Powrót do wpisów

Masło shea pod oczy

Masło shea to kosmetyczna Alfa i Omega. Kosmetyk niesamowicie odżywczy, a przy tym uniwersalny jak żaden inny. Stanowi świetną bazę do produktów pielęgnacyjnych o bardziej złożonym składzie, jednak równie dobrze radzi sobie solo. Masło shea można stosować jako balsam do ciała, olej na włosy, masło do ust, odżywczy krem do twarzy, a także pod oczy. Dziś przyjrzymy się, jak sprawdza się zwłaszcza w tej ostatniej roli.

Masło shea - pochodzenie i właściwości

Masło shea, nazywane również masłem karité lub galam pozyskuje się z nasion z owoców drzewa masłowego, czyli Masłosza Parka. Występuje ono w zachodniej i środkowej Afryce. Średnio osiąga wysokość kilkunastu metrów, żyje nawet 300 lat, a pierwsze owoce wydaje po 15-30 latach. Owoce masłosza mają żółtozielony kolor i przypominają sporej wielkości jagody. W ich wnętrzu kryją się czerwonobrązowe nasiona. To właśnie z nich – po rozgnieceniu i wygotowaniu – otrzymuje się cenne masło. Najbardziej bogata w dobroczynne właściwości będzie nierafinowana wersja masła i to tej najlepiej używać.

masło shea nierafinowane

Masło shea jest, jak już wspomnieliśmy, produktem niezwykle wszechstronnym. Zawiera  kwasy oleinowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy, alantoinę, a także witaminy A i E, które przeciwdziałają postępowaniu procesu starzenia skóry, a także wspierają regenerację naturalnego płaszcza lipidowego. Z kolei witamina F działa przeciwzapalnie, radzi sobie z problemami trądzikowymi i reguluje pracę gruczołów łojowych. Masło to jest także naturalnym antyoksydantem i może stanowić coś w rodzaju naturalnego filtra UV i barierę przed słońcem.

Działa ochronnie, natłuszczająco i odżywczo, a stosowane regularnie pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia i jędrności skóry. Dodatkowo, przyspiesza gojenie się ran i koi podrażniony naskórek. Dzięki temu, że jest naturalne i hipoalergiczne, sprawdza się doskonale w pielęgnacji różnych typów cery i stanowi skuteczną odpowiedź na różne problemy skórne. Będzie ono bardzo pomocne w przypadku łagodzenia objawów wysypki, świądu, czy pieczenia. Kosmetyk działa łagodząco na opryszczkę i różnego typu dermatozy. Masło można stosować także na blizny, ponieważ pomaga ono wyrównać koloryt skóry i zmniejsza widoczność niedoskonałości. Masło shea warto mieć pod ręką także na różnego rodzaju wyjazdach - może być bowiem stosowane w charakterze łagodzącej maści, która świetnie sprawdzi się w przypadku łagodzenia ukąszeń owadów, odmrożeń, drobnych skaleczeń, otarć i ranek – jego właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że tego typu zmiany skórne szybciej się goją, a ryzyko infekcji jest mniejsze.

Masło shea na twarz i pod oczy

Dobroczynne właściwości masła shea można z powodzeniem wykorzystać w pielęgnacji delikatnej skóry twarzy. To dlatego, że oprócz działania regeneracyjnego i odżywczego. wykazuje stosunkowo niskie właściwości komedogenne - co oznacza, że nie powinno powodować tzw. „zapychania porów”, prowadzącego w konsekwencji do wystąpienia wyprysków i zaskórników. Masło karite gwarantuje odpowiednie odżywienie cerze suchej i normalnej, a tłustą, mieszaną i trądzikową wspiera w leczeniu podrażnień i zmian skórnych, jako że działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Odpowiednio odżywiona skóra tłusta może odwdzięczyć się zmniejszeniem ilości wydzielanego sebum, dzięki czemu dłużej pozostanie (zamierzenie) matowa - nie będzie się błyszczeć i świecić. Dzięki swemu bogatemu wnętrzu kosmetyk stymuluje produkcję kolagenu, spowalnia proces starzenia się skóry, wspomaga wygładzanie zmarszczek i nadaje twarzy świeży koloryt oraz zdrowy wygląd.

Powyższe właściwości przeciwstarzeniowe i odżywcze sprawdzą się także w pielęgnacji wrażliwej i cieńszej skóry pod oczami, która wymaga specjalnego traktowania. Witamina E i A oraz katechiny i kwasy tłuszczowe zmniejszają zmarszczki mimiczne, rozjaśniają cienie, zmniejszają obrzęki i stymulują krążenie, poprawiając elastyczność skóry. Jak aplikować masło shea pod oczy? Najlepiej rozgrzać w dłoniach niewielką ilość masła, a następnie rozprowadzić je delikatnie palcami na dolnej powiece i delikatnie wklepać, pamiętając o tym, aby nie naciągać wrażliwej skóry. Masło można również nakładać na górne powieki - wówczas zadziała odżywczo nie tylko na skórę, ale także na rzęsy.

Jak widać, masło shea nie ma sobie równych, jeśli chodzi o mnogość możliwości jego stosowania. To idealny produkt dla tych, którzy cenią sobie kosmetyczny minimalizm i lubią mieć kilka produktów w jednym. Świetnie sprawdzi się też w roli kosmetyku na podróż - nie zajmuje wiele miejsca i jest multifunkcyjny, więc dzięki niemu można oszczędzić sporo czasu w ramach wieczornej pielęgnacji.

Autorka artykułu:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki 

Polecane

Zobacz także

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Masło shea na twarz i ciało – dużo dobra!

Zalety stosowania masła shea

Zalety stosowania masła shea

Masło shea w ciąży. Czy można go używać?

Masło shea w ciąży. Czy można go używać?