Powrót do wpisów

Wosk sojowy do świec - czym jest i jakie są jego zalety?

Wosk sojowy to w ostatnim czasie popularny surowiec, na podstawie którego powstają naturalne świece zapachowe. Jest to produkt wegański i roślinny. Naturalny wosk sojowy jest nietoksyczny, nie zawiera syntetycznych dodatków i stanowi świetną alternatywę dla wosków parafinowych. Parafina uważana jest bowiem za szkodliwą - może powodować bóle głowy, których unikniemy przy wosku sojowym. Naturalny wosk sojowy jest bezpieczny w użytkowaniu - świece sojowe można palić przy dzieciach czy kobietach w ciąży, nie przeszkadzają również zwierzętom. Jest także biodegradowalny i wydajny - pali się nawet do 50% dłużej od tradycyjnych świec parafinowych.

Czym jest wosk sojowy?

Wosk sojowy jest produktem naturalnym, pozyskiwanym z ziaren soi. Odkrył go w 1991 producent świec Michael Richards, szukając tańszej alternatywy dla wosku pszczelego. Podczas eksperymentów z różnymi rodzajami surowców znalazł tańszy i bardziej efektywny sposób na produkcję wosku - rozwiązaniem okazała się łatwo dostępna soja. Jego odkrycie dało początek nowemu typowi świec, które wpisały się w gust wielu osób z racji na fakt, że paliły się czyściej i dłużej od tradycyjnych świec parafinowych. Proces przygotowania wosku sojowego nie jest skomplikowany - po zbiorach ziarna są dokładnie oczyszczane, następnie należy je otworzyć i wyłuskać, a w kolejnym kroku są przerobić na płatki, z których odsącza się olej.

Zalety wosku sojowego

Jedną z zalet wosku sojowego jest umiejętność zapewnienia świecy powstałej na jego bazie głębi zapachowej i dobrej ekspozycji aromatu. Naturalny wosk sojowy dobrze wydobywa zapachy kompozycji zapachowych lub olejków eterycznych do nich dodanych. 

Wosk sojowy to niska temperatura topnienia. Jego temperatura topnienia to 45-50 stopni celcjusza. Dzięki temu można bez obaw używać świec powstałych na jego bazie, nie ryzykując przy tym poparzeniem. Dodatkowo wosk sojowy pali się delikatnym, czystym płomieniem, który nie przejawia nadmiernych tendencji do tzw. kopcenia. Podczas spalania świec sojowych wytwarza się o wiele mniej sadzy, niż w przypadku świec parafinowych, mniejsza jest rownież produkowana ilość dwutlenku węgla. Podczas pierwszego palenia świecy sojowej dobrze doprowadzić do równomiernego rozpuszczenia wosku aż do krawędzi szkła - dzięki temu można uniknąć późniejszego "tunelowania" świecy. Warto także pamiętać, że knot świecy powinien być zawsze przycięty na ok. 0,5 cm, ponieważ zbyt długi knot może sprawić, że świeca będzie nadmiernie dymić. Najlepiej palić świece sojowe od ok. 30 minut do maksymalnie 3-4 godzin. Nadmierne, długotrwałe palenie może skracać ich żywotność i powodować nadmierne przegrzanie wosku.

Trzy świece sojowe.

Ogromnym walorem wosku sojowego jest również fakt, że wyjątkowo łatwo go usunąć z różnych powierzchni, z którymi miał kontakt - w zupełności wystarczy do tego odrobinę wody z mydłem. Świetnie sprawdzą się w tej roli także mydła naturalne. 

Świece bazujące na wosku sojowym robią prawdziwą furorę także wśród wegan - są ekologiczne i biodegradowalne, a w w ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Dobrze jest wybierać świece o możliwie naturalnych aromatach - np. tych pochodzących z naturalnych olejków eterycznych. Tego rodzaju świece pachną wyczuwalnie, natomiast nie powodują bólu głowy, jak to często bywa w przypadku tych, w których wykorzystano syntetyczne substancje zapachowe. Są więc idealne dla wrażliwców, zmagających się z problemem migren, chcących jednak wnieść do pomieszczenia odrobinę przyjemnego aromatu.

Świece do masażu

Świeca do masażu Eukaliptus i Szałwia od Czterech Szpaków bazuje - standardowo - na wosku sojowym. Nasze świece do masażu w założeniu mają pełnić podwójną funkcję. Można ich używać jak typowych świec zapachowych o delikatnym, ale jednocześnie orzeźwiającym aromacie, jak i stosować w roli olejku do masażu. Wystarczy zapalić knot i odczekać kilka minut aż wosk na powierzchni się rozpuści. Odpowiednio ostudzony (nie gorący!) wosk w olejkowej formie można wylać na dłoń i delikatnie wmasować w skórę całego ciała. 

Będzie idealnym zwieńczeniem rytuału pielęgnacyjnego, w którym użyjesz naszego mydła Savon Noir i specjalnej peelingującej rękawicy. Pełne trio do masażu i pielęgnacji znajdziesz w zestawie Relaks.

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Certyfikaty na kosmetykach naturalnych i organicznych – co oznaczają?

Certyfikaty na kosmetykach naturalnych i organicznych – co oznaczają?

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów.

Peeling do skóry głowy - domowy sposób. Jak zrobić peeling skóry głowy - 5 naturalnych przepisów.

Jak zrobić świece sojowe?

Jak zrobić świece sojowe?