Powrót do wpisów

Krem na noc: dlaczego jest niezbędnym elementem pielęgnacji twarzy?

Jednak kremy na noc pomagają naszej skórze zregenerować się po ciężkim dniu oraz dogłębnie ją nawilżyć. Dzięki odpowiedniemu kremowi na noc twoja cera rano będzie też wyglądać na wypoczętą i pełną blasku!

Czym różnią się kremy na noc od kremów na dzień?

Zazwyczaj krem na noc jest bogatszy w konsystencji niż jego dzienny odpowiednik, zawiera również większe stężenie składników emoliencyjnych i nawilżających skórę. Co więcej, podczas gdy kremy do twarzy na dzień zazwyczaj chronią przed czynnikami zewnętrznymi – promieniowaniem UV czy smogiem, kremy na noc są bardziej ukierunkowane na proces odbudowy skóry. To właśnie podczas snu odbywa się walka z wolnymi rodnikami i zachodzi proces regeneracji skóry.

Jaki krem na noc wybrać?

Kremy na noc - niezbędne składniki

Aby skutecznie spełnić swoje zadanie, czyli nawilżyć i zregenerować skórę, kosmetyki, które nakładamy przed pójściem spać powinny zawierać konkretne składniki. Wśród nich jest na pewno retinol, czyli jedna z pochodnych witaminy A. Składnik ten, zamiast usuwać martwe komórki skóry, jak robi to wiele innych substancji, wnika głęboko pod naskórek – do skóry właściwej. To właśnie tam neutralizuje wolne rodniki i prowadzi do zwiększenia produkcji elastyny i kolagenu.

Kolejny ważny komponent kremów na noc to kwas hialuronowy, który, co ciekawe, występuje w skórze naturalnie i ma za zadanie ją ujędrniać. Warto jednak dostarczać cerze kwas hialuronowy i od zewnątrz, ponieważ ma on zdolność wiązania wody, a przez to – nadawania zmęczonej po całym dniu skórze sprężystości. Zaletą kwasu hialuronowego jest również to, że cera absorbuje go bardzo szybko. Przy stosowaniu kremów z kwasem hialuronowym warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu aby kwas hialuronowy miał efektywniejsze pole do popisu! 

Z kolei koenzym Q10, który zawierają dobre kremy na noc, opóźnia lub nawet zapobiega procesom starzenia się skóry, włącznie z fotostarzeniem, czyli procesem wywołanym przez niekorzystne działanie promieniowania UV.  

W kremie na noc nie może też zabraknąć starej i dobrej witaminy C. To kolejny składnik-pogromca wolnych rodników i pobudzacz produkcji kolagenu. Szczególnie skutecznie witamina C działa w połączeniu z witaminą E, mobilizującą skórę do regeneracji po codziennym narażeniu na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Naturalne działanie witaminy C skutecznie podkręcone jest w serum, a nie w kremie, ponieważ zawiera ono wyższe jej stężenie.

Warto też zwrócić uwagę na składniki rzadziej stosowane w kremach na noc, a jednak skuteczne. Jednym z nich jest koniczyna, która uelastycznia, napina i koi skórę, działa też przeciwobrzękowo i pozwala pozbyć się opuchlizny. Ten składnik, podobnie jak wspomniane wcześniej, również jest antyoksydantem, a także stymulatorem produkcji kolagenu. Nie musisz się trudzić, szukając kosmetyku na noc zawierającego koniczynę – serum i z koniczyną, i z witaminą C oraz E, a nawet różą znajdziesz w sklepie Czterech Szpaków.

Krem na noc a rodzaj cery

Warto pamiętać, że kremy na noc nie są produktem uniwersalnym – u jednej osoby sprawdzi się dany kosmetyk, u drugiej – inny. Jeśli masz skórę suchą, najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku kremy, które zapewniają silne nawilżenie, zawierające np. kwas hialuronowy. Dobrze zadziałają także emolienty i olejki, dzięki którym skóra będzie wygładzona, a jej koloryt – wyrównany. Produkty zawierające kwasy AHA, BHA i PHA delikatnie złuszczą martwy naskórek, a emolienty i humektanty, wiążące wodę w skórze, zapobiegną utracie przez nią wilgoci.

Jeśli masz skórę suchą, najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku kremy silnie nawilżające, zawierające np. kwas hialuronowy. Dobrze zadziałają także emolienty i olejki, dzięki którym skóra będzie wygładzona, a jej koloryt – wyrównany. Produkty zawierające kwasy AHA, BHA i PHA delikatnie złuszczą martwy naskórek, a emolienty i humektanty, wiążące wodę w skórze, zapobiegną utracie przez nią wilgoci.

Jeśli natomiast twoja cera jest tłusta, prawdopodobnie ma też tendencję do zatykania porów. Aby temu zapobiec, zamiast kremu na noc wybierz żel, lub krem który ma lżejszą konsystencję. Postaw na produkty, które szybko się wchłaniają oraz zapewniają odpowiednią dawkę nawilżenia.

Skóra wrażliwa jest skłonna do podrażnień, zaczerwienień i alergii, dlatego w jej przypadku powinien zadziałać krem na noc wzmacniający barierę ochronną cery, chroniący skórę przed stanami zapalnymi oraz oczywiście nawilżający. Co ważne, dla kobiet z cerą wrażliwą kosmetyki z retinolem mogą okazać się zbyt silne i działać podrażniająco. Podobnie z kwasami AHA, których też lepiej unikać.

Z kolei na skórę dojrzałą najlepiej zadziałają kosmetyki na noc zawierające składniki, które pobudzają produkcję kolagenu, a do takich należą m. in. witamina C czy kwas hialuronowy. Pamiętaj również o tym, by za pomocą wspomnianej witaminy C, a także witaminy A i beta-karotenu zwalczać wolne rodniki. W zapobieganiu utracie elastyczności skóry pomoże także mleczko pszczele, które dodatkowo ma działanie kojące. Retinol w przypadku skóry dojrzałej sprawdzi się bardzo dobrze – wzmocni odbudowę komórkową i zmniejszy widoczne już oznaki starzenia się, opóźni proces fotostarzenia.

  1. Zestaw Ładny Promocja
    Zestaw Ładny
    229,00 PLN 266,00 PLN
  2. Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny Promocja
    Zestaw do twarzy Eksfoliacyjny
    150,00 PLN 168,00 PLN

Jak nakładać krem na noc?

Krem na noc najlepiej nakładać na twarz od razu po jej oczyszczeniu, a nie bezpośrednio przed pójściem spać – po to, by mieć pewność, że składniki zdążą dobrze się wchłonąć. Skóra najlepiej regeneruje się pomiędzy 22 a 2 w nocy, więc warto zdążyć nałożyć krem na noc przed wybiciem tej pierwszej godziny. Krem na noc wmasowuj okrężnymi ruchami w kierunku od dołu ku górze twarzy.

A co poza kremami na noc?

Niestety, żaden krem nie zagwarantuje obudzenia się z pełną blasku, gładką, nieopuchniętą, ujędrnioną i nawilżoną skórą, jeśli sen będzie trwał 3 lub 4 godziny. Warto też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, spożywaniu jak najmniejszej ilości nieprzetworzonych produktów. Regenerację cery szczególnie wspomagają białka i dobre tłuszcze, które znajdziemy m. in. w orzechach, rybach morskich, zielonych roślinach liściastych. Te często powtarzane i trudne do przestrzegania rady, są jednak skuteczne.

Autorka:
Anna Sierant
Mydlarnia Cztery Szpaki

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29181705/ [dostęp z dn. 02.12.2020]
https://www.researchgate.net/publication/322678463_Antiaging_efficacy_of_melatonin-based_day_and_night_creams_A_randomized_split-face_assessor-blinded_proof-of-concept_trial [dostęp z dn. 02.12.2020]
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31840424/ [dostęp z dn. 02.12.2020]

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Jak nawilżyć suchą skórę? Poznaj naturalne sposoby!

Masło shea pod oczy

Masło shea pod oczy

Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?

Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?