Powrót do wpisów

Jakie olejki stosować do włosów wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate są wymagające i kapryśne. Natychmiast reagują na zmiany pogody, zabiegi stylizacyjne im nie służą, są też podatne na uszkodzenia mechaniczne. Tzw. „wysokopory” są przesuszone, zniszczone, pozbawione blasku. Na szczęście z odsieczą przychodzą oleje i zabieg olejowania włosów, który potrafi całkowicie odmienić oblicze kosmyków, nadając im zdrowy wygląd, gładkość i blask. 

WŁOSY WYSOKOPOROWATE – CO TO ZNACZY?

W zależności od stopnia rozchylenia łusek włosów i ogólnej kondycji kosmyków dzieli się je na trzy rodzaje: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Ostatnie z nich są postrzegane jako dość uciążliwy i kłopotliwy obiekt codziennej pielęgnacji, a ich utrzymanie w ryzach jest nie lada wyzwaniem nawet dla najbardziej wytrwałych osób. Włosy wysokoporowate mają najbardziej rozchylone łuski, co sprawia, że kosmyki są suche, szorstkie i matowe. Ich końcówki często są rozdwojone, a one same są podatne na uszkodzenia mechaniczne, mają też skłonność do puszenia się oraz szybkiego reagowania na zmianę pogody i stopnia wilgotności powietrza.

Tzw. „wysokopory” często są efektem niewłaściwie lub zbyt często przeprowadzanych zabiegów chemicznych (m.in. koloryzacji, rozjaśniania czy trwałej ondulacji) i stylizacyjnych (nadużywania prostownicy i suszarki). Niekiedy włosy wysokoporowate są takie z natury – z reguły mamy wtedy do czynienia w kosmykami kręconymi lub falowanymi.  

JAK DBAĆ O WŁOSY WYSOKOPOROWATE?

Wysokopory wymagają cierpliwości i wyrozumiałości. Z jednej strony warto ograniczyć liczbę fundowanych im zabiegów i pozwolić odetchnąć, z drugiej – konieczna jest właściwa, dostosowana do ich natury pielęgnacja. Bardzo ważną rolę odgrywa w ich przypadku systematyczne olejowanie, na którym się dziś skupimy. A jeśli szukasz wskazówek, jak kompleksowo zadbać o włosy wysokoporowate, więcej wskazówek znajdziesz w tym tekście.

OLEJOWANIE WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH

Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pomagają ujarzmić wysokopory – nawilżają je, wygładzają i chronią przed łamaniem, a konsekwentne działanie w tym temacie pozwala domknąć łuski włosów i tym samym obniżyć ich porowatość, zapewniając im zdrowszy wygląd i lepszą formę.

Jednym z najistotniejszych kosmetyków, jakie można wdrożyć, są oleje – źródło witamin i substancji odżywczych. Olejowanie włosów wysokoporowatych, o ile jest wykonywane solidnie i systematycznie, może zdziałać cuda. Oleje regenerują kosmyki, wyraźnie je nawilżają, sprawiają, że stają się one mocniejsze i bardziej miękkie. Włosy rzadziej wypadają, łatwiej jest je rozczesać, są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. A wysokopory wręcz kochają oleje!

NAJLEPSZE OLEJE DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH

By olejowanie spełniło swoje zadanie i zadziałało na włosy odżywczo i naprawczo, kluczowy jest dobór odpowiedniego oleju. Najlepsze są wielonienasycone, które mają do zaoferowania dużą ilość kwasów omega-3 i omega-6. Jakie konkretnie oleje lubią wysokopory? Wybór jest duży, a do najpopularniejszych należą:

OLEJ Z WIESIOŁKA

Wzmacnia włosy, ogranicza ich wypadanie oraz odżywia skórę głowy. Ma zdolność regulowania pracy gruczołów łojowych i poziomu wydzielania sebum, co pozwala ograniczyć przetłuszczanie się włosów, a także ułatwia pozbycie się łupieżu. Wiesiołek nawilża kosmyki i pomaga przywrócić im blask.   

OLEJ Z PESTEK WINOGRON

Nawilża i zmiękcza włosy, chroni je przed utratą wody. Wpiera regenerację suchych, zniszczonych włosów. Ma także właściwości ochronne, niwelując szkodliwy wpływ warunków pogodowych (m.in. suchego powietrza czy wysokiej temperatury). Olejek pomaga rozczesać splątane kosmetyki i nadaje im zdrowy wygląd.

OLEJ Z KIEŁKÓW PSZENICY

Wspiera pielęgnację suchych i łamliwych włosów. Sprawia, że łuski włosów się domykają, co przy wysokoporach jest szczególnie istotne. Ma silne właściwości nawilżające, regenerujące, wygładzające. Ułatwia układanie włosów, a także stymuluje ich porost i ogranicza wypadanie. Nadaje kosmykom blask.

OLEJ SŁONECZNIKOWY

Odżywia cebulki, pobudza włosy do wzrostu i sprawia, że wypada ich mniej. Wyraźnie nawilża przesuszone pukle, ogranicza rozdwajanie i łamanie włosów. Z rezultacie włosy stają się gładsze, odzyskują połysk i wyglądają zdrowo. Ważne jest to, żeby wybrać wysokiej jakości olej, który kryje w sobie bogactwo cennych substancji (zwykły kuchenny olej słonecznikowy nie jest dobrym tropem).  

OLEJ Z PESTEK DYNI

Regularne stosowanie olejku pozwala cieszyć się gładkimi, miękkimi i błyszczącymi włosami. Są one widocznie zregenerowane, wzmocnione i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Olej pomaga ujarzmić puszenie się włosów oraz chroni końcówki przed rozdwajaniem, a także nawilża skórę głowy i stabilizuje pracę gruczołów łojowych.

OLEJ LNIANY

Duża zawartość kwasów omega-3 wzmacnia cebulki włosów, a witamina E, neutralizując działanie wolnych rodników, zapewnia kosmykom lepsze nawilżenie. Olej wspiera regenerację pukli oraz pomaga ograniczyć rozdwajanie się końcówek i wypadanie włosów. Spowalnia proces przetłuszczania się włosów dzięki zmniejszeniu wydzielania łoju. Tu mamy dla Ciebie więcej szczegółów na temat działania oleju lnianego.   

OLEJ Z CZARNUSZKI

Olejek domyka łuski włosów, chroniąc je przed utratą wilgoci, a więc i przed puszeniem. Wspiera porost włosów, ogranicza ich wypadanie, pomaga pozbyć się łupieżu i stanów zapalnych skóry głowy. Czarnuszka wygładza włosy i odżywia skórę głowy, jest szczególnie rekomendowana włosom wysokoporowatym, w tym kręconym.

OLEJ Z AWOKADO

Uszczelnia łuski włosów, co pozwala je skutecznie nawilżyć, wygładzić i zregenerować. Olejek pokrywa kosmyki delikatną powłoką, która je chroni, a także poprawia ich elastyczność i sprężystość. Bogaty skład awokado przekłada się także na zdolność łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy, dogłębne odżywienie i wzmocnienie pukli oraz stymulację porostu włosów. Więcej informacji na temat działania oleju z awokado na włosy znajdziesz tutaj.

OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW

Najlepszym wyborem jest ten tłoczony na zimno, który zapewnia skuteczne działanie zawartych w nim witamin, m.in. A, E, B1, B2 i B6. Sięgają po niego chętnie posiadacze i posiadaczki różnych włosów, wysokoporowatych również. Olejek znakomicie wspiera pielęgnację kosmyków zniszczonych, przesuszonych, łamliwych. Domyka łuski i nadaje włosom zdrowy wygląd, miękkość i połysk. Wzmacnia je, wygładza i chroni przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, w tym przed promieniami UV.  

OLEJ Z NASION BAWEŁNY

Ma właściwości silnie regenerujące. Dociąża włosy, nawilża je i widocznie odżywia. Dzięki jego regularnemu stosowaniu włosy są znacznie mniej podatne na łamanie i kruszenie, a końcówki znacznie rzadziej się rozdwajają. Dba on również o skórę głowy, zmniejszając stany zapalne i eliminując łupież. Po olejku z bawełny włosy są gładsze, przyjemniejsze w dotyku i bardziej sprężyste.

OLEJ Z ORZECHÓW WŁOSKICH

Jest lekki, wydajny i przyjemnie się nim operuje. Wygładza włosy i sprawia, że stają się błyszczące. Dogłębnie regeneruje kosmyki, dlatego jest wskazany w pielęgnacji włosów bardzo zniszczonych i mocno przesuszonych. Ma działanie antybakteryjne, pomaga pozbyć się łupieżu. Olejek zapobiega wypadaniu włosów, a dzięki zawartości potasu stymuluje porost kosmyków. Włosy są po nim dociążone i nawilżone oraz lepiej współpracują w ramach zabiegów stylizacyjnych.   

OLEJ KUKURYDZIANY

Olejek kryje w sobie duża dobra – witamin (m.in. A, E, C, D, K i tych z grupy B) i minerałów. Dzięki temu intensywnie odżywia włosy, domyka łuski i lekko dociąża kosmyki. Olej zmniejsza łamliwość włosów i ogranicza ich wypadanie oraz poprawia sprężystość. Sprawia, że włosy są bardziej zdyscyplinowane i pełne blasku, a skóra głowy – nawilżona i zdrowa. 

OLEJ KONOPNY

Głęboko wnika we włosy i chroni je przed utratą wilgoci. Zawarte w nim aminokwasy wzmacniają włosy, a witamina E chroni przed działaniem wolnych rodników oraz ma pozytywny wpływ na ukrwienie skóry głowy i ograniczenie wypadania włosów. Z kolei kwas gamma-linolenowy poprawia nawilżenie kosmyków i pozwala okiełznać ich puszenie się, pozostawiając je wygładzonymi i błyszczącymi. Olejek reguluje również pracę gruczołów łojowych i sprawia, że włosy wolniej się przetłuszczają. Jeśli masz ochotę poczytać więcej na temat wpływu tego oleju na włosy, zerknij na ten tekst.

OLEJ Z OGÓRECZNIKA

Pozwala skutecznie nawilżyć i wygładzić suche, szorstkie włosy. Ogranicza negatywny wpływ czynników środowiskowych i chroni kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nadaje włosom elastyczność, sprężystość i połysk. Ma lekką konsystencję, dlatego jest chętnie wykorzystywany na końcówki oraz do odgniatania włosów po stylizacji. Olejek łagodzi podrażnienia skóry głowy, a także – dzięki garbnikom – chroni kolor włosów.   

Wartościowych i drogocennych olejów dla włosów wysokoporowatych jest więcej. Lista obejmuje również olej z orzechów laskowych, olej sojowy, olej z nasion maku, olej z pestek arbuza, olej z pestek brzoskwini, olej z krokosza barwierskiego, olej z pachnotki, olej z pestek moreli, olej z pestek śliwki, olej z nasion truskawki, olej z nasion jeżyny i olej z nasion porzeczki. Eksperymentuj z różnymi rodzajami olejów i obserwuj, jak reagują na nie Twoje włosy. Metodą prób odkryjesz te olejki, które służą Twoim kosmykom najbardziej.  

Mamy też „gotowiec” – nasze serum do włosów wysokoporowatych, w którym skomponowaliśmy kilka uwielbianych przez wysokopory olejów i dwa dobroczynne olejki eteryczne.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE – JAK JE OLEJOWAĆ?

Obok doboru właściwego oleju, istotną kwestią jest sięganie po taką metodę olejowania, którą nasze włosy bardzo lubią. Do wyboru masz metody: olejowanie włosów na mokro, olejowanie włosów na sucho, olejowanie na „rosołek”, olejowanie na odżywkę, olejowanie mgiełką i olejowanie z serum. Na pierwszy rzut oka brzmią one skomplikowanie, ale zapewniamy, że wystarczy rzetelna instrukcja, trochę czasu, pierwsza próba i cały proces wyda Ci się prosty. Z czasem prawdopodobnie olejowanie wejdzie Ci w krew i będzie się działo gdzieś „w tle” innych czynności i zadań. By ułatwić Ci oswojenie się z tematem, podrzucamy tekst, w którym krok po kroku omawiamy, jak olejować włosy każdą ze wspomnianych wyżej metod: olejowanie włosów od A do Z. Pochyliliśmy się też nad techniką olejowania włosów na noc, więc jeśli temat Cię interesuje, zajrzyj w tym artykule.  

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane