Powrót do wpisów

Łupież - jak pokonać ten problem?

Łupież jest najczęstszą i dosyć kłopotliwą chorobą skóry głowy o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiet (ma to związek z większą aktywnością hormonów odpowiedzialnych za wydzielanie sebum w skórze). Na ogół występuje na przetłuszczającej się skórze głowy, ale może też pojawić się na skórze suchej lub wrażliwej.  Polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka, czego efektem jest jego zbyt szybkie złuszczanie się. Najczęstszym objawem łupieżu jest nadmierne łuszczenie się skóry i białe płatki sypiące się z głowy.

Taka sytuacja może się przyczynić do obniżenia komfortu życia i wpłynąć na obniżenie samopoczucia. Na szczęście dysponujemy sporą wiedzą jak zwalczyć łupież. Z dużą pomocą przychodzi do nas również matka natura z jej cudownymi zasobami. Dzięki nim wiemy, jak zwalczyć łupież domowymi sposobami.

Przyczyny i rodzaje łupieżu:

Na powstanie łupieżu mają pływ czynniki zewnętrzne: nieodpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne od szamponu po lakiery i żele, przegrzanie skóry głowy suszarką, słaba higiena osobista czy zmiana klimatu i wewnętrzne: mikroorganizmy, szczególnie nadmierny rozrost grzyba Malassezia; nieodpowiednia dieta: za duże spożycie cukrów i  tłuszczów nasyconych, niedobory cynku i witamin z grupy B; skóra ze skłonnością do przetłuszczania się; zaburzenia hormonalne (m.in. w okresie dojrzewania); stres, zmęczenie, brak odpoczynku co wpływa na obniżenie odporności.

Łupież występuje na różnych częściach ciała, najczęściej na głowie, niezależnie od wieku i płci. Może rozwijać się zarówno na skórze suchej, jak i skórze łojotokowej.

Na głowie najczęściej mamy do czynienia z:

  • Łupieżem suchym - naskórek złuszcza się w formie białych bądź srebrnobiałych drobnych łusek, które gromadzą się na powierzchni skóry i opadają na ubranie same bądź w trakcie czesania włosów. Zmianom może towarzyszyć lekki świąd.
  • Łupieżem tłustym - w jego przebiegu występują uwarstwione, żółtawe strupy i objawy stanu zapalnego, nadmierny łojotok i uporczywy świąd. Jego ostrzejszą odmianą jest łupież azbestowy charakteryzujący się bardzo grubymi, trudnymi do usunięcia łuskami oblepiającymi włos. Podczas mycia obłamują się i rozdzielają na blaszki (przypominające azbest). Jego objawy są czasem mylone z łuszczycą.
  • Jest też zjawisko zwane łupieżem kosmetycznym będące efektem nieodpowiedniej pielęgnacji czyli złym doborem kosmetyków myjących albo zabiegów fryzjerskich. Skóra jest przesuszona, zaczerwieniona może swędzieć i podczas drapania lekko się łuszczyć – dając objawy zbliżone do łupieżu.
  • Łupież pstry i łupież różowy Giberta, odmiany łupieżu występujące na tułowiu a nie na głowie pod postacią zaczerwienionych, swędzących plamek.

W przypadku ostrych zmian zapalnych należy się udać do dermatologa lub trychologa (specjalisty w zakresie schorzeń skóry głowy) natomiast przy łagodniejszych objawach łupieżu lub w celu zapobiegania jego nawrotom dysponujemy całym arsenałem kosmetyków naturalnych i praktykami jak zwalczyć łupież domowymi sposobami.

Jak zwalczyć łupież domowymi sposobami?

  • płukanka octowa (ocet jabłkowy) do szklanki letniej wody wlej 2 łyżki octu(proporcja 10:1). Taką mieszanką należy płukać włosy raz w tygodniu.
  • soda z octem jabłkowym peeling w proporcjach 1:1 (np. 1 łyżka octu jabłkowego i 1 łyżka sody oczyszczonej) tak przygotowany peeling wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na około 5 minut pod koniec można jeszcze trochę potrzeć i spłukać letnią wodą, polecany przy łupieżu tłustym.
  • olej kokosowy ze względu na działanie nawilżające maska z oleju kokosowego na skórę głowy i włosy świetnie się sprawdzi przy łupieżu suchym. Olej najlepiej zostawić na noc i rano umyć włosy. Z kolei jego właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze sprawdzą się przy łupieżu pstrym.  
  • masło shea zmniejsza objawy łupieżu, nawilża skórę głowy, nie pozostawiając na niej tłustej warstwy i nie obciążając włosów. Masło rozgrzewamy w dłoniach lub w kąpieli wodnej, wmasowujemy w skórę głowy i włosy, głowę owijamy ręcznikiem i czekamy 20 minut. Po wszystkim myjemy włosy szamponem.  Sprawdź czyste, nierafinowane masło shea od Czterech Szpaków. 
  • olejek rycynowy należy go wcześniej lekko podgrzać, wmasować w skórę głowy i włosy  najlepiej na kilka godzin na zasadzie maski. Można go też zastosować na 20 minut przed kąpielą. Poza działaniem przeciwłupieżowym olejek rycynowy poprawia krążenie krwi co sprzyja wzrostowi włosów.  
  • płukanki ziołowe (pokrzywa, rozmaryn, rumianek, szałwia) zaparzone zioła należy lekko ostudzić i spłukać nimi umytą skórę głowy i włosy. Naparu nie należy spłukiwać.
  • oliwa z oliwek - jedną lub dwie rozgrzane łyżki oleju należy wmasować w skórę głowy z łupieżem suchym. Dobrze nawilży i oczyści włosy. Oliwę można trzymać na głowie od kilkunastu minut do 2 godzin.
  • cytryna kwas zawarty w cytrynie zmienia pH skóry tworząc barierę ochronną. Wystarczy połówką owocu wykonać kilkuminutowy masaż głowy. Sok z cytryny poprzez to, że działa dosyć mocno może uczulać, więc nie u każdego się sprawdzi.
  • jogurt naturalny najlepszy będzie bez dodatków, szczególnie cukru, mogącego wpłynąć na rozwój grzybów. Jogurt naturalny działa podobnie do peelingu enzymatycznego nawilża skórę przywracając jej naturalne pH. Po umyciu włosów nakładamy jogurt na skórę i włosy. Po dokładnym rozprowadzeniu można dodatkowo założyć na głowę czepek. Optymalny czas z maską na głowie to 30 minut. Po jego upływie spłukujemy jogurt, myjemy głowę delikatnym szamponem.
  • glinka zielona i biała  glinka zielona wykazuje najsilniejsze działanie oczyszczające. Stosowanie jej w formie peelingu przyczynia się do usunięcia martwego naskórka i reguluje produkcję łoju. Jeśli natomiast skóra głowy jest wrażliwa, ze skłonnością do łupieżu, peeling do skóry głowy najlepiej jest przygotować z glinką białą. Glinkę mieszamy z wodą do uzyskania jednolitej „papki”. Nakładamy ją na 15 minut po czym zmywamy i myjemy głowę delikatnym szamponem.
  • płukanka piwna - zawarte w chmielu substancje mają właściwości ściągające pomocne w walce z nadmiernym wytwarzaniem sebum, a także bakteriobójcze zwalczające łupież. Przygotowując płukankę należy zmieszać alkohol z wodą, proporcje są uzależnione od porowatości włosów. Ponieważ alkohol może wysuszać włosy trzeba podchodzić do tej metody ostrożnie.

Szpakowe produkty wspomagające walkę z łupieżem i jego nawrotami:

Niekwestionowanym królem wśród agentów do zadań specjalnych jest nasze mydło dziegciowe w kostce i płynie. Ma działanie odkażające, przeciwświądowe, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, przeciwłupieżowe, przeciwgrzybiczne i keratoplastyczne (dzięki nim zmiękcza warstwę rogową naskórka). Oprócz dziegciu brzozowego mydło jest wzbogacone olejem kokosowym (które poza działaniem nawilżającym jest składnikiem pianotwórczym), oliwą z oliwek i olejem rycynowym. Dzięki tym składnikom doskonale nadaje się do mycia skóry głowy i włosów.

Następne w kolejce jest mydło do włosów bazujące wyłącznie na zmydlonych olejach - zawiera masło shea, oliwę z oliwek, olej kokosowy i rycynowy. Olej rycynowy, którego nasze mydło zawiera spore ilości, w większości składa się z organicznego kwasu tłuszczowego, dlatego też charakteryzuje się niewielkim ciężarem cząsteczkowym. Działa kojąco i łagodząco na różnego rodzaju podrażnienia. Niweluje nadmierną suchość skalpu i włosów co jest pomocne w walce z łupieżem i innymi chorobami skóry głowy.

Last but not least szampony w kostce. W naszej Mydlarni dorobiliśmy się już pięciu szamponów, które nie tylko pięknie się prezentują i wspaniale pachną. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie i pielęgnacja włosów. Do zwalczania łupieżu polecamy mydło dziegciowe natomiast zapobiegawczo i wspierająco kurację przeciwłupieżową szczególnie polecamy delikatny i normalizujący szampon w kostce.

Szampon delikatny jest idealny do codziennego stosowania. Niebieska kostka będzie odpowiednia dla osób, które po użyciu zbyt intensywnych produktów oczyszczających borykają się z problemami skórnymi i przesuszonymi kosmykami.  

Szampon normalizujący zawiera dodatek olejku rozmarynowego, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, reguluje wydzielanie sebum, a tym samym zapobiega zbyt szybkiemu przetłuszczaniu skóry głowy i włosów. Dodatkowo wzmocniony jest olejem rycynowym działającym łagodząco, dzięki czemu jest pomocny w walce z łupieżem i innymi chorobami skóry głowy oraz glinką zieloną regulującą produkcję sebum, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza.



Polecane

Zobacz także

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Oliwa z oliwek na włosy: tak czy nie?

Oliwa z oliwek na włosy: tak czy nie?

Regeneracja włosów - nasze szpakowe sekrety

Regeneracja włosów - nasze szpakowe sekrety