Powrót do wpisów

Zaburzona bariera hydrolipidowa – jak przywrócić jej równowagę i chronić skórę?

Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy skóry sprawia, że stan skóry może się pogarszać. Dowiedz się czym jest bariera hydrolipidowa i jak ją wspierać w codziennej pielęgnacji. Podpowiadamy jakie kosmetyki oraz działania pielęgnacyjne wzmacniają barierę ochronną i wpływają na regenerację skóry. 

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Bariera hydrolipidowa, inaczej nazywana płaszczem hydrolipidowym, jest naturalną barierą, warstwą ochronną skóry na powierzchni naskórka. Składa się z wody i lipidów, a także wolnych kwasów tłuszczowych, skwalenu, cholesterolu czy białek strukturalnych takich jak kolagen, elastyna, filagryna. Płaszcz hydrolipidowy odżywia skórę, zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia, chroni przed utratą wody, niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, rozwojem wolnych rodników, ale także rozwojem bakterii czy grzybów. Odpowiada także za utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Mocna warstwa hydrolipidowa sprawia, że skóra wygląda młodo, jest jędrna, elastyczna i sprężysta. Płaszcz hydrolipidowy łatwo jednak naruszyć i zaburzyć jego funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest, aby o niego dbać i wspomagać go w codziennej pielęgnacji swojej skóry.  

Jak rozpoznać uszkodzony płaszcz hydrolipidowy?

Zaburzona bariera hydrolipidowa może wywołać szereg reakcji: m.in. suchość skóry, uczucie ściągnięcia, dyskomfort, swędzenie czy pieczenie (może występować także zaczerwienienie). W takim przypadku skóra łatwiej ulega podrażnieniom i uszkodzeniom. Może dojść także do przebarwień czy zmiany kolorytu skóry – będzie ona szara i ziemista. Nie muszą wystąpić wszystkie objawy, które wspomnieliśmy – już część z nich może wskazywać na uszkodzenie ochronnej warstwy skóry. 

Kiedy może dojść do uszkodzenia bariery skórnej?

Płaszcz hydrolipidowy skóry może zostać naruszony na przykład w trakcie leczenia (szczególnie w trakcie kuracji kwasowej czy retinolowej) oraz mechanicznie. Jakie działania mogą się do tego przyczynić? Używanie nieodpowiednich kosmetyków, długa ekspozycja na słońce, promieniowanie UV, suche powietrze, mróz czy wiatr, a nawet pocieranie skóry ręcznikiem może spowodować naruszenie bariery hydrolipidowej skóry. Najczęściej do uszkodzenia dochodzi jeśli zbyt intensywne oczyszczamy skórę i złuszczamy naskórek (np. za często stosujemy peelingi), używamy do mycia skóry kosmetyków przeznaczonych do innych obszarów ciała, a także nie zwracamy uwagi na składy kosmetyków i składniki, które mogą działać drażniąco (szczególnie SLSy, SLESy, alkohol). 

Jak szybko odbudować barierę hydrolipidową skóry? 

Podstawą dobrego wyglądu skóry jest przede wszystkim zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w zdrowe tłuszcze oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Barierę ochronną skóry możemy wspomóc także stosując przyjazną pielęgnację i dbając o jej odpowiednie nawilżenie. W codziennej pielęgnacji naszej skóry zawsze staramy się używać kosmetyków z naturalnymi składnikami. Co wpłynie korzystnie na płaszcz hydrolipidowy? W składzie kosmetyków warto szukać takich składników jak: olej ze słodkich migdałów, olej z ostropestu, skwalan, ekstrakt olejowy z kwiatów kasztanowca, gliceryna. Jak takie składniki aktywne działają i w czym mogą pomóc twojej skórze? Olej z ostropestu odżywia, regeneruje i wzmacnia skórę, skwalan łagodzi zaczerwienienia, wyrównuje koloryt i działa antyoksydacyjne. Ekstrakt olejowy z kwiatów kasztanowca nawilża i zwiększa elastyczność skóry, a gliceryna uszczelnia płaszcz hydrolipidowy. Zawsze dobrym wyborem są także kosmetyki z naturalnymi olejami i masłami w składzie, które pomogą zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, co jest szczególnie ważne w pielęgnacji skóry suchej. 

Naturalne kosmetyki do skóry twarzy i ciała wspierające barierę hydrolipidową

Polecamy Wam kilka produktów ze Szpakowej oferty, które pozwolą odbudować i wspierać barierę hydrolipidową skóry. Do codziennego oczyszczania twarzy świetny będzie hydrofilowy olejek myjący Marchew i Pomarańcza. Dzięki niemu w delikatny sposób usuniesz makijaż i zanieczyszczenia ze skóry twarzy, a jednocześnie nie przesuszysz powierzchni skóry. O odpowiednie nawilżenie skóry pomoże zadbać olejowe serum do twarzy Kwiat Koniczyny. Płaszcz hydrolipidowy skóry wzmocni regularne stosowanie nawilżających maseł oraz maseł do ciała. Polecam superlekkie olejki do ciała: Neroli Mandarynka, Lawenda Ylang, Śliwka Wanilia oraz masło Superblend czy Masło shea.

Polecane

Olej jagodowy dla pięknej skóry: korzyści i zastosowanie

Olej jagodowy dla pięknej skóry: korzyści i zastosowanie

Cellulit – przyczyny, sposoby zapobiegania i skuteczne metody redukcji

Cellulit – przyczyny, sposoby zapobiegania i skuteczne metody redukcji

Poznaj właściwości bylicy piołun i trawy żubrowej. Oto nasze nowe Mydło Podlaskie!

Poznaj właściwości bylicy piołun i trawy żubrowej. Oto nasze nowe Mydło Podlaskie!