Powrót do wpisów

Laminowanie włosów - jak to działa i na czym polega?

Laminowanie włosów stało się, tuż obok olejowania, jednym z ulubionych i polecanych często przez włosomaniaczki zabiegów. Ma na celu natychmiastowe uporanie się z matowymi włosami poprzez dostarczenie im dawki protein, które w tym przypadku tworzą na włosach dodatkową, gładką powłokę. Nawet po jednym zabiegu można zapewnić sobie efekt tzw. „tafli”, czyli piękne włosy o domkniętych łuskach, wygładzone i pełne blasku.

JAKIE EFEKTY DAJE LAMINOWANIE WŁOSÓW?

Laminowanie włosów to zabieg, który polega na zbudowaniu na powierzchni włosów pewnego rodzaju warstwy ochronnej, której celem jest zabezpieczenie pasm przed uszkodzeniami mechanicznymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wilgocią lub zbyt wysoką temperaturą suszarki, lokówki czy prostownicy. Ten zabieg sprawdzi się stosowany zarówno na włosach nisko, jak średnio i wysokoporowatych. Najbardziej spektakularne pod względem regeneracji efekty mogą zauważyć po jego przeprowadzeniu posiadaczki zniszczonych (na przykład rozjaśnianiem i stylizacją), szorstkich, matowych i puszących się na co dzień włosów. Zabieg laminowania włosów działa tworząc ochronną powłokę, wypełnia przy okazji rozchylone łuski włosa, dzięki czemu kosmyki tworzą jednorodną, gładką całość. Tym sposobem włosy stają się bardzo błyszczące, odpowiednio dociążone, niesamowicie miękkie, sypkie i wygładzone jak po prostowaniu. Koniec z efektem sterczących włosków i nadmiernym puszeniem. To dobra wiadomość nie tylko dla tych, którzy walczą o zdrowe włosy w lepszej kondycji, ale także dla chcących ujarzmić niesforne, gęste pasma o dużej objętości, charakteryzujące się sporą ilością nieokiełznanych „baby hair”. Laminowanie działa także zabezpieczająco na końcówki i sprawia, że włosy znacznie łatwiej się rozczesują, nie plączą się tak bardzo podczas mycia, są bardziej elastyczne i podatne na układanie. Pamiętaj jednak, że zabieg laminowania dostarcza włosom dużej dawki protein na raz - jeśli więc Twoje włosy nie przepadają za nimi lub są mocno wysokoporowate, cząsteczki żelatyny mogą być dla nich za małe, przez co zamiast osadzać się wyłącznie na powierzchni włosów, będą wnikać w powstałe wcześniej ubytki. To między innymi dlatego dobrze laminować włosy z dodatkiem odpowiedniej dawki emolientów, które wytworzą film mający na celu „domknięcie" nawilżenia. Pamiętaj też o przestrzeganiu zasad Twojej własnej równowag PEH, obserwuj swoje włosy i nie wykonuj laminacji częściej niż co dwa-trzy tygodnie, żeby ich nie przeproteinować.

LAMINOWANIE WŁOSÓW - W DOMU CZY W SALONIE FRYZJERSKIM?

Być może nie wiesz, ale dobrze znany i często wykonywany w salonach fryzjerskich zabieg polegający na aplikacji na włosy keratyny to również laminowanie. Ma na celu odżywienie, nawilżenie i regenerację włosów, a efekt w postaci prostych, lśniących pasm może utrzymać się nawet do kilku miesięcy. Koszt takiej przyjemności waha się jednak od 300 do nawet 800 zł, więc jeśli nie masz przekonania lub środków na wykonanie laminacji u fryzjera, możesz spróbować osiągnąć podobne efekty w domu. Jak? Z użyciem najzwyklejszej żelatyny, czy też - po prostu - galaretki.

LAMINOWANIE WŁOSÓW W DOMU

Domowy sposób laminowania włosów jest niesamowicie prosty, niepochłaniający zbyt wiele czasu i przede wszystkim tani. Będzie Cię kosztował tyle, ile najzwyklejsza galaretka spożywcza, którą z pewnością dostaniesz w każdym osiedlowym sklepie. W jaki sposób galaretka pielęgnuje włosy? To proste - składa się z cukru, który jest humektantem i żelatyny - białka wielkocząsteczkowego. Humektant standardowo nawilża włosy, a białko o dużych cząsteczkach tworzy na włosach powłokę wygładzającą i nabłyszczającą włosy.

Laminowanie włosów - jak to działa? | Mydlarnia Cztery Szpaki

JAK LAMINOWAĆ WŁOSY GALARETKĄ KROK PO KROKU

Najpierw należy dokładnie umyć włosy i skórę głowy, aby usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia: sebum, pot,Najpierw należy dokładnie umyć włosy i skórę głowy szamponem (nie zawierającym sylikonów), aby usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia: sebum, pot, pozostałości kosmetyków. Następnie aplikujemy odpowiednio przygotowaną galaretkę z dodatkiem odżywki. Można ją wykorzystać w pielęgnacji włosów na wiele sposobów. Poznaj kilka z nich:

Sposób nr 1: Laminowanie galaretką, maska emolientowa, silikonowe serum

Na umytych włosach rozprowadzamy gęstą, ale jeszcze płynną galaretkę z dodatkiem odżywki, a następnie nakładamy foliowy czepek i ręcznik. Czekamy, aż galaretka wniknie we włosy. Po 15-20 minutach spłukujemy galaretkę z włosów, odsączamy nadmiar wody i aplikujemy na włosy maskę emolientową. Nakładamy foliowy czepek i ręcznik, a po 15-20 minutach dokładnie płuczemy włosy. Odsączamy nadmiar wody i dodatkowo rozprowadzamy niewielką ilość olejku lub serum silikonowe.

Sposób nr 2: Laminowanie galaretką z dodatkiem odżywki i oleju

Gęstniejącą galaretkę mieszamy dodając odżywkę i 1 ml ulubionego oleju. Całość dokładnie mieszamy i rozprowadzamy na wilgotnych włosach. Nakładamy foliowy czepek i ręcznik, a po 15 minutach obficie spłukujemy.

W wilgotne włosy wcieramy odrobinę gęstniejącej galaretki. Gdy wniknie we włosy, dokładamy warstwę odrobinę ulubionego oleju. Po chwili, na włosach pokrytych olejem rozprowadzamy emolientową maskę. Nakładamy foliowy czepek i ręcznik, po 15-20 minutach obficie płuczemy włosy.

W wilgotne włosy wcieramy odrobinę gęstniejącej galaretki. Gdy wniknie we włosy, dokładamy odrobinę ulubionego oleju. Po chwili, na włosach pokrytych olejem rozprowadzamy emolientową maskę. Nakładamy foliowy czepek i ręcznik, po 15-20 minutach obficie płuczemy włosy.

Sposób nr 3: Laminowanie galaretką z dodatkiem hydrolizowanych protein

Żelatyna to białko wielkocząsteczkowe, które zostawia na włosach film. Jeśli natomiast chcemy włosy lepiej zregenerować i mocniej doproteinować, możemy wymieszać galaretkę z hydrolizowanymi proteinami keratyny, które dostępne są w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Taką mieszankę najlepiej wymieszać z emolientową maską i olejem (jak w sposobie drugim), aby uniknąć przeproteinowania.

 

Autorka:
Karolina Kulikowska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Zobacz także

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

Olej kokosowy na włosy: dlaczego warto go używać?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olej rycynowy na włosy. Czy to dobry pomysł?

Olejowanie włosów kręconych - co warto o nim wiedzieć?

Olejowanie włosów kręconych - co warto o nim wiedzieć?