Powrót do wpisów

Potówki u dorosłych – objawy, przyczyny i skuteczne sposoby leczenia

Wiele osób zmaga się z problemem potówek, który występuje nie tylko latem. Sprawdźcie jakie są przyczyny powstawania takich zmian skórnych, jak im zapobiegać i jak je leczyć.

Czym są i jak wyglądają potówki u dorosłych?

Potówki są zmianami skórnymi, które powstają, kiedy dochodzi do zablokowania odpływu potu. Potówki najczęściej pojawiają się wskutek nadmiernego pocenia się, przegrzania skóry, ale także stresu. Mogą występować bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym, w trakcie choroby (szczególnie z gorączką), w czasie upałów, a także przy nieodpowiednio dobranej odzieży (nawet kiedy temperatura jest niska!). Niekiedy potówki są problemem przewlekłym powiązanym z nadpotliwością. Nadmierne pocenie się może być z kolei powiązane z chorobami endokrynologicznymi (chorobami takimi jak nadczynność tarczycy i inne zaburzenia pracy hormonów), zakaźnymi oraz nowotworowymi. Większą ilość potówek u dorosłych można zaobserwować także w czasie zmian hormonalnych – na przykład w okresie menopauzy. 

Wygląd i rodzaje potówek

Wyróżniamy dwa rodzaje potówek: zwykłe i głębokie. Potówki zwykłe tworzą się bezpośrednio pod naskórkiem i często samoistnie ustępują. Z kolei potówki głębokie są w głębszych warstwach skóry, pod wpływem nadkażenia często towarzyszy im zaczerwienienie (potówki czerwone). Potówki mogą mieć różnorodną formę – od niewielkich zmian przypominających kaszkę, poprzez pęcherzyki, grudki czy swędzące krostki. Czasem, chociaż nie zawsze, występowaniu potówek może towarzyszyć świąd skóry lub jej zaczerwienienie. Zmiany skórne mogą być widoczne na twarzy oraz na powierzchni całego ciała. Potówki pod biustem, pachami, w pachwinach, na zgięciach łokciowych czy kolanowych oraz na stopach zawsze goją się dłużej, ponieważ to miejsca zakryte, z z mniejszym dostępem do powietrza i częściej pocące się. Potówki będą gorzej goić się także w miejscach, gdzie mamy obtarcia czy rany. 

Jak zapobiegać pojawianiu się potówek?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zadbać o naszą skórę zanim wystąpią na niej zmiany skórne wymagające leczenia. Jak można zapobiec pojawianiu się potówek? Przede wszystkim dbając o nawodnienie organizmu i przestrzegając zasad higieny osobistej. Niezwykle istotna jest także wybierana przez nas odzież. Najlepiej, aby była ona wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów. Dobrym wyborem są więc naturalne materiały takie jak len czy wełna. Warto zadbać o oczyszczenie skóry, tak, aby nie mieć zatkanych porów (szczególnie jeśli mowa o potówkach na twarzy). Przy pojawieniu się potówek należy zwrócić uwagę na kosmetyki, które mogą zatykać pory. Należą do nich produkty z masłami i olejami w składzie pozostawiające tłusty film na skórze (jest on bardzo przydatny i potrzebny, ale przesadzając z ilością tłustych kosmetyków niekiedy możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc). Więcej o poceniu się i o tym jak sobie z nim radzić przeczytasz w naszym artykule Zdrowe sposoby ochrony przed potem.

Jak leczyć potówki u dorosłych?

Większość potówek pojawia się i znika samoistnie, istotne jest, aby zapewnić skórze dostęp do powietrza. Pomoże także przemywanie skóry chłodną wodą. Domowymi i sprawdzonymi sposobami są kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku czy sody oczyszczonej. Na skórę z potówkami warto używać kosmetyków o działaniu antyseptycznym. Jeśli potówki są nadkażone albo domowe sposoby nie przynoszą skutku warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach konieczne może być stosowanie antybiotyków. 

Kosmetyki a potówki

Na jakie kosmetyki uważać, a jakie stosować mając potówki? Przede wszystkim należy w odpowiedni sposób oczyszczać skórę. W tym celu możemy stosować mydła, peelingi, mydła peelingujące, żele do twarzy czy maseczki oczyszczające. Szczególnie polecamy Wam mydło Dziegieć oraz mydło Węgiel. Warto stosować także kosmetyki o działaniu przeciwbakteryjnym i antyseptycznym, które pomoże nam uniknąć nadkażenia potówek. Takie działanie wykazuje wiele olejków eterycznych m.in. cedrowy, z drzewa herbacianego, jodłowy, mandarynkowy,  miętowy, rozmarynowy, a także ekstrakt z trawy żubrówki czy soda oczyszczona. W Mydlarni 4 Szpaki znajdziecie mnóstwo kosmetyków z tymi substancjami w składzie. Zwróć uwagę czy potówki nie pojawią się po stosowaniu kosmetyków pozostawiających na skórze tłusty film, być może to właśnie one powodują zatykanie się porów. Warto wtedy postawić na kosmetyki o lekkiej formule jak lekki krem do twarzy czy balsamy do ciała (zamiast maseł czy olejków). 

Polecane

Jak pozbyć się zaskórników?

Jak pozbyć się zaskórników?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Poznaj lecznicze i kosmetyczne właściwości rozmarynu

Poznaj lecznicze i kosmetyczne właściwości rozmarynu