Powrót do wpisów

Kosmetyki organiczne a kosmetyki ekologiczne – czy są jakieś różnice?

Naturalna pielęgnacja i nomenklatura związana z tą zdrową i bezpieczną pielęgnacją przysparza kłopotów zarówno tym, którzy właśnie podjęli decyzję o przejściu na „drugą stronę kosmetycznej mocy”, jak i tym, którzy od lat dbają o wysoką jakość używanych preparatów. Ze sklepowych i internetowych półek puszczają do nas oczko produkty z hasłami „kosmetyki bio”, „ekologiczne kosmetyki ”, „naturalny skład”, „organiczne kosmetyki”, „wegański produkt ” itp. Kuszą zielonymi znaczkami, chwytliwymi hasłami marketingowymi, opakowaniami w duchu less waste. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Które kosmetyki przeznaczone są do czego? I jak brzmi odpowiedź na pytanie sformułowane w temacie niniejszego artykułu?

„Połapanie się” w mnogości tego rodzaju produktów bywa kłopotliwe. Sytuację utrudnia fakt, że wciąż brakuje przepisów, które jasno i precyzyjnie wskazywałyby, jaki kosmetyk można określić mianem naturalnego, a jaki nie. Ta niedookreślona prawnie kwestia w połączeniu z coraz większą popularnością takich produktów sprawia, że wiele firm ulega pokusie promowania swoich wyrobów jako naturalne czy organiczne, choć z takimi pojęciami nie mają one nic wspólnego. Często przymiotniki „naturalny” i „organiczny” występują jako synonimy, a w naszej świadomości funkcjonują jako pojęcia całkowicie tożsame. Czy słusznie? Nie. Najprościej rzecz ujmując – każdy kosmetyk organiczny jest naturalny, lecz nie każdy preparat naturalny jest organiczny. 

NAJPROŚCIEJ RZECZ UJMUJĄC – KAŻDY KOSMETYK ORGANICZNY JEST NATURALNY, LECZ NIE KAŻDY PREPARAT NATURALNY JEST ORGANICZNY.

Czym się różnią kosmetyki organiczne i naturalne?

W obliczu braku definicji prawnej często uznaje się za wiążące wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych z 2000 roku, zgodnie z którymi kosmetyk naturalny to ten, który został uzyskany z surowców pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego (tu w grę wchodzą dwa składniki: lanolina i wosk pszczeli). W jego składzie nie ma miejsca na takie pozycje, jak silikony, parabeny, oleje mineralne, PEG-i, mocne detergenty pianotwórcze itp. (choć według niektórych źródeł środki syntetyczne mogą być obecne, lecz ich zawartość nie powinna przekraczać 5%).

Produkcja

Produkcja takich preparatów powinna uwzględniać troskę o środowisko i dobrostan zwierząt, a składniki powinny być całkowicie bezpieczne do użytku i pozyskiwanie w sposób bezpieczny dla natury.

Surowce mogą być poddane kilku określonym procesom fizycznym: ekstrakcji (olejki eteryczne), destylacji (hydrolaty), suszeniu (zioła), tłoczeniu i filtracji (m.in. naturalne masła i oleje). Z kolei opakowania powinny pochodzić z recyklingu i nadawać się do ponownego przetworzenia. Na etykiecie preparatu producent nie powinien umieszczać hasła „kosmetyk organiczny”, zamiast tego należy wskazać, że zawiera on składniki organiczne.

Superblend na fioletowo-beżowym tle.

Kosmetyk organiczny – podobnie jak naturalny – nie został jednoznacznie zdefiniowany. Zwykło się umownie przyjmować, że jest to preparat, w którym min. 90% (a niekiedy, w zależności od tego, kto jest definiującym, 95% albo nawet 99%) zawartości stanowią składniki roślinne, które pochodzą z kontrolowanych upraw organicznych. Co to oznacza w praktyce?

Surowce produkowane lub hodowane w gospodarstwach ekologicznych są poddawane bardzo rygorystycznym kontrolom. Zakazane jest stosowanie pestycydów i sztucznych nawozów, zamiast tego praktykuje się naturalne metody walki ze szkodnikami oraz chorobami roślin – to bardzo istotne, biorąc pod uwagę fakt, że używane środki przedostają się do gleby i wody. Wykorzystywane w takich kosmetykach składniki nie mogą być również poddawane modyfikacji genetycznej. Zakazane jest także stosowanie substancji syntetycznych: ftalanów, glikoli, parabenów, sztucznych barwników, silikonów, olejów mineralnych itd.

Naturalne i organiczne kosmetyki i opakowania

Opakowania preparatów powinny być wykonane z surowców wtórnych i podlegać recyklingowi. W nazwie takiego produktu widnieje słowo „organiczny”, a jeśli nie jest on w 100% organiczny, wówczas na liście składników (tzw. INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) musi się pojawić oznaczenie, które surowce są pochodzenia naturalnego, a które organicznego.

Skład prawdę Ci powie

Warto wiedzieć, że kolejność, w jakiej zostały wymienione składniki, oznacza poziom ich zawartości w preparacie – lista zaczyna się od tego, którego jest najwięcej, a kończy się na tym, którego jest najmniej. Na końcu wyliczanki powinny widnieć barwniki (jeśli występują), substancje zapachowe i konserwanty. Trzon kosmetyków naturalnych i organicznych stanowią oleje, masła i inne naturalne emolienty, wodno-alkoholowe esencje roślinne, ekstrakty z roślin, proteiny, antyoksydanty, olejki eteryczne, tensydy (substancje myjące), emulgatory, naturalne barwniki oraz składniki łagodzące, np. nagietek lekarski, alantoina czy pantenol – tych właśnie składników należy szukać na opakowaniu.

Certyfikaty

Jako że niektóre osoby nie są pasjonatami czytania i rozszyfrowywania składów, mogą się wspomóc certyfikatami i sięgać po te produkty, który zostały opatrzone znaczkiem godnej zaufania jednostki certyfikującej (o certyfikatach, wymogach i poszczególnych instytucjach poczytasz tu: KLIK).

Należy przy tym pamiętać, że jest na rynku wiele firm, które nie mogą się pochwalić odpowiednim symbolem (proces certyfikacji jest długotrwały i kosztowny, dlatego nie każdy producent – zwłaszcza manufaktury i małe rodzinne biznesy – może sobie na niego pozwolić), a ich produkty są znakomite i bez dwóch zdań mogłyby stanąć na kosmetycznym podium. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych warto brać pod uwagę historię danej marki, wartości, jakie jej przyświecają i jakim jest wierna, oraz jakość kosmetyków, o której świadczą składy preparatów i opinie klientów.

Naturalna pielęgnacja

Trzeba jednak przyznać, że kosmetyki naturalne i organiczne - jeżeli są nazywane zgodnie z powyższymi wytycznymi i na prawdę są NATURALNE I ORGANICZNE - to wspaniali sprzymierzeńcy w naturalnej pielęgnacji. Kosmetyki bez sztucznych składników i chemii w składzie nadają się do każdego rodzaju skóry. Sprawdzą się również w pielęgnacji skóry wrażliwej. Naturalne kosmetyki przeznaczone są do różnego typu zabiegów w zaciszu domowym. W każdej kategorii pielęgnacyjnej znalezienie konkretnych produktów nie powinno być większym problemem.

Autorka:
Justyna Pogorzelska
Mydlarnia Cztery Szpaki

Polecane

Zobacz także

Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?

Dobry krem nawilżający. Czym powinien się charakteryzować?

Zestawienie najpopularniejszych olejków na trądzik. Poznaj ich działanie.

Zestawienie najpopularniejszych olejków na trądzik. Poznaj ich działanie.

Maseczka z zielonej glinki – jak ją zrobić?

Maseczka z zielonej glinki – jak ją zrobić?