Powrót do wpisów
serum do twarzy z witaminą c

Witamina C na twarz – działanie, efekty i porady dotyczące stosowania

Jeśli istnieje gdzieś prawdziwy eliksir młodości i długowieczności, to na pewno zawiera w sobie szczyptę witaminy C! Wierzymy w to głęboko, bo składnik o supermocach, który potrafi zdziałać cuda nie tylko dla naszego zdrowia, ale również w pielęgnacji. Jest jak najlepszy przyjaciel w zdrowiu i w chorobie. Od lat niesamowicie cenimy ją za swoje właściwości w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i chcemy tą miłością zarazić was, więc dziś trochę więcej na jej temat, bo może jest jeszcze ktoś, kto nie próbował. Jesteś? Koniecznie sprawdź, jakie korzyści mogą płynąć z włączenia serum do twarzy z witaminą C do twojej pielęgnacji. 

Jak witamina C wspomaga pielęgnację twarzy?

Co takiego wyjątkowego jest w tej witaminie C? Witamina C jest jednym z najbardziej skutecznych składników o działaniu rozjaśniającym i odmładzającym, znacznie poprawia kondycję oraz wygląd skóry. Widok cery, która z dnia na dzień wygląda coraz lepiej i promienieje, sprawia, że jest składnikiem, który naprawdę warto stosować w codziennej pielęgnacji do twarzy. Wokół niej istnieje wiele badań potwierdzających jej zbawienne działanie na skórę twarzy, które jednoznacznie mówią o jej pozytywnym wpływie.

Witamina C ma działanie: 

  • silne działanie antyoksydacyjne — wykazano, że witamina C zmniejsza oksydacyjne uszkodzenia DNA, lipidów i białek w skórze, co przyczynia się do ochrony komórek skóry przed starzeniem się, redukcja stresu oksydacyjnego pomaga w utrzymaniu młodszego wyglądu skóry i zmniejsza ryzyko powstawania zmarszczek oraz przebarwień
  • stymulacja produkcji kolagenu — przyspiesza regenerację skóry i poprawia jej elastyczność
  • rozjaśnianie przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry — witamina C hamuje enzym tyrozynazę, który jest kluczowy w produkcji melaniny, dzięki temu rozjaśnia istniejące już przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych   
  • wzmacnia barierę ochronną skóry — wspiera produkcję lipidów i ceramidów, co za tym idzie, poprawia nawilżenie i zmniejsza podatność skóry na działanie drażniące czynników zewnętrznych
  • działa przeciwzapalnie — pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejsza zaczerwienienia i koi skórę wrażliwą oraz naczynkową
  • wzmacnia działanie filtrów słonecznych 

Dla kogo witamina C na twarz? 

Witamina C zwana witaminą młodości w codziennej pielęgnacji skóry ma bardzo szerokie zastosowanie, a z jej właściwości mogą korzystać osoby w każdym wieku z różnymi problemami skórnymi. Skóra dojrzała skorzysta na niej, przez wzgląd na jej działanie przeciwstarzeniowe. Dla osób z trądzikiem pomocna będzie w zwalczaniu plam potrądzikowych oraz toksyn i szkodliwych substancji, które mogą być przyczyną trądziku, a posiadacze cery wrażliwej skorzystają z tego, że wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące i chroni skórę. Można ją stosować przez cały rok. 

Kosmetyki z witaminą C

Witamina C w produktach do codziennej pielęgnacji twarzy występuje w kilku postaciach i niejedno ma imię. Przed zakupem warto zwrócić swoją uwagę na to, jaki rodzaj i stężenie ma zawarta w nich witamina C, ponieważ od tego zależy jej działanie na skórę twarzy. 

Nasze serum z witaminą c na przebarwienia oprócz  funkcji wyrównującej koloryt skóry, serum skutecznie poprawia jędrność i rozświetla skórę. Dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym przywraca blask oraz elastyczność skóry, a także chroni przed oznakami starzenia. Ekstrakt z mniszka lekarskiego wspomaga odżywienie skóry, wspierając jej naturalny proces regeneracji.

Serum olejowe z witaminą c zapewnia maksymalne odżywienie, działanie antyoksydacyjne, rozświetlające, naprawcze i kojące.

 

Rodzaje witaminy C w kosmetykach 

Podpowiemy, jak szukać w INCI witaminy C oraz jak rozróżnić od siebie jej postaci.

  1. Czysta witamina C kwas L-askorbinowy (Ascorbic Acid) to podstawowa forma, która najłatwiej ulega utlenianiu, działa w niskim pH. Witamina C w pielęgnacji pod tą postacią może być drażniąca dla skóry wrażliwej, dlatego polecana jest szczególnie posiadaczom cery tłustej i z przebarwieniami. Daje bardzo szybkie efekty rozjaśniania skóry i ceniona jest za swoją wysoką skuteczność.
  2. Glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside), cechuje się większą stabilnością od kwasu askorbinowego, posiada możliwość przenikania w głębsze warstwy skóry. 
  3. Bardzo słaby potencjał drażniący ma witamina C w postaci soli magnezowej fosforanu askorbylu (Magnesium Ascorbyl Phoshate). Posiada jednak nieco słabsze działanie przeciwutleniające, niż kwas askorbinowy. W produktach należy jej szukać w wyższych stężeniach - minimum 15%. 
  4. Palmitynian askorbylu (Ascorbyl palmitate) rozpuszcza się w tłuszczach, jest bardziej stabilny niż podstawowa aktywna forma witaminy C, ale działa dużo łagodniej. Posiada właściwości rozjaśniające i stymulujące syntezę kolagenu. Zmniejsza rumień po opalaniu i działa przeciwzapalnie.
  5. Sól sodowa fosforanu askorbylu (Sodium Ascorbyl Phosphate) ma doskonały wpływ na skórę trądzikową dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i redukującym niedoskonałości.
  6. Tetraizopalmitynian askorbylu (Tetrahexyldecyl Ascorbate, Ascorbyl Tetraisopalmitate) jest to olejowa forma witaminy C, o wysokiej skuteczności i stabilności i jednocześnie najdroższa. Dobrze przenika w głąb skóry i jest efektywna w niższych stężeniach (1-3%). Sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry.
  7. Pochodna witaminy C pod postacią 3-O etylowy kwas askorbinowy (3-0-Ethyl Ascorbic Acid) cechuje się wysoką stabilnością, wnika w głąb skóry, jest odpowiednia dla wrażliwych cer, ale nieco wolniej działa od podstawowej postaci witaminy C.

Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C ma dużo bardziej intensywne działanie niż krem, ponieważ jest koncentratem składników aktywnych. Z powodzeniem sprawdzi się podczas porannej rutyny pielęgnacyjnej, jak i wieczornej. Z tym że stosowane rano przynosi dodatkowe korzyści w postaci ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Bowiem mitem jest to, że witamina C nie powinna być stosowana w dzień.  

Serum z witaminą C może mieć różne formuły. Olejową, jak np. serum olejowe Kwiat Koniczyny albo lekką, jak serum witaminowe Mniszek Lekarski.

Witaminę C możemy stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli używasz jej rano, zapewni to ochronę przed działaniem wolnych rodników i promieniowaniem UV. Stosowanie jej wieczorem pomoże w regeneracji skóry i poprawie jej elastyczności.

Jeśli twoja cera tego wymaga, nałóż krem dostosowany do potrzeb twojej skóry. 

Witamina C — na suchą czy mokrą twarz?

Serum do twarzy z witaminą C należy stosować na suchą twarz. Najpierw umyj twarz żelem lub olejkiem hydrofilowym, następnie dokładnie ją osusz i zaaplikuj serum. Zapewni ci to najskuteczniejsze działanie i wchłanialność każdej postaci witaminy C w kosmetykach.  

Z czym nie łączyć witaminy C?

Aby działanie witaminy C na skórę było całkowicie bezpieczne, należy wiedzieć jakich składników trzeba unikać. W połączeniu z niektórymi substancjami podczas jednej pielęgnacji witamina C działa drażniąco, a niektóre mogą powodować jej słabsze działanie. Duży potencjał drażniący ma w połączeniu z kwasami AHA i BHA oraz retinoidami. Witamina C w formie kwasu askorbinowego średnio sprawdzi się też w duecie z niacynamidem, gdyż działanie obu tych składników neutralizuje się wzajemnie i również może przynieść negatywne skutki dla skóry. Dużo lepsze są efekty stosowania kosmetyków ze stabilną formą witaminy C i niacynamidem. 

Z czym łączyć witaminę C?

Efekty stosowania witaminy C skutecznie można wzmocnić w połączeniu ze sprzyjającymi jej składnikami. Kwas ferulowy polepszy stabilność witaminy C, wspomoże jej działanie, zwiększając wraz z nią ochronę przed promieniowaniem UV, stresem oksydacyjnym oraz poprawi właściwości przeciwutleniające. W połączeniu z kwasem hialuronowym zapewni głębokie nawilżenie, poprawę jędrności i elastyczności skóry. Jeszcze większy wpływ na spowolnienie procesów starzenia się skóry stworzy w synergii z Witaminą E, z którą tworzą silny oręż antyoksydantów. Witaminę C można stosować też z peptydami, które wspomagają regenerację skóry i wspierają produkcję kolagenu. Pomoże to zwiększyć ich skuteczność, co doprowadzi do bardziej jędrnej i elastycznej skóry.

Witamina C na przebarwienia

Problem nierówności w kolorze skóry jest źródłem ogromnych kompleksów. Powodem tego mogą być: nadmierna ekspozycja na słońce, zaburzenia hormonalne, stany zapalne skóry, genetyka, stosowanie substancji powodujących nadwrażliwość na światło słoneczne bez filtrów ochronnych lub czynniki środowiskowe takie jak wolne rodniki, które nasilają pigmentację. Skuteczność witaminy C w takich przypadkach jest nieoceniona. Koniecznie sprawdź, jakie efekty da ci stosowanie kosmetyków z witaminą C do twarzy. 

Jeśli zastosujesz serum do twarzy lub krem z witaminą C przed kremem z filtrem spf wzmocnisz jego działanie ochronne. 

Źródła:

  1. Goik, Urszula. „[Vitamin C and its derivatives in maintaining the good skin condition]”. Postepy Biochemii, t. 70, nr 3, wrzesień 2024, s. 307–14. PubMed, https://doi.org/10.18388/pb.2021_554.
  2. Pullar, Juliet M., i in. „The Roles of Vitamin C in Skin Health”. Nutrients, t. 9, nr 8, sierpień 2017, s. 866. PubMed, https://doi.org/10.3390/nu9080866.
  3. Kilian-Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Centrum Dermatologii Symbiosis. 
  4. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Zakład Profilaktyki Chorób Skóry, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 
  5. MSHS, Neera Nathan, MD, i Payal Patel MD. „Why Is Topical Vitamin C Important for Skin Health?” Harvard Health, 10 listopad 2021, https://www.health.harvard.edu/blog/why-is-topical-vitamin-c-important-for-skin-health-202111102635.

 

Antyoksydanty w kosmetykach – dlaczego warto je stosować?

Antyoksydanty w kosmetykach – dlaczego warto je stosować?

Ziemista cera – jak poprawić jej koloryt i odzyskać blask?

Ziemista cera – jak poprawić jej koloryt i odzyskać blask?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?