Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlępszą możliwą obsługę. Więcej informacji w polityce prywatności .

Olej rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych olejów roślinnych używanych w kuchni. Jednak w czasach, gdy olejowanie włosów stało się tak popularne, po ten produkt sięga się także w celach kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Czy rzeczywiście warto to robić?
Późną wiosną w wielu miejscach Polski robi się żółto od kwitnącego rzepaku, który następnie jest zbierany, a potem wyciskany na złocisty olej. Jeśli zastanawiasz się, jaki olej rzepakowy wybrać, zawsze lepiej kupić – jak w przypadku innych olejów – olej nierafinowany (tłoczony na zimno), czyli taki, który uzyskuje się nie w wyniku podgrzewania, ale naturalnego tarcia nasion. Podczas procesu wytwarzania oleju nierafinowanego nie dodaje się też żadnych sztucznych substancji.
Dlaczego jednak olej rzepakowy, kojarzący się przede wszystkim z zastosowaniem kulinarnym, warto stosować w zupełnie innym celu, czyli na włosy? Oczywiście ze względu na jego skład, który sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale i w pielęgnacji.
Jak zaznacza serwis Oilypedia, zbierający informacje o dobroczynnych działaniach różnego rodzaju olejów, zawartość różnego rodzaju tłuszczów w oleju rzepakowym przedstawia się następująco:
61% jednonienasyconego kwasu oleinowego (najbardziej powszechny rodzaj kwasu omega-9)
21% wielonienasyconego kwasu linolowego (rodzaj kwasu omega-6)
11% kwasu alfa-linolenowego (rodzaj kwasu omega-3)
7% nasyconych kwasów tłuszczowych
4% kwasów palmitynowych
2% kwasu stearynowego
Do tego dochodzą również witaminy (przede wszystkim A, D, E i K) oraz sterole roślinne, które sprawiają, że olej – jeśli będzie stosowany regularnie – zadziała na włosy dobroczynnie.
Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami, np. niedoborem witamin lub konkretnymi chorobami, niewłaściwą dietą. W przypadku takiego problemu zawsze warto skontaktować się z dermatologiem lub trychologiem, jednak można też spróbować poradzić sobie z wypadaniem włosów domowymi sposobami, w tym olejem rzepakowym. Ten rodzaj oleju, dzięki zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych nawilża suche i odwodnione pasma i naprawia uszkodzenia w ich budowie, zapobiegając jednocześnie dalszemu wypadaniu. Aby przygotować preparat przeciwko wypadaniu włosów z użyciem oleju rzepakowego, warto wymieszać go z oliwą z oliwek lub olejem migdałowym w równych proporcjach. Miksturę można też wzbogacić ulubionymi olejkami eterycznymi, które nadadzą mieszance przyjemnego, a jednocześnie naturalnego aromatu. Aby olej i oliwa zadziałały skuteczniej, możesz je delikatnie podgrzać lub trzymać pod ręcznikiem. Kładąc ją na głowę, zrób sobie jednocześnie delikatny masaż skalpu, co poprawi ukrwienie cebulek włosów i dostarczy im cennych składników odżywczych.
Olej rzepakowy może też wspomóc domową walkę z łupieżem. Dlaczego? Łupież jest często spowodowany wysuszeniem skóry głowy, a olej rzepakowy ma właściwości nawilżające, więc łagodzi podrażnienia, tym samym zapobiegając właśnie pojawieniu się charakterystycznych białych płatków. Jak przygotować taką domową mieszankę przeciwłupieżową? Wystarczy, że wymieszasz olej rzepakowy z olejem z drzewa herbacianego lub olejkiem rycynowym. Jako że olej rzepakowy będzie stanowił bazę, warto dodać go więcej niż pozostałych składników, w proporcji 2:1. Przed aplikacją mieszanki na włosy delikatnie ją rozgrzej, możesz stosować taką kurację przez kolejny miesiąc.
Olej rzepakowy świetnie nadaje się również do wykorzystania jako środek nawilżający i wzmacniający włosy, zwłaszcza te poddawane częstej koloryzacji i prostowaniu/kręceniu. W celu wytworzenia takiej maski wystarczy wymieszać trzy łyżki oleju rzepakowego z olejkiem migdałowym. Tę mieszankę również należy podgrzać, nałożyć na włosy i przykryć bawełnianym ręcznikiem. Pozostaw miksturę na głowie na kolejne 2 godziny, a następnie zmyj ją łagodnym oczyszczającym szamponem.
Dzięki stosowaniu oleju rzepakowego w takiej właśnie formie poradzisz sobie również z puszeniem się włosów, które szczególnie utrudnia życie posiadaczkom kręconych pukli.
Aby przygotować skuteczną maseczkę odżywczą do włosów z oleju rzepakowego, wystarczy wymieszać kilka łyżek oleju rzepakowego z połową banana i łyżeczką miodu. Całość należy zmiksować na gładką masę, następnie nałożyć równomiernie na włosy, przykryć ręcznikiem, pozostawić na 45 minut i spłukać zimną wodą, a potem umyć pasma szamponem.
Za pomocą oleju rzepakowego można też stymulować porost włosów, jednak potrzebne jest do tego… piwo – mieszanka tych dwóch składników nie tylko pobudzi pasma do wzrostu, ale i wzmocni je oraz zregeneruje. Aby ją przygotować, wystarczy wymieszać pół szklanki piwa z łyżką oleju rzepakowego i żółtkiem jajka. Taką miksturę nałóż na włosy, pozostaw na około 10-15 minut i zmyj wodą. Maseczka zadziała skuteczniej, jeśli będziesz stosować ją regularnie.
Używając samego oleju rzepakowego także wesprzesz porost włosa, jednak w nieco wolniejszym tempie. Wszystko dzięki zawartej w nim witaminie E, chroniącej pasma przed działaniem wolnych rodników oraz właściwościom nawilżającym oleju – zdrowa i nawilżona skóra głowy to podstawa do zdrowego wzrostu włosa.
Olej rzepakowy na rozdwojone końcówki
Wspomniana wcześniej zawarta w oleju rzepakowym witamina E poradzi sobie także z rozdwojonymi końcówkami. Ponadto, ten rodzaj oleju jest dość lekki, więc wnika głęboko w łodygę włosa, nawilżając go od wewnątrz i tym samym odbudowując zniszczone końcówki.
Z oleju rzepakowego można nie tylko tworzyć maski i odżywki, ale po prostu olejować nim włosy, jak wieloma innymi rodzajami olejów roślinnych. Regularne olejowanie uczyni włosy mocniejszymi i bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne oraz te spowodowane niekorzystnym działaniem wiatru, gradu czy deszczu i innych czynników atmosferycznych. Po olejowaniu przy użyciu oleju rzepakowego powinien poprawić się również wygląd pasm: staną się gładsze i nabiorą blasku i elastyczności, ponieważ olej ten zmniejsza porowatość włosów.
Wystarczy, że rozprowadzisz równomiernie olej na pasmach na całej ich długości. Dla wzmocnienia efektu możesz wymieszać olej rzepakowy z olejem kokosowym, mającym właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, nawilżające oraz łagodzące. Mieszankę pozostaw na głowie przez 30 minut, a następnie umyj łagodnym szamponem. Olejowanie powtarzaj raz w tygodniu. Olej rzepakowy możesz też pozostawiać na głowie na całą noc, jednak wtedy najlepiej ubierz czepek i dodatkowo zabezpiecz poduszkę, np. starszą i zużytą powłoką, której nie będzie ci bardzo żal, jeśli okaże się, że została przez olej zabrudzona.
Olej rzepakowy najlepiej sprawdzi się na włosach o średniej porowatości, ale również na pasmach bardzo zniszczonych. Warto też pamiętać, że – jak to olej – używany w zbyt dużych ilościach spowoduje, że włosy staną się oklapnięte i będą wyglądać jak przetłuszczone. Ten niechciany efekt można jednak szybko zauważyć i równie sprawnie sobie z nim poradzić, zmieniając rodzaj używanego oleju lub zaczynając stosować mniejsze ilości samego oleju rzepakowego.
Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki
Źródła:
https://www.healthline.com/nutrition/rapeseed-oil [dostęp z dn. 08.04.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746113/ [dostęp z dn. 08.04.2021]
https://www.researchgate.net/publication/246911126_Rapeseed_oil_for_oleochemical_usage [dostęp z dn. 08.04.2021]