Powrót do wpisów

Podrażnienia po goleniu - jak im zapobiegać?

Podrażnienia skóry po goleniu to temat, który dotyczy zarówno pań, jak i panów. Twarz, nogi, pachy, bikini – na każdej z tych partii ciała mogą się pojawić krostki i zaczerwienienia, jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad prawidłowego golenia, w tym przygotowania skóry do tego zabiegu i odpowiedniej pielęgnacji tuż po.

GOLENIE TWARZY – JAK ZROBIĆ TO DOBRZE?

Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystasz przy goleniu, warto mieć na uwadze kilka najważniejszych zasad bezpiecznego golenia (i zarazem efektywnego golenia), które są szczególnie istotne w przypadku skóry wrażliwej. Wielu panów goli się rano, często w pośpiechu i niedoczasie, a szybkość działania jest w tym przypadku wrogiem skóry. Do golenia skórę warto odpowiednio przygotować, zaczynając od jej dokładnego umycia ciepłą wodą z odpowiednim preparatem, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i pozostałości kosmetyków. W kolejnym kroku zarost należy zmiękczyć – najlepiej zrobić to „naturalnie” w trakcie kąpieli lub pod prysznicem albo przykładając do twarzy na kilka minut gorący, wilgotny czysty ręcznik, który nieco rozpulchni pory skóry i sprawi, że włosy będą bardziej miękkie.

Bardzo ważne jest to, żeby nie golić się na sucho, tylko używać kosmetyków do golenia (dobrym wyborem są specjalne pianki lub Superkostka, która po namydleniu wytwarza gęstą, kremową pianę) i dysponować czystą, ostrą maszynką – dbanie o jej higienę jest bardzo ważne, by nie pojawiły się wypryski, skaleczenia, podrażnienia czy stany zapalne. Maszynki nie powinno się przechowywać w wilgotnym miejscu (jak np. na wannie, zlewie czy pod prysznicem), bo pojawi się na niej rdza, a ona sama stanie się siedliskiem bakterii. Maszynkę lub golarkę należy trzymać w suchym miejscu, najlepiej zamkniętą w szufladzie, szafce lub pudełku, dokładnie ją czyścić po każdym użyciu oraz regularnie wymieniać ostrza, by sprawnie ścinały włosy, a nie je szarpały.Superkostka myjąca - do ciała, twarzy i włosów

W trakcie samego procesu golenia kluczowe jest odpowiednie naciągnięcie skóry. Należy ją mocno naprężyć, trzymając od góry, i golić zarost z włosem, nie pod włos. Nie rób tego metodą siłową i nie naciskaj ostrzem maszynki zbyt mocno – to powoduje ścięcie wierzchniej warstwy naskórka, co zmniejsza jego umiejętności ochronne, a podrażniona skóra twarzy to zjawisko przyprawiające o dyskomfort.

JAK UNIKNĄĆ PODRAŻNIEŃ PO GOLENIU MIEJSC INTYMNYCH, NG I PACH?

Do depilacji tych partii ciała można się odpowiednio przygotować i przeprowadzić zabieg tak, by nie pojawiły się czerwone krostki, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie czy nawet stan zapalny. Wśród najważniejszych zasad, o których należy pamiętać, są te: nie golimy skóry na sucho, regularnie nawilżamy skórę i dbamy o dobry stan maszynek.

Maszynek jednorazowych nie powinno się – zgodnie z ich nazwą – używać więcej niż raz. Można się ewentualnie pokusić o skorzystanie z niej (maksymalnie) kilka razy, obserwując, czy ostrza się nie stępiły. Kiedy to zrobią, maszynkę jednorazową należy pożegnać. Mamy świadomość, że jednorazowa maszynka nie jest ekologicznym rozwiązaniem, dlatego może warto wziąć pod uwagę maszynki z wymiennymi ostrzami? Niezależnie od decyzji, po każdym goleniu zadbaj o higienę maszynki – umyj ją w ciepłej wodzie i wysusz, po czym przechowuj w suchym, czystym miejscu. Korzystanie z maszynki, która na co dzień „mieszka” w wilgotnych warunkach i na której jest duża ilość bakterii, może doprowadzić nawet do bakteryjnego zapalenia okołomieszkowego.

Dzień przed goleniem warto wykonać peeling (jest to szczególnie istotne przy goleniu nóg). Kluczowe jest to, że pozwala on pozbyć się martwego naskórka i zapobiega wrastaniu włosków. Przed przystąpieniem do depilacji należy zadbać o zmiękczenie i skóry, i włosków. Możesz wziąć ciepły prysznic lub kąpiel w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Do wanny można dodać kilka kropli nawilżającego olejku. Stosuj odpowiednie kosmetyki do golenia – to ważny element pielęgnacji skóry i sposób na uniknięcie podrażnień. Korzystając z ostrej maszynki, depilację wykonuj delikatnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Dbając o wierzchnią warstwę skóry, pilnuj, by ostrze maszynki nie naciskało na nią zbyt mocno.

Po depilacji pach nie nakładaj na nie dezodorantu na bazie alkoholu – dzięki temu nie wysuszysz skóry tuż po zabiegu, unikniesz podrażnień i zmniejszysz ryzyko tego, że pojawi się silne pieczenie. Bardzo delikatnie usuwaj włoski z okolic intymnych, nigdy nie rób tego na sucho. Nie rób tego codziennie, zabieg golenia przeprowadzony na podrażnionej skórze uniemożliwia naturalną regenerację skóry, tym bardziej, że w partiach bikini jest ona szczególnie wrażliwa. By ułatwić naskórkowi procesy naprawcze i złagodzić podrażnienia, najlepiej jest przeprowadzić golenie wieczorem. Dzięki temu na świeżo wydepilowaną skórę nie trzeba będzie zakładać dopasowanej bielizny i mocno przylegających ubrań, tylko wystarczy wskoczyć w luźny nocny strój i dać skórze odetchnąć.

Pamiętaj również, by nie przeprowadzać depilacji na krótko przed opalaniem, wizytą na solarium, w saunie, na basenie czy przed zabiegiem u kosmetyczki. Każda z tych okoliczności może pogłębić brak równowagi naruszonej skóry i zwiększyć podrażnienia.

CO NA PODRAŻNIENIA PO GOLENIU?

Jeśli mimo działań prewencyjnych pojawią się podrażnienia po goleniu lub zaczerwienienie skóry, należy czym prędzej skupić się na łagodzeniu podrażnień. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie. Ze Szpakowego arsenału ratunkowego polecamy przede wszystkim trzy kosmetyki: nierafinowane masło shea, które ma właściwości przeciwzapalne, ochronne i nawilżające, SuperBlend o właściwościach antybakteryjnych, nawilżających i regeneracyjnych oraz Superkrem, który pielęgnuje skórę, silnie ją odżywia i łagodzi podrażnienia (to zasługa m.in. oleju ze słodkich migdałów, D-pantenolu i witaminy E). Każdy z preparatów zawiera dobroczynne składniki, które szybko przynoszą ukojenie i wspierają podrażnioną skórę. W ramach łagodzenia podrażnień po goleniu możesz się również wesprzeć produktami, które mają w składzie aloes, glicerynę, pantenol, alantoinę, rumianek czy kwas hialuronowy, a do swojego sprawdzonego balsamu lub kremu dodać kilka kropli olejku.


Superkrem - odżywczy krem uniwersalny

PO JAKIM CZASIE ZNIKAJĄ PODRAŻNIENIA PO GOLENIU?

Najczęściej po jednej lub dwóch dobach. Bardziej problematyczna jest sytuacja, kiedy podrażnienia po goleniu będą na tyle intensywne, że przerodzą się w stan zapalny lub wykwity ropne. Wtedy może być potrzebne silniejsze wsparcie kosmetyczne lub apteczne, a może nawet konsultacja z dermatologiem. Jeśli zauważysz, że podrażnienie utrzymuje się zbyt długo i nie znika mimo stosowania produktów łagodzących, nie zwlekaj, tylko profesjonalnie zadbaj o skórę. Choć jeśli będziesz przestrzegać paru kluczowych zasad przy goleniu (i pamiętać o peelingu dzień przed goleniem), a po zabiegu wesprzesz skórę w procesie regeneracji, temat podrażnień po goleniu nie powinien Cię w ogóle dotyczyć, a jeśli już, to w stopniu minimalnym i na chwilę.  

Polecane