Powrót do wpisów

Olejowanie włosów na noc – zrób to sama!

Olejowanie włosów jest metodą znaną od stuleci. Kobiety Orientu stosują ją od wieków, by skutecznie chronić swoje kosmyki przed mocnym działaniem intensywnego słońca i wysoką temperaturą. Sposób ten nie dość, że przetrwał do dziś, to jeszcze cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet na całym świecie. Wariantów olejowania włosów jest kilka (a wykazując się dużą skrupulatnością w szczegółowym liczeniu – nawet kilkanaście), dziś przyjrzymy się opcji nocnej. 

Do olejów przekonuje się coraz więcej osób, a sama metoda staje się jedną z najchętniej wybieranych w pielęgnacji włosów. W wielu przypadkach wypiera odżywki, maski, a nawet profesjonalne zabiegi u fryzjera. Skąd ten fenomen? Na czym polega jej siła i moc?

Szał na olejowanie

Regularne stosowanie olejów zapewnia włosom zdrowie, fantastyczną kondycję i piękny wygląd. Tego rodzaju naturalne preparaty stanowią dla naszej czupryny bombę witaminową – mnogość substancji odżywczych wnika w cebulki i we włosy, nawilżając je, odżywiając i wzmacniając. Jeśli kosmetyk zostanie odpowiednio dobrany, a sama czynność będzie wykonywana starannie i systematycznie, zmniejszy się liczba gubionych włosów, końcówki zostaną powstrzymane przed rozdwajaniem, a podrażnienia skóry głowy – zniwelowane lub nawet wyeliminowane. Kosmyki będą mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Ta metoda pomaga również ograniczyć wydzielanie sebum, ułatwia zwalczenie łupieżu i wspomaga porost włosów. Pozwala przywrócić im blask, zregenerować je i wzmocnić. Należy sięgnąć, rzecz jasna, po naturalny, nierafinowany olej roślinny, w składzie którego nie znajdziesz sztucznych barwników, aromatów i substancji ropopochodnych. 

Metody olejowania 

Sposobów na zastosowanie tej techniki jest kilka, jeśli nie kilkanaście. Jeśli masz taką możliwość, czas i zapał – wypróbuj każdą z nich i zdecyduj, która najbardziej służy Twoim włosom, a dla Ciebie jest najmniej kłopotliwa i sprawia Ci przyjemność. Oto najbardziej popularne techniki:

  • Olejowanie na sucho – temu sposobowi przyjrzymy się bardziej szczegółowo w kolejnym akapicie.
  • Olejowanie na mokro – olej należy nałożyć na zwilżone wodą włosy i rozprowadzić go dokładnie na poszczególnych pasmach. Po 30-60 minutach zmywamy go szamponem i nakładamy odżywkę.
  • Olejowanie na mokro w misce (sposób na tzw. „rosołek”) – polega na zanurzeniu włosów w ciepłej wodzie z olejem i trzymaniu ich w niej ok. 2-3 minuty. Po tym czasie należy odcisnąć nadmiar wody, na głowę założyć foliowy czepek i dodatkowo owinąć go ręcznikiem. Po 25-30 minutach zdejmujemy go w włosów, a olej pozostawiamy na nich na kolejne 2 godziny (choć nie trzeba, można go spłukać od razu), po czym dokładnie myjemy włosy szamponem.
  • Olejowanie serum do włosów – olej wymieszaj z wodą (lub hydrolatem) i odżywką (lub maseczką) w proporcjach 1:1:1. Taki preparat przelej do buteleczki z atomizerem i spryskaj nim suche włosy. Po godzinie umyj je łagodnym szamponem.    
  • Olejowanie mgiełką – na wilgotne włosy (omijając okolice skóry głowy) rozpyl olejek zmieszany z wodą bądź naparem ziołowym (w proporcjach 2,5-5 ml na 250 ml). To bardzo delikatna forma zabiegu, która jest idealnym dopełnieniem głębokiego olejowania. W tym wariancie kosmyki są równomiernie spryskane mieszanką, a samo jej aplikowanie jest łatwe i wygodne.
  • Olejowanie na odżywkę – tu wariantów jest kilka: na suche lub mokre włosy nakładamy olej, a na niego odżywkę (wybierz kosmetyk naturalny, bez silikonów); najpierw nakładamy na włosy odżywkę lub balsam, a dopiero na ten kosmetyk aplikujemy olej; mieszamy kilka kropli oleju z odżywką i całość nakładamy na włosy. Kosmetyki należy trzymać na włosach ok. 20-30 minut (najlepiej owinąć kosmyki ręcznikiem lub foliowym czepkiem), po czym dokładnie spłukać. 

Serum do włosów, trzy buteleczki.

Olejowanie włosów na sucho

Aplikowanie oleju na suche włosy jest jedną z najprostszych technik olejowania i często to właśnie od niej rozpoczyna się przygodę z całą metodą. Nie wymaga ona szczególnej wprawy, umiejętności czy czasu. Wyraźnie widać, gdzie olej został już nałożony, więc istnieje mniejsze ryzyko, że naniesiesz go za mało lub zbyt dużo. 

Olej należy zaaplikować na nieumyte włosy, które są względnie czyste i w miarę świeże. Oznacza to, że nie nakładamy go na kosmyki obciążone produktami do stylizacji (pianką, żelem, lakierem itp.) ani na włosy, które nie były myte od 2-3 dni. Najlepiej umyć je dzień wcześniej i nie używać żadnych środków utrwalających fryzurę. 

Olejowanie włosów na noc krok po kroku

Nakładając olej na noc, wybierz taki, który będzie miał neutralny, subtelny zapach. Jego aromat będzie Ci towarzyszył do rana, nie powinien Ci przeszkadzać ani utrudniać zasypiania. Do olejku do włosów możesz dodać kilka kropli lawendowego olejku eterycznego, który Cię dodatkowo zrelaksuje i umili zdrowy sen. Zanim dany olejek zaaplikujesz na noc, sprawdź, czy nie podrażnia skóry głowy i zastosuj go na dzień na skalp i włosy.

Sam proces olejowania na noc przeprowadź tak:

  1. delikatnie rozczesz włosy (nie dotyczy włosów kręconych)
  2. zagłębienie dłoni wylej olejek (1-2 łyżki) i rozetrzyj go rękach
  3. dokładnie rozprowadź olej na włosach na długości od ucha aż po końcówki, jeśli chcesz – możesz go nanieść również na skórę głowy
  4. przeczesz kosmyki grzebieniem, żeby równomiernie rozprowadzić kosmetyk na włosach (ten krok również nie dotyczy posiadaczek loków)
  5. jeśli masz dłuższe włosy, spleć je w luźny warkocz lub zepnij w kok
  6. spanie w czepku, chustce lub ręczniku na głowie może być niewygodne i powodować dyskomfort; jeśli tak jest – rozłóż na poduszce gruby ręcznik lub dodatkową poszewkę, by uchronić ją przed zabrudzeniem, i śpij dobrze
  7. rano starannie zmyj olej dobrej jakości szamponem, jeśli jest taka potrzeba – zrób to dwukrotnie, a później nałóż odżywkę 

Zbyt częste powtarzanie zabiegu może nadmiernie przeciążać włosy, dlatego wykonuj go 1-2 razy w tygodniu. Najbardziej imponujące efekty będzie widać w przypadku włosów bardzo suchych i zniszczonych. To jedna z tych metod, które zapewniają najsilniejsze działanie regenerujące.  

Złote zasady olejowania włosów

Jeśli chcesz cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z olejowania włosów, pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad:

  • wykonuj czynność systematycznie i z odpowiednią częstotliwością
  • dobierz olej, który będzie odpowiedni do Twojego rodzaju włosów – to bardzo istotna kwestia, która w znacznym stopniu determinuje pozytywne rezultaty zabiegu; wybierając preparat, uwzględnij porowatość włosów i ich ogólną kondycję
  • aplikuj optymalną ilość oleju – nie powinno być go za dużo, ponieważ może zbytnio przetłuszczać włosy, zbyt mało również nie, bo nie będzie miał szansy zadziałać i nie zauważysz efektów
  • wybierz najlepszą dla siebie metodę olejowania i trzymaj kosmetyk na włosach zgodnie z zalecanym czasem
  • dokładnie i skutecznie zmywaj olej z włosów i skóry głowy – przy tej okazji warto regularnie wykonywać peeling skóry
  • kompleksowo pielęgnuj włosy – z uwzględnieniem właściwej diety, poprawnego mycia i czesania oraz zabiegów tylko naturalnymi kosmetykami 

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej z korzenia łopianu na włosy: jakie ma właściwości?

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?

Olej do włosów rozjaśnianych: który sprawdzi się najlepiej?

Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy