Powrót do wpisów

Cellulit – przyczyny, sposoby zapobiegania i skuteczne metody redukcji

Szacuje się, że większość kobiet (niektóre badania mówią nawet o 95%!) ma problem z cellulitem. Skórka pomarańczowa uznawana jest już za znak naszych czasów i schorzenie cywilizacyjne. Podpowiadamy czym jest cellulit, jak go rozpoznać i jakich kosmetyków używać, aby zahamować jego rozwój i widoczność na skórze.

Czym jest cellulit?

Najprościej rzecz ujmując cellulit (obrazowo nazywany skórką pomarańczową) jest nierównomiernie rozłożonym tłuszczem pod skórą, który powoduje, że na ciele widoczne są grudki, guzki i nierówności. Nie jest on zagrożeniem dla zdrowia, ale wpływa na wygląd ciała i wiele osób uznaje go za  nieestetyczny. Skórka pomarańczowa tworzy się, kiedy w organizmie jest podwyższony poziom estrogenu – może się to wiązać z problemami hormonalnymi czy takimi stanami jak okres dojrzewania, menopauza czy ciąża. Powstawaniu nierówności pod skórą sprzyja także niezdrowy tryb życia, m.in. nadwaga, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nadmiar wody w organizmie. Cellulit nie jest wyłącznie problemem kobiet, ale ze względu na budowę włókien kolagenowych i elastynowych cellulit występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na jakich obszarach ciała najczęściej występuje cellulit? Skórka pomarańczowa jest widoczna w okolicach ud, pośladków, brzucha, przedramion i ramion. 

Rodzaje cellulitu

Cellulit możemy podzielić na trzy rodzaje: wodny, tłuszczowy i cyrkulacyjny. Cellulit wodny (twardy) jest charakterystyczny dla osób z problemami hormonalnymi, nawet jeśli waga jest prawidłowa, a wygląd można by było określić mianem szczupłego. Nieprawidłowe krążenie krwi oraz limfy sprawia, że skóra jest opuchnięta, a woda zatrzymuje się w organizmie. Często na skórze tworzy się wtedy nie tylko cellulit, ale i obrzęk. Cellulit tłuszczowy (miękki) powstaje zazwyczaj przy zbyt dużej wadze ciała i jest widoczny nawet gołym okiem. Skóra jest wtedy wiotka i mocno rozciągnięta. Cellulit cyrkulacyjny, uznawany za najgorszy rodzaj, można poznać po tym, że grudki pod skórą są twarde i powodują ból. Słabe włókna kolagenowe uniemożliwiają prawidłowe krążenie krwi powodując niedotlenienie komórek. 

Jak powstaje skórka pomarańczowa? 4 stopnie cellulitu

Im wcześniej zauważymy cellulit i zaczniemy prawidłowo dbać o skórę, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się go zwalczyć albo przynajmniej spowolnić jego rozwój. Jakie są etapy powstawania cellulitu? Jeśli cellulit jest niewidoczny gołym okiem, a pojawia się dopiero po ściśnięciu fałdu skóry możemy mówić o pierwszym stopniu jego powstawania. Drugi stopień cellulitu charakteryzuje się spadkiem elastyczności skóry, cellulit widać szczególnie w pozycji stojącej (zmiany widać wtedy bez przyciskania skóry) oraz w czasie napięcia mięśni. O trzecim stopniu etapie mówimy, gdy cellulit jest widoczny na pierwszy rzut oka, skóra jest pofałdowana, Czwarty stopień cellulitu objawia się wyraźnymi nierównościami na skórze. Po uciśnięciu obszarów ze skórką pomarańczową odczuwamy ból. 

Jak pozbyć się cellulitu?

Pozbycie się cellulitu jest związane z wieloma aspektami życia. Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy tryb życia. Najważniejsze jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i urozmaicona dieta. Dania powinny być bogate w witaminy i substancje odżywcze, pełne warzyw i owoców. W diecie powinny występować tłuszcze i kwasy omega, należy unikać soli i cukru oraz żywności wysoko przetworzonej. Kolejnym krokiem jest ruch i codzienna aktywność fizyczna. Na wygląd naszej skóry olbrzymi wpływ ma także odpowiednia pielęgnacji i wybieranie dopasowanych kosmetyków. Wiele preparatów reklamuje się jako produkty o działaniu antycellulitowym, ale zawsze warto sprawdzać skład, aby wiedzieć czy faktycznie jakieś składniki mają takie działanie. Jakie kosmetyki i zabiegi na cellulit najlepiej stosować?

Naturalne kosmetyki na cellulit

Jakie są sprawdzone sposoby na cellulit? Jest ich kilka i możemy wykonać je samodzielnie w domu. W walce z cellulitem może pomóc masaż. Uciskanie tkanek i używanie specjalnych olejków antycellulitowych nie tylko zapewni odprężenie i odżywi skórę, ale także pomoże zahamować rozwój skórki pomarańczowej. Świetnym sposobem pielęgnacji skóry będzie także peeling cukrowy lub solny. Ułatwia on rozbijanie tkanki tłuszczowej, sprawia, że skóra jest gładsza i milsza w dotyku. Regularnie wykonywane peelingi wspierają proces regeneracji skóry. Szczotkowanie na sucho jest kolejnym zabiegiem, który można wykonać w domu, a który pomoże gdy mamy problem cellulitu. Szczotkowanie na sucho pobudza krążenie, sprawia, że pozbywamy się martwego naskórka, rewitalizuje skórę i sprawia, że cellulit staje się mniej widoczny. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry oraz zadbanie o jej jędrność i elastyczność. W codziennej pielęgnacji niezbędne są więc olejki oraz masła do ciała. Na co zwrócić uwagę przeglądając skład kosmetyków na cellulit? Jakie substancje naturalnego pochodzenia mogą pomóc zwalczyć cellulit? Pomogą nam olej lniany, ale także olejki eteryczne, szczególnie cytrusowe (grejpfrutowe, cytrynowe, pomarańczowe, limonkowe, yuzu). Dobre na cellulit będą także olejek cynamonowy czy jałowcowy. Warto stosować wspomniane już peelingi cukrowe i solne. 

 

Polecane

Zobacz także

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Ruch body positive

Ruch body positive

Poznaj zalety hydroterapii

Poznaj zalety hydroterapii