliknięcie), mamy nasze słodkie peelingi pełne dobroczynnego cukru.

Każdy peeling od Czterech Szpaków to prawdziwe rzemiosło od A do Z. Własnoręcznie mieszamy składniki i dbamy o to, by absolutnie każdy był najwyższej jakości. Nasze scruby sprawiają, że złuszczanie naskórka staje się bajecznie przyjemną czynnością. Po użyciu widoczne stają się intensywne odżywienie skóry, zwiększona elastyczność i, rzecz jasna, kompletne odprężenie po zabiegu.

Przeciwwskazania do stosowania peelingów cukrowych

Peeling to bardzo wdzięczny produkt, którego moc możemy dostosowywać manualnie – zwiększać lub zmniejszać siłę nacisku dłoni, nakładać go więcej lub mniej na skórę, wybierać formułę dla skóry wrażliwej lub dla gruboskórnych. Jest jednak parę zasad, jeśli chodzi o sytuacje, w których złuszczanie peelingiem cukrowym warto przełożyć na kiedy indziej.

  1. Nie stosować w razie podrażnień i aktywnych wyprysków. Drobinki ścierające mogą dodatkowo zaognić istniejące już stany zapalne. Daj się zagoić wszelkim rankom i zadrapaniom.

  2. Nie nakładać bezpośrednio przed lub od razu po depilacji. Skóra po peelingu jest bardziej wrażliwa, dlatego inwazyjne zabiegi usuwające owłosienie wykonuj co najmniej dzień po eksfoliacji (i dzień przed depilacją). Bardziej na ten temat rozpisaliśmy się w artykule „Peeling skóry – przed czy po goleniu?”.

  3. Nie wystawiać ciała na działanie czynników zewnętrznych. Silne słońce może skutkować poparzeniem skóry, jeśli nie osłonimy jej odpowiednim kosmetykiem z SPFem. Złuszczając martwy naskórek, chwilowo odzieramy ciało z naturalnego płaszczyka ochronnego. Zadbaj o jego odbudowę i osłaniaj je z pomocą kremu z filtrem!

  4. Nie aplikować na bardzo suchą skórę. Łuszcząca, sypiąca się skóra potrzebuje przede wszystkim odżywienia, niezłuszczenia. W zamian pomyśl o kosmetyku, który ma właściwości nawilżające, czyli zawiera np. kwas hialuronowy.

  5. Nie jeść, choć kusi!

Polecane

Zobacz także

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Peeling cukrowy a peeling solny. Czym się różnią?

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów.

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów.

Peeling skóry – przed czy po goleniu?

Peeling skóry – przed czy po goleniu?