
Pielęgnacja dłoni w 5 krokach
Piękne dłonie będące naszą wizytówką nieustannie są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych: częste mycie, różnego rodzaju detergenty używane do sprzątania i zmywania naczyń, kurz, brud, wiatr, mróz, słońce, czyli promieniowanie UV przyspieszające proces starzenia. O tym, by o nie zadbać, przypominamy sobie, gdy na skórze pojawiają się przebarwienia, jest przesuszona lub popękana. Co należy zrobić, aby nasze dłonie były piękne i zadbane każdego dnia?
Skóra dłoni jest cienka i wrażliwa, pozbawiona ochronnej warstwy hydrolipidowej, ponieważ praktycznie nie posiada gruczołów łojowych. Ze względu na to systematyczna pielęgnacja pozwalająca zregenerować zniszczone dłonie jest niezwykle ważna. Oto kilka wskazówek, jak o nie zadbać podczas codziennej pielęgnacji.
Czym myć ręce?
Jeśli chcemy mieć zadbane dłonie nie możemy ich myć ani w zimnej, ani w gorącej wodzie. Myciu rąk powinien towarzyszyć letni strumień wody. Częste mycie dłoni powinno się odbywać w towarzystwie bezzapachowego, delikatnego mydła w płynie lub w kostce. Polecane są kosmetyki zawierające glicerynę. W idealnym scenariuszu, po każdym myciu rąk, w osuszone dłonie wcieramy krem do rąk, aby uniknąć przesuszenia skóry.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni?
Dobry krem nawilżający – najlepszy przyjaciel Twoich dłoni. W pielęgnacji rąk przede wszystkim należy zadbać o ich codzienne nawilżanie i ochronę przed podrażnieniami. Można to zrobić, nanosząc na skórę kilka razy dziennie dobry krem o działaniu nawilżająco-ochronnym. Pielęgnacja dłoni a składniki kremów, czyli jakie elementy powinny składać się idealny krem do rąk? W jego bazę powinny wchodzić dobroczynne naturalne oleje i masła o działaniu kojąco - regeneracyjnym; witaminy A, C i E, które spowalniają procesy starzenia i działają rozjaśniająco. Jednocześnie krem musi wchłaniać się błyskawicznie, nie pozostawiając na dłoniach nic, poza apetycznym zapachem. Natomiast krem do rąk zawierający parabeny, silikony, sztuczne barwniki i substancje zapachowe powinien zostać poza polem naszego zainteresowania.
Skóra twoich dłoni podobnie jak inne części ciała będzie Ci wdzięczna za masaż. Taki zabieg świetnie pobudza krążenie krwi, działa ujędrniająco i wspomaga wchłanianie składników aktywnych zawartych w kremach do rąk. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele olejków i balsamów dedykowanych tej czynności. W naszej mydlarni mamy do dyspozycji serię produktów do masażu o nazwie Miłość, ponieważ pielęgnując zniszczoną skórę dłoni (i całego ciała), jednocześnie rozpieszczają i pobudzają zmysły. Nasz olejek, świeca i balsam są naładowane naturalnymi afrodyzjakami, które w kontakcie z ciepłem skóry przeistaczają się w aksamitny olejek, pachnący owocami i orientem. Masaż z ich użyciem pomaga się odprężyć, zrelaksować, rozluźnić napięcie i pozwala na wykonanie rytuału szczególnej troski względem własnego ciała.
Domowa pielęgnacja dłoni – jak dbać o dłonie?
Pielęgnacja dłoni w warunkach domowych umożliwia stworzenie wielu pielęgnacyjnych mieszanek bazujących na kuchennych składnikach. Można wykonać proste kąpiele jednoskładnikowe; ziołową (np. napar z nagietka) lub lnianą.
Lniana kąpiel dłoni – jak ją zrobić? Siemię lniane jest cennym źródłem kwasów Omega i witaminy E. Stosowane do pielęgnacji skóry przyspiesza gojenie się niewielkich ranek, zmiękcza, nawilża i otacza skórę ochronnym filmem, ułatwiającym zatrzymanie wilgoci w głębi skóry. Przygotowujemy ją, zalewając wodą 2 łyżki siemienia lnianego. Składniki gotujemy przez 5 minut. Kiedy wywar przestygnie do odpowiedniej temperatury, zanurzamy dłonie na 15-20 minut.
Samodzielne przygotowanie peelingu, np. z cukru, startych migdałów, soku z cytryny i oliwy z oliwek, czy maseczki regenerującej z żółtka jajka i oliwy, również nie jest skomplikowane. Przepis na domowy peeling wygładzający: Łyżkę oleju (kokosowy albo oliwa z oliwek) wymieszaj z łyżką cukru i dodaj do tego kilka kropli soku z cytryny. Cytryna może zaostrzyć stan podrażnionych dłoni, więc jeśli występuje on u Ciebie, możesz spokojnie pominąć ten składnik. Peeling można wzbogacić o zmielone migdały albo płatki owsiane.
Nawilżająca kąpiel w oliwie z oliwek jest jednym z bardziej znanych sposobów pielęgnacji skóry dłoni w domowym zaciszu. Oliwa z oliwek jest ważnym dla skóry źródłem kwasów tłuszczowych i witaminy E. Zmiękcza, odżywia, nawilża i wygładza skórę. Pomaga złagodzić jej podrażnienia. Przyspiesza regenerację spękanego i łuszczącego się naskórka. Kąpiel oliwną można robić 2 razy w tygodniu, sauté lub z dodatkami, m.in. z miodem, cytryną i olejkiem rycynowym. Podstawową kąpiel dłoni w oliwie z oliwek przygotujesz bardzo szybko. Podgrzewamy oliwę w garnku (2 szklanki oliwy z oliwek), ciepły olej przelewamy do miseczki. Zanurz dłonie i delikatnie wcieraj olej w skórę, jednocześnie wykonując masaż.
Pielęgnacja dłoni: peeling do dłoni
Bardzo dobrze do pielęgnacji dłoni sprawdza się peeling drobnoziarnisty, na bazie cukru. Peeling cukrowy wspiera złuszczanie martwego naskórka i zmiękcza skórę między kciukiem a palcem wskazującym, która bywa sucha i zabarwiona na biało, pozostawiając skórę dłoni idealnie odżywioną i nawilżoną. Po wykonaniu peelingu należy pamiętać o nałożeniu kremu do rąk bądź maski, którą można stosować 2-3 razy w tygodniu. W tej roli świetnie sprawdzi się masło shea działające ochronnie i regenerująco oraz sprawi, że skóra rąk stanie się miękka i doskonale wygładzona lub nasz superblend. Tą czynność najlepiej wykonać wieczorem, przed snem dodatkowo wzmacniając efekty nakładając bawełniane rękawiczki (nie utrudniają skórze oddychania). Skóra dłoni na 100% będzie nam za to wdzięczna.
Jedz pięknie – zdrowa dieta pomoże Ci dbać o piękne dłonie i paznokcie
Jednym z domowych sposobów na pielęgnację “od wewnątrz” jest regularne picie naparu z pokrzywy, która działa pozytywnie na włosy i paznokcie dzięki wysokiej zawartości witamin B1, C, E i K, a także fosforu, manganu, krzemu czy wapnia. Te składniki są niezwykle potrzebne, aby cały organizm funkcjonował dobrze.
Tak samo niezwykle ważne jest przestrzeganie zdrowej, zbilansowanej diety. Na kondycję dłoni i paznokci negatywnie wpływają restrykcyjne diety odchudzające, w których brakuje witamin i mikroelementów. Super istotne jest też wewnętrzne nawilżanie organizmu. Codziennie należy pamiętać o regularnym piciu wody – od 1,5 do 2 litrów. Najlepsze naturalne kosmetyki ani zabiegi w gabinecie kosmetycznym nie przyniosą spodziewanego efektu bez odpowiedniej dbałości o nasz organizm od środka.