Powrót do wpisów

Zestawy do pielęgnacji włosów duet czy trio?

Właściwa pielęgnacja włosów to przede wszystkim odpowiednie kosmetyki, dobrze ułożona rutyna i regularność. Naturalne piękno kosmyków wydobędziesz z łatwością, jeśli postawisz na naturalne, bogate formuły prosto od Czterech Szpaków – ekologiczne, elastyczne zestawy kosmetyków, które łatwo dostosujesz do swoich potrzeb.

Jak pielęgnować włosy?

Odpowiednia pielęgnacja włosów zaczyna się od określenia ich rodzaju. Odpowiedz sobie na pytanie, czy masz włosy suche, zniszczone, przetłuszczające się, cienkie, skłonne do wypadania czy gęste i zdrowe. Każdy typ ma różne potrzeby i dlatego będzie wymagał innych składników aktywnych. Przykładowo: nie zaaplikujemy szamponu normalizującego na skalp, który jest przesuszony, natomiast na skórę z nadprodukcją sebum już tak.

Kompleksowa troska o włosy obejmuje kilka kroków:

Najpierw mycie włosów

Oczyszczanie skóry głowy i włosów to podstawa! Na co dzień na naszej głowie gromadzą się bakterie, naturalny łój, kurz, pyłki, pozostałości po produktach do stylizacji i inne zanieczyszczenia. By twój szampon dokładnie umył włosy, musi zawierać środek powierzchniowo czynny (detergent) – często w recepturach wykorzystuje się w tym celu SLS, SCS, SLES, ALS, które należą do mocnych substancji. Są one całkowicie bezpieczne, jednak warto wiedzieć, że osoby z wrażliwym skalpem mogą nabawić się podrażnień na skutek ich stosowania. Delikatniejszymi alternatywami, które w dużej mierze pozyskuje się z kokosa, są: glukozyd kokosowy, glukozyd decylowy, glukozyd laurylowy, betaina kokamidopropylowa i Sodium Cocoamphoacetate.

Stosuj nawilżającą odżywkę

Szampon służy oczyszczaniu włosów, natomiast odżywka dostarcza im substancji odżywczych. Jeśli pragniesz zachować ich zdrowy wygląd, ułatwić sobie rozczesywanie oraz nadać puklom blask i miękkość, aplikuj na wilgotne kosmyki odżywkę w tradycyjnej formie płynnej lub zero-waste'owej kostki. Formuła odżywi cebulki i sprawi, że włosy staną się nawilżone, wygładzone i ujarzmione. Możesz stosować ją na same końcówki, by je wzmocnić i zapobiec ich rozdwajaniu, albo na całe włosy, jeśli tego właśnie potrzebują – uważaj tylko, by nie przeciążyć ich u nasady.

Chcesz poczytać więcej na temat odżywek? Zajrzyj o, tutaj: „Co daje odżywka do włosów i dlaczego warto ją stosować?”.

Postaw na olejowanie włosów i serum

Dla jeszcze lepszej kondycji włosów w pielęgnacji możesz wykorzystać naturalne olejki: z awokado, orzechów makadamia, słonecznika, kokosa, oliwę z oliwek, masło shea i kakaowe, a także olej rycynowy czy lniany. Aplikuje się je na same końce włosów lub całą długość, na sucho lub na mokro.

Taki zabieg ma wydobyć blask kosmyków, zapewnić im ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, wzmocnić strukturę włosów, a tym samym ograniczyć ich wypadanie, nadać im sprężystości, łagodzić łupież, stymulować wzrost, koić podrażnienia, zapobiegać rozdwajaniu się końcówek i wiele innych korzyści. Olejowanie nie będzie miało przed tobą żadnych tajemnic, jeśli przeczytasz nasz artykuł: „Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?”.

Możesz w tym celu wykorzystać specjalnie opracowane serum, składające się z mieszanki różnych olejków. Wmasowuje się je w skalp oraz delikatnie wciera we włosy, by zredukować ich puszenie, pobudzić cebulki do wzrostu i głęboko odżywić włosy. W naszej Mydlarni znajdziesz kilka wariantów serum. O tym, jak najefektywniej wydobyć ich moc, dowiesz się z tekstu: „Jak stosować serum do włosów?”.

Wykonuj peeling skóry głowy

Masaż skóry głowy to nie tylko przyjemny, relaksujący rytuał. Stosując peeling na skalp poprawiamy jego ukrwienie, tym samym aktywizując mieszki włosowe – dzięki temu nowe włosy będą chętniej rosnąć. Peeling sprawia także, że skóra głowy staje się dogłębnie oczyszczona, a nadmiar łoju zredukowany. Kosmyki pozostają świeże i lekkie na dłużej, bez zbędnego obciążenia, a substancje odżywcze zawarte w zastosowanych kosmetykach sprawniej penetrują naskórek.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów

Czasem okazuje się, że mimo naszych starań i wydanych pieniędzy włosy zdają się być oporne na różne zabiegi. Czy faktycznie tak jest? Przejrzyj poniższą listę i sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz któregoś z tych błędów i niechcący nie sabotujesz swoich wysiłków.

Mycie włosów szamponem z SLS

U większości osób nie jest to problem, natomiast posiadaczki i posiadacze delikatnej, wrażliwej skóry mogą dostrzec, że po zastosowaniu kosmetyku z silnym detergentem ich skalp jest podrażniony, swędzący i/lub zaczerwieniony. W takim wypadku warto postawić na łagodniejszy produkt myjący.

Zbyt częste mycie włosów

Nie ma nic złego w oczyszczaniu kosmyków, jeśli już po jednym dniu wyglądają na przetłuszczone i nieświeże. Jednak jeśli ich kondycja pozostaje dobra, to mycie szamponem można przesunąć na kolejny dzień. Nadmierne, zbędne mycie może spowodować przesuszenie włosów.

Regularne suszenie włosów gorącym powietrzem

Suszarka to przydatne narzędzie do stylizacji włosów. Znacznie zdrowsze jest jednak traktowanie ich chłodnym powietrzem, aniżeli gorącym. Gorący nawiew sprawia, że włosy zaczynają rozchylać łuski i szybciej tracić wodę. W efekcie z czasem stają się wysuszone, kruche i łamliwe.

Niewłaściwe szczotkowanie

Niektóre szczotki mogą podrażniać skórę głowy – ostro zakończone wypustki drapią skalp, co wywołuje irytację i mikrouszkodzenia. Jako delikatniejszą alternatywę proponujmy szczotki z naturalnego włosia, które będzie miększe i mniej inwazyjne zarówno dla włosów, jak i skóry.

Prostowanie bez termoochrony

Jak już wspomnieliśmy, wysoka temperatura nie jest sprzymierzeńcem zdrowej czupryny. Nim sięgniemy po nagrzaną prostownicę, dołóżmy starań, by zapewnić włosom ochronę. Zabezpieczanie końcówek może być realizowane poprzez zastosowanie olei; jest to środek zapobiegawczy, nie naprawczy, więc radzi się robić to regularnie. Olejki otulają kosmyki i osłaniają je przed nadmiernym ciepłem, dzięki czemu zabezpieczają włosy przed znacznymi uszkodzeniami.

Tarcie ręcznikiem

Kidy chcemy szybko wysuszyć pasma, zdarza nam się zbyt mocne pocieranie szorstkim ręcznikiem. To szkodliwy nawyk, zwłaszcza dla włosów delikatnych. Na dłuższą metę może spowodować osłabienie, łamanie i wypadanie włosów.

Końcówki włosów – jak je pielęgnować?

Suche, poszarpane, rozdwojone końcówki to niestety częsty problem. Jest kilka sposobów na to, by uniknąć efektu „sianka” na głowie:

  • regularne podcinanie zniszczonych końców,

  • stosowanie odżywki po każdym myciu lub kilka razy w tygodniu,

  • aplikowanie specjalnego serum, by zapobiegać rozdwajaniu,

  • intensywne odżywianie włosów zimą, gdy mamy suche powietrze,

  • zakładanie kapelusza, kiedy wystawiamy się na ostre słońce,

  • kładzenie się spać z wysuszonymi pasmami,

  • ograniczenie zabiegów stylizacyjnych do minimum.

Potrzeby włosów w zależności od pory roku

Ważne jest, by dbać o włosy zimą. I wiosną. I latem. I jesienią też :) To tak naprawdę całoroczne starania, które w efekcie mają przełożyć się na dobrą kondycję pasm. Czy w każdą porę roku pielęgnacja powinna wyglądać tak samo?

Wiosna

Po zimie włosy mogą być osłabione. Noszenie czapek, mróz, chłodny wiatr i suche powietrze w domach sprawiają, że na wiosnę przyda im się solidna regeneracja. Postaraj się myć je możliwie najrzadziej i dopieszczaj je z pomocą masek. Rozważ także olejowanie, które wzmocni strukturę włosa, przywróci pasma do życia i doda im promienistości. Miłym dodatkiem może być również masaż skalpu – gdy natura budzi się do życia, ty wybudź ze snu zimowego swoje cebulki!

Lato

Promieniowanie UV potrafi być szkodliwe dla kosmyków. Pod wpływem słońca łuski włosów rozchylają się i istnieje większe ryzyko, że ulegną skruszeniu i złamaniu. Dlatego tak istotne w tym okresie są ochrona przeciwsłoneczna (czapki, kapelusze, SPF) oraz nawilżanie. Stosuj często odżywkę, która pomoże przeciwdziałać wysuszaniu włosów. Dzięki niej zredukujesz efekt szorstkich, matowych pasm. Postaw na składniki takie, jak kwas hialuronowy, aloes, witamina E, olejki roślinne czy kolagen.

Jesień

Jesienią włosy stają się bardziej podatne na puszenie, ponieważ podnosi się poziom wilgoci. Z tego względu dobrze jest je dociążyć (ale nie obciążyć) i wygładzić. Idealnie sprawdzają się olejowe sera, które stosowane z umiarem, w bardzo niewielkiej ilości, potrafią dać spektakularne efekty: włosy stają się przyjemnie sypkie, podatniejsze na układanie i po prostu zdrowe dzięki temu, że poprzez serum dostarczamy im multum składników odżywczych w maksymalnie skoncentrowanej dawce.

Zima

Jak pielęgnować włosy zimą? Noszenie czapki, niskie temperatury, mroźne powietrze i suchość w ogrzewanych pomieszczeniach sprawiają, że wzrasta ryzyko włosowych kłopotów. Jednym z nich jest łupież (napisaliśmy o nim w artykule „Łupież – jak pokonać ten problem?”, więc zajrzyj, jeśli problem cię dotyczy), który powstaje albo przez przesuszanie skalpu, albo z powodu wilgoci, która panuje pod ciepłym nakryciem głowy (to idealne środowisko dla grzybów). Zimą kosmyki potrzebują bariery przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tym celu stosuj tłustsze receptury, z wysoką zawartością olei, emolientów i naturalnych silikonów. Pielęgnacja włosów zimą to też troska o końcówki – wybierz serum, z którym zabezpieczysz je przed rozdwajaniem.

Jaki zestaw do pielęgnacji włosów wybrać?

Cztery Szpaki, dwa zestawy, multum produktów idealnie dostosowanych do twojej kapryśnej czupryny. Dla osób ceniących naturalne, ekologiczne rozwiązania, skuteczność, wygodę oraz możliwość wyboru, skomponowaliśmy dwa zestawy:

Włosopak duet

Czyli zestaw składający się z szamponu w kostce i odżywki w kostce – to absolutny must have dla każdej osoby, która marzy o dobrej kondycji włosów, ale równie mocno na sercu leży jej dobro środowiska. Pakujemy je w papierowy kartonik i... nic więcej! On nadaje się do recyklingu, a po samych produktach nie zostaje najmniejszy ślad.

Formuły naszych szamponów są wydajne, świetnie się pienią i dokładnie oczyszczają skórę głowy. W zestawie możesz wybrać taką kostkę, jakiej akurat potrzebujesz: nieważne czy masz włosy suche, osłabione, zniszczone, przetłuszczające się czy z łupieżem – znajdziesz u nas receptury na każdy z tych (i wielu innych) problemów. W składzie nie znajdziesz SLS ani silikonów. Postawiliśmy na wyłącznie naturalne kompozycje zapachowe, bazujące na wysokiej jakości olejkach eterycznych.

Odżywki made by Szpaki to masa dobra zamknięta w niepozornych krążkach. Są naładowane drogocennymi masłami, jak np. shea czy kakaowe, wzbogacone ekstraktami roślinnymi i składnikami aktywnymi, które intensywnie pracują, by na twojej głowie zapanował spokój i by włosy nasyciły się witaminami. Stosowane regularnie czynią pasma zdrowymi, miękkimi i lśniącymi, czyli dokładnie takimi, jak lubisz! Która będzie twoja?

Włosopak trio

Ten zestaw od włosowego duetu różni się jednym, acz istotnym dodatkowym elementem – czyli naszym wegańskim serum. Do wyboru masz serum do włosów niskoporowatych, średnioporowatych, wysokoporowatych oraz regenerujące na końcówki. Jeśli nie znasz porowatości swoich pukli, to łatwo ją zidentyfikujesz po przeczytaniu naszego tekstu „Jak określić porowatość włosów?”.

Każde z naszych ser ma za zadanie wzmocnić cebulki włosów, odżywić je, zagęścić i nabłyszczyć. Mają naturalne składy o potwierdzonej skuteczności, obfitujące w dobroczynne oleje, np. arganowy, ze słodkich migdałów, kokosowy, kameliowy, z pestek winogron czy z baobabu. W zestawie oczywiście taniej!

Polecane

Zobacz także

Jak dbać o długie włosy? I nie tylko długie!

Jak dbać o długie włosy? I nie tylko długie!

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Naturalną odpowiedzią są zioła.

Jak stosować serum do włosów?

Jak stosować serum do włosów?