Powrót do wpisów

Olej lniany na włosy: jak go używać i jakie efekty daje jego stosowanie?

Olej lniany na włosy to jeden z kosmetycznych hitów ostatnich lat wśród produktów naturalnych. Jakie efekty daje stosowanie oleju lnianego na włosy i jakie właściwości ma ten rodzaj oleju?

Olej lniany na włosy wytwarza się z siemienia lnianego, a to z kolei nie jest niczym innym jak nasionami lnu. Właściwości zdrowotne siemienia znane są już od wieków, ale do tej pory zawsze mówiło się o nich w kontekście żywieniowym. Ostatnio natomiast olej lniany podbił świat kosmetyków, a szczególnie tych przeznaczonych do włosów. Dlaczego?

Olej lniany na włosy: właściwości i efekty stosowania

Po nałożeniu na włosy wiele rodzajów olejów roślinnych wspomaga uszczelnianie osłonki (nazywanej także warstwą rogową lub powłoczką) włosa, dzięki czemu pukle przestają się puszyć, łamać, zdrowiej wzrastają. Jednak olej lniany nakładany na włosy daje im jeszcze więcej korzyści, wynikających z tego, że jest wytworzony właśnie z nasion lnu, a nie jakiejkolwiek innej rośliny.

Wymienianie jego zalet zacznijmy od informacji, że hamuje on wydzielanie zbyt dużych ilości sebum, co zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Olej lniany do włosów wspomaga natomiast ich nawilżenie, co stanie się szczególnie efektywne, jeśli po jego nałożeniu na głowę chwilę go w nią wmasujemy – pozwoli to na dłużej zatrzymać we włosach wilgoć.

Ważnym składnikiem oleju lnianego są również kwasy tłuszczowe omega-3, a konkretnie kwas alfa-linolenowy (ALA), który przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych w całym organizmie, co ma też wpływ na kondycję skóry głowy – zapobiega jej podrażnieniom, zaczerwienieniom, alergiom. A z kolei stan skóry ma ogromne znaczenie dla zdrowia samych włosów – nie bez przyczyny mówi się o skórze głowy jako o glebie, o którą należy dbać, by zdrowo rosły. 

Kolejny ważny składnik zawarty w oleju lnianym to witaminy z grupy B działające na czuprynę tak, że zaczyna ona rosnąć szybko i zdrowo, a włosy stają się mocniejsze. Z kolei witamina E jest przeciwutleniaczem, a więc substancją neutralizującą działanie wolnych rodników, także na skórę głowy, co sprawia, że tempo wzrostu włosów jest sprawniejsze. Ponadto, dawkowanie włosom tej witaminy poprzez nakładanie oleju lnianego sprzyja wzmocnieniu mieszków włosowych. 

Kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze zawarte w oleju z siemienia lnianego pozwalają włosom, na których jest on stosowany regularnie, stać się silniejszymi, zdrowszymi, bardziej nawilżonymi i gładkimi – zdecydowanie bez efektu puszenia.

Olej lniany na włosy: Jak go nakładać?

Olej lniany można wykorzystać w pielęgnacji włosów na różne sposoby. Przede wszystkim warto wypróbować „standardowe” olejowanie swoich pukli. Zacznijmy od olejowania na sucho, które najlepiej przeprowadzić przed pójściem spać, zostawiając olej na głowie na całą noc. Weź w dłonie kilka kropli oleju (w zależności od długości twojej fryzury) i rozprowadź go na włosach. Warto do tej czynności użyć grzebienia o szeroko rozstawionych zębach, który ułatwi dokładne przeprowadzenie tego zadania. Pamiętaj, by olej na noc rozprowadzać wyłącznie na włosach suchych, bo inaczej możesz doprowadzić do ich przeolejowania. Aby wygodniej ci się spało, nałóż wcześniej na włosy specjalny foliowy czepek lub zapleć je w warkocz. Rano dokładnie umyj głowę.

Włosy możesz olejować olejem lnianym również na mokro – w ciągu dnia. Trzeba je wcześniej delikatnie zwilżyć, a sam olej zostawić na głowie na czas od pół godziny do dwóch godzin. Olejowanie na mokro jest szczególnie polecane właścicielkom włosów wysuszonych, potrzebujących nawilżenia.

To jednak nie wszystko, co da się zrobić z olejem lnianym do włosów. Możesz bowiem skorzystać z olejowania… na ciepło, czyli nałożenia go na głowę po podgrzaniu, ale oczywiście do temperatury przyjemnej dla ciebie, a nie do takiej, przez którą się sparzysz. Po rozprowadzeniu ciepłego oleju na całej długości włosów zacznij 10-minutowy i odprężający masaż skóry głowy za pomocą opuszków palców, następnie zostaw olej na włosach na godzinę, a później go spłucz i umyj włosy. Dzięki takiemu domowemu SPA dla włosów staną się one jeszcze mocniejsze i bardziej błyszczące. 

Olej lniany do włosów może też być wykorzystywany jako rodzaj płukanki wstępnej – kosmetyk stosowany po umyciu głowy szamponem, a przed nałożeniem odżywki. Wystarczy, że użyjesz go tak, jak szamponu – nałożysz na chwilę na włosy, a potem spłuczesz.

Pamiętaj, że z dobroczynnego działania siemienia lnianego na włosy możesz korzystać nie tylko za pomocą oleju. Zwłaszcza właścicielkom niesfornych sprężynek poleca się stosowanie „lnianego glutka”, czyli mikstury o żelowej konsystencji, powstałej na skutek ugotowania ziaren lnu. Siemię lniane warto też, a może przede wszystkim, dodać po prostu do swojej codziennej diety. Zadziała na cały organizm, także na włosy. 

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/stop-damage [dostęp z dn. 12.11.2020]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4152533/ [dostęp z dn. 12.11.2020]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819075/ [dostęp z dn. 12.11.2020]

Zobacz także

Oleje do cery tłustej – jakie wybrać?

Oleje do cery tłustej – jakie wybrać?

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?