Powrót do wpisów

Pora się schłodzić, czyli naturalne sposoby na orzeźwienie latem

Lato w pełni. Na stoliku przy basenie orzeźwiające napoje, słodki arbuz, krem SPF i mokry ręcznik. Jest super! Ale nie musisz wcale przepadać za temperaturami 30+. Za uczucie chłodu dałabyś się pokroić? Oto nasze złote rady, jak dać sobie ulgę w letnie upały z pomocą kosmetyków i nie tylko.

Lód, napój owocowy, mydło. What?!

Lód smakowy na patyku to symbol każdych wakacji. Napój prosto z lodówki (cold brew albo mrożona herbata z dodatkiem mięty to hity!) w upalny dzień jest jak najlepszy plasterek na uraz – daje ulgę, gasi pragnienie, dodaje energii. No dobrze, a co z pielęgnacją w upały?

W okresie podwyższonych temperatur skóra staje się jeszcze bardziej wymagająca niż zwykle. Ostre słońce, suche powietrze, słona woda morska i zwiększona potliwość powodują, że od naszych kosmetyków wymagamy więcej. Kiedy wystawiamy twarz i ciało na działanie czynników zewnętrznych, istotne jest, by zadbać o ich nawilżenie, odżywienie i czystość. Letnie dni potrafią dać się we znaki, dlatego w trakcie upałów postaw na sprawdzone, naturalne, skuteczne sposoby na to, by się ochłodzić.

Ochłoda na lato – sprawdzone sposoby

Na początek: miej na uwadze środki ostrożności. Przegrzanie organizmu, udar i nowotwory skóry to realne zagrożenia, zwłaszcza jeśli przebywasz przez długi czas w gorącym klimacie i regularnie wystawiasz się na działanie promieni słonecznych. Na Twoim ciele może pojawić się wysypka, poparzenie i zaczerwienienia. Należy zachować wszystkie możliwe środki ostrożności, by nie dopuścić do takiej sytuacji: co dwie godziny aplikuj na skórę krem z wysokim filtrem SPF (najlepiej 50 – w naszym artykule „Jaki krem z filtrem do twarzy wybrać?” przeczytasz, jaki rodzaj będzie dla ciebie najlepszy), noś kryjące ubrania i kapelusz na głowie, szukaj cienia i unikaj wychodzenia na słońce wczesnym popołudniem.

Ale jeśli już się lekko zgrzałaś, oto 5 sposobów na orzeźwienie:

Naturalna, zimna mgiełka

Proponujemy czystą, zimną wodę wlać do pustej, szklanej buteleczki z atomizerem. Niech działa jak podręczny zraszacz, który możesz zabrać ze sobą do torebki. A jeśli to dla ciebie za mało, lub po prostu wolisz użyć gotowego produktu z dodatkowymi korzyściami dla twojej cery, to rozważ użycie hydrolatu. To inaczej woda kwiatowa, która za jednym psiknięciem zapewnia orzeźwienie, a także tonizuje i koi cerę. Chcesz dowiedzieć się, jak powstaje i do czego się go wykorzystuje? Zerknij tu: „Co to jest hydrolat?”. Popularne są hydrolaty z róży damasceńskiej, oczaru wirginijskiego, lawendy, lipy, mięty czy aloesu.

  1. Kwiat lawendy - hydrolat Promocja
    Kwiat lawendy - hydrolat
    31,45 PLN 37,00 PLN
  2. Róża damasceńska - hydrolat Promocja
    Róża damasceńska - hydrolat
    31,45 PLN 37,00 PLN
  3. Oczar wirginijski - hydrolat Promocja
    Oczar wirginijski - hydrolat
    31,45 PLN 37,00 PLN

Kąpiel z miętą

To pożyteczna roślina o właściwościach chłodzących i przeciwzapalnych. W kosmetykach znajdujemy ją często pod postacią olejku eterycznego. Wypróbuj miętowy żel pod prysznic, tradycyjne mydło lub peeling, by w trakcie kąpieli lub pod prysznicem dać sobie zastrzyk mroźnej energii i pobudzić umysł. Najlepiej, jeśli woda będzie chłodna – nie każdy jest fanem lodowatego strumienia, jednak warto mieć na uwadze, że odpowiednio niska temperatura dodatkowo wzmocni efekt chłodzenia, jaki zapewnia mięta.

Naturalny dezodorant

Trudno wyobrazić sobie letnie miesiące bez tego kosmetyku. Pot towarzyszy nam praktycznie cały czas (to sposób termoregulacji, który stosuje ciało), jednak w wysokich temperaturach zdecydowanie przybiera na sile. Główne problemy z tym związane to mokre plamy na ubraniach oraz nieprzyjemny zapach. Wybierając swój dezodorant, zwróć uwagę na to, czy zawiera składniki pochłaniające wilgoć (m.in. soda oczyszczona, skrobia ziemniaczana, ziemia okrzemkowa) oraz, jeśli lubisz, dodatki zapachowe – nie muszą być syntetyczne. Możesz postawić na produkt, który wykorzystuje naturalne olejki eteryczne. Z taką formułą pod pachami będziesz czuć się bardziej rześko i świeżo.

A ciekawskim polecamy tekst: Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią i kiedy je stosować?.

Woda. Dużo wody

Odpowiednio nawadniać trzeba się cały rok, jednak w lecie tę zasadę powinno się wziąć sobie do serca wyjątkowo mocno. Jeśli jesteś bardzo aktywna fizycznie lub przebywasz w gorącym klimacie, twoje średnie spożycie wody powinno wynosić ok. 4–5 l wody dziennie. Możesz sięgnąć po wodę źródlaną lub mineralną, wzbogaconą dodatkiem warzyw i owoców dla zdrowej porcji witamin. Wsad ogórkowy, truskawkowy, jagodowy, brzoskwiniowy czy wiśniowy urozmaici twojego drinka 0% (pamiętaj, że alkohol może powodować odwodnienie organizmu!). By go dosłodzić, wrzuć plasterki do wody – po tym pozostaje już tylko cieszyć się smakiem świeżych owoców. Ewentualnie możesz wycisnąć sezonowy sok z cytryny, pomarańczy, malin czy grejpfruta i dolać go do dzbanka. Mniam.

Kostki lodu w woreczku

Napełnij silikonową formę wodą i włóż do zamrażarki. Kiedy woda zamarznie, umieść powstałe kostki lodu w woreczku z naturalnego materiału (bawełny, lnu, konopi) lub dokładnie zawiń je w ściereczkę. Taki okład możesz przykładać do skóry, by dać sobie ulgę – np. na kark, czoło czy stopy, aby zmniejszyć ich opuchliznę.
 

Stay cool. Czyli letnie orzeźwienie według Czterech Szpaków

Latem warto postawić na świeże, lekkie, cytrusowe smaki... i zapachy. Właśnie na takie wakacyjne okoliczności stworzyliśmy serię bazującą na naturalnym, wysokiej jakości olejku eterycznym z eukaliptusa cytrynowego. Każdy z produktów z tej linii to ogromna dawka niemal musującego aromatu, który sprawia, że mamy ochotę zanurzyć się w nim od stóp do głów.

I jest to możliwe :) W naszym sklepie online oraz stacjonarnie kupisz peeling, szampon, olejek, serum na końcówki włosów i mydła o pięknym zapachu eukaliptusa z przyjemnie kwaskową nutą cytrynową. To idealna opcja na urlop, ale również każdy letni dzień, w którym ciepło wpada do twojego domu. 

W podobnych tonach wybrzmiewa aromat mydła Lawa – to kostka z oczyszczającym pyłem wulkanicznym, tworzona metodą rzemieślniczą. Łączy w sobie akordy eukaliptusa, trawy cytrynowej i głębokiego, drzewnego cedru. Pomoże na przetłuszczoną skórę, nadmiar sebum i wszelkie zanieczyszczenia, które zbierają się na naszym ciele podczas letnich wypraw i wycieczek.

Polecane

Zobacz także

Jak pomóc włosom w regeneracji po słońcu?

Jak pomóc włosom w regeneracji po słońcu?

Co to jest hydrolat?

Co to jest hydrolat?

Pielęgnacja skóry latem z 4 Szpakami

Pielęgnacja skóry latem z 4 Szpakami