Powrót do wpisów

Podrażnienia po goleniu przyczyny oraz jak im zapobiegać?

Podrażnienia skóry po goleniu to zagadnienie, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli nie będziesz stosować się do podstawowych zasad właściwego golenia, w tym przygotowania skóry przed zabiegiem oraz odpowiedniej pielęgnacji po jego wykonaniu mogą wystąpić u ciebie krostki i zaczerwienienia.

GOLENIE TWARZY – JAK ZROBIĆ TO DOBRZE?

Bez względu na to, jakiego narzędzia używasz do golenia, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach bezpiecznego (i skutecznego) golenia, które są szczególnie ważne dla wrażliwej skóry:

  • przygotuj odpowiednio skórę - umyj dokładnie ciepłą wodą, aby usunąć zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków pozostałe na owłosieniu;
  • zmiękcz zarost np. w trakcie kąpieli lub pod prysznicem albo przykładając do twarzy ciepły, wilgotny (i oczywiście czysty) ręcznik - włosy będą bardziej miękkie dzięki temu zabiegowi;
  • użyj kosmetyków do golenia - dobrym wyborem są specjalne pianki do golenia lub Superkostka, która po namydleniu wytwarza gęstą, kremową pianę;
  • używaj ostrą i koniecznie czystą golarkę lub maszynkę! Ważne jest dbanie o jej czystość, aby zapobiec pojawieniu się wyprysków, skaleczeń, podrażnień czy nawet stanów zapalnych (maszynkę lub golarkę najlepiej trzymać w suchym miejscu i regularnie wymieniać ostrze, by sprawnie ścinały włosy, a nie je szarpały;
  • naciągnij odpowiednio skórę - należy ją dokładnie napiąć, trzymając z góry, i golić zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a nie pod włos;
  • zaraz po goleniu możesz zastosować wodę po goleniu, która działa antybakteryjne i dezynfekująco. Kolejnym krokiem jest stosowanie kremu, który nie tylko łagodzi lecz także zapewnia jej nawilżenie oraz odżywienie. My polecamy uniwersalny Superkrem, który dzięki olejowi ze słodkich migdałów złagodzi podrażnienie a masło shea odżywi i zregeneruje skórę;
  • voilà, twoja skóra na twarzy powinna być gładka a ryzyko wystąpienia podrażnień znacznie mniejsze.

Superkostka myjąca - do ciała, twarzy i włosów

 

JAK UNIKNĄĆ PODRAŻNIEŃ PO GOLENIU MIEJSC INTYMNYCH, NÓG I PACH?

Przygotowanie do depilacji tych obszarów ciała jest kluczowe, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia czerwonych krostek, podrażnień, zaczerwienienia, pieczenia, swędzenia, a nawet stanów zapalnych. Najważniejsze zasady, o których warto pamiętać, to:

  • dzień przed goleniem nóg wykonaj peeling, aby złuszczyć martwy naskórek i zapobiec wrastaniu włosków (tu polecają się nasze peelingi cukrowe oraz peeling solny) lub użyj naszej peelingującej rękawicy do masażu;
  • nie przeprowadzaj golenia na suchej skórze, użyj kremu do golenia;
  • systematycznie nawilżaj skórę;
  • dbaj o właściwy stan narzędzi do golenia.

Jeśli używasz jednorazowej maszynki do golenia to pamiętaj, że nie powinno się używać ich więcej niż raz (jest to szczególnie ważne przy goleniu miejsc intymnych, które są delikatniejsze niż np. nogi). Używanie maszynki, która na co dzień znajduje się w wilgotnym środowisku i na której gromadzi się wiele bakterii, może prowadzić do bakteryjnego zapalenia okołomieszkowego.

Przed rozpoczęciem depilacji warto zadbać o odpowiednie zmiękczenie zarówno skóry, jak i włosów, aby uniknąć krostek po goleniu. Możesz zdecydować się na ciepły prysznic lub kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Do kąpieli warto dodać kilka kropli nawilżającego olejku. Używaj odpowiednich kosmetyków do golenia, ponieważ są one kluczowe w pielęgnacji skóry oraz pomagają zminimalizować ryzyko podrażnień. Stosując ostrą maszynkę, wykonuj delikatne ruchy i w kierunku wzrostu włosów. Dbając o wierzchnią warstwę skóry, pilnuj, by ostrze maszynki nie naciskało na nią zbyt mocno.

Po depilacji pach unikaj stosowania dezodorantów zawierających alkohol – pozwoli to na zachowanie nawilżenia skóry zaraz po zabiegu, zminimalizuje podrażnienia oraz ryzyko wystąpienia intensywnego pieczenia. Przy usuwaniu włosków z okolic intymnych zachowuj szczególną ostrożność i nigdy nie wykonuj tego na sucho. Nie przeprowadzaj tej czynności codziennie, ponieważ golenie na podrażnionej skórze utrudnia jej naturalną regenerację, zwłaszcza w delikatnych obszarach bikini. Aby wspomóc procesy naprawcze naskórka i złagodzić podrażnienia, najlepiej jest golić się wieczorem. Dzięki temu świeżo wydepilowana skóra nie będzie narażona na obcisłe ubrania ani dopasowaną bieliznę, wystarczy założyć luźną koszulę nocną i pozwolić skórze odpocząć, rano potraktować ją balsamem do ciała i możesz cieszyć się gładką skórą.

CO NA PODRAŻNIENIA PO GOLENIU?

W przypadku wystąpienia podrażnień lub zaczerwienienia po goleniu, pomimo podjęcia działań zapobiegawczych, należy jak najszybciej skupić się na ich złagodzeniu. Tu idealnie sprawdza się kremy, które w swoim składzie mają takie składniki łagodzące podrażnienia takie jak:

  • aloes;
  • nierafinowane masło shea;
  • alantoninę;
  • kwas hialuronowy;
  • D - pantenol;
  • witamina E;
  • olej ze słodkich migdałów.

I tu przychodzi Superkrem - nasz superbohater, który może pochwalić się występowaniem w składzie m.in. oleju ze słodkich migdałów, D-pantenolu i witaminy E. Każdy z tych preparatów zawiera korzystne składniki, które szybko przynoszą ulgę i koją podrażnioną skórę a podrażniona po goleniu skóra będzie ci za to dziękować. 


Superkrem - odżywczy krem uniwersalny

PO JAKIM CZASIE ZNIKAJĄ PODRAŻNIENIA PO GOLENIU?

Podrażnienia i zaczerwienienia po goleniu zazwyczaj znikają po około 2-3 dnach. W niektórych przypadkach może to potrwać nawet do tygodnia. Czas gojenia zależy od tego jak wrażliwa jest twoja skóra, jakiego sprzętu użyliście oraz czy stosujecie poprawną technikę golenia (opisane wyżej). Jeśli już podrażnienia po goleniu cię sprzedam ci kilka trików jak je szybciej pożegnać.

Po pierwsze odstaw perfumy. Stosowanie ich na podrażnioną skórę jest jak dolewanie oliwy do ognia.

Po drugie nawilżenie jest kluczem - używaj łagodnych kremów, które pomogą skórze się zregenerować. Tu idealnie sprawdzi się Superkrem - Babka Lancetowata, która została przebadana pod okiem specjalisty dermatologa na skórze wrażliwej (dodatkowo wiemy, że jest bezpieczny w pielęgnacji już od 1. dnia życia także twoja pociecha również na tym skorzysta).

Po trzecie możesz spróbować użyć zimnego kompresu zaraz po goleniu - zmniejszy opuchliznę oraz zamknie pory co wpłynie na szybszy czas regeneracji skóry po goleniu. 

Z odpowiednią pielęgnacją i odrobiną cierpliwości twoja skóra wróci do normy a ty kolejnym razem będziesz wiedzieć co robić aby uniknąć podrażnień!

ŹRÓDŁA:

  1. Martin, V. P. J., Lee, R. S., Moore, A. E., Paterson, S. E., Watkinson, A., & Rawlings, A. V. (2003). Effect of shaving on axillary stratum corneum. International journal of cosmetic science25(4).
  2. Maurer, M., Rietzler, M., Burghardt, R., & Siebenhaar, F. (2016). The male beard hair and facial skin–challenges for shaving. International journal of cosmetic science38, 3-9. 
  3. Turner, G. A., Moore, A. E., Marti, V. P. J., Paterson, S. E., & James, A. G. (2007). Impact of shaving and anti‐perspirant use on the axillary vault. International journal of cosmetic science29(1), 31-38.
  4. Tsai, P. F., Chou, F. P., Yu, T. S., Lee, H. J., & Chiu, C. T. (2021). Depilatory creams increase the number of hair follicles, and dermal fibroblasts expressing interleukin-6, tumor necrosis factor-α, and tumor necrosis factor-β in mouse skin. Korean J. Physiol. Pharmacol25(6), 497-506.               https://synapse.koreamed.org/articles/1147645 
Polecane