Powrót do wpisów

Poznaj właściwości bylicy piołun i trawy żubrowej. Oto nasze nowe Mydło Podlaskie!

Podlasie. To tu Cztery Szpaki mają swoje korzenie. Nigdy nie ukrywaliśmy, że jesteśmy z tego dumni. Ba, właśnie wypuściliśmy nowość dedykowaną tej zielonej, leśnej krainie – mowa oczywiście o Mydle Podlaskim. Co zawiera? Jakie ma właściwości? I dla kogo będzie najlepsze? Wyjaśniamy po kolei :)

Piołun. Czym jest?

Bylica piołun (łac. Artemisia absinthium), znana także jako piołun i absynt, to roślina, która naturalnie rośnie w Europie (w tym oczywiście w Polsce), Afryce, Azji oraz Ameryce Północnej i Centralnej. Jest to równocześnie jeden z dwóch głównych składników naszego naturalnego mydła!

Piołun jest zielem o szarawych lub zielonkawych liściach z drobnymi włoskami, obrastającym w żółte kwiaty. Lubi dużą ilość słońca i suche tereny.

Gdzie można go znaleźć?

Niezwykle popularny w medycynie ludowej, piołun jest zielem o wielu korzystnych właściwościach dla zdrowia oraz walorach kosmetycznych. Znaleźć go można w sklepach zielarskich, aptekach, rosnącego dziko, a także jako składnik herbat, hydrolatów, olejków (np. w formie kropli) i innych wyrobów kosmetycznych oraz napojów alkoholowych, takich jak wino czy absynt. Preparaty z piołunem są znane i wykorzystywane już od setek lat.

Bylica piołun. Właściwości i podstawowe informacje

Bylica piołun jako zioło jest bogata w sole mineralne, olejki eteryczne, flawonoidy (związki chemiczne o właściwościach antyoksydacyjnych) i garbniki (związki, które wykazują działanie bakteriobójcze, ochronne i ściągające). Dlatego cieszy się popularnością m.in. w branży beauty, stosowany zewnętrznie.

Domowe wyroby z bylicy piołun

Piołun bywa uprawiany w przydomowym ogrodzie. Zebrane ziele może nam posłużyć do zrobienia własnej nalewki, olejku lub naparu. Co prawda napar z piołunu ma gorzki smak, ale szereg korzyści zdrowotnych, jakie z niego płyną, potrafi osłodzić samopoczucie. A do napoju wystarczy dodać odrobinę cukru i voilà.

Jakie są główne zastosowania piołunu i jakie ma właściwości zdrowotne?

Szukając naturalnych ziół na dolegliwości żołądkowe, wątrobowe i problemy z apetytem, na szczycie twojej listy powinna znaleźć się bylica piołun. Właściwości lecznicze tej rośliny są bardzo liczne. Okazuje się ona pomocna przy:

  • zgadze, wzdęciach, niestrawności,

  • braku apetytu,

  • obecności pasożytów w ciele,

  • silnych skurczach i stanach zapalnych,

  • zwalczaniu łupieżu, świerzbu i wszawicy.

Piołun i jego zalety w kosmetyce

Bylica piołun z uwagi na swoje właściwości lecznicze, antybakteryjne i przeciwgrzybicze często widnieje na listach składników wcierek do włosów, balsamów, olejków kosmetycznych, kremów, mgiełek czy mydeł. Produkty z piołunem sprawdzą się przy problemach z cerą, takich jak: trądzik, nadmiar sebum, świąd, wysypka, stany zapalne i zanieczyszczenia.

Piołun i jego działanie bakteriobójcze potrafią być zbawienne w stosowaniu na skórze. Jak inne rośliny, on także jest chętnie używany do produkcji kosmetyków naturalnych, organicznych i wegańskich.

Jakie są przeciwskazania do stosowania piołunu?

Mimo że bylica piołun ma właściwości zdrowotne, nie każdy powinien ją stosować. Napar z piołunu jest bezwzględnie zakazany dla kobiet w ciąży. Nie mogą sięgać po niego również matki karmiące. Natomiast zasada ta nie obowiązuje, jeśli piołun jest składnikiem kosmetyku w odpowiednio niskim stężeniu, który przeszedł odpowiednie badania dermatologiczne i został zaaprobowany przez lekarza prowadzącego.

Należy zachować szczególną ostrożność przy dawkowaniu tego zioła. Przed użyciem go w celach leczniczych warto jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który doradzi, czy i na ile możemy sobie pozwolić.

Działanie toksyczne i skutki uboczne

Bylicę piołun da się przedawkować. Po czym poznać, że przyjęliśmy ją w nadmiarze? Do skutków ubocznych zaliczają się: zawroty głowy, wymioty, biegunka, bezsenność i koszmary senne, halucynacje i drgawki. Nadużycie może doprowadzić do niewydolności nerek.

Odpowiedzialny za te dolegliwości jest tujon, czyli toksyczny związek chemiczny znajdujący się w bylicy piołun. Należy pamiętać, że napar z piołunu i jego zastosowanie to dobry pomysł wyłącznie wtedy, gdy mamy pewność, że nie grozi nam przedawkowanie i wypijamy napar w dawce bezpiecznej dla organizmu.

Czym jest trawa żubrowa?

Trawa żubrowa (łac. Hierochloë odorata) funkcjonuje także pod nazwą turówki wonnej i żubrówki. Rośnie w Europie oraz strefie umiarkowanej kontynentu azjatyckiego i Ameryki Północnej. To drugi czołowy składnik naszego Mydła Podlaskiego.

Jeśli chodzi o jej wygląd, żubrówka to raczej niepozorna roślina. Ma długie, płaskie źdźbła w kolorze żywej, nasyconej zieleni. Natomiast w jej zapachu daje się wyczuć anyżowe akcenty, które nadają trawie słodkawy aromat.

Trawa żubrowa – podstawowe informacje

Żubrówka to roślina wykorzystywana bardzo często w przemyśle alkoholowym – jest używana w celu aromatyzowania wódki o identycznej nazwie ;) Nadaje smak również słodyczom, a jej oryginalny zapach znajduje zastosowanie w produkcji perfum. Wyplata się z niej także warkocze, które służą za aromatyczne kadzidełka. Entuzjaści pysznie doprawionych dań mogą spotkać się z trawą żubrową jako przyprawą do mięs i ryb.

Trawa żubrowa. Właściwości lecznicze i nie tylko

Żubrówka ma wiele zalet. Jedną z nich jest jej efektywność w łagodzeniu problemów układu pokarmowego. Napar z turówki wonnej przyda się osobom, które zmagają się z niestrawnością. Poleca się ją także do stosowania w przypadku kłopotów z trawieniem.

Trawę żubrową charakteryzuje wysoka zawartość witaminy C i kwasów: kumarowego, o mocach przeciwutleniających, ferulowego, który stosować można w profilaktyce raka (np. piersi), i melilotowego.

Żubrówka – zastosowanie w kosmetyce

Podobnie jak bylica piołun, żubrówkę dodaje się do produktów kosmetycznych. Z jakich powodów? Jej zapach, kojarzący się z sianem i wanilią, dodaje kremom, szamponom i mydłom przyjemnego aromatu; łagodzi stany zapalne i sprawdza się w oczyszczaniu skóry; działa przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie, jest więc dobrym składnikiem dla cery skłonnej do wyprysków.

Te wszystkie właściwości oraz silne powiązanie turówki wonnej z regionem Podlasia sprawiły, że naturalnym (nomen omen) wyborem było dodanie jej do receptury naszej nowości.

Wypróbuj mydło z piołunem i trawą żubrową!

To aż dziwne, że nikt przed nami na to nie wpadł :) Nasze Podlaskie, naturalne mydło w kostce zawiera to, co w regionie Podlasia najcenniejsze. Znajdziesz w nim oczywiście piołun oraz trawę żubrową, które mają zbawienny wpływ na praktycznie każdy rodzaj skóry. Wykazuje działanie: przeciwzapalne, oczyszczające, wygładzające, odżywcze, łagodzące oraz złuszczające.

Jeśli po ciężkim dniu marzysz, by beztrosko zanurzyć się w trawie łąkowej i posłuchać brzęczenia owadów, ta kostka jest świetnym wyborem. Charakteryzuje ją trawiasty, ziołowy zapach z akordami cytrusów, tymianku i geranium. Uczucie ciężkości w głowie minie, kiedy wykąpiesz się w akompaniamencie tak aromatycznych nut naturalnych roślin i piołunu. Możesz użyć jej w każdych warunkach: w domu, na polu kempingowym czy basenie.

Jak to bywa z naszymi kosmetykami, Mydło Podlaskie nie zawiera szkodliwych, drażniących substancji, silnych detergentów, sztucznych barwników, ani składników odzwierzęcych. Dlatego kostka ta może być bez obaw stosowana przez wegan.

Polecane

Zobacz także

Zalety używania mydeł w kostce w codziennej pielęgnacji

Zalety używania mydeł w kostce w codziennej pielęgnacji

Uniwersalne kosmetyki dla mężczyzn. Wiele potrzeb – jeden duet!

Uniwersalne kosmetyki dla mężczyzn. Wiele potrzeb – jeden duet!