Powrót do wpisów

Rozstępy na brzuchu - skąd się biorą i jak zapobiegać ich powstawaniu? 

Rozstępy to czerwone lub białe prążki powstałe na skutek uszkodzeń struktury włókien kolagenowych tworzących tkankę łączną skóry właściwej. Jest to efekt uboczny często spotykany przy szybkiej zmianie wagi, kojarzy się głównie z problemem kobiet w ciąży, ale nie tylko ich dotyczy ten problem. Rozstępy nie znają płci, ani wieku. Powstają, gdy skóra zbyt szybko się rozciąga. Bardzo często borykają się z nimi sportowcy, którzy szybko nabierają masy mięśniowej, bądź osoby na diecie, dzięki której szybko zmieniają wagę. Mechanizm zawsze pozostaje ten sam - elastyczność skóry nie wytrzymuje tempa zmiany masy, co powoduje zbyt szybkie napięcie na jej powierzchni, skutkiem czego włókna elastyny i kolagenu puszczają i tworzą rozstępy w postaci "tygrysich pręgów" na skórze.

Jak wyglądają rozstępy?

W porównaniu z normalną skórą rozstępy mają znacznie mniejszą elastyczność i sprężystość. Rozróżniamy dwie fazy -  jedną z nich są świeże rozstępy, które mają najczęściej kolor fioletowy, brązowy i czerwony. Czerwone rozstępy to faza zapalna, towarzyszy im często pieczenie i swędzenie. Następnie ich kolor blednie, gdy stan zapalny znika zmieniają swą postać w blizny tzw. białe rozstępy. Są jasnego koloru i da się je łatwo wyczuć pod palcami. 

Najlepiej reagować w momencie, kiedy zauważamy na swoim ciele niedojrzałe rozstępy w postaci czerwonych prążków. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, aby udało się zmniejszyć widoczność rozstępów. 

Dlaczego ten problem tak często dotyczy kobiet w ciąży? Jak zapobiec pojawieniu się rozstępów podczas ciąży? 

Trzeba wiedzieć, że ciężko jest pozbyć się rozstępów, jest to walka z rodzaju tych nierównych.  Dlatego naprawdę warto zapobiegać powstawaniu niż niwelować problem. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji, odpowiednia pielęgnacja skóry przed i w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów. 

Jak już wcześniej sobie ustaliliśmy rozstępy powstają na skutek intensywnego rozciągania skóry w krótkim okresie czasu. Wbrew pozorom nie jest to jedyny powód rozstępów w ciąży. Prawdopodobną przyczyną ich powstawania są również hormony, których poziom od pierwszego dnia ciąży aż do jej rozwiązania ulega ciągłym zmianom. Relaksyna, estrogeny i adrenokortykosteroidy mogą wpływać na właściwości elastyczne skóry. W wyniku działania hormonów zmniejsza się ilość elastyny i innych włókien sprężystych w skórze właściwej, przez co traci swoją sprężystość i odporność na rozciąganie.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Mówi się, że łatwiej zapobiegać niż leczyć i nie trudno się z tym zgodzić. Odpowiednia profilaktyka może z sukcesem zapobiec powstawaniu zmian skórnych i naruszeniu kondycji skóry. Zwróć przede wszystkim swoją uwagę na odpowiednią dietę i pielęgnację.

  • dbaj o zawartość witaminy E, C i A w diecie oraz produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i cynk
  • nawilżaj i natłuszczaj ciało 
  • wykonuj peeling przynajmniej raz w tygodniu
  • nawadniaj organizm
  • postaw na regularne masaże 

Jeżeli to nie wystarczy, aby zapobiec tworzeniu się rozstępów - ważne żeby reagować szybko. Rozstępy często dają o sobie znać we wczesnej fazie rozwoju. Mogą boleć i swędzieć. W fazie początkowej pręgi są wypukłe, następnie, kiedy rozstęp dojrzeje staje się wklęsły i kolorem raczej przypomina skórę. Choć struktura już znacznie różni się od reszty.

Domowe sposoby na rozstępy 

Dzięki rozwojowi branży kosmetycznej i medycznej istnieje wiele sposobów usuwania rozstępów. Jednak nie każdy może sobie od razu pozwolić na tego typu zabiegi. Spokojnie, spróbujmy zabrać się za ten problem w domowej enklawie. Odpowiednio wypielęgnowana i zadbana skóra jest mniej podatna na uszkodzenia. Zadbaj o jej codzienną regenerację z nami.  Za pomocą kosmetyków w wersji jaką lubimy najbardziej - czyli naszej Szpakowej, wegańskiej produkowanej w duchu zero waste. 

Stosuj kąpiele z dodatkiem soli. Sól Epsom zawarta w solach do kąpieli od 4 Szpaków ma obojętne pH dla skóry wrażliwej i świetnie się wchłania. Ciekawostka: badania wykazały, że zawarte w soli składniki mineralne wchłaniane przez skórę mogą utrzymać się w niej aż do 9 godzin! Czy trzeba dodawać coś więcej? Owszem można, a że my lubimy się rozwodzić to odsyłamy do przeczytania zalet stosowania soli do kąpieli :)

Olejki, balsamy, masła i kremy na rozstępy w połączeniu z masażem, który dodatkowo pobudzi krążenie krwi i limfy, co zapewni lepsze odżywienie skóry. Należy zadbać o odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry, ponieważ sucha skóra jest mniej podatna na rozciąganie i tym samym łatwo o jej uszkodzenie.  Wybieraj takie kosmetyki, które zawierają w swoim składzie:

  • masło shea
  • oliwę z oliwek
  • olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej jojoba
  • kwas hialuronowy
  • masło kakaowe
  • alantoinę
  • glicerynę
  • D-panthenol
  • ostropest
  • skrzyp polny
  • witaminy E oraz C
  • kwas glikolowy

Wcieraj kosmetyki kolistymi ruchami i stosuj je regularnie. Kilka minut poświęconych codziennie swojej skórze to inwestycja na lata. 

Stosuj peelingi raz lub dwa razy w tygodniu, dzięki którym złuszczona skóra będzie szybciej się regenerowała i łatwiej wchłaniała kosmetyki pielęgnacyjne. W połączeniu z olejkami eterycznymi ukoją nie tylko ciało, ale i umysł. 

Stwórz swoje własne serum na rozstępy w duchu zero waste!  - dodaj do oliwy z oliwek (lub któregoś w wyżej wymienionych olejów) kilka kropel soku z cytryny, który dodatkowo rozjaśni skórę.  

Sposoby usuwania rozstępów medyczne i kosmetyczne 

Nie wszystkim rozstępy stają na drodze do szczęścia i nie każdy chce się od razu pozbyć rozstępów. Jednak dla wielu są źródłem sporych kompleksów i pragną jak najszybciej się ich pozbyć. To też jest ok! Nasze ciało to kawałek historii. Mapa podróży naszego życia. Każdy ma swoją własną, niepowtarzalną i nie do podrobienia. Piękne! Jednak pamiętajmy o tym, że wbrew opiniom innych to MY mamy czuć się w swoim ciele najlepiej :) Z tego tytułu podrzucamy kilka polecanych zabiegów kosmetycznych i medycznych, które są najskuteczniejsze w walce z rozstępami:

  • mezoterapia igłowa 
  • laser frakcyjny 
  • mikrodermobrazja
  • karboksyterapia
  • peeling chemiczny
  • radiofrekwencja
Polecane