

Prawidłowy demakijaż twarzy - oczyszczanie krok po kroku
Piękny makijaż zaczyna się od zadbanej skóry! Nawet najlepsze kosmetyki nie zapewnią trwałego efektu, jeśli nie zadbasz o prawidłowy demakijaż. Zaniedbanie tego kroku sprawia, że make-up szybko traci świeżość, a skóra nie utrzymuje go na dłużej. Dokładne oczyszczanie pozwala cieszyć się perfekcyjnym wyglądem nie tylko w makijażu, ale i bez niego. Czysta i nawilżona skóra staje się gotowa na dalszą pielęgnację. Zatem jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż? Wszystko wyjaśniamy w dzisiejszym artykule!
Dlaczego nie należy pomijać codziennego demakijażu twarzy?
Codzienny demakijaż i oczyszczanie twarzy to kluczowy krok w pielęgnacji skóry. To tak, jak z myciem zębów, pominięcie jednego szczotkowania może być niewidoczne od razu, ale z czasem wyłaniają się negatywne skutki zaniedbań w postaci zepsutych zębów. A co się dzieje, gdy pomijasz rytuał mycia twarzy? Twoja skóra może się o to upomnieć w sposób, który niekoniecznie Ci się spodoba!
Oto 5 powodów, dlaczego oczyszczanie skóry wieczorem i rano to konieczność:
-
Oprócz makijażu, który oczywiście nie musi być stosowany każdego dnia, przez cały dzień na twojej skórze twarzy gromadzą się kurz, smog i sebum. To mix zanieczyszczeń, który bez regularnego usówania zapycha pory i prowadzi do wyprysków. Po wieczornym demakijażu i pielęgnacji twarzy dajesz swojej skórze szansę na oddech i regenerację.
-
Pozostawienie zanieczyszczeń na skórze przyspiesza procesy starzenia. Wolne rodniki, które gromadzą się w ciągu dnia, mogą powodować utratę jędrności i przedwczesne zmarszczki.
-
Dokładne oczyszczanie skóry przed snem pozwala jej w nocy na intensywną odnowę. Oczyszczona twarz lepiej wchłania składniki odżywcze z kremów i serum, co sprawia, że regeneracja przebiega bardziej efektywnie.
-
Zalegające resztki makijażu, sebum i brud to idealne środowisko dla bakterii. Regularne oczyszczanie pomaga zapobiec pojawianiu się zaskórników, pryszczy i stanów zapalnych. To szczególnie ważne, kiedy posiadasz cerę trądzikową.
-
Nieoczyszczona skóra z czasem traci blask, staje się szara i zmęczona. Codzienne oczyszczanie to prosty sposób na promienną cerę, która wygląda zdrowo i świeżo każdego dnia.
Jakie są najważniejsze zasady prawidłowego demakijażu twarzy?
Po pierwsze i najważniejsze od demakijażu twarzy i oczu nie ma wymówki! Niezależnie od tego, czy wracasz z imprezy o czwartej nad ranem, kiedy jedyną rzeczą, na którą masz ochotę, jest zapaść w sen... czy jesteś po długim dniu w pracy i jedyne, o czym marzysz to odpoczynek - nie zapominaj o oczyszczeniu skóry. Pamiętaj, że demakijaż to nie tylko kwestia wyglądu – to troska o zdrowie Twojej cery.
Na czym polega starannie wykonany demakijaż?
- dobierz odpowiednie produkty do typu swojej cery
- nie pocieraj skóry na siłę, a w szczególności skóry wokół oczu
- prawidłowo wykonany demakijaż twarzy najlepiej robić wieloetapowo
- używaj czystych akcesoriów
- po dokładnym demakijażu zawsze nawilżaj skórę
- nie zapominaj o tonizacji
Demakijaż twarzy krok po kroku
Oto nasz przewodnik krok po kroku, jak przeprowadzić prawidłowy demakijaż twarzy i oczu w skuteczny, ale delikatny dla skóry sposób:
Krok 1: Przygotowanie do demakijażu skóry
Zanim zaczniesz demakijaż, upewnij się, że masz odpowiednie akcesoria pod ręką:
- Ulubiony produkt do mycia twarzy i oczu.
- Waciki kosmetyczne (najlepiej ekologiczne i wielorazowe).
- Czysty ręcznik lub ręczniczki papierowe.
Krok 2: Demakijaż oczu i ust
- Nałóż niewielką ilość płynu micelarnego, olejku lub żelu do demakijażu na wacik.
- Delikatnie przyłóż go do zamkniętych powiek i odczekaj kilka sekund, by kosmetyk zdążył rozpuścić makijaż.
- Następnie delikatnie przesuwaj wacik w dół, usuwając tusz do rzęs, eyeliner czy cienie do powiek.
- Jeśli masz mocniejszy makijaż oczu, powtórz krok, używając świeżego wacika, aż skóra będzie całkowicie czysta.
- Pamiętaj, że demakijaż oczu należy wykonywać bardzo delikatnie!
Krok 3: Usuwanie makijażu z pozostałych powierzchni twarzy
- Kolejnym krokiem jest demakijaż pozostałych partii twarzy, w tym celu należy nałożyć na wacik ulubiony produkt do demakijażu i delikatnie przemyć nim całą twarz, wykonując okrężne ruchy.
- Zmyć makijaż można zaczynając od czoła, a kończąc na brodzie i szyi.
- Jeśli używasz olejku możesz go najpierw nałożyć na suchą skórę, wmasować, a dopiero po kilku chwilach dodać odrobinę wody, aby przekształcił się w emulsję, którą można łatwo spłukać z twarzy wodą.
Krok 4: Dwuetapowe oczyszczenie
- Po wstępnym demakijażu sięgnij po żel lub piankę do mycia twarzy, aby domyć pozostałości.
- Wmasuj delikatnie żel do mycia twarzy w skórę i ponownie spłucz letnią wodą.
- Pamiętaj o okolicach szyi, linii włosów oraz za uszami, gdzie również mogą gromadzić się resztki makijażu i innych zanieczyszczeń.
- Dwuetapowo wykonany demakijaż twarzy pozwala na głębsze oczyszczenie i pewność usunięcia wszelkich zabrudzeń po kosmetykach kolorowych, pomocne też jest w usunięciu resztek po wodoodpornym makijażu, który jest trudniejszy do usunięcia.
Krok 5: Tonizacja skóry
- Po demakijażu warto przywrócić skórze naturalne pH. Użyj toniku, aby zamknąć pory i nawilżyć skórę.
- Nałóż tonik na wacik kosmetyczny i delikatnie przetrzyj całą twarz, omijając okolice oczu.
- Jeśli nie używasz toniku, możesz zamiast tego sięgnąć po wodę różaną lub hydrolat.
Krok 6: Nawilżenie i pielęgnacja
- Po dokładnym oczyszczeniu trzeba pamiętać o pielęgnacji skóry twarzy. Warto nawilżyć ją odpowiednim kremem.
- Wybierz krem odpowiedni do swojego typu skóry (na dzień lub na noc) i nałóż go na twarz oraz szyję.
- Wklep produkt delikatnie opuszkami palców, aby wzmocnić jego wchłanianie i pobudzić mikrokrążenie.
Demakijaż krok po kroku to rytuał, za który Twoja skóra będzie Ci wdzięczna i pokaże to każdego dnia!
Odpowiednie kosmetyki do demakijażu twarzy
Poprawnie wykonany demakijaż w dużej mierze zależy od wyboru kosmetyków, które powinny być przede wszystkim dopasowane do typu skóry oraz intensywności makijażu. Ważne jest, aby produkty były skuteczne, ale jednocześnie delikatne aby nie podrażniały skóry. Najlepiej, żeby były wolne od drażniących substancji, takich jak alkohole czy sztuczne zapachy, które mogą powodować przesuszenie lub reakcje alergiczne. Idealny produkt nie tylko usunie resztki makijażu, ale także nawilży i odżywi skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej.
Zmywanie makijażu olejkiem hydrofilowym
Olejki hydrofilowe to prawdziwa rewolucja w pielęgnacji twarzy! Dzięki swojej formule, która łączy właściwości oleju i wody, skutecznie rozpuszczają makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum, pozostawiając skórę nawilżoną i gładką. W większości są to naturalne produkty, które są idealną opcją dla eko-świadomych użytkówników i osób, które szukają delikatnego, ale efektywnego sposobu oczyszczania twarzy – bez uczucia ściągnięcia. Sprawia, że skóra staje się miękka i promienna. Jeśli chcesz połączyć skuteczne oczyszczanie z odżywieniem, wypróbuj ten produkt i przekonaj się, jak cudownie możesz się dzięki niemu poczuć!
- Dowiedz się więcej na jego temat z naszego artykułu. Olejek hydrofilowy do twarzy - powrót w nowej formule.
Dla kogo?
- dla skóry dojrzałej
- dla skóry wrażliwej
- dla skóry suchej i odwodnionej
Zmywanie makijażu żelem
Zmywanie makijażu żelem to jeden z najczęściej wybieranych i najbardziej skutecznych sposobów oczyszczania skóry. Żele do demakijażu są lekkie, często żelowo-pieniące (więc przyjemne w stosowaniu), a przy tym skutecznie usuwają makijaż, zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Dzięki swojej formule żel oczyszcza skórę, nie powodując uczucia ściągnięcia, a także pozostawia po sobie uczucie świeżości. Żel myjący do twarzy nadaje się zarówno do jedno jak i do dwuetapowego usuwania zabrudzeń. W przypadku żelu myjącego prawidłowy demakijaż twarzy należy zacząć od zwilżenia jej letnią wodą. Następnie nakładamy odpowiednią ilość żelu na dłoń i wmasowujemy w skórę, wykonując okrężne ruchy. Dzięki temu produkt dokładnie rozpuści makijaż.
Dla kogo?
- dla różnych typów skóry - od tłutej, przez mieszaną, aż po wrażliwą
Uwaga pro tip!
Możesz pokusić się o delikatny masaż danych partii twarzy w trakcie demakijażu żelem lub olejkiem hydrofilowym. Warto poświęcić chwilę na podwójną korzyść – oczyszczanie i relaks w jednym! Twoja skóra twarzy Ci podziękuje. Po kilku sekundach wmasowywania, przepłucz twarz ciepłą wodą. Pamiętaj, żeby nie używać wody zbyt gorącej, ponieważ może podrażnić skórę.
Jakie jeszcze kosmetyki do demakijażu można wybrać?
Nadal zastanawiasz się, jakie kosmetyki do demakijażu wybrać? Jest bardzo wiele możliwości, przez co można się nieco w tym wszystkim zagubić.Dlatego przedstawiamy encyklopedię produktów do demakijażu twarzy:
- Płyn micelarny - zawiera w sobie micele – cząsteczki, które działają jak magnesy, przyciągając brud, sebum oraz makijaż, nie naruszając przy tym naturalnej bariery ochronnej skóry. Jest to produkt łagodny, szybki w użyciu, ale wbrew poszechnym opiniom - należy go zmyć wodą lub innym produktem myjącym.
- Mleczko do demakijażu - to produkt o kremowej konsystencji, który łagodnie usuwa makijaż, nawilżając jednocześnie skórę. Idealnie nadaje się do skóry suchej i wrażliwej, ponieważ nie wysusza jej i nie powoduje ściągnięcia. Mleczka do demakijażu często zawierają składniki odżywcze, które wspomagają pielęgnację skóry. Sprawdza się w przypadku skóry z tendencją do podrażnień.
- Balsamy do demakijażu - to bogate, tłuste produkty, które skutecznie rozpuszczają nawet mocno utrwalony makijaż, w tym kosmetyki wodoodporne. Zwykle w kontakcie z wodą zamieniają się w emulsję, która łatwo zmywa zanieczyszczenia. Balsamy są doskonałe do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, ponieważ odżywiają skórę podczas oczyszczania.
- Olejki do demakijażu - skutecznie rozpuszczają makijaż i pozostawia skórę nawilżoną. Są idealny do usuwania makijażu wodoodpornego, oraz do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.
- Chusteczki i płatki do demakijażu - to opcja, która sprawdzi się w podróży lub gdy brakuje czasu. Chociaż nie są tak skuteczne jak inne produkty, stanowią wygodną alternatywę, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.
- Tonik lub hydrolat - może być używany jako produkt do oczyszczania skóry, zwłaszcza w połączeniu z innymi preparatami do demakijażu. Chociaż nie usuwa on makijażu w pełni, świetnie sprawdza się jako ostatni krok, aby usunąć resztki kosmetyków, przywrócić skórze odpowiednie pH i nawilżyć ją.
- Woda micelarna - to produkt stworzony na bazie miceli, które skutecznie "zbierają" zanieczyszczenia i makijaż z powierzchni skóry. Jest lekka, nie wymaga spłukiwania i może być stosowana do oczyszczania twarzy i oczu. Działa szybko, nie powodując podrażnień, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej.
Wybór produktu do demakijażu zależy od rodzaju skóry, intensywności makijażu oraz osobistych preferencji. Warto eksperymentować z różnymi opcjami, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Błędy w demakijażu, których nie warto powielać
Oto przydatne porady, na co warto zwrócić uwagę podczas demakijażu:
- najważniejszy błąd to zapominanie na codzień, że demakijaż twarzy to podstawa do zdrowego i promiennego wyglądu skóry
- jedno pociągnięcie wacikiem i gotowe - takim działaniom mówimy stanowcze nie! niestety to to samo, jakbyśmy nie wykonali w ogóle tego kroku
- zapominanie o linii włosów i szyi - dbaj o dokładne oczyszczanie miejsc, w które zawędrował Twój pędzel
- stosowanie agresywnych kosmetyków - delikatne produkty mają moc, trzeba im tylko zaufać i zobaczyć na własnej skórze efekt, który będzie mówił sam za siebie
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do swojego typu skóry
Pamiętaj, że odpowiednio wykonany demakijaż to klucz do zdrowej i pięknej cery.
Źródła:
- Wortzman, M. S. „Evaluation of Mild Skin Cleansers”. Dermatologic Clinics, t. 9, nr 1, styczeń 1991, s. 35–44.
- Draelos, Zoe Diana. „Concepts in Skin Care Maintenance”. Cutis, t. 76, nr 6 Suppl, grudzień 2005, s. 19–25.
- Okuda M, Yoshiike T. Correlation between epidermal barrier function and skin cleansing methods. Jpn J Dermatol. 2000;110:2115-2122.
- Prottey C, Ferguson T. Factors which determine the skin irritation potential of soaps and detergents. J Soc Cosmet Chem. 1975;26:29-46.
- Ananthapadmanabhan KP, Moore DJ, Subramanyan K, et al. Cleansing without compromise: the impact of cleansers on the skin barrier and the technology of mild cleansing. Dermatol Ther. 2004;17(Suppl 1):16-25.