Powrót do wpisów

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?

Rozjaśniane blond włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ często są tym rozjaśnieniem zmęczone, zniszczone. Jakie więc oleje sprawdzą się na tego rodzaju włosach najbardziej?

Bez względu na to, czy farbujesz włosy na blond u fryzjera, czy samodzielnie, większość produktów, które się do koloryzowania pukli stosuje, zawiera rozjaśniacz. Dzieje się tak nie bez powodu: pozwala on szybko i w łatwy sposób uzyskać żądany – czyli blond – kolor włosów. Rozjaśniacz to jednak nie tylko skuteczny, ale i bezwzględny składnik. Rozbija bowiem białka włosów, by usunąć z nich naturalny kolor, pozostawiając je słabszymi. Uszkodzeniu ulega również łuska włosa, a to ona odpowiada za utrzymanie w pasmach wilgoci. A to zmiany w jej strukturze skutkują łamaniem, puszeniem i wysuszaniem się pasm. Na szczęście dzięki olejom do włosów rozjaśnianych (możesz je też stosować po prostu do naturalnych włosów blond, jeśli chcesz je ożywić, wzmocnić) uczynisz swoje włosy silniejszymi podczas kolejnych starć z rozjaśniaczami. Pozwolą one również obudować i uszczelnić łuski włosów, przywracając pasmom blask.

NAJLEPSZE OLEJE DO WŁOSÓW ROZJAŚNIANYCH

OLIWA Z OLIWEK

Już kilka kropli oliwy naniesionych na końcówki może zdziałać bardzo wiele i odżywić włosy. Ponadto, oliwa z oliwek jest emolientem, czyli składnikiem zatrzymującym wilgoć we włosach. Jednocześnie nie obciąża pukli i wzmacnia komórki pochewki włosa. To, że oliwa z oliwek przeciwdziała puszeniu włosów spowodowane jest również tym, że zawiera witaminę E. Ta z kolei jest przeciwutleniaczem, czyli substancją neutralizującą działanie wolnych rodników i powodowane przez nich uszkodzenia. Witamina E wykazuje również silne właściwości nawilżające. Jej użycie jest bardzo proste: kropelki opuszkami palców delikatnie wcieraj we włosy i spłucz po upływie około 15 minut. Warto też umyć włosy delikatnym szamponem

OLEJ KOKOSOWY

Olej kokosowy znany jest z kolei z tego, że uszczelnia łuski włosów i chroni je przed utratą białka. Posiada też właściwości hydrofobowe, czyli nie rozpuszcza się w wodzie ani nie łączy się z nią. Tym samym woda jest w mniejszym stopniu absorbowana przez włosy, co z kolei oznacza, że stają się one mniej skłonne do elektryzowania i puszenia, a to szczególnie zagraża rozjaśnianym pasmom. Olej kokosowy możesz rozprowadzić na całej długości włosów lub tylko na tych najbardziej wysuszonych miejscach. Zadziała skuteczniej, jeśli dodatkowo założysz na głowę czepek lub ręcznik. Odczekaj godzinę, a następnie zmyj olej i umyj głowę szamponem.

OLEJ ARGANOWY

Podobnie jak oliwa z oliwek, jest bogaty w przeciwutleniacze, chroniące zniszczone już rozjaśnianiem włosy przed kolejnymi uszkodzeniami. Kilku kropli ojejku arganowego możesz używać nie tylko do pielęgnacji, ale i stylizacji oraz utrwalenia fryzury. Olej arganowy to również bardzo dobry sposób na to, by ochronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi rozjaśnianiem – na dzień przed koloryzacją nałóż na dłonie kilka kropli olejku, rozgrzej je między palcami, a następnie przeczesz nimi włosy, swobodnie rozprowadzając olej na pasmach. Dzięki temu już po farbowaniu będą bardziej odżywione i mniej wysuszone niż zazwyczaj.

OLEJ MIGDAŁOWY

Olej migdałowy jest pełen protein i witaminy E, która wnika w pasma, jednocześnie je wzmacniając. Może wypełnić również luki w łuskach włosa, które po rozjaśnianiu popękały. Olej migdałowy możesz stosować codziennie jako formę odżywki bez spłukiwania – przed wyjściem z domu rozprowadzać kilka jego kropli na włosach lub stosować jako głęboko odżywiającą maskę, czyli dokonując „typowego” olejowania włosów. Należy rozprowadzić go na włosach (wilgotnych lub suchych) na całej długości, co ułatwi użycie grzebienia z szerokimi ząbkami. Następnie ubierz czepek lub ręcznik i odczekaj kilka godzin, a nawet całą noc (w takim przypadku oczywiście nie śpisz w ręczniku, ale w czepku czy folii jak najbardziej możesz). Rano koniecznie zmyj olej z włosów i dokładnie umyj je szamponem.

OLEJ MAKADAMIA

Rafinowany i tłoczony na zimno olej z orzechów makadamia ma bardzo długą listę składników odżywczych, wśród nich żelazo, wapń, magnez, kwasy tłuszczowe. Nie tylko nawilża, ale regeneruje on włosy, odżywia również mieszki włosowe, przez co – z czasem – włosy stają się mniej puszące. Dzięki temu, że konsystencja oleju makadamia jest podobna do naturalnych olejów naszego ciała, szybko się wchłania.

OLEJ Z AWOKADO

Awokado w formie oleju zawiera więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych niż oliwa z oliwek, a to oznacza, że zdecydowanie warto je stosować na włosy rozjaśnione. Podobnie jak olej kokosowy, olej z awokado stymuluje przepływ krwi do mieszków włosowych, aby wspomóc ich wzrost. Nawilża i wzmacnia pasemka, pozwalając ujarzmić wysuszone i puszące się włosy. Olej z awokado wmasowywany we włosy pobudza również nowe baby hair do wzrostu.

OLEJ ROZMARYNOWY

Użyj go, jeśli po farbowaniu włosy są tak słabe, że przez jakiś czas wypadają. Badania naukowe dowiodły, że ten rodzaj oleju szczególnie skutecznie pobudza porost włosów. Jednak zanim użyjesz oleju rozmarynowego, wymieszaj go z olejem bazowym, np. kokosowym.
Olejek z mięty pieprzowej
Nie jest szczególnie popularny, ale może uchronić głowę przed swędzeniem po rozjaśnianiu, a ciebie przed ciągłą pokusą drapania jej. Olejek z mięty pieprzowej poprawia bowiem krążenie w skórze głowy, minimalizując uczucie swędzenia. Ma również właściwości przeciwzapalne.

CO POMOŻE CI UTRZYMAĆ ROZJAŚNIANE WŁOSY W DOBREJ KONDYCJI?

KREM SPF

Co jeszcze możesz zrobić dla rozjaśnianych włosów? Włosy po rozjaśnianiu są szczególnie podatne na poparzenia słoneczne (co w Polsce może nie stanowi ogromnego problemu), ale też i te spowodowane działaniem prostownicy czy suszarki. W każdym z tych przypadków warto zaopatrzyć się w krem z filtrem… na włosy. Ochroni on nie tylko pasma, ale i podrażnioną skórę głowy przed kolejnymi szkodliwymi czynnikami.

MASKI DO WŁOSÓW

Takie składniki jak miód, awokado, jajko (a konkretnie białko), przywrócą puszącym się i wysuszonym po rozjaśnianiu włosom miękkość i blask. Możesz kupić kosmetyki zawierające te składniki bądź przygotować miksturę samodzielnie i stosować ją dwa-trzy razy w tygodniu – do momentu, gdy stan włosów zacznie się poprawiać.

PŁUKANIE WŁOSÓW WODĄ… PO RYŻU

Tak, płukanie włosów wodą, w której ugotowałaś ryż (byle nie w woreczkach!) sprawi, że pasma się wzmocnią. Ryż zawiera bowiem inozytol, wzmacniający włosy od wewnątrz. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, do płukania użyj wody z ryżu ugotowanego dzień wcześniej, która przez noc stała w lodówce. Możesz ją później przelać do buteleczki po szamponie i polewać nią włosy codziennie (oczywiście regularnie wymieniając płyn na świeży).

JAK CZĘSTO MOŻNA ROZJAŚNIAĆ WŁOSY?

American Academy of Dermatologists zaleca, by nie rozjaśniać włosów częściej niż co 8-10 tygodni. Kiedy już nadejdzie czas na odmowę koloru, nie nakładaj go ponownie na całej długości włosów, a jedynie na odrostach. Im częściej będziesz rozjaśniać pasma na całej ich długości, tym bardziej zniszczone i łamliwe staną się włosy.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.jstage.jst.go.jp/article/ofaj/88/1/88_1_1/_article [dostęp z dn. 18.02.2021]
http://www.spring8.or.jp/pdf/en/indu_appli/p10-11.pdf [dostęp z dn. 18.02.2021]
https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/stop-damage [dostęp z dn. 18.02.2021]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17728947/ [dostęp z dn. 18.02.2021]

Zobacz także

Olejowanie włosów na noc – zrób to sama!

Olejowanie włosów na noc – zrób to sama!

Masło shea na włosy. Czy to dobry pomysł?

Masło shea na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?