Powrót do wpisów

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

 

Olej kokosowy od lat święci triumfy wśród składników wykorzystywanych do produkcji kosmetyków naturalnych. Gdzież go nie można znaleźć! W peelingach, balsamach do ciała, pomadkach nawilżających, odżywkach do brwi, kremach do opalania, a nawet… w pastach do zębów. Włosomaniaczki (i nie tylko one) często wykorzystują go również do olejowania włosów. Sprawdźcie, dlaczego warto iść za ich przykładem!

Jak i dlaczego stosować olej kokosowy na włosy? Przejdźmy po nitce do kłębka i skupmy się na razie na samym kokosie. Jego nazwa pochodzi ponoć od hiszpańskiego słowa cocoa, oznaczającego ducha lub widmo, co ma wyjaśniać, dlaczego orzech kokosowy jest w stanie przebyć tysiące kilometrów różnymi rodzajami transportu i nie stracić swoich właściwości. 

A co do tych właściwości - w 2017 roku zrobiło się o nich głośno. Nagle, jeśli chodzi o zastosowanie kulinarne oleju kokosowego, z produktu polecanego i uważanego za bardzo zdrowy, zaczął być określany jako źródło wszelkiego zła. Warto jednak podkreślić, że tez tych nigdy nie formułowano wobec kosmetycznych zastosowań tego rodzaju oleju – nadal docenia się jego działanie na skórę i włosy. Wróćmy jednak do kontekstu żywieniowego - zarzucano olejowi kokosowemu, że należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych, które – spożywane w nadmiarze – produkują więcej lipoprotein LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. A to może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Jednak należy podkreślić, że u osób z cholesterolem LDL w normie nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania oleju kokosowego w umiarkowanych ilościach.

wiórki kokosowe w słoiku, kokos, olejek w szklanej butelce na stole

Dlaczego warto stosować olej kokosowy na włosy?

Dotarłyśmy już do tego, co interesuje nas najbardziej, czyli dobroczynnego działania oleju kokosowego na włosy. Od dawna swoje fryzury odżywiają za jego pomocą kobiety w Afryce i Azji, w końcu ta słuszna moda dotarła i na Zachód. 

Zachwycisz się jego składem

Nie bez przyczyny – olej kokosowy pełen jest witaminy E, która poprawia krążenie w skórze głowy i reguluje poziom wytwarzanego przez nią sebum. Co więcej, olej ten zawiera ważną dla włosów witaminę K, która wzmacnia ich cebulki. Do prawidłowego rozwoju włosów niezbędna jest również zawarta w oleju kokosowym witamina A, biorąca udział w budowaniu łodygi włosa. Jeśli jest jej za mało, włosy stają się też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Osoby, którym marzy się elastyczna i lśniąca fryzura powinny pamiętać o korzystaniu z kosmetyków zawierających witaminy z grupy B – one także znajdują się w składzie oleju kokosowego. Nie zapominajmy o składnikach mineralnych, a zwłaszcza magnezie i cynku – to dzięki nim włosy nie matowieją. Z kolei, również obecne w oleju kokosowym, żelazo poprawia zdolność włosów do regeneracji. Jeśli dana osoba cierpi na niedobór tego pierwiastka, jej włosy stają łamliwe, cienkie, zaczynają się przerzedzać i wypadać.

Zmniejszysz łamliwość włosów

Naukowcy z Indii, gdzie olejowanie jest bardzo popularne, przeprowadzili badania skuteczności oleju kokosowego w przeciwdziałaniu łamaniu się włosów. Eksperyment trwał 16 tygodni, a pomiary zostały przedstawione w Hair Brakeage Index – Skali Łamliwości Włosa. Okazało się, że olejowanie włosów olejem kokosowym w znacznym stopniu zmniejsza podatność włosa na łamanie. Wszystko dzięki właściwościom odżywczym oleju i temu, że po jego użyciu włosy łatwiej się rozczesują.

Nie będziesz mieć na głowie wysuszonej "szopy"

Puszenie się włosów to jeden z najbardziej znienawidzony przez właścicielki (nie tylko) długich włosów rodzaj (nie)uczesania. Olej kokosowy ma właściwości hydrofobowe, co oznacza, że nie łączy się z wodą i nie rozpuszcza się w niej, powoduje więc mniejszą absorpcję H2O przez włosy. A to sprawia, że stają się one nie tylko bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (wiatr, deszcz), ale i mniej skłonne do puszenia i elektryzowania. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie typy włosów lubią się z olejem kokosowym. Zwłaszcza te wyjątkowo skłonne do puszenia i szorstkie - np. wysokoporowate.

Co więcej, w składzie chemicznym oleju kokosowego znajduje się około 13-19 procent kwasu mirystynowego, który wykorzystuje się w produkcji mydeł i naturalnych perfum. Kwas ten należy do emolientów tłustych, które – stosowane na włosy – tworzą na ich łusce warstwę okluzyjną (delikatny film), chroniącą je przed utratą wody, a co za tym idzie – nawilżającą.

Ponadto, olej kokosowy stosowany na włosy może pomóc poradzić sobie ze świądem skóry głowy, ale wyłącznie wtedy, gdy jest on spowodowany jej suchością.

Warto wiedzieć, że swoje nawilżające właściwości olej kokosowy zawdzięcza również temu, że jego budowa molekularna podobna jest do budowy protein włosa. A to za sprawą kwasu laurynowego, który stanowi od 44 do 52 procent składu chemicznego oleju. Wyróżnia go niska masa cząsteczkowa i prosty łańcuch liniowy, przez co łatwo wnika on do włosa i zapobiega utracie obecnych w nim protein. 

Zminimalizujesz wypadanie włosów

Surfaktanty to substancje, które stosuje się w mydłach, szamponach czy pieniących się płynach do kąpieli, ponieważ wykazują silne właściwości myjące. Niestety, naruszają one strukturę warstwy rogowej naskórka i powodują wypłukiwanie lipidów oraz białek. A niedobór białka i lipidów w organizmie spowalnia wzrost włosa i powoduje jego wypadanie. Olejowanie włosów olejem kokosowym zapobiega wnikaniu surfaktantów do mieszków włosowych, a co za tym idzie – wypadaniu włosów. Warto też dodać, że surfaktanty nie zawsze muszą szkodzić – te naturalne, np. nagietek lekarski, czarnuszka, aloes nie wywołują takiego efektu.

Jaki olej kokosowy do włosów wybrać?

Olejowanie włosów olejem kokosowym będzie najbardziej skuteczne w przypadku włosów niskoporowatych, czyli tych, które mają domknięte łuski. Najczęściej są to włosy proste, gładkie, sprężyste, ciężkie, grube, dobrze znoszące stylizację. Natomiast bardzo często włosy kręcone i falowane są włosami wysokoporowatymi,  na które lepiej niż olej kokosowy zadziała olej lniany (i tzw. glut lniany), olej sojowy czy olej z nasion chia.

Olej kokosowy rafinowany a nierafinowany

Wiemy już, dla kogo olej kokosowy będzie najodpowiedniejszy, ale który z olejów wybrać – rafinowany czy nierafinowany? Zdecydowanie ten drugi, ponieważ to olej z pierwszego tłoczenia (nazywany Virgin lub Extra Virgin), ze świeżego kokosa. Proces jego wytwarzania jest całkowicie naturalny, w przeciwieństwie do tego, jak produkuje się olej rafinowany. Jest on nazywany również olejem kokosowym kopra, ponieważ to właśnie z tej wewnętrznej części orzecha kokosowego – miąższu - jest wytwarzany. Miąższ suszy się na stojaku pod ogniem, co nadaje mu szarego koloru i zjełczałego zapachu. Aby się ich pozbyć, trzeba użyć sztucznych substancji. Dlatego też zarówno do zastosowania kulinarnego, jak i kosmetycznego zaleca się olej kokosowy nierafinowany, który stosowany jest też w produktach z olejem kokosowym, dostępnych w Czterech Szpakach.

Dwa kokosy, w tym jeden przecięty na pół.

Jakt stosować olej kokosowy do włosów?

Pozostaje więc już tylko pytanie: jak olejować włosy olejem kokosowym? Oto instrukcja krok po kroku. Na szczęście nie jest to wcale takie trudne!

Jak olejować włosy olejem kokosowym na noc?

Olejowanie włosów olejem kokosowym na noc wykonujemy wyłącznie na suchych włosach. To wersja bezpieczniejsza niż olejowanie na włosach mokrych – wtedy łatwiej doprowadzić do ich przeolejowania.

Co będzie ci potrzebne?

  • (oczywiście) nierafinowany olej kokosowy
  • grzebień o szeroko rozstawionych zębach
  • czepek/ręcznik/klamra do włosów

I przystępujemy do działania:

  • Nałóż na dłonie niewielką ilość oleju kokosowego – na początek wystarczą 3 łyżeczki (a przy krótkich włosach nawet 1), później maksymalnie 5. Olej należy rozgrzać w dłoniach, by zyskał bardziej płynną formę.
  • Następnie rozprowadź olej na całej długości włosów. I tu przyda się grzebień, by jeszcze dokładniej nałożyć olej na włosy.
  • Pora na założenie czepka, ręcznika (najlepiej przeznaczonego tylko do olejowania) lub klamry do włosów. Bezpieczniej wybrać którąś z dwóch pierwszych opcji, aby nie pobrudzić olejem poduszki i by olej mógł aktywniej wniknąć we włosy. Olej może pozostać na głowie przez całą noc.
  • Rano koniecznie zmyj olej z włosów przy użyciu szamponu oczyszczającego. I gotowe!

A jak olejować włosy olejem kokosowym na mokro – czyli na lekko wilgotnych włosach bądź na tzw. podkładzie np. z żelu aloesowego, odżywki bądź toniku roślinnego? Jako że wilgotne włosy szybciej absorbują składniki oleju kokosowego, olejowanie na mokro trwa krócej niż na sucho – w tym przypadku olej kokosowy powinien zostać na włosach od pół godziny do dwóch godzin. Nakłada się go tak samo, jak w przypadku olejowania włosów olejem kokosowym na sucho. Dla wygody także można skorzystać z ręcznika lub czepka, które pomogą utrzymać włosy „na miejscu”. Olejowanie na mokro zalecane jest w przypadku włosów bardzo potrzebujących odżywienia i nawilżenia, zniszczonych.

Jak często olejować włosy i jak poznać, że "robię cos nie tak"?

Częstotliwość olejowania włosów olejem kokosowym zależy od ich potrzeb – można to robić co 1-2 dni, tygodnie, a nawet miesiące. No dobrze, ale jak w takim razie poznać, że włosom potrzebne jest olejowanie oraz – czy olejowanie olejem kokosowym się na nich sprawdza?

Przede wszystkim, te ostateczne, spektakularne efekty olejowania widoczne są nawet dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia tej „kuracji”, choć małe zmiany i poprawę stanu włosów będzie widać z olejowania na olejowanie. Właściwie olejowane włosy wyróżnia miękkość w dotyku, nie są ani za ciężkie – przetłuszczone, ani za lekkie – piórkowate. Na pierwszy rzut oka widać ich nawilżenie i odżywienie, nie mają rozdwojonych końcówek, nie wypadają w takiej ilości, jak wcześniej (lub wcale) i łatwo się rozczesują. 

Jak stosować olej kokosowy na włosy, by osiągnąć te upragnione efekty? Na pewno nie w taki sposób, by po olejowaniu przypominały sklejone strąki, bo to oznacza, że zostało użyte zbyt dużo oleju. Z drugiej strony, jeśli włosy są wysuszone, łamliwe, o małej objętości, ilość stosowanego oleju bądź częstotliwość olejowania włosów należy zwiększyć.

Powodzenia!

Autorka:
Anna Sierant

Żródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21635848/#affiliation-1 [dostęp z dn. 13.09.2020]
http://www.czytelniamedyczna.pl/6736,olej-kokosowy-mozliwosci-zastosowan-kosmetycznych.html [dostęp z dn. 13.09.2020]
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2019/07/pf_2019_136-144.pdf [dostęp z dn. 13.09.2020]

Polecane

Zobacz także

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Siemię lniane na włosy: jak je stosować? Właściwości oleju i żelu lnianego

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Olej awokado na włosy: jak działa i jakie ma właściwości?

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?