Powrót do wpisów

Plan pielęgnacyjny twarzy – skuteczne kroki dla zdrowej i promiennej skóry

Każdy chce mieć piękną twarz i nieskazitelną cerę, po której nie będzie widać upływu lat. Jak to zrobić? Podstawą jest kompleksowa pielęgnacja twarzy rano i wieczorem. Sprawdź jak powinna wyglądać świadoma pielęgnacja twarzy oraz jakie etapy powinna zawierać. Opisujemy prawidłową pielęgnację krok po kroku. 

Plan pielęgnacji twarzy

Przedstawiamy w kilku prostych krokach jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy. Plan pielęgnacji powinien być dostosowany do rodzaju naszej cery czy problemów skórnych. Dla większości osób sprawdzi się jednak następujący schemat pielęgnacji twarzy krok po kroku:

  1. oczyszczanie (wieczorem także demakijaż)
  2. tonizowanie
  3. odżywienie
  4. nawilżanie.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy: oczyszczanie

Oczyszczanie skóry twarzy jest kluczowym elementem pielęgnacji. Robimy to nie tylko po to, aby usunąć resztki stosowanych wcześniej kosmetyków, w szczególności kosmetyków kolorowych w makijażu. Oczyszczamy skórę z kurzu, zanieczyszczeń oraz bakterii, które gromadzą się na twarzy przez cały dzień czy noc. Dzięki temu nasza skóra będzie dobrze przygotowana do dalszej pielęgnacji, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach, które zastosujemy będą miały szansę się wchłonąć. Skórę możemy oczyścić używając mydła, olejku albo żelu do mycia twarzy. My stawiamy oczywiście na kosmetyki w kostkach. Dogłębne oczyszczenie zapewni Mydło Węgiel oraz Mydło Dziegieć (oba produkty polecane są również osobom z problemami skórnymi). Wolisz inne konsystencje? Polecamy żel myjący Lipa i Mydlnica oraz olejek hydrofilowy Marchew i Pomarańcza.

Raz na jakiś czas, jednak nie częściej niż 3 razy w tygodniu, warto wykonać peeling skóry twarzy albo użyć mydła peelingującego. Takie zabiegi usuną resztki martwego naskórka, wygładzą skórę, wyrównają jej koloryt i zmniejszą ryzyka zatkania porów. W oczyszczaniu cery pomóc mogą także maseczki oczyszczające. 

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy tonizacja

Warto, aby oczyszczona skóra odzyskała swoje naturalne pH, dlatego tak ważna jest tonizacja. Można mylnie założyć, że do tego celu można używać jedynie toników – świetnym rozwiązaniem będą także hydrolaty. Toniki i hydrolaty dodatkowo oczyszczają, wyrównują pH skóry oraz nawilżają, regenerują i nawadniają. Tonizowanie skóry przynosi także ukojenie i odświeżenie. Ten ważny krok pozwala także przygotować skórę do dalszej pielęgnacji i kontaktu z innymi kosmetykami, zwiększa wchłanialność zawartych w kosmetykach składników aktywnych. Więcej o hydrolatach przeczytacie w naszym wpisie Co to jest hydrolat?

  1. Promocja
    Zestaw Ładny
    229,00 PLN 266,00 PLN

Serum i inne kosmetyki o odżywczym działaniu

W zależności od typu cery czy problemów skórnych, z jakimi się borykamy, warto sięgnąć po kosmetyki o odżywczym działaniu. Świetnym wyborem będzie jedno z naszych czterech serum: kwasowe Szarotka Alpejska, olejowe Kwiat Koniczyny, witaminowe Mniszek Lekarski lub normalizujące Mech i Algi.

Serum kwasowe powstało na bazie hydrolatu różanego połączonego z kwasami migdałowym (AHA 15%) i laktobionowym (PHA 5%), które odpowiadają za łagodne złuszczanie, ujednolicenie kolorytu skóry i zmniejszenie widoczności przebarwień oraz drobnych blizn. Dodatkowo ekstrakt z szarotki alpejskiej i kwas hialuronowy zapewniają działanie regenerujące, napinające i przeciwstarzeniowe.

Serum olejowe Kwiat Koniczyny łączy natomiast dobroczynne oleje, takie jak awokado, jojoba, arganowy, z pestek winogron i migdałów, aby zapewnić skórze maksymalne odżywienie, nawilżenie i działanie antyoksydacyjne. Wzbogacone maceratem z koniczyny i płatków róży, pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, a także poprawić jędrność i elastyczność.

Serum normalizujące doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry skłonnej do niedoskonałości, podczas gdy serum witaminowe rozjaśnia i ujędrnia cerę dzięki wysokiemu stężeniu witaminy C. Jak serum wpływa na kondycję skóry? W zależności od formuły może ujędrniać, wygładzać, niwelować przebarwienia, zmniejszać widoczność zmarszczek, wyrównywać koloryt, a także działać kojąco, regenerująco i przeciwstarzeniowo. Uzupełnieniem pielęgnacji twarzy są również różnorodne maseczki dostosowane do potrzeb skóry, np. maseczka wygładzająca.

Przy tym kroku warto wspomnieć także o kosmetykach pod oczy. Skóra pod oczami jest szczególnie cienka i wrażliwa, a jednocześnie narażona na urazy oraz wpływ promieniowania UV. To także jedne z pierwszych obszarów, gdzie widoczne są oznaki starzenia – zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności. Dlatego nie można zapominać o jej regularnej i odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Typ cery a nawilżenie

Do utraty wody dochodzi przy każdym rodzaju skóry, jednak to cera sucha jest najbardziej narażona na spowodowane tym przesuszenia czy zaczerwienienia. Stosowanie nawilżających, ale i odżywczych kremów jest więc niezbędne. Osoby z cerą tłustą powinny z kolei postawić na lekkie formuły, które nie zaburzą ilości wydzielanego sebum. Rano warto wybrać krem z filtrem, wieczorem krem nawilżający lub odżywiający. Pamiętajcie, że nałożenie kremu z filtrem powinno być elementem codziennej pielęgnacji skóry twarzy niezależnie od pory roku. Zimą także są promienie słoneczne, a promieniowanie UV nie znika – skórę twarzy należy chronić przez cały rok. Jeśli zastanawiasz się jaki krem wybrać zerknij do naszego wpisu Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?

 

Polecane