Powrót do wpisów

Mydło kastylijskie: jakie ma właściwości i jak je zrobić w domu? Przepis

Mydło kastylijskie jest jednym z produktów polecanych osobom, którym zależy na wprowadzeniu do swojej łazienki zdrowych i naturalnych kosmetyków. Jakie ma właściwości i jak je przygotować w domu?

Mydło kastylijskie tradycyjnie wytwarza się z oliwy z oliwek, jednak czasem do jego produkcji używa się także konopi, awokado oraz oleju kokosowego. Co ważne, mydło kastylijskie świetnie nadaje się do mycia ciała. Pieni się tak samo, jak to znane nam ze sklepów, ma też bardzo dobre właściwości oczyszczające, a jednocześnie nie zawiera sztucznych składników.

HISTORIA MYDŁA KASTYLIJSKIEGO

Uważa się, że mydło kastylijskie jest najprawdopodobniej produktem, który najbardziej przypomina pierwsze mydło, jakie kiedykolwiek ludzkość wyprodukowała. Ma być podobne do tego, które przygotowano dla Kleopatry, gdy pewnego razu zarządziła, że potrzebuje skutecznego środka do kąpieli i mycia ciała i otrzymała produkt wytworzony z dwóch składników: olejku i popiołu roślinnego. Mieszkańcy jednej z historycznych hiszpańskich krain – Kastylii opracowali swoją wersję tego kosmetyku, właśnie na bazie oliwy z oliwek. I tak powstało mydło kastylijskie.

WŁAŚCIWOŚCI MYDŁA KASTYLIJSKIEGO

ŁAGODNIE OCZYSZCZA

Wiele rodzajów sklepowych mydeł ma w swoim składzie siarczany, dzięki którym się pienią. Mydło kastylijskie zawiera wyłącznie naturalne składniki, dlatego polecane jest do stosowania dla osób z wrażliwą skórą. Łatwo wytwarza pianę podczas mycia i sprawdza się do kąpieli i pod prysznic. To mydło podczas mycia i oczyszczania skóry, jednocześnie jej nie wysusza, ponieważ zawiera oleuropeinę – jeden ze związków fenolowych, zawartych w liściach drzewa oliwnego.

ŁAGODZI PODRAŻNIONĄ SKÓRĘ

Oliwa z oliwek zawiera duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu skóra wygląda na bardziej jędrną i promienną. Co więcej, mydło kastylijskie nie usuwa ze skóry naturalnych olejów na niej występujących, więc jej nie wysusza.

NAWILŻA SKÓRĘ

Olejowa baza w tym mydle sprawia, że w czasie jego wytwarzania dochodzi do wytworzenia produktu ubocznego tego procesu, czyli gliceryny. Gliceryna zawarta w mydle kastylijskim (i innych, z których nie została odfiltrowana) jest składnikiem wiążącym wodę, przez co nawilża skórę. Co ważne – dzieje się to w sposób naturalny.

BEZPIECZNE DLA SKÓRY WRAŻLIWEJ

Mydło kastylijskie, jeśli nie jest wytwarzane z oliwy z oliwek, to ze wspomnianych wcześniej: konopi, oleju kokosowego i awokado. Są to jedne z bezpieczniejszych składników, które rzadko uczulają, więc powinny być bezpieczne dla wrażliwej skóry. W składzie nie występują żadne olejki eteryczne. Przed użyciem warto jednak zrobić test i posmarować nim odsłonięty fragment ramienia, by sprawdzić, czy pojawi się podrażnienie.

NIE ZATYKA PORÓW

Baza oraz najważniejszy produkt ze składników używanych w produkcji to oliwa z oliwek, która pozwala skórze oddychać i wspomaga naturalny sposób pozbywania się przez nią martwego naskórka. Mydła syntetyczne, które nie są ekologiczne czasem podrażniają i blokują pory co zdecydowanie utrudnia proces pielęgnacji. Jednak z mydłem kastylijskim takiego problemu nie ma.

CHRONI PRZED WOLNYMI RODNIKAMI

Oleje zawarte w mydle wnikają w pory, a dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym mogą pomóc jej walczyć z trądzikiem, jednocześnie jej nie wysuszając.

NIE ZATYKA PORÓW

Wolne rodniki są postrachem dla całego organizmu, także dla skóry. Gdy jest ich za dużo, szybciej się ona starzeje. Baza jaką stanowi oliwa z oliwek może spowolnić ten proces, dzięki zawartości witaminy A i E. Są to naturalne, ekologiczne przeciwutleniacze, walczące z wolnymi rodnikami. Mydło kastylijskie może również łagodzić objawy łuszczycy i egzemy, dlatego polecane jest do mycia i czyszczenia skóry problematycznej.

ZASTOSOWANIE MYDŁA KASTYLIJSKIEGO:

DO MYCIA CIAŁA I KĄPELI

Wystarczy kilka kropli (mydło kastylijskie w płynie kupisz lub zrobisz samodzielnie w domu), by wytworzyć pianę, wystarczającą do umycia dużych partii ciała, bez ich wysuszenia. Mydło kastylijskie w płynie może być używane również na włosy zamiast szamponu. Jednak włosy potrzebują chwili na przyzwyczajenie się i przestawienie na ekologiczne mycie. Po użyciu takiego mydła do włosów najlepiej wykonać płukankę zakwaszającą np. z octu jabłkowego.

KREM DO GOLENIA

Wiele kobiet (i wielu mężczyzn) poleca używanie mydła kastylijskiego jako zamiennika żelu czy kremu do golenia. Warto dodać do niego odrobinę oleju kokosowego, który zadziała jako baza dla większego poślizgu podczas wykonywania tej czynności i jeszcze bardziej zmniejszy ryzyko wystąpienia ewentualnych ranek spowodowanych zacięciem się maszynki.

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA PĘDZLI DO MAKIJAŻU

Tu z kolei lepiej sprawdzi się mydło kastylijskie w kostce. Po prostu przesuń włosiem 20-30 razy w tę i z powrotem po powierzchni mydła, a następnie opłucz pędzle wodą. Możesz jednak też wykorzystać w tym celu mydło kastylijskie w płynie – dodaj kilka jego kropli do połowy kubka wypełnionego wodą, zamocz w nim pędzle, a następnie wypłucz.

PŁYN DO NACZYŃ

Przy użyciu mydła kastylijskiego da się również umyć naczynia. W tym celu sięgnij po mydło kastylijskie w płynie i użyj go w takiej proporcji, w jakiej używasz zwykłego środka do naczyń. Warto wykorzystać ten sposób, jeśli podczas zmywania zapominasz o nakładaniu rękawiczek – mydło kastylijskie nie wysuszy ci rąk.

ŚRODEK DO PRANIA

Jeśli zależy ci na świeżym i pięknie pachnącym praniu, wlej do pojemnika na proszek/płyn mydło w płynie. W zależności od wielkości pojemnika, powinno ono zajmować 1/2 lub 1/3 jego objętości. Mydło kastylijskie naturalnie nie zawiera żadnych olejków eterycznych, ale można kupić je z dodatkiem lawendy.

SZAMPON DLA UKOCHANYCH CZWORONOGÓW

Mydłem kastylijskim możesz (spróbować) umyć swojego psa lub kota. Mydło w płynie wytworzy spektakularną pianę, a sam środek w delikatny sposób wymyje twojego futrzastego przyjaciela. Mydło nie powinno też podrażnić skóry twojego czworonoga, bo nie zawiera olejków eterycznych.

UNIWERSALNY ŚRODEK CZYSZCZĄCY

Aby przygotować z domowy detergent, którego baza składa się z mydła kastylijskiego, dodaj 1/4 szklanki (250 ml) mydła do 2 szklanek wody. Możesz dodać także 10-15 kropli olejku eterycznego, by nadać środowi piękny i naturalny zapach. W kuchni i łazience sprawdzi się zapach cytrynowy, a w sypialni i innych pokojach – lawendowy bądź różany. Dla ułatwienia sobie pracy możesz wlać tak przygotowaną miksturę do butelki ze spryskiwaczem.

JAK ZROBIĆ MYDŁO KASTYLIJSKIE W PŁYNIE? PRZEPIS

Mydło kastylijskie możesz przygotować samodzielnie w domu. Proponujemy przepis na mydło w płynie, ponieważ jest ono bardziej uniwersalne.

Składniki:
907 g oliwy z oliwek
185 g wodorotlenku potasu
327 g wody
227 g gliceryny

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Najpierw odmierz właściwą ilość oliwy z oliwek i zacznij ją podgrzewać w kuchence na małym ogniu. W międzyczasie wymieszaj glicerynę z wodą oraz odmierz właściwą ilość wodorotlenku potasu. Następnie dodaj ostrożnie wodorotlenek do wody, zdecydowanie NIE w odwrotnej kolejności. Dla bezpieczeństwa koniecznie nałóż okulary i rękawiczki ochronne. Najlepiej wymieszać te składniki w dobrze wentylowanym miejscu bądź nawet na zewnątrz.

Poczekaj, aż mieszanka z mętnej stanie się przejrzysta. Potem, znów powoli i ostrożnie, dodaj mieszaninę z wodorotlenku potasu do gotującej się na małym ogniu oliwy. Sięgnij po ręczny blender i, nadal utrzymując mieszankę w wolnowarze, wymieszaj ją aż do momentu, gdy uzyska postać przypominającą budyń. Potem blenduj dalej, aż mikstura zacznie wyglądać jak dukane ziemniaki, a następnie znów stanie się kremowa z przezroczystymi smugami.

Gdy dojdziesz do tego punktu, możesz pozbyć się blendera ręcznego i wziąć się za mieszanie drewnianą łyżką. Chodzi o to, by uzyskać niemal przezroczystą miksturę. Takie gotowanie może potrwać nawet 3-4 godziny, z mieszaniem w półgodzinnych odstępach. Po upływie tego czasu sprawdź, czy pasta mydlana jest wystarczająco rozpuszczona – jak to zrobić? Umieszczając jej niewielką ilość w wodzie. Jeśli woda po dodaniu mieszanki będzie mętna, musisz kontynuować gotowanie do momentu, gdy będzie już zupełnie płynna. Gdy tak się stanie, proces tworzenia mydła możesz uznać za skończony!

Z podanego przepisu możesz wytworzyć nawet 2 kg mydła. Pamiętaj jednak, że to przygotowane w domu będzie bardziej mętne niż mydła w płynie dostępne w sklepach. Ta „lejąca się” konsystencja nie sprawia jednak, że domowe mydło kastylijskie gorzej myje lub nawilża. Wcale nie musi być gęste, by działać skutecznie.

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10406699/ [dostęp z dn. 31.03.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2887775/ [dostęp z dn. 31.03.2021]

Zobacz także

Jak zrobić mydło bez wodorotlenku sodu? Czy to możliwe?

Jak zrobić mydło bez wodorotlenku sodu? Czy to możliwe?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Czarne mydło savon noir. Co to jest? Jakie ma zalety?

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?

Prawdziwe mydło w płynie – jak je rozpoznać i jakie ma właściwości?