Powrót do wpisów

Olej z czarnuszki - właściwości. Jak stosować go na włosy i twarz

Olej z czarnuszki właściwości ma wiele i znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Wykorzystuje się go m. in. do olejowania włosów i pielęgnacji cery. Co sprawia, że kobiety (i nie tylko) sięgają po niego tak chętnie?

OLEJ Z CZARNUSZKI

Nigella sativa, czyli czarnuszka siewna to niewielka roślina, kwitnąca w Azji Południowo-Zachodniej, na Bliskim Wschodzie, a także w Europie Południowej. Czarnuszka wyrasta na piękne niebieskie kwiaty, jednak to z jej czarnych nasion pozyskiwany jest olej, wytwarzany przez człowieka już od ponad 2000 lat. Kwasy tłuszczowe, które zawiera w sobie olejek z czarnuszki to jeden z wielu powodów dlaczego tak chętnie korzystamy z jego dobrodziejstw. Badania naukowe potwierdziły, że olej z czarnuszki stosowany regularnie może wspomagać leczenie astmy, obniżać poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspomagać pracę mózgu, a nawet – odchudzanie. Stosowany miejscowo, olej z czarnuszki działa również na włosy i twarz.

OLEJ Z CZARNUSZKI NA SKÓRĘ GŁOWY

Przeprowadzone w 2016 roku i szeroko zakrojone badanie udowodniło, że olej z czarnuszki, stosowany zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, co pozwala utrzymać skórę głowy w zdrowiu. Ponadto, olej z czarnuszki zawiera aminokwasy tłuszczowe, zapewniające włosom i skórze głowy właściwe nawilżenie.

OLEJ Z CZARNUSZKI ZASTOSOWANIE NA WŁOSY

Dużo mówi się również o oleju z czarnuszki jako środku na wypadanie włosów. I te jego właściwości potwierdza nauka. Badanie przeprowadzone w 2014 roku wykazało, że mieszanka oleju z czarnuszki i oleju kokosowego okazała się skuteczna w stymulowaniu wzrostu włosów. Z kolei w 2017 roku dowiedziono, że olejek z czarnuszki spowodował zmniejszenie ilości wypadających włosów u uczestników badania o 76 procent.

OLEJ Z CZARNUSZKI NA ŁYSIENIE

Kolejne niewielkie badanie przeprowadzono zaledwie z udziałem 20 kobiet. Każda z nich zmagała się z łysieniem telogenowym, czyli wypadaniem włosów, które jest ograniczone czasowo i spowodowane przede wszystkim przez czynniki zewnętrzne, takie jak niedobory składników odżywczych w konkretnym momencie życia, znalezienie się w sytuacji stresowej. U uczestniczek badania łysienie telogenowe ustało w znacznym stopniu po zastosowaniu na włosy balsamu, w którym znalazło się 0,5 procent olejku z czarnuszki.

Prawdopodobnym powodem zatrzymania łysienia są nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak Omega zawarte w olejku z czarnuszki. Konieczne są jednak kolejne i szerzej zakrojone działania naukowców, które potwierdziłyby ostatecznie skuteczność oleju z czarnuszki w tym przypadku.

JAK STOSOWAĆ OLEJ Z CZARNUSZKI NA WŁOSY?

Olejowanie włosów przy użyciu oleju z czarnuszki wygląda tak samo, jak w przypadku innych tego typu produktów. Olej z czarnuszki wystarczy wetrzeć we włosy na sucho lub na mokro od końcówek aż po nasadę.

By skuteczniej rozprowadzić olej na włosach, po jego nałożeniu warto dokładnie wymasować skórę głowy. Następnie należy założyć na głowę ręcznik bądź nawet folię i poczekać od 30 do 60 minut, a potem umyć włosy szamponem. Przedział od 30 do 60 minut jest dość szeroki, jednak warto kilka razy wypróbować olejowanie, by stwierdzić, ile konkretnie czasu potrzebują twoje włosy, by wyglądać na zdrowe, a nie przetłuszczone.

Efekty działania oleju z czarnuszki pojawiają się szybko – już po kilku zastosowaniach pukle będą wzmocnione i błyszczące. Najlepiej wykonywać olejowanie raz w tygodniu. Nie musisz jednak stosować oleju z czarnuszki na całej długości włosów. Możesz używać go jako odżywki na końcówki i rozprowadzać kilka kropli oleju tylko na nich.

OLEJ Z CZARNUSZKI NA TWARZ

Olejek z czarnuszki na twarz może wspomóc ją na wiele sposobów. Jak wspomniano, działa on antybakteryjnie i przeciwzapalnie, co pozwala zmniejszyć ilość zatkanych porów i kontrolować wydzielanie sebum, a także łagodzić zaczerwienienia i podrażnienia.

Ponadto, trudno znaleźć olej bardziej odżywczy niż ten z czarnuszki. Zawiera on ponad 100 witamin i minerałów, w tym witaminy: A, B i C, które pomagają zatrzymać wilgoć w skórze i zachować jej elastyczność. Co więcej, jako źródło antyoksydantów, olej z czarnuszki skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się skóry, a zawarte w nim kwasy tłuszczowe zmniejszają widoczność zmarszczek.

Kwasy tłuszczowe, witamina A i aminokwasy zwarte w oleju z czarnuszki wspólnie pracują w celu regeneracji komórek skóry, przebarwienia na twarzy stają się mniej widoczne. Chodzi tu zarówno o plamy spowodowane starzeniem, działaniem promieniowania UV, jak i hormonów.

Olej z czarnuszki stosuje się również jako pomoc w leczeniu egzemy. Jedno z badań potwierdziło jego skuteczność u osób, które z nią walczyły, co prawda nie na twarzy, a na dłoniach. Stosowały miejscowo olej z czarnuszki dwa razy dziennie przez cztery tygodnie i zaobserwowały znaczącą poprawę stanu swojej skóry.

Jako że olej z czarnuszki jest silnym środkiem przeciwzapalnym, zaleca się jego używanie w walce z wypryskami i alergiami skórnymi (oczywiście po konsultacji z dermatologiem). Olej hamuje namnażanie się drobnoustrojów, wspomaga szybszą regenerację skóry.

OLEJ Z CZARNUSZKI - JAK STOSOWAĆ NA TWARZ?

Wystarczy rozprowadzić kilka kropli oleju na całej twarzy. Najlepiej wcześniej nawilżyć ją hydrolatem lub samą wodą, by olej łatwiej się rozprowadzał. Olej warto stosować naprzemiennie z kremem nawilżającym, nie codziennie, ponieważ nie nawilży on skóry równie skutecznie, co kosmetyki o właściwościach higroskopijnych, czyli zdolnych do wiązania się z wodą lub wchłaniania wilgoci.

Aby olej zadziałał bardziej skutecznie, nie wcieraj go w twarz, a rozprowadzaj delikatnymi ruchami dociskającymi. Przed aplikacją rozgrzej olejek między palcami.

JAKIE SĄ SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA OLEJU Z CZARNUSZKI?

Olej z czarnuszki jest wręcz zalecany do stosowania w przypadku cery alergicznej, suchej, wrażliwej, trądzikowej, skłonnej do podrażnień, a więc wszystkich tych, które ich posiadaczom i posiadaczkom sprawiają najwięcej pielęgnacyjnych problemów. Nie powinien więc powodować żadnych skutków ubocznych, jednak warto pamiętać, że wszystko, co stosowane w nadmiarze – szkodzi. Nie jest więc wskazane nakładanie na twarz czy włosy więcej oleju niż tak naprawdę potrzeba. Mimo wszystko warto również przeprowadzić test płatkowy na skórze przed wypróbowaniem oleju na całej powierzchni skóry głowy czy twarzy. Oczywiście „prawdziwe” testy płatkowe wykonuje się w gabinecie lekarskim, jednak można go przeprowadzić „na własny użytek” i w domu. Wystarczy rozprowadzić niewielką ilość oleju na skórze przedramienia, za uchem, z boku szyi lub w okolicy dolnej części szczęki i poczekać 24 godziny, by sprawdzić, czy nie pojawi się reakcja alergiczna. Skóra, na której wykonuje się test powinna być sucha i czysta.

WAŻNE: Warto też pamiętać, że w pierwszym tygodniu stosowania oleju z czarnuszki na twarz może pojawić się tzw. wysyp zanieczyszczeń skóry. Ten proces nie powinien jednak niepokoić – jest naturalny, stanowi fazę oczyszczania się cery. Pierwszych efektów działania oleju z czarnuszki na twarz można się spodziewać po upływie około miesiąca.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352241015000286, [dostęp z dn. 21.02.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/ [dostęp z dn. 21.01.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5633670/ [dostęp z dn. 21.01.2021]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198836/ [dostęp z dn. 21.01.2021]
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352241015000286 [dostęp z dn. 21.01.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3785163/ [dostęp z dn. 21.01.2021]
https://www.hindawi.com/journals/ecam/2017/4517971/ [dostęp z dn. 21.01.2021]

Zobacz także

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?

Zestawienie najpopularniejszych olejków na trądzik. Poznaj ich działanie.

Zestawienie najpopularniejszych olejków na trądzik. Poznaj ich działanie.

Czy warto stosować olejek do brody?

Czy warto stosować olejek do brody?