Powrót do wpisów

Kwas glikolowy na twarz – właściwości i działanie

Jednym z popularnych ostatnio składników kosmetycznych jest kwas glikolowy. Z tego wpisu dowiecie się jakie ma on właściwości i dlaczego warto go stosować w pielęgnacji twarzy.

Czym jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy, inaczej kwas hydroksyoctowy, jest organicznym związkiem chemicznym często używanym w kosmetyce. Kwas powstaje w wyniku reakcji kwasu chlorooctowego z wodorotlenkiem sodu. Może również zostać wyizolowany z roślin takich jak ananas, melon kantalupa, winorośl, trzcina cukrowa czy burak cukrowy. Kwas glikolowy należy do grupy kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów), wraz z kwasem migdałowym, cytrynowym i mlekowym. Kwasy te może stosować każdy niezależnie od rodzaju skóry, warto jednak, aby stosowany produkt odpowiadał na potrzeby naszej skóry i był do niej dopasowany pod kątem właściwości, a także stężenia. Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, mają działanie złuszczające, pobudzają produkcję kolagenu oraz wpływają na wygładzenie skóry.

Po co stosować kwas glikolowy na twarz? Co wybrać: kuracje, peelingi, kremy?

Właściwości kwasu glikolowego jest naprawdę wiele. Kwas glikolowy ma silne właściwości złuszczające. Jest szczególnie pomocny przy zrogowaciałej skórze. Wnika w górne warstwy naskórka, dzięki czemu zrogowaciała warstwa złuszcza się. Kwas ten zmniejsza widoczność zmarszczek i blizn potrądzikowych. Co więcej, hamuje on syntezę melaniny, dlatego kosmetyki z tym kwasem w składzie są polecane przy redukcji przebarwień. Kwas glikolowy w pielęgnacji twarzy warto używać także jeśli dążymy do zmniejszenia ilości zaskórników. Możemy używać go w pielęgnacji domowej wybierając kosmetyki z różnym stężeniem kwasu (kremy, toniki, serum, ampułki, peelingi, balsamy) albo podczas specjalistycznych zabiegów w gabinetach kosmetycznych (w niektórych z nich używa się czystego kwasu glikolowego). Kwas glikolowy ma bardzo silne działanie, dlatego należy zachować ostrożność wprowadzając go do pielęgnacji twarzy. 

Jak często można używać kosmetyki z kwasem glikolowym? 

Kosmetyków z kwasem glikolowym nie powinno stosować się częściej niż 3 razy w tygodniu. Warto pamiętać, że kwas glikolowy jest silnie drażniący. W jego stosowaniu należy zachować umiar, ponieważ może on podrażnić skórę. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze skórą suchą, alergiczną oraz ze zmianami skórnymi (trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry). Należy także unikać dostania się kosmetyku do ust czy oczu. Wprowadzanie kosmetyków z kwasem glikolowym powinno być stopniowe – przez pewien czas stosujmy je raz w tygodniu, potem dwa razy i jeśli wymaga tego nasza skóra zwiększmy po czasie częstotliwość do maksymalnie 3 razy w tygodniu. Istotną kwestią jest stężenie kwasu glikolowego w produkcie – im jest ono wyższe tym bardziej należy uważać na podrażnienia. Najlepiej zacząć od najniższego stężenia i stopniowo je zwiększać, podobnie jak częstotliwość używania kosmetyku. Jeśli nie wiesz jakie stężenie wybrać albo jak często stosować kwasy warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, który pomoże w doborze odpowiedniej kuracji z kwasem glikolowym. To jakie będzie działanie kwasu na naszą cerę zależy od wielu czynników i nie zawsze będziemy potrafili dobrać odpowiednią dawkę i zaplanować samodzielnie kurację. Bardzo ważne jest również to, że kwas glikolowy uwrażliwia skórę na działanie promieniowania UV, dlatego cerę należy dodatkowo zabezpieczyć. Niezbędne jest używanie kremów z filtrem. Niektóre zabiegi z kwasem glikolowym na przykład peelingi chemiczne u kosmetyczki mogą nie być dostępne w czasie lata, a jedynie jesienią, zimą czy wczesną wiosną. 

Kwas glikolowy: środki ostrożności

Podsumowując, kwas glikolowy ma silne działanie i może (ale nie musi!) działać drażniąco na skórę. Stosuje się go, ponieważ dobrze dobrany kosmetyk czy kuracja z kwasem w odpowiednim stężeniu potrafi znacznie poprawić wygląd cery. Decydując się na zabiegi, domowe czy w gabinecie, pamiętaj, że kwas glikolowy: 

  • ma różne stężenia i warto zacząć od najmniejszego
  • uwrażliwia skórę na promieniowanie UV
  • nadaje się tylko do użytku zewnętrznego
  • działa drażniąco na błonę śluzową oczu, nosa i ust
  • nie powinien być stosowany częściej niż 3 razy w tygodniu
  • nie może być stosowany na podrażnioną lub uszkodzoną skórę
  • nie może być używany w tym samym czasie z produktami z witaminą C czy retinolem.

Kwas migdałowy – alternatywa dla kwasu glikolowego

Kwas glikolowy w pielęgnacji twarzy jest skuteczny, ale często działa drażniąco. Jeśli do tej pory Twoja cera nie przechodziła kuracji kwasami, warto rozpocząć od delikatniejszego kwasu. Dobrym wyborem będzie kwas migdałowy, który także należy do grupy kwasów AHA. Kwas ten wykazuje silne działanie antybakteryjne. Kwas migdałowy zmiękcza skórę, wpływa na jej elastyczność, wspiera odnowę komórkową i procesy regeneracyjne. Rozjaśnia przebarwienia i dodaje blasku cerze, dzięki czemu sprawdzi się w wyrównywaniu jej kolorytu. Jako jedyny z grupy kwasów AHA kwas migdałowy nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV.  Istotne jest także to, że zmniejsza on aktywności gruczołów łojowych, co w dalszej konsekwencji wpływa nie tylko na ilość sebum, ale także na ilość zaskórników. Kwas migdałowy działa łagodniej niż inne kwasy AHA, dlatego jest polecany nawet osobom z cerą trądzikową, alergiczną czy naczynkową. W naszej ofercie znajduje się m.in. serum do twarzy z kwasem migdałowym. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Kwas migdałowy na twarz – jak go stosować i jakie ma właściwości.

 

Polecane

Zobacz także

Jak zrobić peeling do twarzy? Przepisy na peeling do cery trądzikowej

Jak zrobić peeling do twarzy? Przepisy na peeling do cery trądzikowej

Jaki hydrolat wybrać do cery suchej?

Jaki hydrolat wybrać do cery suchej?

Oleje do cery tłustej – jakie wybrać?

Oleje do cery tłustej – jakie wybrać?

Masło shea pod oczy

Masło shea pod oczy

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku - jak o siebie zadbać?

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku - jak o siebie zadbać?