Powrót do wpisów
mydło dziegciowe i szampon dziegciowy do skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa - jak rozpoznać i pielęgnować skórę wrażliwą na całym ciele?

Skóra wrażliwa to problem, który dotyka wielu osób. Choć najczęściej kojarzy się z twarzą, nadwrażliwość skóry może występować na całym ciele. Jak ją rozpoznać? Jakie kroki podjąć, aby zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, ochronę i komfort? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przedstawiamy praktyczne porady!

Jak rozpoznać wrażliwą skórę?

Zauważasz już jakieś przesłanki, ale do końca nie wiesz, czy rzeczywiście masz do czynienia z typem skóry wrażliwej? Pomożemy Ci w rozpoznaniu objawów.

Oto najbardziej charakterystyczne cechy skóry nadwrażliwej:

  1. Łatwo ulega przesuszeniu - szybka utrata wilgoci jest częstym problemem wrażliwej skóry, towarzyszy temu uczucie ściągnięcia, widoczne suche skórki i złuszczanie się naskórka.
  2. Często występujące podrażnienia i skłonności do reakcji alergicznej na kosmetyki - w przypadku cery wrażliwej zdarza się, że nawet produkty do niej przeznaczone wywołują uczucie dyskomfortu, trzeba też bardzo uważać na składniki aktywne zawarte w kosmetykach do pielęgnacji tego rodzaju skóry. 
  3. Współtowarzyszące częste uczucie pieczenia - wrażliwość skóry powoduje, że możesz odczuwać ciepło lub "kłucie" na skórze bez widocznych zmian.
  4. Reakcje na czynniki zewnętrzne - w przypadku skóry wrażliwej występuje reakcja na zmiany temperatury, kontakt z wodą, a nawet wiatr, która objawia się zaczerwienieniem, mrowieniem, pieczeniem lub świądem skóry.
  5. Cienka warstwa ochronna - ten typ naszej skóry ma często cienką warstwę hydrolipidową (bariera ochronna), co sprawia, że łatwiej przenikają przez nią drażniące substancje i zanieczyszczenia. Niedostateczne nawilżenie, któremu towarzyszy suchość skóry, znacznie osłabia powłokę ochronną, prowadząc do większej reaktywności na czynniki zewnętrzne.

Dlaczego skóra jest wrażliwa?

Wrażliwość skóry może wynikać z wielu różnych czynników, zarówno wewnętrznych (genetycznych i zdrowotnych), jak i zewnętrznych (środowiskowych i związanych z pielęgnacją). Skóra jest wrażliwa, gdy jej bariera ochronna jest osłabiona, a procesy regeneracyjne są zakłócone. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny jej wrażliwości, ponieważ niektóre z nich, takie jak niewłaściwa pielęgnacja czy dieta, można łatwo wyeliminować, co może pozytywnie wpłynąć na pozbycie się problemu. 

Oto główne przyczyny, które mogą sprawiać, że skóra staje się wrażliwa

Predyspozycje genetyczne

Stan skóry może być dziedziczny, zwłaszcza jeśli występują w rodzinie choroby takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema czy łuszczyca. Osoby o jasnej karnacji lub skórze typu nordyckiego często mają bardziej wrażliwą skórę ze względu na mniejszą ilość melaniny i cieńszą strukturę.

Choroby i zaburzenia skórne

Objawy skóry wrażliwej bardzo często współtowarzyszą chorobom skórnym. Atopowe zapalenie skóry jest właśnie jedną z tych chorób. AZS charakteryzuje się suchą, swędzącą i podatną na podrażnienia skórą. Kolejnym czynnikiem, jest organizm skłonny do alergii, który jest powodem nadwrażliwości na alergeny znajdujące się w kosmetykach, żywności lub w otoczeniu. Odpowiedzialna za to jest również cera trądzikowa, z niedoskonałościami (w tym trądzik różowaty).

Czynniki środowiskowe

Ekstremalne temperatury, silny wiatr, mrozy lub upały mogą wysuszać i drażnić. Tak samo dzieje się przez  zanieczyszczenie powietrza smogiem i kurzem, co osłabia naturalną ochronę skóry, prowadząc do jej podrażnienia. Niebywale istotnym czynnikiem jest również nadmierne opalanie i brak ochrony przeciwsłonecznej, które prowadzą do uszkodzenia komórek skóry. 

Niewłaściwa pielęgnacja

Nadwrażliwość lub pogorszenie stanu skóry może wynikać ze złego doboru kosmetyków, które zamiast koić i łagodzić podczas codziennej pielęgnacji skóry, zawierają agresywne środki,  które mają w swoim składzie alkohol, mocne detergenty (np. SLS, SLES), sztuczne zapachy czy barwniki, mogące wywoływać podrażnienia. Dodatkowo nadmierne oczyszczenie skóry i zbyt częste stosowanie peelingów mechanicznych nie ułatwia sprawy, a na pewno nie brak odpowiedniej ochrony i zabezpieczenia skóry przed słońcem, mrozem czy zanieczyszczeniami.

Czynniki hormonalne i zdrowotne

Nieodpowiednia dieta, w tym niedobór witamin (A, C, E) i kwasów omega-3 osłabiają funkcje ochronne skóry. Okres dojrzewania, ciąża, menopauza czy przyjmowanie leków hormonalnych powodują zmiany hormonalne, które również mogą wpływać na nadwrażliwość skóry. Podobnie dzieje się przez stres (kortyzol, czyli hormon stresu może osłabiać skórę, powodując jej większą podatność na podrażnienia i stany zapalne) oraz brak snu, który dodatkowo obniża odporność organizmu, co może zwiększać reaktywność skóry.

 Leki i alergeny

Niektóre leki, zwłaszcza stosowane miejscowo (np. retinoidy), mogą uwrażliwiać skórę. Tak samo dzieje się przy alergii na niektóre detergenty, metale (np. nikiel), materiały syntetyczne i składniki w pożywieniu.

Wrażliwa cera i skóra na całym ciele

Wiesz już jak rozpoznać skórę wrażliwą. Zarówno twarz, jak i skóra na całym ciele, którym towarzyszą wyżej wymienione cechy charakterystyczne, wymagają pielęgnacji z myślą o potrzebach, jakie wiążą się z ich problemami. Kosmetyki i zawarte w nich składniki powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, wzmocnić jej naturalną powłokę ochronną oraz przywrócić jej zdrowy wygląd. Poznaj kluczowe elementy kosmetyki do skóry nadwrażliwej. Regularna troska o nią, delikatne produkty i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi to klucz do zmniejszenia jej wrażliwości.

Pielęgnacja skóry wrażliwej — o czym warto pamiętać?

Problem wrażliwego naskórka = szczególne potrzeby i wyjątkowe podejście. Warto pamiętać o regularnym testowaniu nowych kosmetyków na małym fragmencie skóry przed ich pełnym zastosowaniem. Ważne jest też  zminimalizowanie kontaktu swojej skóry z drażniącymi materiałami i detergentami chemicznymi. W niektórych przypadkach należy również zrezygnować z substancji zapachowych w składzie, ale zanim się na to zdecydujesz najpierw warto sprawdzić reakcje na swoim ciele.

Kosmetyki do skóry wrażliwej

Na szczęście na rynku kosmetycznym mamy szeroką gamę produktów dedykowanych do wyjątkowych potrzeb ciała, które mogą przynieść ulgę i wesprzeć w drodze do polepszenia stanu skóry. Oprócz hipoalergicznych kosmetyków do pielęgnacji ciała, mamy także wiele innych opcji, które skutecznie wspierają kondycję skóry.

W trudnych okolicznościach bardzo dobrze radzi sobie dziegieć brzozowy, który jest surowcem bardzo cenionym w pielęgnacji skóry nadwrażliwej z wielu powodów. Świetnie radzi sobie ze skórą naznaczoną chorobami, takimi jak trądzik, egzema, AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), ŁZS (Łojotokowe Zapalenie Skóry), łuszczyca, a nawet łupież. Lista korzyści z jego stosowania zdaje się nie mieć końca. Działa kojąco, łagodząco, antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwświądowo, odkażająco, przeciwpasożytniczo oraz zmiękcza warstwę rogową naskórka. Znajdziesz go w mydle w kostce na problemy skórne - Dziegiećktórym możesz oczyszczać całe ciało, twarz, a nawet włosy - all in one dla twojej skóry! 

Do nawilżenia przesuszonej skóry twarzy sprawdzi się Superkrem - babka lancetowata, który intensywnie nawilża, odżywia i regeneruje skórę, przywracając jej elastyczność i miękkość. Dzięki delikatnej formule, wzbogaconej o maceraty z babki lancetowatej oraz groszku zielonego, działa kojąco i łagodząco. 

Jak dbać o wrażliwą cerę na twarzy?

Musisz podejść do niej trochę jak do dziecka – nie możesz jej zaniedbać, ale i nie możesz jej przesadnie rozpieszczać! Zamiast codziennego szorowania twarzy silnymi detergentami, wybierz coś łagodniejszego, jak żel. Unikaj gorącej wody, bo to jak przegrzewanie silnika – nic dobrego z tego nie wyjdzie! Pamiętaj o dbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia – masło shea albo kwas hialuronowy to Twoi najlepsi kumple. No i obowiązkowo filtr SPF, bo słońce nie jest Twoim przyjacielem, jeśli masz skórę wrażliwą! A na koniec, mniej znaczy więcej – im prostsze składniki, tym lepiej.

Oczyszczanie skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa nie lubi agresywnych środków myjących, ale to nie znaczy, że musisz rezygnować z efektywnego oczyszczania – odpowiednie kosmetyki o łagodnym składzie zadbają o nią w sposób idealny, łącząc delikatność ze skutecznością. Sprawdź zdolności delikatnego żelu myjącego do twarzy Lipa i Mydlnica, a przekonasz się, że to możliwe. Skomponowany z naturalnych ekstraktów roślinnych żel zapewnia odświeżenie, delikatne i zarazem dogłębne oczyszczenie twarzy, a także łagodzi i pielęgnuje, pozostawiając skórę czystą, miękką i przyjemnie nawilżoną po każdym użyciu. Równie skutecznie zajmie się demakijażem.

Po dokładnym oczyszczaniu cery warto zastosować tonik, aby przywrócić jej odpowiednie pH. 

Krem do skóry wrażliwej

Naturalne składniki w produktach do pielęgnacji skóry wrażliwej działają na nią wzmacniająco, nawilżająco i wspierają barierę ochronną skóry, której tak bardzo potrzebuje. Dodatkowo minimalizują ryzyko podrażnień, dlatego są tak bardzo polecane. 

Najbardziej preferowane do tego typu cery są:

  • aloes
  • ekstrakt z rumianku
  • masło shea
  • olej ze słodkich migdałów
  • d-pantenol
  • witamina E
  • olej jojoba
  • kwas hialuronowy
  • ceramidy

Nie wiesz jaki krem wybrać? Podpowiedź: znasz go z poprzedniej części artykułu ;) Sięgnij po Supekrem ma to wszystko, czego skóra twarzy z problemami potrzebuje. Mistrz prostoty i efektywności - zawiera krótki, naturalny skład, w którym znajduje się m.in. masło shea, olej ze słodkich mogdałów, d- pantenol i witamina E. Przyniesie ukojenie, ochronę i nawilżenie. W dodatku jak już wiesz jest produktem total care, czyli zajmie się kompleksową pielęgnacją całego ciała - nie tylko twarzy. 

 

Pielęgnacja skóry wrażliwej - czego unikać?

Dbając o skórę wrażliwą, kluczowe jest stosowanie produktów o prostym, naturalnym składzie i unikanie wszelkich substancji, które mogą ją podrażnić. 

Za czym skóra wrażliwa nie przepada? Oto niektóre pułapki, które mogą sprawić, że stanie się kapryśna i zacznie dawać o sobie znać:

  • barwniki syntetyczne
  • silikony
  • syntetyczne zapachy i perfumy
  • alkohol zwłaszcza etylowy
  • parabeny i silikony
  • retinoidy i ich pochodne
  • formaldehyd i jego pochodne
  • SLS (Sodium Laureth Sulfate) i inne silne detergenty
  • niektóre kwasy np. kwas salicylowy (BHA) lub kwas glikolowy oraz inne kwasy stosowane w zbyt dużych stężeniach

Regularna pielęgnacja z odpowiednimi produktami pomoże w utrzymaniu zdrowia skóry i minimalizowaniu ryzyka podrażnień, dlatego zwróć uwagę na dobór składników, które wspierają jej naturalną równowagę – bo tylko wtedy skóra będzie w pełni promienna, komfortowa i gotowa na każdy dzień.

Źródła:

  1. Koik, Violetta. Wybrane surowce roślinne stosowane w pielęgnacji cery wrażliwej. lipiec 2020. ruj.uj.edu.pl, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/218602.
  2. Michniewicz, Natalia. Przegląd składników preparatów do cery wrażliwej i atopowej. lipiec 2020. ruj.uj.edu.pl, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/209506.
  3. Sikorska, Monika, i in. „Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej”. Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology, t. 2, nr 4, październik 2015, s. 158–61. DOI.org (Crossref), https://doi.org/10.1016/j.alergo.2015.11.003.
  4. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R Balwierz; Ceramidy budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka; Kosmetologia Estetyczna; 4/2019, cz.8; 452-455.
  5. Czerwonka; Aloes w kosmetologii i dermatologii; W: Kosmetologia Estetyczna; 3/2016; 263-266.
  6. Pytkowska, J. Arct; Kosmetyki hipoalergiczne i do cery wrażliwej; W: Beauty Forum Polska 6/2008; 1-4.

 

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny, diagnoza i skuteczne leczenie

Czerwone plamy na twarzy – przyczyny, diagnoza i skuteczne leczenie

Łupież - jak pokonać ten problem?

Łupież - jak pokonać ten problem?

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem

Sucha skóra głowy - jak ją nawilżyć i po czym poznać problem