Powrót do wpisów

Oliwa z oliwek na włosy: tak czy nie?

Oliwa z oliwek na włosy: czy to dobry pomysł? W końcu korzystamy z niej i w kuchni, i w pielęgnacji ciała, więc dlaczego by i nie użyć jej właśnie do włosów? Jak oliwa z oliwek na nie działa? Poznaj odpowiedzi na te (i kilka innych) pytań!

Często, czytając o jakimś kosmetyku – czy raczej składniku – można się dowiedzieć, że był on stosowany już w starożytności. W przypadku oliwy z oliwek nie ma w tej kwestii niespodzianki: żyjący tysiące lat temu Grecy dobrze poznali jej dobroczynne właściwości. Homer nazywał ją „płynnym złotem”, a w niektórych greckich polis ścięcie drzewa oliwnego można nawet było przypłacić życiem! Już w tych dawnych czasach oliwę z oliwek wykorzystywano zarówno w kuchni, jak i w medycynie oraz kosmetyce. Nacierano nią ciało, pielęgnowano ze jej pomocą skórę i włosy. Po to, by nadała im miękkości i sprężystości. Czy ta grecka – niepoparta jeszcze dowodami naukowymi – intuicja była słuszna i po oliwę z oliwek do pielęgnacji włosów sięgać warto? Jak najbardziej! Odpowiednio używana (o tym, jak dokładnie nakładać ją na włosy piszemy w dalszej części artykułu), nie powinna wyrządzić żadnej krzywdy ani włosom, ani skórze głowy.

Dlaczego warto stosować oliwę z oliwek na włosy?

Oliwa z oliwek nawilża i zmiękcza włosy

Podstawowymi składnikami zawartymi w oliwie z oliwek są: kwas oleinowy, skwalen i kwas palmitynowy. Każda z tych substancji jest emolientem, co oznacza, że posiada właściwości zmiękczające. To, że stosowanie oliwy z oliwek może mieć silny efekt nawilżający, potwierdzają nawet badania naukowe, m.in. te przeprowadzone przez naukowców z portugalskiego Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro.

Oliwa z oliwek nawilża i zmiękcza włosy poprzez wnikanie w łodygę włosa i zatrzymywanie w nim wilgoci. To również na skutek tego działania fryzura po użyciu oliwy z oliwek staje się błyszcząca, ponieważ „przy okazji: dochodzi do wygładzenia zewnętrznej powłoki włosa.

Oliwa z oliwek zapobiega rozdwajaniu się końcówek

Oliwa z oliwek, stosowana regularnie, może zapobiegać łamaniu się włosów i rozdwajaniu końcówek, a także wygładzić wcześniej już złamane lub spalone – np. na skutek używania prostownicy czy lokówki – pasma. W takich wypadkach wystarczy rozprowadzić oliwę właśnie na zniszczonych końcówkach, odczekać około 5 minut, a następnie dokładnie ją spłukać.

Oliwa z oliwek zapobiega puszeniu się włosów

Włosy, na których nie stosuje się żadnych odżywek, zazwyczaj szybko przyjmują i wchłaniają wodę, stając się wysuszonymi. To prowadzi z kolei do wspomnianego wcześniej rozdwajania końcówek, ale również puszenia włosów. Oliwa z oliwek, jako emolient, zatrzymuje w nich wilgoć, jednocześnie pukli nie obciążając i wzmacniając komórki pochewki włosa. Pochewka włosa to taki odpowiednik warstwy ziarnistej i jasnej naskórka. Dzięki tym właściwościom oliwa z oliwek pozwala zapobiegać wysuszaniu, a przez to i puszeniu się włosów.

Tę akurat właściwość zawdzięcza ona witaminie E, której zawiera duże ilości. Witamina E to przeciwutleniacz, który – jak na antyoksydanty przystało – neutralizuje działanie wolnych rodników i powodowane przez nie uszkodzenia włosów. To także składnik znany ze swoich właściwości nawilżających. Oliwę z oliwek znajdziesz na przykład w mydle do włosów w kostce, które świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skłonnej do przesuszenia i alergii skóry głowy oraz w oczyszczeniu zniszczonych kosmyków.

mydło w kostce ze sznurkiem

Oliwa z oliwek chroni włosy przed uszkodzeniami fizycznymi

Naukowcy odkryli jeszcze jedną dobroczynną właściwość oliwy z oliwek – odgrywa ona ważną rolę w ochronie włosów przed uszkodzeniami fizycznymi, których główną przyczyną jest naturalny proces o nazwie zmęczenie higralne, czyli cykl ciągłego puchnięcia i wysuszania włókna włosa. Oliwa z oliwek odwraca ten proces na kilka sposobów.

Przede wszystkim, zapobiega wchłanianiu i dyfuzji wody we włosach, przez co są one mniej obciążone. Ponadto, oliwa z oliwek jest olejem, a więc gęstą substancją, która właśnie dzięki swojej gęstości może zapobiegać przenikaniu agresywnych substancji chemicznych do mieszków włosowych, a tym samym poprawiać ogólny stan włosa. Po trzecie, oliwa z oliwek jest w stanie przylegać do powierzchni włosa, tworząc rodzaj ochronnego filmu w górnej części łodygi włosa, dzięki czemu włosy są mniej wrażliwe na łamanie np. na skutek zdejmowania gumki do włosów czy czesania nieodpowiednią szczotką/grzebieniem. Stają się też bardziej błyszczące i zdrowiej wyglądają.

Oliwa z oliwek wspomaga leczenie łupieżu

Leczenie łupieżu w wielu przypadkach wymaga zastosowania leczniczych szamponów przepisanych przez dermatologa, jednak możesz je wspomóc, używając właśnie oliwy z oliwek. Do rozwoju łupieżu dochodzi, gdy skóra głowy staje się zbyt sucha, a martwy naskórek złuszcza się na niej i złuszcza, powodując właśnie pojawienie się białych płatków. Zawarte w oliwie z oliwek kwasy tłuszczowe i wspomniana wcześniej witamina E pomogą najpierw zwalczyć wysuszenie włosów i skóry głowy, a co za tym idzie – i zminimalizować wydzielanie samego łupieżu.

Oliwa z oliwek łagodzi stany zapalne skóry głowy

Dermatofity to rodzaj grzybów, powodujących infekcje skóry, paznokci i włosów poprzez pozyskiwanie składników odżywczych z keratyny, czyli jednego z białek strukturalnych organizmu. Dermatofity leczy się zazwyczaj przy użyciu antybiotyków i fungicydów, jednak infekcje skóry głowy często łatwiej opanować niż te występujące w innych miejscach. Naukowcy odkryli, że zwarte w oliwie z oliwek nienasycone kwasy tłuszczowe mogą całkowicie zahamować namnażanie się dermatofitów na skórze głowy i zapobiegać się ich przedostawaniu do samych włosów i – co za tym idzie – powodowaniu dalszych problemów. Oczywiście w przypadku, jeśli stosowanie oliwy z oliwek okaże się nieskuteczne w zwalczaniu infekcji, należy odwiedzić dermatologa.

Oliwa z oliwek zapobiega wypadaniu włosów

Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny, jednym z winowajców bywa dihydrotestosteron, hormon nazywany w skrócie DHT, odpowiedzialny za stopniowe zwężanie mieszków włosowych, przez co stają się one coraz bardziej cienkie i w końcu przestają rosnąć. Zawarty w oliwie z oliwek kwas azelainowy może pomóc zredukować poziom DHT w organizmie, ponieważ hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy, czyli enzymu, którego główną funkcją jest przekształcanie testosteronu w DHT. Kwestia ta wymaga jednak dalszych badań naukowców, ponieważ ci co prawda potwierdzili skuteczność kwasu azelainowego w redukowaniu poziomu DHT, jednak brak konkretnych badań odnoszących się do kwasu azelainowego zawartego konkretnie w oliwie z oliwek.

Jak stosować oliwę z oliwek na włosy?

Zanim zaczniesz stosować oliwę na całej długości włosów, spróbuj od nawilżenia nią końcówek, do czego wystarczy ci jedna łyżka stołowa oleju. Na całą długość włosów nie stosuj więcej niż 2-3 łyżek stołowych oliwy z oliwek.

Gdy już przygotujesz odpowiednią jej ilość, nakładaj stopniowo oliwę na palce i przez kilka minut masuj głowę, rozprowadzając olej na włosach. Jeśli chcesz, by substancja zadziałała jeszcze skuteczniej – owiń włosy czepkiem lub specjalnym ręcznikiem i pozostaw na nich oliwę z oliwek na około 15 minut.

Następnie rozczesz dokładnie włosy grzebieniem o szerokich ząbkach, jeszcze zanim spłuczesz oliwę z włosów. Dzięki temu łatwiej je będzie później rozczesać i stylizować. Dopiero po tym wstępnym przeczesaniu wypłucz dokładnie włosy, a następnie od razu umyj je szamponem. Najlepiej dwukrotnie, zwłaszcza jeśli nałożyłaś na głowę dużą porcję oliwy z oliwek.

Oliwę z oliwek wystarczy stosować raz w tygodniu, najlepiej sprawdzi się ona na suchych i grubych włosach, a także na tych farbowanych, zniszczonych po trwałej ondulacji. Niektóre osoby z włosami cienkimi zgłaszają, że oliwa działa na nie obciążająco. Podobnie może być z włosami przetłuszczającymi się, dlatego najlepiej na początek wypróbować działanie oliwy z oliwek, jak wspomniano wyżej, tylko na końcówkach.

 Jaką oliwę z oliwek wybrać do włosów?

Najlepiej tę z pierwszego tłoczenia, czyli taką, która jest przetwarzana bez użycia środków chemicznych. Oliwa z pierwszego tłoczenia będzie się nazywać extra virgin lub virgin – ta druga ma wyższy poziom kwasowości.
O tym warto pamiętać

Zwróć uwagę na to, by nie popełniać błędów przy nakładaniu oliwy z oliwek na włosy. Należy do nich przede wszystkim smarowanie włosów zbyt dużą ilością oleju, przez co stają się one przetłuszczone, co łatwo zobaczyć gołym okiem. Jeśli to właśnie zaobserwujesz, dawkę oliwy zdecydowanie trzeba będzie zminimalizować.

Po nałożeniu oliwy z oliwek na włosy lepiej również nie stosować szamponu zawierającego detergent SLS (Sodium Lauryl Sulfate), ponieważ u niektórych osób powoduje on wysuszanie włosów, co zminimalizuje efekt nakładania oliwy z oliwek.

Warto też pamiętać, że choć olejowanie włosów przy użyciu oliwy z oliwek polepsza ich kondycję i wygląd, oliwa nie zastąpi innych kosmetyków do pielęgnacji ani wizyt u fryzjera co kilka miesięcy po to, by podciąć końcówki (choć i kondycję końcówek zdecydowanie poprawia).
Nie należy się też zbyt szybko poddawać – oliwę z oliwek można stosować raz, najwyżej dwa razy w tygodniu (w zależności od tego, czy włosy są suche, czy normalne), jednak na efekty trzeba czasem poczekać kilka miesięcy.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6150410/ [dostęp z dn. 06.01.2021]
https://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2015;volume=7;issue=1;spage=2;epage=15;aulast=Gavazzoni [dostęp z dn. 06.01.2021]
https://www.md-health.com/Olive-Oil-For-Hair-Growth.html [dostęp z dn. 06.01.2021]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5877547/ [dostęp z dn. 06.01.2021]

Polecane

Zobacz także

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Olejowanie twarzy - czym jest i po jakim czasie można się spodziewać efektów.

Olejowanie twarzy - czym jest i po jakim czasie można się spodziewać efektów.

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów od A do Z. Jak olejować włosy?