Powrót do wpisów

Uczulenie na słońce - jak chronić skórę latem?

Lato to ta pora roku, w której chętniej i częściej korzystamy z aktywności na zewnątrz. Wiąże się to często z nadmierną ekspozycją skóry na słońce, którego przesyt może spowodować przykre objawy i bolesne podrażnienia skórne takie, jak: zaczerwienienia, pieczenie, świąd czy pęcherze. Promieniowanie słoneczne nie tylko powoduje oparzenia, ale również może wywołać fotodermatozę, czyli uczulenie słoneczne, które często mylnie kojarzy się z oparzeniem słonecznym. Ich oznaki potrafią być bardzo do siebie zbliżone. 

Pierwsze objawy i zmiany skórne mogą pojawić się w ciągu kilku minut lub godzin po ekspozycji na słońce. Zdarza się, że uczulenie na słońce występuje dopiero po 48 godzinach od wystawienia się na działanie słoneczne.  

Przyczyny uczulenia na słońce u dzieci i dorosłych 

Uczulenie na słońce może wystąpić u każdego niezależnie od wieku. Alergia wiąże się ściśle z nadwrażliwością na światło promieni słonecznych. Problem ten dotyczy nas z kilku powodów, a są to: 

  • reakcje fototoksyczne, występujące poprzez działanie produktów kosmetycznych, zawierających w składzie fotouczulające składniki np.  witamina E, olejki eteryczne (z bergamotki, cytryny, pomarańczy i grejpfruta) kwasy (mlekowy, czy glikolowy) lub retinol
  • objawy fotodermatozy, następujące po zażyciu leków fotoalergicznych, takich jak: niektóre antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, niektóre leki przeciwbólowe (ibuprofen, naproksen) oraz niektóre leki stosowane w leczeniu depresji
  • uczulenia powstałe na skutek schorzeń powodujących nadwrażliwość na światło słoneczne np. trądzik różowaty, albinizm, bielactwo, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry
  • alergia wynikająca z braku konkretnego podłoża tzw. fotodermatoza idiopatyczna, objawia się poprzez osutki świetlne, pokrzywkę słoneczną i przewlekłe posłoneczne zapalenie skóry 

Objawy szkodliwego działania słońca

Czym jest uczulenie na słońce? O nadwrażliwości możemy powiedzieć wtedy, gdy objawy pojawiają się nawet podczas krótkotrwałego przebywania na słońcu. W momencie, kiedy niepożądana reakcja skórna pojawia się, choć u innej osoby nie ma to miejsca. U osób nadwrażliwych ekspozycja na słońce może powodować wystąpienie zmian również na obszarach całkowicie osłoniętych. To wyraźny sygnał, że nie jest to oparzenie słoneczne. Objawy alergii na słońce to:

  • wysypka od słońca 
  • osutki świetlne
  • swędzenie
  • zaczerwienienie
  • obrzęk
  • pęcherzyki
  • pokrzywka słoneczna 
  • ból głowy
  • problemy z oddychaniem
  • nudności
  • ogólne złe samopoczucie

Alergia na słońce – jak złagodzić lub uniknąć jej objawów?

Aby zwiększyć ochronę i zminimalizować ryzyko pojawienia się objawów alergii słonecznej miej zawsze przy sobie filtr przeciwsłoneczny, który będziesz reaplikować w ciągu dnia. 

Jeżeli uczulenie na słońce dotyka cię niemal za każdym razem w ciągu kilku minut po przebywaniu na słońcu, a krem z filtrem nie zapobiega twoim problemom, pozostaje ci unikanie słońca w szczególności w godzinach, kiedy jest ono najsilniejsze. Stosuj też regularnie witaminę D, która uzupełni braki i wzmocni układ immunologiczny, który dodatkowo wesprze twój organizm w walce z alergią oraz korzystnie wpłynie m.in. na stan twoich zębów i kości. 

Jak złagodzić przykre objawy reakcji alergicznej? Leczenie alergii na słońce.

Masz uczulenie na słońce. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy unikać dalszej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Kiedy objawy alergii są na tyle silne, że występują problemy z oddychaniem, nudności, zawroty głowy i obrzęk trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który przepisze leki przeciwhistaminowe lub kremy kortykosteroidowe, łagodzące stany zapalne skóry i pomagające złagodzić objawy alergiczne. W takiej sytuacji przyjmowanie leków i preparatów łagodzących objawy na receptę są niezbędne. 

Kiedy uczulenie na słońce objawia się w sposób lżejszy, nie wymagający pilnej interwencji lekarza, można wspomóc się domowymi sposobami. Leczenie polega na stosowaniu: chłodnych okładów i specyfików nawilżających, kojących oraz łagodzących podrażnienia skóry.

W tej roli doskonale sprawdzi się Masło shea ze względu na jego silne działanie kojące, łagodzące podrażnienia i przyspieszające gojenie się ran (bardziej obszerny opis jego dobroczynnych właściwości znajdziesz tutaj). Świetnie sprawdzą się w tej sytuacji również masła lub kremy, które przed użyciem można schłodzić w lodówce. Spróbuj Masła do ciała Gwiazdnica i żurawina, które dzięki zawartości oleju kokosowego w dwóch postaciach natychmiastowo przyniesie ulgę odwodnionej skórze, ukoi i zregeneruje podrażnioną skórę.  

Jak chronić i dbać o skórę latem? 

Choć lato to zdecydowanie sprzyjająca pora roku na urlop i odpoczynek, nie należy pozostawiać skóry samej sobie i warto o nią odpowiednio zadbać w tym czasie.

Jak to zrobić w kilku podstawowych krokach, żeby jak najmniej uszczknąć z wolnego czasu, ale jednak dać skórze potrzebną pielęgnację?

Najlepiej sięgnąć po kosmetyki, które spełnią kilka ról na raz. Nie wymagają wielu etapów pielęgnacji i właściwie zajmą niewiele miejsca w twojej kosmetyce. Domowej, czy tej podróżnej. W naszej ofercie mamy kilka takich perełek, dzięki którym codzienna pielęgnacja staje się szybka, łatwa i przyjemna.  

Sam/sama zobacz :)

Krok1: Oczyszczanie

Skóra wystawiona na działanie wysokich temperatur latem zdecydowanie częściej potrzebuje dokładnego oczyszczania. Żeby nie przesuszyć jej częstym stosowaniem drażniących detergentów postaw na naturalne mydła w kostce lub w płynie, które nie tylko dokładnie oczyszczą ciało, ale również zadbają o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Do oczyszczania twarzy, włosów i całego ciała sprawdzi się też Superkostka - nasz wielozadaniowiec doskonały również w podróży.   

Krok 2: Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Twoja skóra potrzebuje regularnego nawilżania cały rok. Zadbaj o to szczególnie, kiedy ma częstą styczność z promieniami słońca. Jeżeli uwielbiasz spędzać czas na zewnątrz, a pogoda miejmy nadzieje w tym roku będzie temu sprzyjać - postaw na Superkrem. Nawilżysz nim nie tylko całe ciało, ale również zadbasz o pielęgnację twarzy.

Krok 3: Złuszczanie

Słońce może powodować nadmierne wysuszenie skóry, a co za tym idzie nadmierne jej rogowacenie. Zadbaj o regularne złuszczanie martwego naskórka z pomocą peelingów cukrowych i solnych. Naszym faworytem na lato jest orzeźwiający peeling cukrowy Eukaliptus cytrynowy. Możesz też sięgnąć po mydło w kostce z zawartością drobinek peelingujących ciało np. mydło w kostce Melisa i dynia, o którym więcej przeczytasz tutaj

Krok 4: Postaw na odpowiednią ochronę przed słońcem.

Czy wiesz, że promieniowanie UVA przenika głęboko w skórę, powodując jej przedwczesne starzenie się, przebarwienia i zmarszczki? Jest obecne cały rok, nawet w pochmurne dni i może przenikać przez szyby okien. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne, nowotwory skóry, jest najsilniejsze w lecie i w godzinach popołudniowych. Nie zapominaj o regularnym stosowaniu ochronnych filtrów SPF, na wszystkie miejsca na skórze, które narażone są na bezpośredni kontakt z wpływem słońca. 

Polecane

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Suche skórki na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?