
Olej kokosowy na twarz - hit czy kit?
Olej kokosowy od lat budzi emocje i kontrowersje. Przez jednych uwielbiany, przez innych wystawiany z hukiem za drzwi. Coraz większe wątpliwości budzą jego właściwości kulinarno-zdrowotne i głównie w tym zakresie przestał być hitem, a stał się kitem. Jeśli chodzi o jego zastosowania kosmetyczne i cenne właściwości „zewnętrzne” – szał trwa. Nadal warto.
Olej kokosowy uzyskuje się poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry (bielma nasiennego), czyli twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Przechowywany w temperaturze pokojowej ma zwartą konsystencję, stąd pojawiające się regularnie określenie „masło kokosowe”. W temperaturze 23-26 stopni Celsjusza staje się płynny.
Zdecydowanie warto sięgać po wersję nierafinowaną – tylko taka zachowuje pełnię substancji odżywczych, które zawdzięcza m.in. kwasowi laurynowemu i wielu witaminom. Ten wariant kosmetyku jest bogatym źródłem składników mineralnych (m.in. żelaza, magnezu, potasu, wapnia, kwasu foliowego, cynku i fosforu) oraz witamin C, E i tych z grupy B. Zwróć uwagę na to, czy w słoiczku z olejem nie znalazły się barwniki lub chemiczne dodatki. Jeśli tak – zrezygnuj z zakupu takiej sztuki. Najlepszym wyborem będzie olej świeży, nie poddany filtracji ani oczyszczaniu.
W branży kosmetycznej jest ceniony za właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Dobrze sobie radzi ze stanami zapalnymi skóry i łagodzi jej podrażnienia. Działa nawilżająco, regenerująco i wygładzająco. Zwiększa elastyczność skóry i chroni ją przed działaniem wolnych rodników. Jest używany na twarz, ciało i włosy.
Olej kokosowy na twarz - zatosowania
Olejowanie twarzy
Kosmetyk dobrze się sprawdza jako preparat nawilżający twarz. Należy jednak zachować ostrożność w jego aplikowaniu, ponieważ jest dość ciężki i wysoce komadogenny. Oznacza to, że zatyka ujścia gruczołów łojowych, więc jeśli masz cerę ze skłonnością do zapychania, lepiej wybierz inny olej. Kokosowy sprawdza się najlepiej w przypadku skóry dojrzałej (służy jej zawartość witaminy E, czyli słynnej witaminy młodości) i suchej. Preparat nawilża twarz i tworzy na niej lekki film ochronny – warto go stosować na noc i w sytuacji, gdy buzia jest wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak np. silny mróz czy mocny wiatr. Regularne używanie kosmetyku sprawia, że skóra staje się miękka, odżywiona, a uczucie ściągnięcia i szorstkości odchodzi w niepamięć. Olej zapobiega również tworzeniu się niedoskonałości. Preparat nie powinien być aplikowany samodzielnie bezpośrednio na suchą twarz – najlepiej spryskać ją hydrolatem i nałożyć olej wtedy, kiedy buzia jest jeszcze wilgotna, lub zmieszać olej z niewielką ilością kremu, który zawiera w sobie kwas hialuronowy. Taki duet dodatkowo podkręci stopień nawilżenia.
Demakijaż oczu
Olej kokosowy nie wywołuje podrażnień ani uczucia pieczenia, dlatego jest dobrym preparatem do delikatnego i skutecznego demakijażu oczu. Radzi sobie nawet z wodoodpornymi kosmetykami i jest łagodny dla delikatnej skóry. Już odrobina oleju wystarczy, by usunąć makijaż, a dodatkową korzyścią jest to, że dzięki właściwościom nawilżającym pielęgnuję skórę wokół oczu i odżywia rzęsy. Jeśli po wykonaniu demakijażu będziesz mieć wrażenie lekkiej mgiełki na oczach, połóż na powieki (na kilka minut) waciki nasączone ciepłą wodą.
Maseczka do twarzy - 3 przepisy
Olej kokosowy stanowi znakomitą bazę do przygotowywania domowych kosmetyków, m.in. maseczek do twarzy i peelingów.
Maseczka nawilżająca do cery suchej:
• 1 łyżka oleju kokosowego
• 1 łyżka miodu
• 1 łyżeczka soku z cytryny
Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż na oczyszczoną twarz na 15-20 minut. Po tym czasie delikatnie zmyj letnią wodą.
Maseczka oczyszczająca do cery trądzikowej:
• 2 łyżki oleju kokosowego
• 1 łyżka sody
Z powyższych składników zrób pastę i nałóż ją na umytą buzię na 2-3 minuty, po czym dokładnie zmyj i nałóż krem lub serum.
Maseczka z glinką:
• 4 łyżki glinki białej lub zielonej
• 2 łyżki oleju kokosowego
• odrobina wody lub hydrolatu
Wymieszaj ze sobą składniki do uzyskania konsystencji treściwej pasty i trzymaj na twarzy przez kwadrans. Jeśli masz cerę suchą i wrażliwą, która potrzebuje nawilżenia i odżywienia – wybierz glinkę białą. Przygotowany kosmetyk poprawi mikrokrążenie i ogólną kondycję skóry oraz zadziała nawilżająco. Jeśli z kolei Twoja cera jest tłusta, mieszana lub trądzikowa – sięgnij po glinkę zieloną. Taka maska zadziała oczyszczająco, złagodzi podrażnienia i wyreguluje poziom produkowanego sebum.
Domowy peeling
Olej kokosowy spisuje się na medal jako baza własnoręcznie przygotowywanych peelingów. W oparciu o ten składnik można eksperymentować i bawić się różnymi wariacjami. Wystarczy dodać dowolny składnik ścierający (np. cukier, zmielone płatki owsiane, mąkę z ciecierzycy, zmielone migdały, kawę, cynamon itp.) oraz olejek eteryczny, sok z cytryny lub zmielone zioła.
Nawilżajacy balsam do ust
Jeśli borykasz się z kłopotem wiecznie suchych i spierzchniętych ust – olej kokosowy jest dla Ciebie. Sprawdzi się jako środek ochronny niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Stawi czoła i silnemu słońcu, i wyraźnemu zimnu. Uchroni wargi przed wysuszeniem i pękaniem oraz wesprze regenerację już istniejących ranek. Sprawi, że będziesz się cieszyła miękkimi i gładkimi ustami o jednolitym kolorycie, a na takich zdecydowanie lepiej prezentują się kolorowe pomadki.
Pasta do zębów
Dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego, któremu olej kokosowy zawdzięcza swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, sprawdza się on w roli bazy przy tworzeniu domowej pasty do zębów.
Oto lista składników:
• olej kokosowy – jako baza o działaniu antyseptycznym
• soda oczyszczona lub węgiel aktywny – jako składnik ścierający
• ksylitol – w roli składnika antypróchniczego
• olejek eteryczny, np. miętowy, rumiankowy, eukaliptusowy, herbaciany, goździkowy – niszczą grzyby i bakterie oraz łagodzą podrażnienia
Popularną praktyką jest również płukanie ust olejem kokosowym. Poza działaniem mającym na celu pielęgnację jamy ustnej, czynność ta wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
Odżywka do brwi
Jeśli chcesz mieć mocniejsze, zdrowsze i bardziej wyraziste brwi – sięgnij po omawiany kosmetyk. Pomoże zregenerować włoski i sprawi, że będą w znacznie lepszej kondycji. Dzięki zawartości witamin staną się grubsze i gęstsze. Najlepiej stosować go wieczorem. Olej nakładaj równomiernie na oczyszczone brwi patyczkiem lub szczoteczką i pozostaw na noc. Po kilku tygodniach efekty powinny być widoczne gołym okiem.
Wsparcie w opalaniu
Olej kokosowy – jako że posiada naturalny filtr UV – jest w stanie w określonym stopniu ochronić skórę przed promieniami słońca: jego SPF wynosi 2-4. Nie sprawdzi się w roli kosmetyku zabezpieczającego przed słońcem w ramach długich kąpieli słonecznych – wtedy należy sięgnąć po większy faktor. Kokosowy preparat sprawdzi się również po opalaniu, przynosząc skórze ukojenie i nawilżając ją.
Niwelowanie podrażnień
Nasz dzisiejszy bohater sprawdzi się jako preparat łagodzący w sytuacji wystąpienia na twarzy podrażnień, ranek, otarć czy wysypki. Pomoże również zmniejszyć ślady i dyskomfort po ukąszeniu owadów, oparzeniach i depilacji wąsika.
Bibliografia:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/dobroczynne-wlasciwosci-oleju-kokosowego,15274
http://www.czytelniamedyczna.pl/6736,olej-kokosowy-mozliwosci-zastosowan-kosmetycznych.html
Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki